Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЛУБЕНИЦА

Go down

ЛУБЕНИЦА Empty ЛУБЕНИЦА

Пишување by Kalinda Сре Јун 29 2016, 18:05

Гледам сите по нешто
јадете ,па си велам
ајде и јас да кажам
што сакам да јадам !
Лубеница .
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 493
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

ЛУБЕНИЦА Empty Re: ЛУБЕНИЦА

Пишување by Kalinda Сре Јун 29 2016, 18:12

Нема ништо подобро од кришка сочна лубеница на сончев ден! Дали знаевте дека лубеницата освен тоа што е премногу вкусна, е и неверојатно добра за нашето здравје и организам?ЛУБЕНИЦА Zdravstveni-prednosti-na-lubenicata-01
Еве уште неколку причини плус зошто да јадете повеќе лубеница ова лето...

Лубеницата е извор на важен антиоксиданс - Ликопенот кој се наоѓа и во доматите, кајсиите и грејпфрутот го одржува здравјето на нашето срце и има голем удел во борбата против ракот, односно ја спречува појавата на ракот на дојката или простатата.

Лубеницата делува исто како виагра - Цитрулинот кој го содржи лубеницата ги опушта крвните жили на истиот начин, како и виаграта, а дури и ако тоа не успее, одлична е за артериите.

Лубеницата содржи многу витамини кои се добри за нашиот имунитет, здравјето на очите и нашиот мозок.
Лубеницата е одличен извод на калиум кој помага кај функцијата на мускулите и нервите, а заедно со тоа го намалува ризикот од високиот крвен притисок.

Дехидратација - Лубеницата содржи дури 92 проценти вода, што е одличен извор на течност во летните, топли денови.

Лубеницата е исто така одличен зеленчук за оние кои се обидуваат да изгубат неколку килограми, бидејќи содржи шеќер, а е речиси безмасна.
http://www.crnobelo.com/images/stories/2013/06/zdravstveni-prednosti-na-lubenicata-03.jpg
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 493
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

ЛУБЕНИЦА Empty Re: ЛУБЕНИЦА

Пишување by Kalinda Пон Jул 11 2016, 15:57

Сакам и кајсии!
Еве зошто треба
да се јадат кајсиите !
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 493
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

ЛУБЕНИЦА Empty Re: ЛУБЕНИЦА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот