Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ТУРЛИТАВА СО ЈАГНЕШКО

Go down

ТУРЛИТАВА СО ЈАГНЕШКО Empty ТУРЛИТАВА СО ЈАГНЕШКО

Пишување by OPOZICIONER Нед Апр 30 2017, 23:13

Потребни состојки:
1,5 кгр. мешано месо ( ЈАГНЕШКО свинско и телешко месо исечено на коцки)
200 гр. боранија
20-30 парчиња бамја
1 црн патлиџан
1 тиквичка
1/2 кгр. зелка
1-2 зелени пиперки
1-2 домати
1/2 кгр. компири
1/2 кгр. моркови
200 гр. масло
сол
бибер
Начин на подготовка:

Целиот зеленчук се чисти и се сече на парчиња и се става во тава (по можност таа да биде земјана.
Убаво се меша и се соли по вкус. Преку зеленчукот се редат парчиња месo кои се претходно издинстани со малку масло и вода.

Се става вегета и бибер, се прелива со масло и се става во рерна да се пече на температyра од 200°С, околу 2 часа.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 930
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот