Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник

+4
Luxor
Teo
PRVOBOREC
трендафил
8 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник Empty Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник

Пишување by трендафил Вто Јун 20 2017, 20:57

Заев се согласи со Бојко Борисов да го прославува Илинден како заеднички празник со Бугарија. Според Борисов имаме посебна историја по 1991 година, а историчарите треба да дискутираат дали тоа било и порано. На пример од 1994 година. Заев и Борисов положија цвеќиња и на „заедничката“ историска личност, царот Самоил. Дали Заев е новиот Ванчо Михајлов. Кој сака да создаде „Швајцарија на Балканите“. Да потсетам, швајцарската нација е составена од етнитети од соседството - Германци, Французи, Италијанци. Веројатно Заеб договорил слично и за Македонија. Да има во неа Бугари, Албанци, можеби и Срби и Грци.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник Empty Re: Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник

Пишување by PRVOBOREC Вто Јун 20 2017, 22:01

Поглуп од небањат не можеш да најдеш, па и сега и досега бе лоботомиран во Македонија има и Албанци, и Срби, и Бугари и така натму.Дел од нив беа дел од вашата коалиција небањата.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2457
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник Empty Re: Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник

Пишување by трендафил Сре Јун 21 2017, 14:05

Со говорот на омраза не докажуваш дека си во право. Уште помалку ќе ме натераш да се спуштам на твоето примитивно ниво на дискусија со напад на учесник на форумов наместо дискусија со некакви податоци. Вчера Заев положи цвеќе на споменикот на цар Самоил како цар на Бугарија. Не како македонски или заеднички, ако спогодбата е за заедничка историја. Па ова ми изгледа како капитулација пред барањата на Бугарите. Дека заедничката историја е бугарска. Сега фали само предавникот од Муртино да го сруши споменикот на цар Самоил во Скопје и спротивно на мислењето на македонските историчари да го признае дека Македонците се Бугари. Јас не знам. Можеби Заев е Бугарин. Јас сум Македонец и почитувач на сите македонски великани. Вклучувајќи го тука за средновековниот период и царот Самоил.

Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник заев-борисов-520x346

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник Empty Re: Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник

Пишување by трендафил Сре Јун 21 2017, 16:10

Изгледа дека не се радувате на големото дело на вашиот црпнат пастир. Колку што гледам единствен што се радува е бугарскиот националист Божидар Димитров. Пак ќе кажам. Јас не знам дали Заев и вие имате бугарски корени. Јас немам.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник Empty Re: Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник

Пишување by Teo Сре Јун 21 2017, 22:56

Pochituvan Trendafile eve jas kje potvrdam deka ti nemash bugarski koreni zatoa shto bezgranichno se gordeesh shto si bil vojnik na okupatorskata JNA i si sluzhel na golemosrpskata hegemonija...Ako na toa go dodadam tvoeto seopfatno poznavanje na muslimanskite verski praznici sleduva deka ti imash srpsko-muslimanski koreni...
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник Empty Re: Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник

Пишување by трендафил Сре Јун 21 2017, 23:22

Во времето кога ЈНА беше окупаторска, што би рекле од прогласувањето на македонската независност до заминувањето на ЈНА од Македонија не сум бил војник на ЈНА, туку напротив, како војник (резервист) на АРМ со оружје во рака го следев нејзиното заминување од нашата татковина. Безобразно е македонската несреќа во која спаѓа и служењето на војниот рок во не македонски војски, во минатото се случувало браќа да се борат еден во една, друг во друга непријателска војска. Верата нема никаква врска со предавството на Заев. Темата е дали Илинден е востание за македонско национално ослободување или заедничка борба со Бугарите за ослободување на наводно бугарска територија, како што мислат Заев и Борисов. Јас не знам дека некој Бугарин учествувал во Крушевската Република. Знам дека имало Власи.
Гледам дека Бугарите се радуваат на предавството на Заев. Не велам дека Борисов или било кој друг странец функционер нме може како гостин да дојде во Крушево на 2 август. Но не како домаќин, на заедничка прослава.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник Empty Re: Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник

Пишување by Luxor Сре Јун 21 2017, 23:26

Молчи бе Трендо. Угледај се на помошник пастирот Антонио. Зошто не се бунеше кога таа кичевска гнаса го нарекуваше основоположникот на македонскиот литературен јазик Блаже Конески џуџето од Небрегово?

Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник 17626570_1442618185812372_1471177056740040469_n
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник Empty Re: Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник

Пишување by трендафил Чет Јун 22 2017, 15:10

Колку што знам Бугарите не мислат да прифатат дека тие зборуваат на источен дијалект на македонски јазик, туку дека сме имале заедничка, бугарска историја и заеднички, бугарски јазик и дека Заев тоа го прифаќа. По тоа излегува дека Заев мисли дека Блаже Конески е човекот што насилно го одвоил македонскиот јазик од бугарскиот.
Зошто Заев положи цвеќе на споменикот на цар Самоил во Софија, а го опоганувате споменикот на цар Самоил во Скопје. Дали затоа што во Софија пишува и дека тој е бугарски цар, а во Скопје нема такво нешто? Дали наместо историскиот факт дека бугарските фашисти насилно ги депортираа Евреите од Македонија во концентрациониот логор Треблинка, нашите деца ќе учат дека Евреите сами оделе во логор, а Бугарите ги убедувале да останат дома?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник Empty Re: Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник

Пишување by PRVOBOREC Чет Јун 22 2017, 18:57

Небањат ајде среди си ги мислите, оди у штаб да ти ја аплоудираат тоа емпетројката и пробај да се координираш со останатите небањати затоа што твоите пастири од дпне веќе неколку дена бараат Заев да им каже за што разговарал и што содржи договорот со Бугарија.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2457
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник Empty Re: Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник

Пишување by Luxor Чет Јун 22 2017, 20:09

Те поздрави Вилипче Трендо.

Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник Firesh10
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник Empty Re: Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник

Пишување by трендафил Пет Јун 23 2017, 21:42

Мара Бунева не е Бугарка, туку Македонка од Тетово и нормално е да ја слават Македонци. Таа има убиено српски окупаторски полициски обвинител, Велимир Прелиќ, кој бил дел од окупаторските сили што ја поробиле Македонија, а не Бугарија. Тоа што ние како Македонци се откажавме од Бунева е чудно. Веројатно како дел од политиката да не се нарушува братството и единството што се гаеше во времето кога СДСМ беше единствена партија во Македонија. Не се слави ни Тиквешкото востание, па излегува дека Македонците не се бореле против српската окупација, што не е точно. Со новиот договор за добрососедство можеби судбината на македонската револуционерка Бунева ќе ја доживеат и други наши револуционери. Гоце Делчев, Даме Груев ...
Заев веќе го прогласи за Бугарин цар Самоил со полагањето на цвеќе на споменикот во Софија на кој тоа е напишано.


Да дополнам со биографијата на Мара Бунева.
Мара Бунева била македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење и деец на Внатрешната македонска револуционерна организација. Позната е како борец за слободата на Македонија и херој. Таа го извршила атентатот врз Велимир Прелиќ во 1928 година. Според други ставови, атентаторката на Прелиќ не живее во меморијата на Македонците, а на панихидите доаѓаат Бугари кои ја негираат македонската нација.
Основно училиште завршила во Тетово, а средно образование во Скопје. Таткото на Мара Бунева - Никола С. Бунев бил пријател на видниот публицист родум од Тетово Матеjа Геров и на д-р Никола Герасимов. Во семејството на Мара Бунева имало шест деца: Борис, Лазар, Мара, Надежда, Вера и Елена. По завршувањето на Првата светска војна Бунева заминува за Бугарија. Завршува високо образование на Софискиот универзитет, по што се мажи за офицерот од Бугарската армија Иван Хранков. Нејзиниот брат Борис Бунев ја привлекува во редовите на ВМРО и таа почнува да ги извршува наредбите на револуционерната организација, како на неколку пати поминува границата со конспиративни задачи.
По аферата со затворањето и судењето на македонските студенти во Скопје од страна на српските власти, во 1927 година, Мара Бунева во знак на одмазда на 13 јануари 1928 година извршила атентат врз српскиот државен обвинител Велимир Прелиќ, на кејот на реката Вардар, кај камениот мост во Скопје. Веднаш по атентатот, Бунева самата се застрелала за да не падне во рацете на српските окупаторски власти. На повредите им подлегнала ден подоцна, на 14 јануари.
На атентатот што го извршила Мара Бунева врз Прелиќ му претходел голем судски процес на 20 македонски студенти во Скопје, кој побудил големо интересирање кај европската јавност. Судените биле членови на Македонската младинска тајна револуционерна организација, основана во 1923 година во Виена. Таа имала своја мрежа во Берлин, Грац, Лајпциг, Прага и Париз каде што студирале македонски студенти. Истовремено, свои јадра создала и во Македонија - во Скопје, Штип, Велес, Прилеп, Битола, Крушево, Ресен, Крива Паланка, Куманово, Кратово, Берово, Струмица, Тетово, Радовиш и Неготино. Организатор на ММТРО бил Иван Бојаџиев од Велес, кој студирал во Виена.
Има спротивставени ставови за националната свест на Мара Бунева и побудите за атентатот којшто го извршила, но она што е неспорно е дека нејзиниот самопожртвуван чин ја изразувал македонската борба против тогашниот српски окупатор и стремежот за слобода [белешка 1].
Белешки
Следно
↑ Обичното членство на ВМРО, четниците, атентаторите и терористите биле регрутирани од редовите на македонските емигрантски и бегалски маси во Пиринска Македонија и Бугарија. Тоа биле претежно млади луѓе, кои биле задоени со фанатичен македонски патриотизам и не биле запознаени од "високата" политика на одредени раководители на ВМРО, така што безрезервно верувале во сите постапки на нивните водачи, во кои гледале продолжувачи на борбата на илинденската ВМРО. Поголемиот дел од тие Македонци биле без родители и ја почувствувале тежината на емигрантскиот живот во Бугарија, каде најчесто биле без сигурна работа и постојано живеалиште поради нивната сиромаштија. Меѓутоа помеѓу нив имало и образувани, студенти и интелектуалци кои цврсто верувале во издигнатиот од ВМРО лозунг за автономна Македонија. Сите овие луѓе безрезервно биле пречекувани од страна на организациската мрежа на ВМРО, која најпрвин им обезбедувала привремени престојувалишта и ги снабдувала со одредена сума на пари за да преживеат. За сметка на тоа тие биле должни да ги исполнуваат сите наредби на раководството на Организацијата, меѓу кои било служењето во комитските чети, а подоцна учество во т.н. тројки и петорки, кои извршувале атентати во Вардарска и Егејска Македонија. Доколку добивале наредба да извршат атентат врз некој деец од македонското револуционерно движење, главен предуслов бил тие да не ја познаваат жртвата, за која што цел постоел посебен човек, кој имал за задача да ја посочи потенцијалната цел, неколку моменти пред извршувањето на атентатот. Така постепено со текот на времето се создавала една посебна категорија на Македонци, кај кои за нивната вооружена дејност во ВМРО добивале плата и на тој начин настанала професијата-платен "револуционер" односно терорист... види ПРЕДАВСТВАТА И АТЕНТАТИТЕ ВО МАКЕДОНСКАТА ИСТОРИЈА, Автори Виолета Ачковска и Никола Жежов,Скопје,2004 год

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник Empty Re: Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник

Пишување by PRVOBOREC Пет Јун 23 2017, 21:45

Небањат не е муабетот што е по националност Бунева туку тоа што сите ваши овчари што ве пасат по зелените пасишта на вашите лоботомирани мозоци имаат бугарски пасоши, а за да добиеш таков пасош мора да потпишеш дека и ти, и твоите предци и твоите потоимци сте бугари. Ај сега аплоудирај ја емпетројката и збори ми за капитулација пред бугарските барања.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2457
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник Empty Re: Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник

Пишување by трендафил Пет Јун 23 2017, 22:14

Ајде да ти напишам повторно дека бугарските пасоши беа производ на вашиот активист Захир Бекири - Чауш, а единствен Вмровец за кого со сигурност се знае дека има бугарски пасош и кој се исели во Бугарија е еден од лидерите на вашата политичка опција, Љубчо Георгиевски. Таа приказна пропадна и не знам зошто се обидуваш стално да ја воскреснеш.
Овде е приказна и тоа што е Мара Бунева или цар Самоил, односно дека не се Бугари како што сака да претстави вашиот пастир Зоран Заев. Не знам дали ти си лоботомирен или бадијала го имаш мозокот, или само ти е испран, но тоа не е тема на разговор, туку каква е таа наша заедничка историја со Бугарите кои секогаш се обидувале да не окупираат и да не негираат како нација. Зошто секогаш кога некој има од соседите проблеми со мозокот, Грците на пример дека Македонците не се Македонци, туку дека тие се и Македонци и Грци, Бугарите со тоа дека Коминтерната вештачки не создала како нација, што е апсолутна лага. Дедо ми исто како Мара Бунева е роден во време на Османлиското царство но бил Македонец. Борисов бесрамно лаже дека имаме посебна историја од 1991 година и дека историчарите може да утврдат дека така било и претходно. Ниту еден наш историчар не ги застапува налудничавите идеи на Зоран Заев и Борис Борисов за заедничка историја со Бугарите. Не е добро ни тоа што на споменикот во Струмица, кај што градоначалник беше Заев, е избришан зборот фашисти. Излегува сега дека злосторнички е целиот бугарски народ, а не само бугарските фашисти.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник Empty Re: Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник

Пишување by Luxor Пет Јун 23 2017, 22:37

трендафил напиша:Ајде да ти напишам повторно дека бугарските пасоши беа производ на вашиот активист Захир Бекири - Чауш, а единствен Вмровец за кого со сигурност се знае дека има бугарски пасош и кој се исели во Бугарија е еден од лидерите на вашата политичка опција, Љубчо Георгиевски.

Трендо бе, до кога ќе тресеш зелени?

Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник Firesh10
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник Empty Re: Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник

Пишување by nino Пет Јун 23 2017, 23:45

Е сега бидејќи Заев стана многу добар пријател со бигарскиот премиер, треба да договорат да им ги поништат бугарските пасоши на сите од ДРПНЕ.

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник Empty Re: Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник

Пишување by osa Саб Јун 24 2017, 00:20

interesna ideja ....duri togash ke gledame ako umiraat za leb ....ne zboram za apashite shto se nafatiraa ,tuku za obichnata bagra dpmneovska koja blagodarenie na bugarski pasosh vadi parche leb rabotejki nadvor od drzavata ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник Empty Re: Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник

Пишување by osa Саб Јун 24 2017, 00:23

inache trendafilcho site pa i premierot javno kazaa deka nema da dojde Borisov za da slavi so nas zaedno ,tuku ke dojde da ni go chestita praznikot ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник Empty Re: Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник

Пишување by трендафил Саб Јун 24 2017, 22:04

Ако се лажете самите себе си не морате тоа да го споделувате со другите. Борисов изјави дека Македонија и македонците имаат своја историја од 1991 година.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник Empty Re: Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник

Пишување by PRVOBOREC Саб Јун 24 2017, 22:28

И фикусот викаше мандатот не го давам, ама........

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2457
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник Empty Re: Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник

Пишување by PRVOBOREC Нед Јун 25 2017, 15:24

Колку што знам Бугарите не мислат да прифатат дека тие зборуваат на источен дијалект на македонски јазик, туку дека сме имале заедничка, бугарска историја и заеднички, бугарски јазик и дека Заев тоа го прифаќа.

Небањат ем лоботомиран у жолтата куќа плус со неаплоудирана емпетројка и хранет со буника у шатабот на небањатите ти најде да зборуваш кој што признава.

Захариева: Со признавањето на македонската држава, Бугарија го признава и македонскиот јазик
Со признавањето на македонската држава, Бугарија го признава и македонскиот јазик , изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева. Во интервју за бугарската телевизија БТВ, Захариева изјави дека посетата на Софија на македонскиот премиер Зоран Заев и на македонските министри претставува затоплување на односите со Бугарија.
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2457
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник Empty Re: Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник

Пишување by трендафил Нед Јун 25 2017, 18:50

Ако добро те разбирам мислиш дека Бугарите чекале да дојде Зоран Заев на власт за да го потпишат договорот за добрососедство со Македонија. Борисов не е прв пат на власт. Беше и пред овие избори и во минатото.
Македонија цело време има проблем со кршење на нашите човекови права, односно со правото на самоиндентификација на македонскиот народ и правото за само именување на државата од страна на сите граѓани на државата. Тие права ги имаат прекршено Обединетите нации, НАТО и ЕУ од поголемите меѓународни организации.
Не знам колку си во состојба да разбереш некои работи, но посебен договор најчесто не се потпишува меѓу земји кои имаат добрососедски односи, ниту немање на таков договор е пречка за зачленување во меѓународна организација. Патем толку често пишуваш за лоботомија, што почнувам да се сомневам да не случајно ти ја извршиле на тебе. Вие сте пријатели со сопствениците на жолтата куќа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник Empty Re: Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник

Пишување by Luxor Нед Јун 25 2017, 19:18

трендафил напиша:Ако добро те разбирам мислиш дека Бугарите чекале да дојде Зоран Заев на власт за да го потпишат договорот за добрососедство со Македонија. Борисов не е прв пат на власт. Беше и пред овие избори и во минатото.

Изгледа точно тоа чекале, а Борисов има и објаснување за тоа.

Бојко Борисов: На Груевски не сакам ни добар ден да му кажам (ВИДЕО)


Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник Empty Re: Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник

Пишување by трендафил Пон Јун 26 2017, 15:47

Можеби и Борисов е нечиј вазал затоа што пред некој ден имаше средба со Груевски во Брисел.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник Empty Re: Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник

Пишување by nino Пон Јун 26 2017, 17:12

Абе Грујо сега ќе се обидува сите да ги поткупи. Има милјарди човекот. Дали ќе има доволно пари за сите да ги поткупи или дали сите ќе сакаат да примат поткуп од него ќе видиме.
Затоа е Грујо растрчан на сите страни, само да не се оболи човекот од многу стресови, некако овенат ми стои.

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник Empty Re: Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник

Пишување by трендафил Сре Јун 28 2017, 14:32

Ако добро те разбирам сакаш да кажеш дека Заев ги поткупи и Албанците и меѓународната банда што се самонарекува меѓународна заедница па затоа ја има во моментов нивната поддршка. По сега Груевски нуди повеќе. Или мислиш дека Заев со Заев доживуваат врв на љубов па поддршката му ја даваат без платно. Како во песната на К-15._________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник Empty Re: Илинден ќе биде заеднички македонско-бугарски празник

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот