Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Одговори на постови од Ветерница на историски теми

4 posters

Go down

Одговори на постови од Ветерница на историски теми Empty Одговори на постови од Ветерница на историски теми

Пишување by Фири Пон Јан 26 2015, 09:18

Тука ке одговарам на тамушните "историчари" кои всушност се сточариSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Одговори на постови од Ветерница на историски теми Empty Re: Одговори на постови од Ветерница на историски теми

Пишување by Фири Пон Јан 26 2015, 09:25

кинг напиша:"Zborot Bulgar nastanal od staroturskiot zbor bulgar (meSanec), Sto bil naziv za edno od TURKO-TATARSITE pleminja."
Потеклото на зборот Бугарин е исто толку неjасен како и потеклото на зборот Србин, Хрватин и Русин.Ова не е словенски збор но тоа НИНАJМАЛКУ не значи дека Бугарите кои дошле тука не се били словени.Инаку оти ке си крстат престолнината Плиска и Преслав и оти ние ке збориме на словенски jазик денеска? Како се менува jазик на народ коj до речиси половината на 20 век живее претежно во села, а до првата третина на 20 век е претежно неписмен? Немало ни медиуми ни ништо. Технички е невозможно.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Одговори на постови од Ветерница на историски теми Empty Re: Одговори на постови од Ветерница на историски теми

Пишување by Фири Пон Јан 26 2015, 09:49

вол напиша:eden ednostaven primer  za  koj ne treba "rocket scientist"

bugaristancite po definicija se melezi, miks na rasi

vo minato nosele NESLOVENSKI licni  iminja.

OMURTAG
TERVEL
SERVEL
KORMISOSH
TELEC
UMOR
i taka moj do mojega,
Само ке кажам дека словенскиот кнез коj обсадувал Солун се нарекувал Хацон.Рускиот кнез Рjурик. Воопште словенската аристократиjа како нова ваква имала потреба да се нарекува со некакви иминjа кои имале нешто хероjско во нив. А словенскиот народ како млад народ немал вакви па за тоа се користеле туги иминjа. Каj Бугарите се користеле ирански, можеби старотурски оти биле еден век под турско ропство во турскиот хаганат.Каj Русите има скандинавски иминja. Покасно ова ке се измени и иминjата ке бидат или христиjански или словенски. Но словенски се уште Крум, Пресиjан, христиjански се Петар, симеон, Самуил и т.н. Ако пак збориме за древните македонски иминjа како Хефестион и така натаму се види дека телето не знае шо збори Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Одговори на постови од Ветерница на историски теми Empty Re: Одговори на постови од Ветерница на историски теми

Пишување by Фири Пон Јан 26 2015, 09:59

кинг напиша:Mачот ...
... изгледа ко типичин европски крсташки тип ... убодно оружје..
..колку ми е познато ... азијатите преферирале сабји ... оружје за сечење ..

Нема пронаjдена ни една сабjа од времето на Првото Бугарско Царство. Нема ни да се пронаjде оти тие не били азиjати. елементарно за секоj со барем два живи неврона во главата. Но не и за царот на пе.. Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Одговори на постови од Ветерница на историски теми Empty Re: Одговори на постови од Ветерница на историски теми

Пишување by Фири Пон Јан 26 2015, 18:01

вол напиша:a..sega da ja vidime VISTINATA odblizu.

od BUGAISTANSKI izvori , sekogas, se razbira.. Laughing Laughing Laughing

ova e LISTATA na bugarskite KANOVI-HANOVI koj qrac ke gi znae, so velam, "moj do mojega"..
da ne se lazeme: koga sami ne se lazat, nie najmalku imame potreba da gledame so poinakva prizma..

http://sitemaker.umich.edu/mladjov/files/bulgarian_rulers.pdf

ili
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Bulgarian_monarchs

se primetuva deka PLEMETO MELEZI po prifakjanje na makedonsko slovenskiot jazik, kultura i hristijanstvo, koe isto taka im e podareno od makedonskite svetiteli

nekade vo 9 vek zapocnuvaat da koristat titula KNEZ.

sepak, toa e samo edna mala MAMKA za prosecniot poznavalec. eve zosto:
za da si opravdaat "beli geni" , bugarostancite se lepat za slovenskite termini, demek, oni bile hristijani pa sega na svetot ke mu prodavaat pufki.
znaci se treskaat od zemja uste od 9 vek..
no vistinata e deka tie do den denes si imaat AZISKO koe ne mozat da si go skrijat, naprotiv
vo 13 vek ,koga navodno Balkanot bil kompletno hristijaniziran vizantiziran ili sloveniziran,

bugaristancite si imaat nekoj si CHAKA Laughing Laughing Laughing , ( kako shaka zulu, da go ebm)
Абе куре каде се твоите "македонски" цареви по истото време? Како едни осваjачи ке прифакjат jазикот на раjата? Или можеби тие требало да идат до Крива паланка за да "прифатат" за име на своjата престолнина Плиска или Преслав? Смешно да не кажам трагичноSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Одговори на постови од Ветерница на историски теми Empty Re: Одговори на постови од Ветерница на историски теми

Пишување by Фири Пон Јан 26 2015, 18:09

А христиjанството како го "прифатиле"во Македониja? Па знае се како и после 1000 години - преко бугарската екзархиjа, не дека немале цариградска патриаршиjа. Се праша шо се променило за 1000 години та лугето во 19-20 век (пред српската окупациjа и терор) ги сакало тие бугари па пред тоа било лудо по грчките копилинjа?

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Одговори на постови од Ветерница на историски теми Empty Re: Одговори на постови од Ветерница на историски теми

Пишување by Фири Пон Јан 26 2015, 18:15

И сеа говедото се фатил за Чака. Истиот бил се разбира од татарите на Ногаj. Ставен од него за цар и се задржал малку време. Праша се Абдул Азис како беше "цар" на османлиjската империjа Македонец ли требало да биде по етнос?
Воопште полна трагедиjа но што може да се очекува од мелез между говедо и мачка Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Одговори на постови од Ветерница на историски теми Empty Re: Одговори на постови од Ветерница на историски теми

Пишување by Фири Пон Јан 26 2015, 18:23

Цигла напиша:ако ова беше за мене ...не сум, бугарин па ама ич... Very Happy зошто би бил кога она што сум е сонот на секој бугарин...
ААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААА немам зборови ААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААААА Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Одговори на постови од Ветерница на историски теми Empty Re: Одговори на постови од Ветерница на историски теми

Пишување by Фири Пон Јан 26 2015, 18:53

кинг напиша:Интересно ќе биде да се присетиме на тие возбудливи денови пред и по прогласувањето на самостојна Република Македонија.

Кој како и зошто беше и работеше за остварување на самостојна Македонија
Кој, како  и зошто го кочеше тој неизбежен процес
Како ја избегнавме војната што беснееше во другите екс ју републики
... и ....
Ja избегнавте воjната исто како и ние втората светска, првин со германците, после со русите. Smile А не всушност ние дадовме  30 000 жртви наспроти германците ,а вие како слушневте името на Милошевик и треперевте до коска. Само дека тоа беше свесен дека а влези во Македониja ке се повтори 1885-та кога кралот милан си изгуби дури конjот докле бегаше Smile Единствената српско-бугарска воjна од поново време 1:1. Во сите други победуваше тоа коjшто бираше победничките светски сили Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Одговори на постови од Ветерница на историски теми Empty Re: Одговори на постови од Ветерница на историски теми

Пишување by haskov Вто Јан 27 2015, 15:31

Firi, дај линк од ветерњачата, да видам што чудо е тоа!

haskov

Број на мислења : 135
Join date : 2015-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Одговори на постови од Ветерница на историски теми Empty Re: Одговори на постови од Ветерница на историски теми

Пишување by Broz Вто Јан 27 2015, 15:39

dali vredi da se komentiraat postovi od "tamu"?
ako nekoj saka da si pisuva tamu-neka si pisuva.
sto vredi "pobivanje" na faktite od toj forum ovde, koga toa e tamu napisano? i obratno?
Broz
Broz

Број на мислења : 78
Join date : 2015-01-25

Вратете се на почетокот Go down

Одговори на постови од Ветерница на историски теми Empty Re: Одговори на постови од Ветерница на историски теми

Пишување by haskov Вто Јан 27 2015, 15:44

Broz напиша:dali vredi da se komentiraat postovi od "tamu"?
ako nekoj saka da si pisuva tamu-neka si pisuva.
sto vredi "pobivanje" na faktite od toj forum ovde, koga toa e tamu napisano? i obratno?

Овде по темиве на неколку места прочитав дека некој оскубан мачор го банирал, а firi останал недоизкажан па сега сака овде да каже тоа што сакал таму да го каже.
Така бар јас го разбирам.

haskov

Број на мислења : 135
Join date : 2015-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Одговори на постови од Ветерница на историски теми Empty Re: Одговори на постови од Ветерница на историски теми

Пишување by osa Вто Јан 27 2015, 15:45

Broz напиша:dali vredi da se komentiraat postovi od "tamu"?
ako nekoj saka da si pisuva tamu-neka si pisuva.
sto vredi "pobivanje" na faktite od toj forum ovde, koga toa e tamu napisano? i obratno?

и јас мислам дека е така ,дека не вреди ,се надевам дека и соговорниците ке го сватат тоа .
сепак се работи за две различни нешта ,без заедничка допирна точка

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Одговори на постови од Ветерница на историски теми Empty Re: Одговори на постови од Ветерница на историски теми

Пишување by Фири Вто Јан 27 2015, 20:36

haskov напиша:
Овде по темиве на неколку места прочитав дека некој оскубан мачор го банирал, а firi останал недоизкажан па сега сака овде да каже тоа што сакал таму да го каже.
Така бар јас го разбирам.
Така е. Избриша ми дури акаунтот след 20-тиот пост. Немам друга причина да го не утепам на сопствен терен ама како нема аргументи и следи бан ама дури тоа му не беше доста па мораше целиот акаунт да избрише.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Одговори на постови од Ветерница на историски теми Empty Re: Одговори на постови од Ветерница на историски теми

Пишување by Фири Вто Јан 27 2015, 20:38

Но се замислувам сеа не му ли правам реклама на е..от "форум"?

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Одговори на постови од Ветерница на историски теми Empty Re: Одговори на постови од Ветерница на историски теми

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот