Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BROJCANIK

+7
nino
Dino
TRAJCHE
misterija
Bosonoga
SHARENI
OPOZICIONER
11 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

BROJCANIK Empty BROJCANIK

Пишување by OPOZICIONER Пет Aвг 31 2018, 09:45

Kako sto veti Zaev na triumfalna ke ima brojcanik sto ke gi broi vratenite pari ukradeni od familijata.

Почна поставувањето на бројчаникот на Порта Македонија

Доцна синоќа на Порта Македонија во центарот на Скопје почна поставувањето на бројчаникот на кој, според најавите, ќе се покажува како украдените пари од државата се враќаат во Буџетот.

Премиерот Зоран Заев вчера најави дека наскоро ќе биде поставен бројчаникот на Порта Македонија во Скопје, но не прецизираше кога точно тоа ќе се случи.

– Бројчаникот ќе врти како што ќе се носат судските пресуди и како што институциите од областа на фининсиските истраги ќе ги инкасираат вратените пари што биле земени од буџетот, како надомест на штета – рече Заев на вчерашаната прес-конференција во Владата одговарајќи на новинарско прашање.

Тоа, како што истакна премиерот, е ветување што го дал додека беше во опозиција, барајќи ја поддршката од граѓаните.

– Ова ветување ќе биде исполнето овие денови, секако доколку се завршат правните формални апсекти. Во буџетот на Владата нема пари за тоа и бројчаникот приватно ќе го платам од мои пари. Тоа значи дека по завршувањето на функцијата ќе биде дониран на Министерството за култура и институцијата која е сопственик на Триумфалната порта каде ќе остане трајно добро. Откако ќе се вратат сите украдени пари најверојатно бројчаникот ќе покажува температура, географска ширина и должина на Скопје и слично. Тоа е намерата во делот на постапката за реализација на ова мое ветување – рече премиерот Заев.

https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/%D0%BF%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D1%80%D0%BE%D1%98%D1%87%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D1%82-%D0%BD/

BROJCANIK Porta-makedonija-696x383
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

BROJCANIK Empty Re: BROJCANIK

Пишување by SHARENI Пет Aвг 31 2018, 09:55

I ke si lezat, treba dodaten sto ke gi broi godinite kolku ke im se dodelat za kriminalot.
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 844
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

BROJCANIK Empty Re: BROJCANIK

Пишување by Bosonoga Пет Aвг 31 2018, 11:12

Sega navistina se pogodeni, ne pravea oni kriminal za da im gi zemat parite.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

BROJCANIK Empty Re: BROJCANIK

Пишување by misterija Пет Aвг 31 2018, 11:39

hahahaaa..koj li ke im gi zeme samo parite neznam??
Covekot sto neznae cie e Ilindenskoto vostanie??
Very Happy

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

BROJCANIK Empty Re: BROJCANIK

Пишување by TRAJCHE Пет Aвг 31 2018, 12:20

Sudot ke im gi zeme parite.
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 678
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

BROJCANIK Empty Re: BROJCANIK

Пишување by misterija Пет Aвг 31 2018, 12:39

Ajde, daj boze...

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

BROJCANIK Empty Re: BROJCANIK

Пишување by Dino Пет Aвг 31 2018, 13:12

Ako ne vi trebaa glasovi za referendumot brojcabnikot nemase da go stavite nikad a i sega somnitelno e deka ke proraboti. Ponapred ke se dogovorite da gi delite paritye.

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

BROJCANIK Empty Re: BROJCANIK

Пишување by nino Пет Aвг 31 2018, 16:12

0000000.00

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

BROJCANIK Empty Re: BROJCANIK

Пишување by misterija Пет Aвг 31 2018, 19:35

Popladnevo pominav pored porta Makedonija i vrat iskrsiv barajki go brojcanikot...ama ne go vidov.

Staven e ili ne e seuste??

Barem unikatni sme vo cel svet so suludi idei...cirkuzijada Rolling Eyes

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

BROJCANIK Empty Re: BROJCANIK

Пишување by трендафил Нед Сеп 02 2018, 10:49

Ако бројчаникот е донација на црпнатиот сељак од Муртино, зошто во монтирањето учествуваа вработени и дигалка од јавно претпријатие?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

BROJCANIK Empty Re: BROJCANIK

Пишување by трендафил Нед Сеп 02 2018, 16:33

Нели за куртон владата порта Македонија е дивоградба. Како можел Заев да добие дозвола да постави нешто на дивоградба. Дали од Велија ќе ги побарате парите што ги украде од буџетот на Република Македонија или ќе му дозволите со парите да си продолжи со Хедис како ништо да не било.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

BROJCANIK Empty Re: BROJCANIK

Пишување by Teo Нед Сеп 02 2018, 18:04

Ke ja ostivime ushte nekoe vreme divogradbata da gi izbroime ukradenite pari shto kje gi vratite...Gospodinot Zoran Zaev gi odrzhuva vetuvanjata...
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

BROJCANIK Empty Re: BROJCANIK

Пишување by трендафил Нед Сеп 02 2018, 19:22

Мислиш ли дека ќе го одржи и ветувањето да јаде живи луѓе.
Да се вратиме на часовникот. Кој има дадено дозвола за негово поставување. Или се работи за налог од диктаторот кој мора да се исполни. Дали Заев плаќа кирија за тоа што ја постави електронската табла? Плаќа ли за потрошената струја? Нели е работа на судовите да ги враќаат украдените пари доколку се утврди дека навистина имало такво нешто. Дали власта се меша во работата на судството ако се фали дека е нејзина заслуга доколку такво нешто се случи. Дали поставениот билборд е притисок врз судот да ги пополнува бројките за да му се додвори на диктаторот.
Во секој случај не може во наводна борба против криминалот да се изврши серија на криминални дејствија за да се задоволат болните желби на црпнатиот жеден за слава и популизам. Може утре и штафета ќе почнете да му носите за роденденот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

BROJCANIK Empty Re: BROJCANIK

Пишување by трендафил Нед Сеп 02 2018, 20:03

Дали бројчаникот е платен кеш, од парите уплатени кај Вицето.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

BROJCANIK Empty Re: BROJCANIK

Пишување by Luxor Нед Сеп 02 2018, 20:34

Трендо а бе нели бројачот на вратените украдени пари беше дел од програмата на СДСМ. Па народот ја гласаше таа програма. Заклучок, дозволата за поставување на бројчаникот е дадена од народот.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

BROJCANIK Empty Re: BROJCANIK

Пишување by SHARENI Пон Сеп 03 2018, 16:11

Poznato e od kade i kolku ke bidat prvite pari na brojcanikot.

Се уште од такви функционери немаме вратено пари, ниту имаме правосилни пресуди. Единствената пресуда е за Сеат Кочан, каде се одземени 17 милиони евра, ако биде потврден од Апелација, ќе настапиме уште дента“, вели Асани.

Засега се знае дека на бројчаникот ќе бидат впишани 433 илјади евра од поранешниот градоначалник на Центар, Владимир Тодоровиќ, заради малверзации со изградбата на мостот Ооко, кои веќе се вратени во буџетот на општината, што е случај на Финансиската полиција. Пари во државната каса треба да вратат Ѓоко Поповски, поранешен помошник министер во МВР, како и новинарката Ивона Талевска.

https://telma.com.mk/17-milioni-evra-od-kochan-prvite-poznachajni-pari-shto-treba-da-se-vpishat-vo-brojchanikot/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 844
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

BROJCANIK Empty Re: BROJCANIK

Пишување by PRVOBOREC Пон Сеп 03 2018, 18:41

Судовите сега работат без притисок и според законите, само во време на небањатите се донесуваа експресни пресуди по налог на фамилијата.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

BROJCANIK Empty Re: BROJCANIK

Пишување by трендафил Пон Сеп 03 2018, 21:28

Сеад Кочан сигурно нема направено штета на државата во вредност од 17 милиона евра, затоа што работата е извршена во целост иако е користена машина со помала сила од тражената. Освен тоа што е дадена лажна изјава, ова условно доколку апелација ја потврди одлуката на Основниот суд, договорот е извршен во целост. Без доцнење или било какво друго отстапување. Доколку Кочан обезбеди некој глас за промена на Уставот и идентитетот на Македонците може и да биде ослободен. Толку судот ги почитува законите. Но во секој случај и кога се води постапка против криминалци треба да се почитуваат законите. Како во случајот со криминалецот Љубе Бошковски, сегашен советник на амнестираниот криминалец Зоран Заев, доколку се утврди дека при неговото апсење е повредена процедурата тие што го апселе ќе одговараат. Така и во случајот со бројчаникот и покрај наводните чесни намери. Иако веројатно се работи за чист популизам. Не значи и ако некој од ВМРО крадел дека треба да си ја избришеме историјата или дека тој што покажува во евентуален друг крадец самиот е чесен.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

BROJCANIK Empty Re: BROJCANIK

Пишување by Teo Вто Сеп 04 2018, 09:47

Posle kompletniot uvid vo materijalot i sudskata postapka nashiot cenet i neprikosnoven ekspert za se i seshto gospodinot Trendafil na nauchna baza utvrdil kolkava e shtetata po budzhetot predizvikana od kriminalot na pastirot i Kochan...Ajde ne me teraj da se smeam rano nautro...
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

BROJCANIK Empty Re: BROJCANIK

Пишување by трендафил Вто Сеп 04 2018, 17:15

СО малку у во главата е јасно дека ако некој земал некоја сума на пари, а завршил дел или целата работа не може да направи штета во износот на сумата што ја земал. Сосема друга работа е ако се работи за затаен данок како во случајот на предвреме ослободениот Велија Рамковски кој има затаено 7 милиона евра. Па е нејасно со кои пари го реактивира Хедис. Да не ги заработи во затворот, но и ако е така, зошто со тие пари не го исплати долгот. Поточно зошто не му ги земе државата и таа бројка не ја објави на бројчаникот. Или законот не важи за криминалците блиски до СДСМ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

BROJCANIK Empty Re: BROJCANIK

Пишување by Luxor Вто Сеп 04 2018, 19:24

Со малку у(м) во главата е јасно дека ниту си компетентен ниту пак непристрасен за да верува било кој на твојата проценка.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

BROJCANIK Empty Re: BROJCANIK

Пишување by трендафил Вто Сеп 04 2018, 22:14

Пишувам врз основа на пресуда која е правосилна и против која СЈО нема предмет. Судењето на Рамковски беше следено и од домашни (соросоидносдсмовски) и странски експерти и никој немаше забелешки на изведувањето на докази и на пресудата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

BROJCANIK Empty Re: BROJCANIK

Пишување by Teo Сре Сеп 05 2018, 10:55

Ramkovski i site okolu nego bea osudeni vo montiran sudski proces zatoa shto premina vo opozicija...Poznati ste po tie zlodela...Na Canovski mu go srushivte Kosmos zatoa shto ja napushti koalicijata so vas...
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

BROJCANIK Empty Re: BROJCANIK

Пишување by misterija Саб Сеп 22 2018, 17:06

Nekoe info sto bidna so brojcanikot??

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

BROJCANIK Empty Re: BROJCANIK

Пишување by Dino Саб Сеп 22 2018, 17:14

Si stoi ama ne vrti cudo kako ne potekoa pari pred glasanjeto za referendum. Ili pa ima oste vreme toa za kraj koga ke bide molk.

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

BROJCANIK Empty Re: BROJCANIK

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот