Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ,И НЕГОВИТЕ "ГЛУПОСТИ"

Go down

АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ,И НЕГОВИТЕ "ГЛУПОСТИ" Empty АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ,И НЕГОВИТЕ "ГЛУПОСТИ"

Пишување by osa on Сре Jул 19, 2017 7:28 pm

Јавни седници во Апелација

19.07.2017 | 18:15МакедонијаПрочитано: 1058
Правото на жалба поради која обвинетите Горан Грујевски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски нема веднаш да бидат спроведени во Шутка е случај само во Македоија реагираат од СЈО. Оттаму велат ваквата пракса се наметнала по контровезниот случај со укинувањето на притворот за Сеад Кочан.


Апелација вчера определи притвор за функционерите во УБК обвинети во „Тврдина Таргет“ но поради правото на жалба до Врховниот суд тие нема веднаш да одат на издржување на мерката.

„Одлагањето на извршувањето на притворот судот го врзува со онаа несреќна одлука на Врховниот суд со која го укина првостепеното и второстепеното решение за притвор за предметот „Труст“. Значи одлагање на решение со кое е определена мерка притвор во светот не постои. Ова е единствено место во кое луѓето чекаат дома да се потврди решението за да одат во притвор што е невозможно. Таа правна ситуација со која е предвидено дека кога ќе биде изречена мерката притвор истата ќе биде ефективна, таа правна ситуација е решена во ЗКП, штом ќе се изрече, мерка притвор таа се извршува“, изјави Бубевски.

Одбраната на поранешните функционери во УБК, најави дека ќе поднесе жалби против решенијата за притвор и сметаат дека нема ништо спорно во тоа што Апелациониот суд навел дека притворот ќе се спроведе по правосилноста на решението, односно кога ќе биде донесена одлука по жалбата на обвинтетите.

И министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, ќе го чека конечното решение на Врховниот суд пред да преземе активности за обвинетите кои сè уште се во работен однос во МВР.

Истовремено, во Апелациониот суд и денеска се одржаа јавни седници на кои беа разгледани жалбите на СЈО и на одбраната на обвинетите во предметот „ТНТ“, односно рушење на Космос. СЈО бара притвор за градоначалниот на Гази Баба, Тони Трајковски, тој пак си го бара пасошот назад.

„Неоспорен е фактот дека законски сме постапувале и самиот инвеститор тоа го знае и свесно пристапил кон градењето на такви дивоградба, што се потврдува во сите дописи“ - изјави Тони Трајковски, градоначалник на Гази Баба.

„Аргументацијата на СЈО е затоа што тој во претходната постапка не го почитувал СЈО и не се јави на три покани.“ - изјави Гаврил Бубевски, обвинител во СЈО.

И за останатите обвинети во „ТНТ“, инспекторка и општински службенички кои останаа без патните исправи пред Апелација рекоа дека работеле законски и побараа да им бидат вратени пасошите.

Утре во Апелациониот суд се очекува на јавни седници да бидат разгледани жалбите на СЈО и на обвинетите во предметите „Титаник“ и „Тендери“. СЈО се жали затоа што немаше одлуки за притвор како што бараа за Груевски, Јанакиески, Јакулоска, Протуѓер и Божиновски и за Канческа Милеска, нивната одбрана пак се жали зошто им се одземени пасошите.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15935
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ,И НЕГОВИТЕ "ГЛУПОСТИ" Empty Re: АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ,И НЕГОВИТЕ "ГЛУПОСТИ"

Пишување by osa on Сре Jул 19, 2017 7:29 pm

spored mene ke mora da gi prashaat osomnichenite KOGA SAKAAT DA BIDAT PRITVORENI ....abe ova e idiotizam od golemi razmeri ...sramota ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15935
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ,И НЕГОВИТЕ "ГЛУПОСТИ" Empty Re: АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ,И НЕГОВИТЕ "ГЛУПОСТИ"

Пишување by osa on Сре Jул 19, 2017 11:38 pm

obvinitel od SJO izjavi deka vakvo neshto nema nikade vo svet ...i dobro do koga ova ke se tolerira ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15935
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ,И НЕГОВИТЕ "ГЛУПОСТИ" Empty Re: АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ,И НЕГОВИТЕ "ГЛУПОСТИ"

Пишување by трендафил on Чет Jул 20, 2017 2:03 pm

Да почнам ли со прашањето а каде во светот има две обвинителства, нормално и специјално, да не кажам ненормално?

Бидејќи никој не е виновен додека не биде осуден, притвор е затворање на невин човек. Во конкретниве предмети притвор се бара една година по објавувањето на прес конференција на обвинувањето, што веројатно го нема никаде на светот. Постапката во врска со барањето за притвор не е завршена, па не знам од каде брзањето со притворите. Дали СЈО бара притвори за да врши притисок врз обвинетите некој од нив да биде заштитен, да не кажам лажен сведок, па се плаши дека врховниот суд ќе им ја ускрати таа можност со прифаќање на жалбите на обвинетите?
СЛучакот ТНТ е смешен. Самиот инвеститор има барано откако веќе ја изградил дивоградбата Космос да се направи измена во градежната дозвола според фактичката нелегална ситуација.
Да резимирам. Се работи за осомничени, а не за осудени лица и жалбената постапка за притворите не е завршена. Изјавите на обвинителите од СЈО се само едно примитивно и безобразно вршење на притисок врз судиите да работат по диктат на СЈО наместо според законите. Ако не е така, напиши по кој член и од кој закон некој може да биде ставен во притвор за дело направено пред некоја година и за кое обвинението е подигнато пред една година. СЈО треба да се срами од тоа што сака да ги носи во заблуда граѓаните. Исто и кучињата на Џорџ Сорос со своите медиуми. Вие можеби посакувате и концентрациони логори од типот на Голи Оток, но тешко дека и газдите од меѓународната банда што се само нарекува меѓународна заедница ќе добиете дозвола за тоа.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6666
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ,И НЕГОВИТЕ "ГЛУПОСТИ" Empty Re: АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ,И НЕГОВИТЕ "ГЛУПОСТИ"

Пишување by nino on Чет Jул 20, 2017 2:28 pm

специјално обвинителсто има затоа што криминалците кои се судат се ненормални, па нормалното обвинителство не може многу да стори.

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ,И НЕГОВИТЕ "ГЛУПОСТИ" Empty Re: АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ,И НЕГОВИТЕ "ГЛУПОСТИ"

Пишување by трендафил on Чет Jул 20, 2017 4:22 pm

А кој врши притисок врз нормалното обвинителство. Власта, некоја голема странска сила ... Немој да ме засмејуваш со тврдење дека опозицијата врши притисок врз судството.
Во секој случај работа на примитивизам е да се коментира судска постапка што е во тек. Ако тоа го прави некој уличар, можам и да имам разбирање, но ако го прави еден од најдобро платените правници (од наши пари), обвинител во СЈО, тоа не е нормално. Посебно ако тоа го прави преку медиуми за кои и пилињата знаат дека не се самостојни туку дека се странски платеници. Во моментов во политиката немаме многу криминалци. Ги има само во власта и не се судени затоа што се амнестирани. Некој за Глобал, некој за тероризам во 2001 година.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6666
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ,И НЕГОВИТЕ "ГЛУПОСТИ" Empty Re: АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ,И НЕГОВИТЕ "ГЛУПОСТИ"

Пишување by nino on Чет Jул 20, 2017 6:14 pm

опозиција е од вчера. до вчера они палеа они гасеа. сите во ЈО се нивни луѓе. сите ги имаат купено. а и сега ќе им платат и ќе работат во нивна корист.
до вчера работеа со заплашување и подмитување, денес не можат никого да заплашуваат, ама имаат пари секого да го купат.

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ,И НЕГОВИТЕ "ГЛУПОСТИ" Empty Re: АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ,И НЕГОВИТЕ "ГЛУПОСТИ"

Пишување by трендафил on Чет Jул 20, 2017 6:42 pm

Ајде да почнам со тоа Марко Зврлевски. Тој е назначен за јавен обвинител за организиран криминал во декември 2005та година. Кога не беше на власт ВМРО-ДПМНЕ. Огромниот дел од обвинителите во обвинителството се од пред 2006 година. Само да те потсетам дека СДСМ на два пати како опозиција ја прислушкуваше власта и со манипулација со разговорите два пати влегуваше во власта. Во 2001 година и во 2016 година. Мислиш ли дека прислушуваат само кога се во опозиција, а не и кога се на власт?
Во секој случај безобразно е кога правник коментира судски процес што е во тек како што прави обвинителот од СЈО. Ајде повторно да напишам, ваљда нешто ќе одговориш сега, кога тоа го прави преку медиуми и новинари за кои сите знаеме дека се странски платеници.
Што се однесува до подмитување, мене ми е поознато само дека Заев бараше по едно евро да се уплати кај Вицето и уште едно евро за црквата. Колку што ми е на мене познато тие што бараат поткуп кога се во таква ситуација, спремни се и да платат ако од тоа имаат полза. За мене е поинтересно во моментов дали Заев ако за секој метар квадратен бара по едно евро за себе, дали и колку побарал и можеби добил за да имаме заедничка историја со Бугарија, за да го направи албанскиот јазик службен на целата територија на Македонија или евентуално да ни го смени името.
Ајде повторно да напишам дека немам ништо против тоа сите криминалци од сите партии да одговараат. Не знам зошто вие сте против тоа законот да важи и за следбениците на режимот на Ахмети, Заев и Села. Да прашам повторно. Ги сметате ли за безгрешни, да не кажам богови?

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6666
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ,И НЕГОВИТЕ "ГЛУПОСТИ" Empty Re: АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ,И НЕГОВИТЕ "ГЛУПОСТИ"

Пишување by luxor on Чет Jул 20, 2017 7:42 pm

Кога ќе погледнеш твоите подмитуваа само на почетокот Трендо, после затвараа фирми и ги апсеа неистомислениците, а понекогаш и некои ваши непријатели исчезнуваа во мистериозни околности како на пример давење во кофа или излетување низ шофершајбна со цигара во рака.
luxor
luxor

Број на мислења : 5578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ,И НЕГОВИТЕ "ГЛУПОСТИ" Empty Re: АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ,И НЕГОВИТЕ "ГЛУПОСТИ"

Пишување by nino on Чет Jул 20, 2017 8:17 pm

одма кон дуи ја вртите работата. зошто само нас, а не и другите и тие крадеа.
ако немате против тоа криминалци во затвор да одат зошто ги браните грујо и компанија кога и сами знаете дека се виновни.

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ,И НЕГОВИТЕ "ГЛУПОСТИ" Empty Re: АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ,И НЕГОВИТЕ "ГЛУПОСТИ"

Пишување by трендафил on Чет Jул 20, 2017 8:36 pm

luxor напиша:Кога ќе погледнеш твоите подмитуваа само на почетокот Трендо, после затвараа фирми и ги апсеа неистомислениците, а понекогаш и некои ваши непријатели исчезнуваа во мистериозни околности како на пример давење во кофа или излетување низ шофершајбна со цигара во рака.
Ајде да почнам од назад. Автомобилот на Никола Младенов, Бог да го прости, и денес е достапен за анализа. Од неговата смрт власта немаше полза, туку штета. Полза имаа вашите газди од меѓународната банда што се нарекува меѓународна заедница и вие. Кај тие што имаат полза од некој криминал треба да се бара криминалецот, доколку не се работело според тебе за несреќен случај. Ако мислиш пак на затворањето на А1 телевизија, нејзиниот газда имаше преку телевизијата направено криминал тежок мисла 8 милиони евра. За тие пари можат да се отворат повеќе телевизии од рангот на А1. Затоа никој не ја купи телевизијата за да продолжи со нејзината работа.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6666
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ,И НЕГОВИТЕ "ГЛУПОСТИ" Empty Re: АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ,И НЕГОВИТЕ "ГЛУПОСТИ"

Пишување by osa on Чет Jул 20, 2017 9:06 pm

трендафил напиша:
luxor напиша:Кога ќе погледнеш твоите подмитуваа само на почетокот Трендо, после затвараа фирми и ги апсеа неистомислениците, а понекогаш и некои ваши непријатели исчезнуваа во мистериозни околности како на пример давење во кофа или излетување низ шофершајбна со цигара во рака.
Ајде да почнам од назад. Автомобилот на Никола Младенов, Бог да го прости, и денес е достапен за анализа. Од неговата смрт власта немаше полза, туку штета. Полза имаа вашите газди од меѓународната банда што се нарекува меѓународна заедница и вие. Кај тие што имаат полза од некој криминал треба да се бара криминалецот, доколку не се работело според тебе за несреќен случај. Ако мислиш пак на затворањето на А1 телевизија, нејзиниот газда имаше преку телевизијата направено криминал тежок мисла 8 милиони евра. За тие пари можат да се отворат повеќе телевизии од рангот на А1. Затоа никој не ја купи телевизијата за да продолжи со нејзината работа.

ne deka nikoj ne ja kupi ,tuku vie napravivte SE samo za da ja zatvorite bez da dadete moznost nekoj da ja kupi .....zoshto ???toa vie znaete ,i eden den ke doznaat site vo drzavata ne se sekiraj .....


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15935
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ,И НЕГОВИТЕ "ГЛУПОСТИ" Empty Re: АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ,И НЕГОВИТЕ "ГЛУПОСТИ"

Пишување by трендафил on Пет Jул 21, 2017 4:28 pm

Никој не е виновен што газдата на А1 беше еден обичен криминалец. Никој нема ниту една забелешка на судскиот процес во кој тој е суден и осуден. Се јадат фекалии пред се од страна на кучињата на Џорџ Сорос во врска со А1, без, да повторам, забелешки на судскиот процес во кој тој е осуден.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6666
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ,И НЕГОВИТЕ "ГЛУПОСТИ" Empty Re: АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ,И НЕГОВИТЕ "ГЛУПОСТИ"

Пишување by PRVOBOREC on Пет Jул 21, 2017 6:02 pm

Велија беше криминалец заради критиките кон пастирот на небањатите, а Ѕинго и Стојменов чесни бизнисмени затоа што ширеа омраза меѓу македонскиот народ за да може паторот непречено да владее. Затоа исклучуваа струја во студијата и переа небањати мозоци после лоботомијата во жолтата куќа.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1286
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ,И НЕГОВИТЕ "ГЛУПОСТИ" Empty Re: АПЕЛАЦИСКИОТ СУД ,И НЕГОВИТЕ "ГЛУПОСТИ"

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот