Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЛУБЕНИЦА како да одберете да е зрела и сочна

Go down

ЛУБЕНИЦА како да одберете да е зрела и сочна  Empty ЛУБЕНИЦА како да одберете да е зрела и сочна

Пишување by osa Пет Јун 23 2017, 17:04

Трикови за препознавање зрели и слатки лубеници

Еве како најбрзо да ја одберите најдобрата лубеница!

Стручњаците велат дека повкусните лубеници имаат симетричен облик.

Ако лубеницата пука при удар тоа значи дека е зрела, но ако допира одек на шуплив предмет, значи дека лубеницата е презрела.

Свежината на лубеницата можете да ја утврдите на основа на петелката, а зрела е онаа која од петелката, откако ќе се засече, пушта леплив сок.

Зрелата лубеница воглавно е со темно зелена боја.

Зрелата лубеница е тешка, а незрелата лесна за својата големина.

При купување погледнете ја и страната на која лубеницата лежела на земја.
Лубеницата на тоа место би требало да има кремасто жолта боја. Доколку тој дел е со светло зелена боја, тоа е знак дека не е доволно зрела.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16473
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот