Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Кора од лубеница

Go down

Кора од лубеница Empty Кора од лубеница

Пишување by Гостин Чет Jул 09 2015, 11:22

Цел живот ја фрлате кората од лубеницата, без да знаете колку е здрава

Повеќето луѓе ја фрлаат кората од лубеницата откако ќе ја одвојат црвената срцевина, без да знаат дека фрлаат здрави витамини и аминокиселини.

Кора од лубеница Cel-zivot-ja-frlate-korata-od-lubenicata-bez-da-znaete-kolku-e-zdrava-01

Во кората од лубеницата има витамини Б и Ц кои му се потребни на организмот, а најчесто ги консумираме во облик на таблети.

Покрај витамините, кората содржи и голема количина цитрулин - аминокиселина која е значајна за нормалната циркулација и здравјето на срцето.

Слаткото од кора од лубеница е веќе добро познат рецепт кој може да го пробате, но сега сите нутриционисти препорачуваат кората добро да ја измиете и да ја исечкате на мали коцки.

Додека е свежа, треба да ја сомелете во блендер додека не добиете кашеста смеса. Потоа, оваа смеса може да ја додадете во свежо цедените сокови и шејкови.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот