Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

+4
Luxor
трендафил
Teo
OPOZICIONER
8 posters

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT Empty LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by OPOZICIONER Вто Сеп 25 2018, 11:54

So lazenje sakaat da go srusat referendumot.


Македонските извозници на „лажни вести“ сега се насочени кон домашнaтa публика

Како што 1,8 милиони жители на Македонија со право на глас размислуваат за своите опции на референдумот на 30-ти септември годинава за промена на името на државата и ставање крај на спорот со Грција, земјата што беше обвинета за преплавување на американските гласачи со лажни вести за време на претседателските избори во 2016 година со кои Доналд Трамп дојде на власт, сега и самата се наоѓа на удар на иста кампања на социјалните медиуми. Во македонската сива индустрија за производство на „лажни вести“ изгледа дека тоа што си заминува, повторно се враќа, заклучува Алан Кросби во својата анализа објавена на Радио Сободна Европа.
„Бојкот на референдумот“, „Не ја уништувајте Македонија“, „Заев е предавник“, се само дел од пораките што според аналитичарите кружат на лажните профили на социјалните медиуми во напорите на противниците на „ЗА“, опција што силно ја застапува премиерот Зоран Заев со цел да се одблокираат евроатлантските интеграции на земјата.

Според професорот од Универзитетот во Грац, Флоријан Бибер, кампањата за бојкот не е координирана од некоја поголема политичка партија, но таа е водена од повеќе актери без централна контрола, што промоцијата на сајтовите со лажни вести ги прави поважни.

- Дополнитено, прашањето е многу поларизирано, и со тоа повикува на такво „информирање“, вели Бибер за Радио Слободна Европа.

Официјалните претставници од Запад во повеќе наврати предупредуваат за руско мешање со цел намалување на ЕУ и НАТО амбициите во земјите од Источниот блок, вклучително преку интернет тролови и други алатки на „хибридна војна“. Но, засега нема знаци од „кибер оружје“, што ќе покажат вклученост на Москва во моменталната дебата во Македонија.

- Јасно мнозинство од македонските граѓани сакаат членство во ЕУ и НАТО. Договорот е единствен начин да се стигне до тоа, вели Бибер за РСЕ.

Малкумина Македонци се среќни со промена на името, но повеќето велат дека го прифаќаат со цел да се обезбеди евроатлантска интеграција на земјата. Темата е толку сензитивна што дури и референдумското прашање не го содржи новото име, се вели во анализата на РСЕ.

Тоа дополнително ги потхранува противниците со желба да ги искористат социјалните медиуми за влијание врз јавното мислење, исто како што сомнителните портали и анонимни профили на социјалните медиуми влијаеја на американските избори во 2016 година, кога Македонија доби култен статус, поради илјадниците веб страници за ширење лажни вести регистрирани таму. Исто како со изборите во САД, така и сега постојат сомнежи оти Русија е во центарот на таквите дезинформации.

Премиерот Зоран Заев, јасно кажа дека нема докази за мешање од страна на Русија. Но, американскиот секретар за одбрана Џим Матис, во пресрет на посетата на Македонија на 17 септември, кажа дека Русија прави напори да ги искористи парите и влијанието за градење опозиција на претстојниот референдум.

- Нема сомнеж дека насочуваат пари и спроведуваат пошироки кампањи, изјави Матис пред новинарите на пат кон Скопје, иако посочи дека не е јасно колку ефективни се напорите на Москва за неуспех на референдумот.

Изештаите за состојбата со медиумите во Македонија, покажуваат дека околу 40 нови профили се креираат на „Фејсбук“ секој ден со единствена цел да се охрабрат луѓето за бојкот на референдумот. Ваквите портали и интернет странции најдоа голема публика во САД и сега изгелда дека го прифаќаат и пазарот дома.

Неодамнешно истражување на Институтот Отвотрено општество во Софија, покажува дека Македонците можеби се дури и повеќе подлежни на такви манипулации, во однос на другите држави од Европа. Извештајот покажува дека Македонија е последна на листата од 35 европски држави според медиумската писменост на населението, што значи дека е најподлежна за „лажни вести“.

https://nezavisen.mk/mk/vesti/2018/09/90171/
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 953
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by Teo Вто Сеп 25 2018, 18:23

Ako ne ste videle moron shto se obiduva da lazhe...Lagite se upteni kon nepismenite od dpne sekako, zatoa shto sekoj makar malku pismen znae deka amandmanite shto gi predlaga vladata vo sobranieto trpat izmeni na tekstot pa duri i biduvaat odbieni i ne pominuvaat...Kako idiotot zamisluva vladata da mu gi kaze amandmanite za koi ne se znae nitu dali kje bidat predlozheni do parlamentot zatoa shto (iako nema da se sluchi) referendumotg na primer mozhe da bide neuspeshen i mnozinstvoto od graghjanite da glasa protiv...Megjutoa svesni deka referendumot kje uspee i gragjanite kje dadat poddrshka za evropska Makedonija, dpne-ofcite se obiduvaat da gi manipuliraat gragjanite, demek ako pomine referendumot kje ima nekoi strashni amandmani...Patem, amandmanite treba da dobijat dvotretinsko mnozinstvo vo parlamentot za da bidat usvoeni...Znachat li ovie ochajnichki lagi deka dpne imaat soznanija deka del od nivnite pratenici konechno se osvestija i zastanaa na stranata na narodot a ne na kriminalcite koi segashnata vrhushka na dpne na chelo so Zhmickotakis gi shtiti...

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT As10
Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил Чет Сеп 27 2018, 10:38

има и лажни вести за референдумот: Почнувајќи од тоа дека референдумот не е за северна туку за европска Македонија, дека ни е признат јазикот а всушност ќе мораме да прифатиме грчки зборови како наши, дека ни е признат идентитетот, а треба да се откажеме од дел од нашата историја. Ќе имаме и фејк скрининг од страна на ЕУ, фејк превод на договорот ...

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by Teo Чет Сеп 27 2018, 10:45

Pak si lazhel...Nitu kje prifakjame grchki zborovi nitu pak go gubime identitetot...A samoto toa shto sakash da ja monopolizirash istorijata na Balkanot kazhuva dovolno za tvoite demokratski kapaciteti...
Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил Чет Сеп 27 2018, 18:42

Леснотијата на лажење станува изгледа карактеристика на сите од стадото на Заев. Никогашне сум бил за тоа дека Грците што живеат на територијата на Македонија не може да се нарекуваат македонци. Тоа право не им го оспорувам ниту на Албанците, но тие не го сакаат тоа и мислам дека не може да им се наметне. Ниту на косоварите кои сакаат да бидат нарекувани како да се државјани на друга држава - Албанија. Секој народ има право на самоопределување, а очигледно е дека тоа не важи за нас Македонците. Тој што е за демократија не може да не се бори и за туѓи човекови права, а не за сопствените. Се кладам дека не си го прочитал договорот со Грција или не си го разбрал. Знаеш ли што значи зборот ендоним, а што егзоним. Ние егзонимот Солун ќе треба да го замениме со ендонимот Тесалоники. И Грците за Битола нема да можат да го користат зборот Монастир, но ме боли пенисот за тоа. Во Македонија и Албанците и Косоварите за Битола викаат Монастир или за Скопје Шкупи. Никогаш не сум бил за монополизирање на историјата. За Александар Македонски сметам дека имаат право да го сметаат за свој сите од Македонија до Индија. Како што Хрватите не се бунат кога некој го слави Тито. И во Хрватска некој го слави некој не.
Ајде да одбележам и овде дека денес почна фејк скрининг од ЕУ како поддршка за референдумот со кој треба доброволно да се укинеме како нација.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by Teo Чет Сеп 27 2018, 18:51

трендафил напиша: Знаеш ли што значи зборот ендоним, а што егзоним. Ние егзонимот Солун ќе треба да го замениме со ендонимот Тесалоники. И Грците за Битола нема да можат да го користат зборот Монастир, но ме боли пенисот за тоа.

C c c, shto da kazham...Tolku od tvojata demokratija i pochituvanje na tugite prava...
Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил Сре Окт 03 2018, 17:23

Во моментов се пренесува лажна вест дека референдумот бил успешен. И покрај објавениот во Службен весник извештај на ДИК во кој јасно пишува дека не е така. Исто како што имаше пред десетина години лажни вести дека Македонија ја провоцирала Грција, а Меѓународниот суд во Хаг со пресуда утврди дека единствен прекршувач на договорот е Грција.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by Teo Сре Окт 03 2018, 17:40

Bidejki beshe konsultativen refrerendumot beshe povekje od uspeshen...600K makedonci jasno ja kazhaa svojata volja...Nasproti 37K shto bea protiv...
Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил Сре Окт 03 2018, 17:55

Дали е лажна вест дека еден независен пратеник од Скопје и една пратеничка од Битола од листата на СДСМ нема да гласаат за уставните измени, со што бројот на пратеници што ја поддржуваат владата на Бејли се намалува наместо да се зголеми со купување на пратеници од ВМРО. Уште поинтересно би било ако има тајно гласање кога секој слободно би гласал по сопствената совест.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by Teo Сре Окт 03 2018, 18:01

Shto e vazhno sega dali nekoj kje glasa ili ne??? Narodot kje odluchi na predvremeni...
Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил Сре Окт 03 2018, 18:32

Дури и да прифатам дека е можно на секои 5,4 секунди да гласа по еден гласач и дека немало масовно дотурање на гласови, мислиш ли дека со 600 илјади гласови може да се добие 2/3 мнозинство?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by Teo Сре Окт 03 2018, 18:43

I sam si svesen deka toa tvrdenje okolu glasovite se pobiva mnogu lesno...Shto se odnesuva do rasporedot na ghlasovi na predvremenite izbori i dali partiite za evropska Makedonija kje dobijat dvotretinsko mnozinstvo vo parlamentot toa kje go odluchi narodot...
Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил Сре Окт 03 2018, 18:56

Уште полесно се потврдува.

http://referendum.sec.mk/Referendum/Results?cs=mk-MK&r=r&rd=r1&eu=All&m=76&ps=731
http://referendum.sec.mk/Referendum/Turnout?cs=mk-MK&r=t&rd=t6&eu=All&m=76
https://rezultati.sec.mk/Local/Results?cs=mk-MK&r=r&rd=r1&eu=All&m=76&ps=731

Се согласувам дека на изборите одлучува народот. Исто како што одлучи на референдумот дека нема доволно гласови за уставни промени според желба на странци. На изборите нема да има бојкот туку масовна излезност. Вклучувајќи ја тука и дијаспората.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by Teo Сре Окт 03 2018, 19:02

Pak si zgreshil...Ili mozhebi svesno se obiduvash da manipulirash...A shto odluchil narodot na referendeumopt kje doznaeme na predvremenite izbori...Od koi kako shto gledam begate kako gjavol od krst...

https://melnica.forummk.com/t1798p50-topic#64510
Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил Сре Окт 03 2018, 20:57

Ниту мислам да се кандидирам ниту на било кој друг начин да учествувам на изборите ако се закажат. Колку што слушам ВМРО-ДПМНЕ, ако мене ме поистоветуваш со оваа партија веќе има избрано шеф на изборниот штаб. Ајде повторно да напишам дека наместо да бркате пратеници од ВМРО што ќе гласаат за предавничкиот договор, подобро мислете на тоа колку ваши пратеници не би го гласале.
Еве мислење од Карлс Флорес Хубериас, шпански професор по уставно право за референдумското прашање. „ Имајќи го сето ова предвид, не е за чудење што граѓаните на Македонија оваа недела одлучија да му го свртат грбот на својот премиер, следејќи ги советите на претседателот на државата и да останат дома наместо со својот глас да поддржат еден договор, договор, кој, пак, како врв на дрзнувањето, беше ставен на референдум преку едно од најизмамничките прашања во историјата на сите референдуми.
https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/македонија-привидението-исчезна/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by Teo Сре Окт 03 2018, 21:17

Toj Karlos na koj se povikuvash kje odluchi koj kolku glasa kje dobie na predvremenite??? I ne lazhi, nemate izbrano nishto...Vo momentov chekate da vi se javat Grujo i bate Sashe i da vi kazhat shto ponatamu...
Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил Чет Окт 04 2018, 19:19

А вие чекате да ви се јави некој потрчко од американската амбасада за да ви каже што сака Бејли. Не може референдумот од 1991 година со повеќе од 75% излезност и повеќе од 95% гласови ЗА, над еден милион, да го поништите со 600 илјади гласа на неуспешен референдум.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by Teo Чет Окт 04 2018, 19:31

Koj del od NARODOT KJE ODLUCHI NA PREDVREMENI IZBORI ne ti e jasen??? I nemoj da lazhesh povekje...Makedonija so dogovorot so Grcija ne ja gubi nezavisnosta shto beshe izglasana na referendumot 91...Ushte eden glup obid za manipulacija od kujnata na dpne...
Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил Пет Окт 05 2018, 09:33

Не би рекол дека е независно грци да ни ја пишуваат историјата, односно учебниците по историја. Ниту ние да го именуваме Солун како Тесалоники, кога во Службен весник кај нас Скопје се именува како Шкупи во верзијата на албански јазик. Не е независност туку безобрзие и уцена кога странски премиери се мешаат во наш референдум. Во секој случај во 1991 година со над милион гласови изгласавме независност на Република Македонија, на успешен референдум, а сега некој сака тоа име да се смени со 600 илјади гласови на НЕУСПЕШЕН референдум.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by Teo Пет Окт 05 2018, 11:07

Pak si zabegal pa vo nedostatok na inspiracija po stoti pat kako papagal gi povtoruvash istite mantri...Mi dosadi da ti objasnuvam shto pishuva vo dogovorot i deka referendumot beshe konsultativen...
Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил Пет Окт 05 2018, 11:46

Не треба ништо да ми објаснуваш, туку напиши го бројот на членот и цитирај ми дел од договорот за кој мислиш дека погрешно го толкувам наместо да го повторуваш како папагал тоа што Заев го кажал.
Референдумот е неуспешен и исто како да не постоел, па не знам зошто уште се повикуваш на него. Дали само затоа што Заев не сака да признае дека е поразен и дека според сопствените ветувања треба да си даде оставка. Друга работа е што меѓународната банда не може да најде друг предавник, па на апарати го одржува во живот за да се обиде да спаси нешто ако може да спаси. А работата е многу едноставна. НАТО треба да ја почитува пресудата на судот во Хаг. Исто и ЕУ бидејќи и таму проблемот е ист. Непочитување на меѓународен договор од страна на Грција.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by Luxor Пет Окт 05 2018, 12:31

трендафил напиша:
Референдумот е неуспешен и исто како да не постоел, па не знам зошто уште се повикуваш на него.

Тоа би сакале вие, да добиеме колективна амнезија и да заборавиме дека над 600 илјади граѓани гласаа ЗА европска Македонија и со тоа им дадоа мандат на институциите да продолжат со имплементацијата на договорот.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by misterija Пет Окт 05 2018, 13:20

Референдумот беше тотален БОЈКОТ..нато им го попуши на Македонците а Заев да ги врати бадијала потрошените пари!!!

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил Пет Окт 05 2018, 14:04

Еве видео од моментот кога Заев дознава дека референдумот не е успешен._________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by SHARENI Пет Окт 05 2018, 14:32

So sega placete koga spored vasata programa referendumot e uspesen.

Уште од 2008 година за ВМРО-ДПМНЕ успешен референдум е мнозинство од излезените граѓани

Во програмата од 2008 година , фактички го има речиси истиот пасус како оној  во последната изборна програма „Реално“ (2016):

ВМРО-ДПМНЕ како одговорна и народна партија, нема да дозволи какво било решение и каков било компромис за спорот кој го наметна Грција, да бидат прифатени од страна на поединци политичари, влада или парламентот, без претходно за тоа да се изјаснат граѓаните преку референдум, и мнозинството од граѓаните кои ќе излезат на тој референдум да се согласи за тоа решение.

http://vistinomer.mk/ushte-od-2008-godina-za-vmro-dpmne-uspeshen-referendum-e-mnozinstvo-od-izlezenite-gragani/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 840
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT Empty Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот