Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TERORISTITE GI SUDAT

+4
TRAJCHE
osa
Bosonoga
SHARENI
8 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

TERORISTITE GI SUDAT Empty TERORISTITE GI SUDAT

Пишување by SHARENI Сре Aвг 22, 2018 10:11 am

Sakaa da gi ubijat pratenicite sto ne mislea kako niv i so sila da go vratat patorot na vlast, sega ke gi sudat kako teroristi.

https://www.mkd.mk/makedonija/politika/pochnuva-sudenjeto-za-32-obvineti-za-sluchuvanjata-vo-sobranieto-na-27-april

На обвинителна клупа за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста, треба да се појават ексдиректорот на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, како и петте пратеници на ВМРО-ДПМНЕ: Крсто Мукоски, Љубен Аранудов, Јохан Тарчуловски, Сашо Василевски и Љупчо Димовски. Вкупно обвинети за крвавиот четврток во Собранието се 30 лица.
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 764
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

TERORISTITE GI SUDAT Empty Re: TERORISTITE GI SUDAT

Пишување by Bosonoga Сре Aвг 22, 2018 11:14 am

Vazno da gi zatvorat pratenicite i toj od mvr ostanatite se sitna boranija.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 936
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

TERORISTITE GI SUDAT Empty Re: TERORISTITE GI SUDAT

Пишување by osa Сре Aвг 22, 2018 12:44 pm

More sitni ama krupni raboti pravat ...mozea da ubijat nekoj pratenik, nekoj novinar ....ne e bash deka se beznachajni.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16139
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

TERORISTITE GI SUDAT Empty Re: TERORISTITE GI SUDAT

Пишување by TRAJCHE Сре Aвг 22, 2018 1:03 pm

Edno na drugo mozi trista godini zatvor vkupno da dobijat.
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 615
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

TERORISTITE GI SUDAT Empty Re: TERORISTITE GI SUDAT

Пишување by трендафил Сре Aвг 22, 2018 4:26 pm

Имало влегувања во парламентите на многу европски земји и никаде немало вакви судења. Насилните одговарале само прекршочно.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

TERORISTITE GI SUDAT Empty Re: TERORISTITE GI SUDAT

Пишување by PRVOBOREC Сре Aвг 22, 2018 4:29 pm

Дај барем еден таков документиран случај од парламент на било која европска земја каде надворешни маскирани лица влегуваат како толпа во парламент и ги напаѓаат пратениците во обид да ги убијат и востановат насилно власт на нивната партија.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 1962
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

TERORISTITE GI SUDAT Empty Re: TERORISTITE GI SUDAT

Пишување by SHARENI Сре Aвг 22, 2018 6:01 pm

Vlegle so namera da go ubijat Zaev, zadacata ja doverile na Igor Jug.

ЌЕ ДОКАЖЕМЕ ДЕКА ИГОР ЈУГ ИМАЛ ЗАДАЧА ДА ГО ЛИКВИДИРА ЗОРАН ЗАЕВ, КАЖА ОБВИНИТЕЛКАТА РУСКОВСКА НА СУДЕЊЕТО ЗА НАПАДОТ НА СОБРАНИЕТО НА 27 АПРИЛ

https://sdk.mk/index.php/naslovna/ke-dokazheme-deka-igor-jug-imal-zadacha-da-go-likvidira-zoran-zaev-kazha-obvinitelkata-ruskovska-na-sudeneto-za-napadot-na-sobranieto-na-27-april/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 764
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

TERORISTITE GI SUDAT Empty Re: TERORISTITE GI SUDAT

Пишување by osa Сре Aвг 22, 2018 7:29 pm

Ubav potpis ...bash sakam da se dokaze obvinenieto i da odgovaraat za obid za ubistvo ....more da skapat vo zatvor

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16139
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

TERORISTITE GI SUDAT Empty Re: TERORISTITE GI SUDAT

Пишување by TRAJCHE Сре Aвг 22, 2018 7:41 pm

Ke skapat i tie sto gi poracale ubistvoto rusenjeto na ustavniot poredok.

ОБВИНИТЕЛСТВОТО СОБИРА ДОКАЗИ И ЗА ДРУГИ ОДГОВОРНИ ЗА ОРГАНИЗИРАНИОТ НАПАД НА СОБРАНИЕТО, РЕЧЕ ОБВИНИТЕЛКАТА РУСКОВСКА

Обвинителството продолжува со предистражни постапки и собира докази и за други лица за кои смета дека се одговорни за организираниот напад на Собранието на 27 април 2017, а кога ќе има цврсти докази и за организаторите или нарачателите тогаш и тие ќе бидат обвинети, рече обвинителката Вилма Русковска по завршувањето на денешното прво рочиште на судењето каде обвинети се 33 лица за терористичко загрозување на Уставниот поредок и безбедноста.
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 615
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

TERORISTITE GI SUDAT Empty Re: TERORISTITE GI SUDAT

Пишување by трендафил Сре Aвг 22, 2018 10:10 pm

Ако добро ја разбирам обвинителката судењето е почнато со незавршена истрага. Ќе излезе дека опозицијата е во право кога тврди дека е нарачана експресна постапка. Додека нема цврсти докази обвинител не смее во јавност да зборува за нешто. Добро, зборувам за земји во кои правосудниот систем е независен и работи во согласност со законите. Не за Македонија за која некој мисли дека ако стане Северна ќе биде богата затоа што во Муртино се зборувало дека северот е богат, а југот сиромав. Затоа што во времето кога СДСМ беше СКМ Северна Кореја ни беше пријател.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

TERORISTITE GI SUDAT Empty Re: TERORISTITE GI SUDAT

Пишување by Teo Сре Aвг 22, 2018 10:39 pm

Ne bre, ne ja razbirash dobro obvinitelkata pa sega moram jas da se macham da objasnuvam...Sekako ne tebe, ti dobro znaesh shto e shto samo se pravish so sila glup i morash da pishuvash kako shto kje ti naredat od shtabot...Kako shto chesto sum pishuval toa go pravam za onie shto chitaat...Momentalno se sudat izvrshitelite za koi ima nesoborlivi dokazi...A obvinitelstvoto sobira dokazi za narachatelite na terortistichkiot akt...Koga kje bide sigurno deka dokazite se dovolno silni za da se prezentiraat pred sudot  togash kje bidat obvineti...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

TERORISTITE GI SUDAT Empty Re: TERORISTITE GI SUDAT

Пишување by PRVOBOREC Чет Aвг 23, 2018 6:03 pm

трендафил напиша:Ако добро ја разбирам обвинителката судењето е почнато со незавршена истрага. Ќе излезе дека опозицијата е во право кога тврди дека е нарачана експресна постапка. Додека нема цврсти докази обвинител не смее во јавност да зборува за нешто. Добро, зборувам за земји во кои правосудниот систем е независен и работи во согласност со законите. Не за Македонија за која некој мисли дека ако стане Северна ќе биде богата затоа што во Муртино се зборувало дека северот е богат, а југот сиромав. Затоа што во времето кога СДСМ беше СКМ Северна Кореја ни беше пријател.

Кога СДСМ беше СКМ цел свет ни беа пријатели а Македонија е сиромашна затоа што вие дпмне-офците ја испокрадовте и се надевавте дека ке го држите народот во сиромаштија и покорност.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 1962
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

TERORISTITE GI SUDAT Empty Re: TERORISTITE GI SUDAT

Пишување by трендафил Чет Aвг 23, 2018 8:07 pm

Тоа што на некој му пречи што сме Македонци не е вина на никој од нас, па и на ВМРО. Македонија со ништо не ја предизвика Грција ни во времето кога Груевски беше премиер. За тоа постои и судска пресуда од меѓународниот суд во Хаг кој како единствен виновник што не сме веќе одамна членка на НАТО ја посочи Грција. Тоа што НАТО не почитува судски пресуди исто така не е македонска вина. Тоа што вие им се придруживте на непочитувачите на правото и тоа против сопствената земја исто така не е грев на сите Македонци.
Иначе на прв поглед е јасно дека луѓето што влегоа во Собранието во пленарната сала и таму пееја и говореа без да сторат никакво насилство, само мноооооооооогу болен ум може да ги прогласи за терористи. За какво рушење на уставен поредок се зборува во обвинението кога не беше нападнат ниту Претседателот на државата, ниту новоизбраниот Претседател на Собрание, ниту премиерот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

TERORISTITE GI SUDAT Empty Re: TERORISTITE GI SUDAT

Пишување by PRVOBOREC Чет Aвг 23, 2018 9:43 pm

Само мноооооооооогу болен ум може да тврди дека терористите после упадот во парламентот пееја и говореа без да сторат никакво насилство иако на таа другата тема ти постирале видеа од дивеењето на тие пејачите и говорниците според тебе, не знам како не ти е срам толку да си ја понижуваш сопствената интелигенција.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 1962
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

TERORISTITE GI SUDAT Empty Re: TERORISTITE GI SUDAT

Пишување by трендафил Чет Aвг 23, 2018 10:12 pm

На судењето во режија на актуелната марионетска власт има најмалку три категории на обвинети, од кои една воопшто и не треба да биде судена, а не да се обвини за тероризам. Тоа се луѓето што низ отворената врата на Собранието влегоа во пленарната сала и таму ја пееја македонската химна, рецитираа поезија од Блаже Конески на пример и немаат извршено никакво насилство ни врз луѓе ни врз инвентарот. Чудно е и што нема обвинение за тие што нелегално избраа претседател на Собранието. А нема збор за наводна насилна промена на власт кога не е нападнат ниту претседателот Иванов ниту нелегално избраниот Талат Џафери или неговиот претходник Велјановски ниту премиерот Димитров. Во време на настанот Заев е само лидер на второпласираната партија на изборите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

TERORISTITE GI SUDAT Empty Re: TERORISTITE GI SUDAT

Пишување by PRVOBOREC Чет Aвг 23, 2018 10:15 pm

Токму нив треба да ги судат, точно тие луѓе ги предводеа напаѓачите, токму тие држеа говори полни со омраза и поттикнување на насилство, а упад во парламентот како институција со цел да се спречи негово конституирање и избор на претседател е насилно рушење на Уставот.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 1962
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

TERORISTITE GI SUDAT Empty Re: TERORISTITE GI SUDAT

Пишување by трендафил Пет Aвг 24, 2018 9:28 am

А зошто не и сегашниот заменик, а тогаш министер за внатрешни работи Нухиу. Затоа што неговата партија се придружи на предавниците? За тоталитарни режими е нормално сите противници да бидат ставени во ист кош. Германците стрелале и ако некој се бори со оружје против нив и ако фрлил леток. Вие како КПМ ликвидиравте без судење луѓе што никогаш немале оружје во раце но ја сакале Македонија, а како СКМ монтиравте судски процеси за истото. Навиката очигледно сте ја задржале.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

TERORISTITE GI SUDAT Empty Re: TERORISTITE GI SUDAT

Пишување by TRAJCHE Пет Aвг 24, 2018 11:52 am

Nuhiu togas bese minister i svedocese deka Cavkov bil zadolzen za tie raboti a on se kriel i ne mu se javuval.
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 615
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

TERORISTITE GI SUDAT Empty Re: TERORISTITE GI SUDAT

Пишување by трендафил Саб Aвг 25, 2018 8:01 pm

Чавков имаше и заменик за кој не е кажано дека се криел, па Нухиу можел и него да го побара и со него да разговара на својот мајчин јазик. а и Нухиу како министер можел да издаде наредба за активирање на специјалните сили. Знам дека ти би посакувал повеќе убиени протестанти отколку гребнатинката на главата на Заев или неколкуте загубени влакна на косата на Шеќеринска, но очигледно е дека Чавков не мисли како тебе. Ако си слушнал за командна одговорност, чудно е што, доколку навистина има кривично дело, еден од обвинетите не е и тогаш министерот, а сега заменикот министер. Смешно е напад врз тројца пратеници (Зијадин Села, Зоран Заев и Радмила Шаќеринска) да се смета за рушење на уставниот поредок, без претходно да се расчисти дали гласањето за избор на претседател на Собранието беше легален или не. Да потсетам дека од таа наводна седница нема записник.
Ајде и јас да напишам нешто во ваш стил. Дали вие го убивте Ванчо Петрушевски, Бог да го прости, поради неговиот патриотизам и видната улога на протестите на За Македонија заедно.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

TERORISTITE GI SUDAT Empty Re: TERORISTITE GI SUDAT

Пишување by misterija Саб Aвг 25, 2018 9:40 pm

трендафил напиша: Дали вие го убивте Ванчо Петрушевски, Бог да го прости, поради неговиот патриотизам и видната улога на протестите на За Македонија заедно.


Во стилот на сдсм-овско размислување, одговорот е ДА!
(кај ти текна, ххахххаааа)..добар си Very Happy

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 467
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

TERORISTITE GI SUDAT Empty Re: TERORISTITE GI SUDAT

Пишување by Teo Саб Aвг 25, 2018 10:10 pm

Ne bre, ne go ubivme Vancho bog da go prosti, ama na eden drug Vancho, makedonski krvnik koj shto vie dpne-ofcite go slavite kako vash idol mu gi smrsivme koncite i namesto bugarska pokraina napravivme nezavisna makedonska drzhava.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

TERORISTITE GI SUDAT Empty Re: TERORISTITE GI SUDAT

Пишување by osa Нед Aвг 26, 2018 9:16 am

трендафил напиша:Чавков имаше и заменик за кој не е кажано дека се криел, па Нухиу можел и него да го побара и со него да разговара на својот мајчин јазик. а и Нухиу како министер можел да издаде наредба за активирање на специјалните сили. Знам дека ти би посакувал повеќе убиени протестанти отколку гребнатинката на главата на Заев или неколкуте загубени влакна на косата на Шеќеринска, но очигледно е дека Чавков не мисли како тебе. Ако си слушнал за командна одговорност, чудно е што, доколку навистина има кривично дело, еден од обвинетите не е и тогаш министерот, а сега заменикот министер. Смешно е напад врз тројца пратеници (Зијадин Села, Зоран Заев и Радмила Шаќеринска) да се смета за рушење на уставниот поредок, без претходно да се расчисти дали гласањето за избор на претседател на Собранието беше легален или не. Да потсетам дека од таа наводна седница нема записник.
Ајде и јас да напишам нешто во ваш стил. Дали вие го убивте Ванчо Петрушевски, Бог да го прости, поради неговиот патриотизам и видната улога на протестите на За Македонија заедно.


Ah bre trendo me iznasmea velish od taa sednica nema zapisnik .....a shto ke e potreben zapisnik koga SE ODESHE VO ZIVO ....zatoa sega go jadat ...nesoborivi dokazi ....site vidovme shto se sluchi ....inaku zapisnicite mozebi se vo crni vreki za koj samo milence znae kako se otvaraat

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16139
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

TERORISTITE GI SUDAT Empty Re: TERORISTITE GI SUDAT

Пишување by PRVOBOREC Нед Aвг 26, 2018 3:08 pm

Небањати што толку сте се растревожиле па паниката преминала во хистерија а прашање на време е кога дијагнозата ќе се влоши. Ви ја покажаа во штабот најновата интерна анкета што ја правевте меѓу членството?

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 1962
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

TERORISTITE GI SUDAT Empty Re: TERORISTITE GI SUDAT

Пишување by Teo Нед Aвг 26, 2018 4:33 pm

PRVOBOREC напиша:Небањати што толку сте се растревожиле па паниката преминала во хистерија а прашање на време е кога дијагнозата ќе се влоши. Ви ја покажаа во штабот најновата интерна анкета што ја правевте меѓу членството?

A ima nova anketa???
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

TERORISTITE GI SUDAT Empty Re: TERORISTITE GI SUDAT

Пишување by трендафил Нед Aвг 26, 2018 7:18 pm

Ова судење за наводно насилно уривање на уставниот поредок е петто од тој вид што се води против Македонци во историјата. Првиот е во Софија против Александар Караѓулев. Вториот доаѓа во 1927 година во Скопје против 20 македонски студенти, па понатака имате 1942 година процес против македонскиот литературен кружок каде со смртна пресуда е осуден Никола Јанко Вапцаров. И предметот против поетот Јован Котевски во 1985 година. Два воделе тие со кои имате заедничка историја, Бугарите, еден Србите и еден СДСМ кога се викавте СКМ. Сега со овој процес се изедначувате со Бугарите. Во патриотскиот четврток немаше обид за преземање на власта ниту беше нападнат некој функционер. Нелегално беше избран Талат Џафери, а немаше обид за избор на нов претседател на Собранието. Тоа што некој што самиот себе си се смета за поголем од другите кои ги смета за небањати сака да ја покаже силата со тоа што со помош на пратениците на арнаутите и купување на други пратеници обезбедил мнозинство во парламентот само покажува колкав е стравот. Првото е легално, но не и за промена на идентитетот на Македонците, а корупцијата се казнува. Што ќе правите кога во Македонија ќе завладее правото и кога ќе ја немате заштитата од меѓународната банда (заедница)?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

TERORISTITE GI SUDAT Empty Re: TERORISTITE GI SUDAT

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот