Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

До каде е Македонија, и како да ја направиме Македонија подобро место за живеење???

3 posters

Go down

До каде е Македонија, и како да ја направиме Македонија подобро место за живеење??? Empty До каде е Македонија, и како да ја направиме Македонија подобро место за живеење???

Пишување by defo Сре Мар 22 2017, 22:37

Значи зад нас е еден побурен период од поновата Македонската историја, каде постепено го разобличивме и клекнавме на колена еден од последните фашистичко диктаторски режими. Кои однесе во затвор многу луѓе, разруши многу животи и кариери се со едно мото, кои беше  и најмалку против него ќе биде уништен и згазен. Не сме го победиле се уште до крај, уште покажува јачина, ама е веке длабоко навлезен во фаза на самораспаѓање. Е сега се поставува прашањето што понатаму, во која насока треба да продолжиме. Па ево неколку мои размислувања.
Прво треба да се одстрани логиката мило за драго, значи технички око за око. Треба внимателно да се влезе прво во процес на институилизација на државата, каде од партијата, водењето на државата ќе се пренесе на институциите. Кои треба да воспостават ред, за да се избегнат жртви, кои до сега паѓаа баш поради тоа што сите одлуки се носеа во партијата е не во институциите. Преку таа институлизација постепено ќе завладее и правната држава и ќе се врати мирот и сигурноста кај народот.
Второ и многу битно треба да се започнат длабоки реформи за исправување на сите квази појави во општеството.  Основно длабоки реформи во образованието како би се санирале сите штети направени врз цели генерации на луѓе кои утре треба да бидат столбот на државата. Хиперпродукцијата на несоодветни кадри кои се креираат преку проектот високо-образовна институција во секое село, да биде прекината, да се зголеми квалитетот на кадрите кои излегуват од клупите не квантитетот.
Трето, можда најбитно преку судството и МВР повторно да се воспостави ред во државава.  Значи со носење на квалитетни закони МВР и Судството да се направат што е можно понезависни од партиските органи, па да почнат да служат на народот не на партијата. Да немам ВМРО-МВРО штабови во канцелариите на МВР.
Понатаму обавезни реформи во здравство, транспорт и врски, екологија итн. Се со цел да се приближиме(реално) до Европските стандарди.
Сега на кратко и за идните лидери, функционери итн, отворајте очи, ова што сега се дешава и се дешаваше до сега треба да ви е предупредување дека народот дава но и зема.Пред идниот премиер стои голем предизвик или ке ја однесе Македонија на правиот пат, или ќе биде згазен од народот, кои го донел на таа функција. Секако пред идниот премиер постои и борба внатре во партијата, во која после 10 години не практицирање на власт ќе се јават одредени апетити, кои ако не се контролираат ќе бидат погубни за идниот премиер и власт.


П.С Овие протести кои сега се случуваат се одлични, за да може како печурки да се соберат сите кои стигнале до негде со помош на партијата. Сите оние кои 10 години го понижуваат и манипулираат Македонскиот народ, и да се фрлат на буништето на заборавот.
defo
defo

Број на мислења : 3024
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

До каде е Македонија, и како да ја направиме Македонија подобро место за живеење??? Empty Re: До каде е Македонија, и како да ја направиме Македонија подобро место за живеење???

Пишување by трендафил Сре Мар 22 2017, 22:45

За жал Ахмети, Заев или Села сигурно не се тие што може да го остварат тоа за што пишуваш. За полна демократија прво е потребно НАТО и ЕУ да ја прекинат војната што на различни начини ја водат против Македонија од почетокот на нашата независност. Земја што е во војна тешко одржува целосна демократија. Ниту Груевски кој дозволи странци да ги уредуваат работите во Македонија со т.н. Пржински договор и истиот два пати да биде безобразно прекршен со одбегнување на изборите затоа што не беше обезбедена купопродажбата на албански гласови за СДСМ, тешко дека може да оствари поголем дел од тоа што си го навел. Најмалку за почитување на правото во Македонија може да зборуваат идиотите од НАТО и ЕУ кои не ја почитуваат пресудата на судот во Хаг што Македонија ја доби против Грција.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9605
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

До каде е Македонија, и како да ја направиме Македонија подобро место за живеење??? Empty Re: До каде е Македонија, и како да ја направиме Македонија подобро место за живеење???

Пишување by delta Сре Мар 22 2017, 22:49

aj be begaj a solun so e nas so ne go osvoite>??>>?
delta
delta

Број на мислења : 591
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

До каде е Македонија, и како да ја направиме Македонија подобро место за живеење??? Empty Re: До каде е Македонија, и како да ја направиме Македонија подобро место за живеење???

Пишување by трендафил Сре Мар 22 2017, 22:52

Во моментов се води борба за Република Македонија која Заев, Ахмети, Села и останатата албанска братија сакаат да ја претворат во нешто недефинирано. Кога ќе стане Солун наш ќе го прашаш вашиот коалиционен партнер Љубчо Георгиевски или брат ви Љубе.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9605
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

До каде е Македонија, и како да ја направиме Македонија подобро место за живеење??? Empty Re: До каде е Македонија, и како да ја направиме Македонија подобро место за живеење???

Пишување by delta Сре Мар 22 2017, 22:54

frlajete se vo vardar.,/./u momentot vpodite bitka samo za poise rakija u plasticnata casa i pogolem zelkin list,./.koaga snema rakija i hrabrosta vi isceznuva a srceto u p[eti i u gz vi odi spioniste edno moderatorsko.//.plack0o,/./.
delta
delta

Број на мислења : 591
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

До каде е Македонија, и како да ја направиме Македонија подобро место за живеење??? Empty Re: До каде е Македонија, и како да ја направиме Македонија подобро место за живеење???

Пишување by трендафил Сре Мар 22 2017, 23:02

Само сакам да ти го вратам умот на време, додека не биде доцна. За многу кусо време предавниците како тебе ќе се кријат по глувчешки дупки. Ни во Шипковица не ќе можете да се сокриете.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9605
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

До каде е Македонија, и како да ја направиме Македонија подобро место за живеење??? Empty Re: До каде е Македонија, и како да ја направиме Македонија подобро место за живеење???

Пишување by defo Чет Мар 23 2017, 08:05

Ако некој води Трендо во моментов војна, тоа сте вие „тврдокорни“ „патриоти“. Е сега против кого ја водите тоа е друго???? Против мене, зошто не мислам исто ко вас, зошто го гледм криминалот, и не верувам дека ни треба „увоз“ на работна снага. А ова е чист закана, и да јас веќе не се осеќам сигурно кога одам по улица.
трендафил напиша:Само сакам да ти го вратам умот на време, додека не биде доцна. За многу кусо време предавниците како тебе ќе се кријат по глувчешки дупки. Ни во Шипковица не ќе можете да се сокриете.

А инаку супер се протестиве да не се повторувам како печурки после дожд излеговте сите, кои сте цапнале во криминал, или сте дошле до работно место, кое е над вашите можности преку партија.

defo
defo

Број на мислења : 3024
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

До каде е Македонија, и како да ја направиме Македонија подобро место за живеење??? Empty Re: До каде е Македонија, и како да ја направиме Македонија подобро место за живеење???

Пишување by трендафил Чет Мар 23 2017, 21:04

Волку фантазии во толку кус текст не сум видел одамна. Ајде те молам напиши ми што тоа искористил режисерот и глумец Коле Ангеловски од актуелната власт, па затоа излегол на протести. Нормален ли си ти, да бидам директен, па мислиш дека Тиранската платформа на Еди Рама е за добро на Македонија. Или дека премиерот на Албанија или Зијадин Села повеќе ја сакаат Македонија од било кој учесник на протестите. Никој не ти спори дека имаш право така да мислиш, и тоа нормален се однесуваше на тоа што не те интересира што мислат другите. Тиранската платформа не беше дел од предизборната програма на ниту една политичка партија и за да може да се спроведе треба да биде потврдена на избори. Поради тоа се потребни предвремени избори и доколку народот навистина тоа го сака ќе победите на изборите и ќе формирате влада. Може да направите и предизборна коалиција СО ДУИ, БЕСА и Алијансата за да не ви се цепкаат гласовите. Да уточнам, Изборна измама е ако една партија ветува едно, а исполнува друго. Кршење на суверенитетот на една држава е ако странец, премиер на Албанија на пример наметнува во кој тек ќе се движи државата. Ти слепо му веруваш на Заев и тоа е твое право. Но мораш да ја почитуваш и волјата на другите, посебно ако се работи за мнозинство.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9605
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

До каде е Македонија, и како да ја направиме Македонија подобро место за живеење??? Empty Re: До каде е Македонија, и како да ја направиме Македонија подобро место за живеење???

Пишување by defo Чет Мар 23 2017, 21:42

Абе , шишмиш...ти го крстиш тоа прди.......Гледате во кој криминал сте зацапани, гледате дека ве извадија на улица во одбрана на криминал и даље терате..и памет не ви доаѓа........шо да праам со сила може да ви се земе да ви се даде тешко.

_________________
Да си против „војните“ на УСА и НАТО е разум.
Да си за Путин,  е умствена состојба. Болест, и треба под итна посета на психијатар.
Да си за Апасиев и Левица е дијагноза!!!
defo
defo

Број на мислења : 3024
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

До каде е Македонија, и како да ја направиме Македонија подобро место за живеење??? Empty Re: До каде е Македонија, и како да ја направиме Македонија подобро место за живеење???

Пишување by трендафил Саб Мар 25 2017, 21:12

Прво не знам за каков криминал ме обвинуваш мене, без разлика дали ми персираш обраќајќи ми се со вие или во твоите соништа сум дел од власта. Не сум јас виновен што ВМРО-ДПМНЕ е реално, од партиите што имаат шанса да дојдат на власт најдоброто решение во континуитет од осамостојувањето на Македонија. За разлика од СДСМ кое прави будалаштини во континуитет. Да ги споменам приватизацијата, промената на знамето и името (што сакате да го направите повторно), па се до при фаќањето на Тиранската платформа. Паралелно со тоа во времето кога СДСМ е на власт имаме катастрофално лоши економски резултати.
Јас по којзнае кој пат прашувам за кој криминал зборувате вие платениците на Сорос или следбеници на црпнатиот од Муртино. Имате уште некој месец свое јавно обвинителство, имате министер за внатрешни работи од вашата коалиција сега, а во поголемиот дел од минатата година министерот беше вашиот Оливер. Или Проливер се викаше?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9605
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

До каде е Македонија, и како да ја направиме Македонија подобро место за живеење??? Empty Re: До каде е Македонија, и како да ја направиме Македонија подобро место за живеење???

Пишување by defo Пон Мар 27 2017, 07:58

Да ама имаме свароски судство, кое и тоа кај и да е ќе издише. Не му се секирам.

_________________
Да си против „војните“ на УСА и НАТО е разум.
Да си за Путин,  е умствена состојба. Болест, и треба под итна посета на психијатар.
Да си за Апасиев и Левица е дијагноза!!!
defo
defo

Број на мислења : 3024
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

До каде е Македонија, и како да ја направиме Македонија подобро место за живеење??? Empty Re: До каде е Македонија, и како да ја направиме Македонија подобро место за живеење???

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот