Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

+4
Luxor
трендафил
Teo
OPOZICIONER
8 posters

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT - Page 2 Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил Пет Окт 05 2018, 18:39

Само по себе се подразбира дека за да биде референдумот успешен мора да биде задоволен и вториот услов, излезност од 50% од запишаните во списокот. Таков е Уставот. Требаше прво да го смените ако сакавте да биде така. Не бадијала доаѓаа Тереза Меј, Ангела Меркел и други да пропагираат да се излезе и да се гласа. Тоа време и не дискутираше за името дома, туку за едно име за употреба во странство. Практично за замена на ФИРОМ со друго име. Како што Грција дома е Хелас, а надвор Грција. Или Демократска Народна Република Кореја дома, а Северна Кореја надвор.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT - Page 2 Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by Luxor Пет Окт 05 2018, 19:03

Каде ти овде гледаш барање за цензус? Ти можеш да подразбираш и дека магарето лета ама тоа не значи дека некој ќе ти верува.

ВМРО-ДПМНЕ како одговорна и народна партија, нема да дозволи какво било решение и каков било компромис за спорот кој го наметна Грција, да бидат прифатени од страна на поединци политичари, влада или парламентот, без претходно за тоа да се изјаснат граѓаните преку референдум, и мнозинството од граѓаните кои ќе излезат на тој референдум да се согласи за тоа решение.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6565
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT - Page 2 Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил Саб Окт 06 2018, 09:20

Барањето за цензус е во Уставот. По твое ако некој каже ќе направиме 100 километри автопат и дека не кажал дека за тоа мора да се распише тендер може тоа да го направи. И референдумот и градењето автопатот мора да се во согласност со правната процедура.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT - Page 2 Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by Teo Саб Окт 06 2018, 09:45

Nitu jas nje gledam deka vo vashata programa kade shto tvrdite deka referendumot e uspeshen ako povekjeto od izlezenite glasaat ZA ne spomnuvate cenzus nitu pak Ustav...Jasno e deka se obiduvate da osporite referendum za koj duri i vo vashata programa tvrdite deka e uspeshen...
Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT - Page 2 Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил Саб Окт 06 2018, 11:02

Устав на РМ Член 73

Собранието одлучува за распишување на референдум за одделни прашања од својата надлежност со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници. Одлуката на референдумот е усвоена, ако за неа гласало мнозинството од избирачите кои гласале, доколку гласале повеќе од половината од вкупниот број избирачи. Собранието е должно да распише референдум кога предлог ќе поднесат најмалку 150.000 избирачи. Одлуката донесена на референдумот е задолжителна.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT - Page 2 Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by Luxor Саб Окт 06 2018, 11:30

Не збориме за уставот тука за тоа како сте сакале да го поминете референдумот што евентуално вие би го организирале, доказот е запишан во вашата програма и од 2008 и од 20016 година. А сега пу пу не важи. Врв сте на лицемерие.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6565
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT - Page 2 Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил Саб Окт 06 2018, 19:29

Консултативен референдум дава одврзани раце секој пратеник да гласа по сопствено мислење. Вие немате 2/3 мнозинство, а ВМРО имаше. ВМРО имаше и повисоки преговарачки критериуми од Заев. Вашето преговарачко ниво беше дека треба да си ја свиткаме кичмата. Не само со Грција, туку и со Бугарија и Албанија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT - Page 2 Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by Luxor Саб Окт 06 2018, 19:32

трендафил напиша:Консултативен референдум дава одврзани раце секој пратеник да гласа по сопствено мислење.

Точно. Twisted Evil
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6565
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT - Page 2 Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил Саб Окт 06 2018, 19:43

А за Преспанскиот договор нема двотретинско мнозинство. Не верувам дека по предвремените избори коалицијата против Преспанскиот договор ќе победи со 2/3 мнозинство.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT - Page 2 Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by Luxor Саб Окт 06 2018, 20:01

трендафил напиша:А за Преспанскиот договор нема двотретинско мнозинство.

Ќе видиме. Twisted Evil
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6565
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT - Page 2 Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил Саб Окт 06 2018, 20:31

Еве дел од излагање во Хрватскиот собор за непосредната демократија во ЕУ со посебен акцент на нашиот неуспешен референдум.

https://www.facebook.com/pernari/videos/565714370529491/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT - Page 2 Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by Teo Саб Окт 06 2018, 20:55

Trendafile, za tvoja golema zhalost hrvatskiot sabor ne reshava za prifakjaneto na dogovorot so grcite, toa kje se reshi vo makedonskiot parlament...
Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT - Page 2 Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил Саб Окт 06 2018, 21:06

Ајде повторно да прашам дали си сигурен дека сите пратеници на СДСМ до еден се предавници и послушници на Заев. Јас не би се обложил дека е така.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT - Page 2 Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by Teo Саб Окт 06 2018, 21:13

Pratenicite na SDSM ne se tema na razgovor tuku onie desetmina od dpne shto kje glasaat za prifakjanje na dogovorot so Grcija...
Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT - Page 2 Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил Саб Окт 06 2018, 21:30

За секој што нема да гласа од СДСМ треба уште еден плус од ВМРО. Цената ќе се зголеми, па пари ќе побараат и тие од СДСМ. Но во секој случај тоа би било корупција, криминал, а не демократија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT - Page 2 Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by Luxor Нед Окт 07 2018, 16:24

Единствените информации дека им се нудат пари ги шират дпмне-офците, СДСМ повикува на совеста на пратениците.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6565
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT - Page 2 Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил Вто Ное 27 2018, 15:41

Дека се нудат пари или амнестија има информации од повеќе извори. Сакаш ли да ти дадам линкови ако не знаеш да пребаруваш по интернет?
Интересна е и изјавата на поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, сега разрешен, неколку дена по тајниот состанок со Зоран и Вице Заеви. Да потсетам дека СЈО имаше обвинение против Јанчев, за кое можам да се обложам дека по состанокот нема да се процесира. Изјавата е: „Ветивме (со според вас министерот за смрт Никола Тодоров) помош против опструкциите од страна на Христијан Мицкоски во делот на уставните амандмани во интерес на државата. Тоа ќе биде транспарентен процес без задни намери за никого. Јас како Митко Јанчев очекувам што повеќе пратеници да се вклучат во процесот на уставни измени се со цел да се подобри Договорот од Преспа и да се зајакне идентитетот за доброто на сите граѓани на Р.М.“ – вели Јанчев за ТВ 24. Да ја анализираме изјавата. Идентитетот со Преспанскиот договор се зајакнува и треба да се подобри. Може ли нормален човек да верува дека може договорот да се подобри откако е потпишан. Јас не верувам дека Јанчев е луд, но дали тој го мисли истото за поддржувачите на Преспанскиот договор на кои им се обраќа? Уставот се менува според Преспанскиот договор, а не договорот според Уставот. За жал.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT - Page 2 Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by Luxor Вто Ное 27 2018, 17:13

трендафил напиша:Дека се нудат пари или амнестија има информации од повеќе извори. Сакаш ли да ти дадам линкови ако не знаеш да пребаруваш по интернет?

Добро еве чекам да ми дадеш линкови, но од релевантни извори. Линковите од порталите на Адинамик Медиа и останатите курирско-шителски медиуми чија сопственост од Белизе ја префрливте во Унгарија по ваш стар дпмне-офчарски обичај ќе ги сметам за обична тоалет хартија. За да се ориентираш полесно еве ти  линкови од мене. После ова се надевам ќе престанеш да лажеш и да бегаш кога ќе те фатат со спуштени гаќи.

http://prizma.mk/propagandnata-mashinerija-na-orban-vleze-vo-makedonija/

http://prizma.mk/kurir-stana-100-ungarski/

http://prizma.mk/ungartsite-vleguvaat-i-vo-sopstvenishtvoto-na-netpres/

http://prizma.mk/kurir-i-republika-otsega-so-ist-ungarski-gazda/
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6565
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT - Page 2 Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил Вто Ное 27 2018, 18:27


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT - Page 2 Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by Luxor Вто Ное 27 2018, 19:01

И каде Телма тврди или изнесува докази дека пратениците се платени за да гласаат за промена на името? Или изјавите на руските функционери кои отворено се закануваат со последици ако Македонија влезе во НАТО што значи дека тоа никако не им одговара се света догма? Русите не лажат за свои интереси? Освен рекла-казала за гласањето не доставуваат ниту еден доказ, само паушални лаги кои сакаат да ги протуркаат како вистина.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6565
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT - Page 2 Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил Чет Јан 24 2019, 18:07Угледното списание „Тајм“ објави текст во кој се наведува како македонски пратеници биле уценувани и изложени на „страшен притисок“ за да гласаат за преименување на државата. Во текстот, напишан од страна на докторантот на Харвард Ангелос Хрисогелос, дополнително се оценува дека големи мнозинства од граѓаните на двете држави се спротивставуваат на договорот, и дека негова последица веројатно ќе биде дополнително засилување на етничките тензии во Македонија и во регионот.
Во Македонија, Заев го немаше потребното двотретинско мнозинство во Собранието за да го смени Уставот, поради што употреби закани со судско гонење за корупција, и донесе контроверзен закон за делумна амнестија за да ги натера опозициските пратеници да гласаат за неговите уставни амандмани. Имаше извештаи дека опозициските пратеници во Скопје беа изложени на огромен притисок, како од поддржувачи така и од противници на договорот, вклучително и од странски влади, за да гласаат како што ќе им се каже. Двете страни обвинуваат за закани со физичко насилство и за нудење мито, пишува Хрисогелос.
Што се однесува до ратификацијата во Атина, „Тајм“ пишува дека грчкиот премиер Алексис Ципрас им нудел владини функции и места на изборната листа на следните избори на пратеници кои ќе го поддржат за гласањето на недоверба, како и за гласањето за ратификување на договорот за преименување на Македонија. Притоа, опозицијата го обвини Ципрас дека во овој процес ги злоупотребува судството, медиумите, но и армијата.
Како второ, двете влади го наметнуваат договорот од Преспа спротивно на желбите на голем дел од нивното население. Во Македонија, Владата не успеа да добие поддршка на советодавниот рефрендум во септември, но ЕУ одбра да го игнорира гласањето на граѓаните. Во Грција, сите анкети покажуваат дека големо мнозинство е против овој договор, додава „Тајм“, наведувајќи ги масовните протести против договорот во Атина.
Според неделникот, може да се очекува начинот на кој се наметнува овој договор наликуа на пристапот на европските бирократски фактори кои ја отфрлаат волјата на граѓаните во повеќе земји низ ЕУ, што секако ќе влијае врз изборите за Европскиот парламент закажани за неколку месеци.
Конечно, овој договор ја загрозува дури и геополитичката цел да се стабилизира регионот, токму поради тоа што со него се создадоа леснозапаливи политички состојби во Грција и во Македонија. Во Македонија, договорот го поддржува коалиција која ја сочинуваат малцинство од мнозинската словенско-македонска етничка група заедно со етничкото албанско малцинство. Мнозинството од словенските Македонци се спротиставуваат на договорот. Со други зборови, имаме коалиција на малцинства собрани против мнозинството од мнозинската заедница. Ваква комбинација секако ќе предизвика етнички тензии и ќе ја зголеми поларизацијата во Македонија – што е целосно спротивно од желбите на ЕУ, пишува Хрисогелос, кој очекува сличен поларизирачки ефект и во Грција.
Според „Тајм“, ЕУ можеби имала благородна намера кога притисна да се стави крај на спорот, но во својот пристап ја игнорира политичката реалност во регионот и волјата на граѓаните, и се наметнува како бирократска сила која дозволува сомнителни постапки доколку тие служат за реализирање на нејзините цели.


http://time.com/5508640/prespes-macedonia-greece-eu-democracy/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT - Page 2 Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by Teo Чет Јан 24 2019, 20:38

Prvo, toa ne e stav na nedelnikot iako kurton mediumot shto ja prenesuva kolumnata na grkot Hrisogelos se obiduva da ostavi takov vpechatok. Tajm vsushnost jasno se ograduva od objavite napomnuvajki deka tie ne sekogash gi odrazuvaat mislenjata na urednicite.

Vtoro, ochigledno deka vie od dpne-predavnichka ste na ista relacija so pretstavnikot na grchkiot nacionalizam i veruvate deka vo imeto na nashata drzhava ne treba da postoi zborot Makedonija.

Treto, bravo shto konechno dokazhavte deka ste predavnici koi se spremni da se zdruzhat i zaednichki da rabotat protiv Makedonija i so najgolemite makedonski dushmani.
Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT - Page 2 Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил Пет Јан 25 2019, 08:56

Се лажеш самиот себе си. Јас сакам во името на државата да не постои името Северна и не го сметам Али Ахмети за најголем пријател на Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT - Page 2 Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by Teo Пет Јан 25 2019, 12:13

Ne bi rekol, ti si toj shto se raduva na sekoj napad na makedonskata drzhava i narod makar toj da doagja i od nashite najgolemi neprijateli.
Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT - Page 2 Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил Пет Апр 05 2019, 21:32

Изгледа дека лажно ќе биде и референдумското прашање „ Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција? “ По се изгледа и со реализиран договор со Грција иако референдумот не успеа нема да добиеме датум за преговори со ЕУ, што значи дека сме имале референдум со лага во самото референдумско прашање.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10956
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT - Page 2 Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот