Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

БЕСПЛАТНО ЧИПИРАЊЕ

3 posters

Go down

БЕСПЛАТНО ЧИПИРАЊЕ Empty Re: БЕСПЛАТНО ЧИПИРАЊЕ

Пишување by Bosonoga Вто Сеп 04 2018, 11:39

Iskoristete ja sansata, besplatno kie bide a vie ke go zastitite mileniceto i polesno ke go najdete ako se izgubi.

БЕСПЛАТНО ЧИПИРАЊЕ НА ДОМАШНИ МИЛЕНИЦИ ДО МАРТ, ЗА СОПСТВЕНИЦИТЕ КОИ НЕМА ДА ГО СТОРАТ ТОА КАЗНИ ОД 50 ДО 70 ЕВРА

Сопствениците на домашните миленици до март наредната година ќе можат бесплатно да им стават чипови, а со минимален намосток да им извадат пасош. Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) денеска најави дека граѓаните кои чуваат куче или мачка ќе можат во ветеринарните амбуланти во сите градови бесплатно да ги чипираат милениците. Обезбедени се 100.000 чипови и на тој начин ќе можат милениците да бидат регистрирани.

„Кампањата трае до крајот на март, односно додека има микрочипови. Поради тоа ги повикувам сопствениците да ја искористат можноста и што побрзо да завршат со оваа обврска. Доколку милениците не се идентификувани можат да добијат казна која се движи од 50 до 75 евра“, посочи директорот на Агенцијата Зоран Атанасов.

Доколку ја искористат можноста да ги чипираат милениците во рамките на кампањата на АХВ, сопствениците ќе треба да платат само 120 денари за пасошот, а во спротивно чипирањето чини 800 денари. Ќе се спроведува во 135 ветеринарни амбуланти низ земјава, а списокот ќе биде достапен на веб страната на Агенцијата.

„Процедурата за чипирање е целосно безбедна и безболна за животните, а од друга страна е во интерес на сопственикот бидејќи кога и да биде заловено или изгубено ќе може полесно да се најде и да се врати. Проверката дали некое животно е чипирано или не ќе се врши во прифатилиштата за животни“, рече Томислав Николовски, претседател на Ветеринарната комора.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/besplatno-chipirane-na-domashni-milenitsi-mart-za-sopstvenitsite-koi-nema-da-go-storat-toa-kazni-od-50-70-evra/
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 981
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

БЕСПЛАТНО ЧИПИРАЊЕ Empty Re: БЕСПЛАТНО ЧИПИРАЊЕ

Пишување by EVITA Вто Сеп 04 2018, 11:43


_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

БЕСПЛАТНО ЧИПИРАЊЕ Empty БЕСПЛАТНО ЧИПИРАЊЕ

Пишување by Bosonoga Вто Сеп 04 2018, 11:45

Ej bas ti fala sto me nadopolni vazno e da se znae kade da se obratat sopstvenicite. I love you
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 981
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

БЕСПЛАТНО ЧИПИРАЊЕ Empty Re: БЕСПЛАТНО ЧИПИРАЊЕ

Пишување by Luxor Вто Сеп 04 2018, 13:07

Темата е одвоена како посебна со оглед на важноста на изнесените информации.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

БЕСПЛАТНО ЧИПИРАЊЕ Empty Re: БЕСПЛАТНО ЧИПИРАЊЕ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот