Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

УЈП БАРА НАЧИН КАКО ДА ГО ОЛЕСНАТ ....

3 posters

Go down

УЈП БАРА НАЧИН КАКО ДА ГО ОЛЕСНАТ .... Empty УЈП БАРА НАЧИН КАКО ДА ГО ОЛЕСНАТ ....

Пишување by osa Вто Сеп 18 2018, 21:41

Се бара начин како да се олесни регистрацијата во УЈП за пензионерите
Државата прави напори да го олесни процесот на регистрација за граѓаните во УЈП. Новиот систем за пресметка на годишните даночни пријави предвидува сите граѓани да се регистрираат електронски или на шалтерите на УЈП. Надлежните велат дека ги разгледуваат сите можности како да ги искористат постоечките податоци во системот, со цел да се олесни процедурата, особено за пензионерите и примателите на плата кои немаат дополнителни приходи.

“УЈП треба да направи сè за да ги најде сите механизни да им овозможи што полесно регистрирање на сите поранливи групи граѓани да имаат можност без никаква мака да се регистрираат”, изјави Драган Тевдовски, министер за финансии.

Надлежните најавуваат дека ќе има тимови кои ќе одат кај пензионерите и другите граѓани каде е потребно за да им помогнат да се регистрираат. Апелираат дека нема место за паника бидејќи со имплементацијата на новиот систем ќе се олеснела процедурата за граѓаните. Откако еднаш ќе се регистрираат, УЈП ќе ги прави и доставува пресметките до граѓаните, кои треба само да потврдат дали пресметката е точна.


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

УЈП БАРА НАЧИН КАКО ДА ГО ОЛЕСНАТ .... Empty Re: УЈП БАРА НАЧИН КАКО ДА ГО ОЛЕСНАТ ....

Пишување by osa Вто Сеп 18 2018, 22:40

nie se " skaravme",a glej oni ke go smenat zakonot ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

УЈП БАРА НАЧИН КАКО ДА ГО ОЛЕСНАТ .... Empty Re: УЈП БАРА НАЧИН КАКО ДА ГО ОЛЕСНАТ ....

Пишување by nino Сре Сеп 19 2018, 17:17

sto gi maltretiraat lugeto

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

УЈП БАРА НАЧИН КАКО ДА ГО ОЛЕСНАТ .... Empty Re: УЈП БАРА НАЧИН КАКО ДА ГО ОЛЕСНАТ ....

Пишување by misterija Пет Сеп 21 2018, 14:58

Ке измислат ли и некоја нова глупост до крајот на годинава??

Добро е, барем пензионерите се спасија..а НИЕ??

Ние во исчекување...

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

УЈП БАРА НАЧИН КАКО ДА ГО ОЛЕСНАТ .... Empty Re: УЈП БАРА НАЧИН КАКО ДА ГО ОЛЕСНАТ ....

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот