Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Историски личности од Македонија

Go down

Историски личности од Македонија Empty Историски личности од Македонија

Пишување by luxor on Нед Фед 05, 2017 12:55 pm

Инаку вчера се навршија 145 години од раѓањето на Гоце Делчев.

Историски личности од Македонија Ad1ae780-a41f-44a1-9d25-d238db0c7098-GoceDelchev
luxor
luxor

Број на мислења : 5578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Историски личности од Македонија Empty Историски личности

Пишување by хан Ацо on Нед Фед 05, 2017 1:17 pm

luxor напиша:Инаку вчера се навршија 145 години од раѓањето на Гоце Делчев.

Историски личности од Македонија Ad1ae780-a41f-44a1-9d25-d238db0c7098-GoceDelchevВечна слава на херојот!
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Историски личности од Македонија Empty Re: Историски личности од Македонија

Пишување by Teo on Пон Фед 06, 2017 10:47 am

На денешен ден 1893 почина Григор Пpличев. Роден е во Охрид 30 јануари 1830 година. За најпознатото негово дело Сердарот на поетски конкурс во Атина доби ловоров венец.

Историски личности од Македонија Prlicev
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Историски личности од Македонија Empty Re: Историски личности од Македонија

Пишување by luxor on Вто Фед 07, 2017 10:43 am

7 февруари 1876 починал Партенија Зографски.

Историски личности од Македонија 220px-BASA_1318K-1-5972-3_Nishavski_episkop_Partenii
luxor
luxor

Број на мислења : 5578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Историски личности од Македонија Empty Re: Историски личности од Македонија

Пишување by Teo on Вто Фед 07, 2017 11:22 am

Na deneshen den 7 - 2 - 1908 pochinal

Мануш Георгиев- војвода на Македонската револуционерна организација

Историски личности од Македонија 150px-Manush_Georgiev
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Историски личности од Македонија Empty Re: Историски личности од Македонија

Пишување by Teo on Вто Фед 07, 2017 11:25 am

Da ne go zaboravime i Nikola Martinovski pochinat na 7 fevruari 1973...

Историски личности од Македонија Lossy-page1-220px-NIKOLA_MARTINOVSKI.tif
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Историски личности од Македонија Empty Re: Историски личности од Македонија

Пишување by Teo on Вто Фед 07, 2017 11:27 am

Kako i Shishman Angelovski roden na 24 april 1937 vo Sofija - pochinal na 7 февруари 1995 vo Skopje...

Историски личности од Македонија Sisman-Angelovski

Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Историски личности од Македонија Empty Re: Историски личности од Македонија

Пишување by TRAJCHE on Чет Фед 09, 2017 10:52 pm

interesna tema ...
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 565
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Историски личности од Македонија Empty Re: Историски личности од Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот