Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vesti od svetot

+24
Albatros
Nebula
Bosonoga
трендафил
PRVOBOREC
OPOZICIONER
Dino
Teo
TRAJCHE
Luxor
Delta
SHARENI
IVA
defo
Voivodata
tmoro
kiBik
osa
хан Ацо
Hamad bim Khalifa
Естир
reiter
Simulant
Kalinda
28 posters

Страна 1 of 11 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Next

Go down

Vesti od svetot Empty Vesti od svetot

Пишување by Гостин Сре Фед 25 2015, 14:18

Go sonuvaat ona shto bi sakale da se sluchi...Sekako deka na SAD im odgovara raspad na Rusija, no deka toa kje se sluchi e neverojatno...Ponepred kje zapochne treta svetska vojna...Inaku simoptomatichno e kolku manijakalno gi posakuvaat prirodnote bogatstva koi se vo sklop RF...

“Стратфор”: Русија ќе се распадне за 10 години, Турција ќе стане регионална сила

Руската Федерација не може да продолжи да постои во сегашната форма. Ова се вели во анализа на агенција “Стратфор” со прогнози за светот во периодот 2015-2025 година

http://lokalno.mk/stratfor-rusija-kje-se-raspadne-za-10-godini-turcija-kje-stane-regionalna-sila/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=stratfor-rusija-kje-se-raspadne-za-10-godini-turcija-kje-stane-regionalna-sila


Последната промена е направена од Teo на Пон Апр 06 2015, 11:40. Мислењето е променето 2 пати.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Пон Мар 02 2015, 17:33

Se organizira arapskiot svet ptrotiv IDIL...

Почна операцијата на ирачката армија за ослободување на Тикрит

рачката армија поддржана од сојузничките шиитски и сунитски борци почна операција за заземање на градот Тикрит, кој е под контрола на џихадистите, јави ирачката државна телевизија.

Владините сили го напаѓаат родниот град на Садам Хусеин со поддршка од артилеријата и воени авиони.

Неколку часа пред операцијата ирачкиот премиер Хајдер ал Абади ги повика сунитските племенски борци да ги напуштат редовите на Исламска држава и им вети помилување.

Тикрит е 130 километри северно од Багдад, а под контрола на ИД е од минатото лето.

http://plusinfo.mk/vest/16722/pocna-operacijata-na-irackata-armija-za-osloboduvanje-na-tikrit

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Вто Мар 03 2015, 15:35

Се додека САД преку своите тајни организации ги подржува муслиманските екстремисти, на Блискиот Исток крвопролевањата ќе продолжат. Инаку како ќе ги држат во заложништво своите и граганите на сојузничките држави.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Вто Мар 03 2015, 20:08

Zabegaa i ovie...Poleka politikata se ottrgnuva od gragjanskata kontrola...

Британски војници вежбаат пукање на „Босанци“ и на „Сомалијци“

Британските војници кои се на обука во Канада набрзо своите вештини ќе ги покажуваат гаќајки метии кои се викаат „Босанец РПГ“ и „Сомалиец АК47“.

Документот на канадската Влада што се однесува на набавка на човеколиките мети покажува дека се користени национални имиња што предизвика револт.

Откако канадските медиуми објавија за метите, армијата ги отстрани спорните имиња, но ги задржа иницијалите „БМ“ и „СМ“ (Bosnian-Somalian Male).

http://plusinfo.mk/vest/16938/britanski-vojnici-vezbaat-pukanje-na-bosanci-i-na-somalijci

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Kalinda Сре Мар 04 2015, 23:36

samo "bistri "diskutanti nema shto !
ja opraivte nashata drzava,pa otidovte vo tugata da ja opravate ?
neverojatno ?!
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 491
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Чет Мар 05 2015, 07:43

Kalinda напиша:samo "bistri "diskutanti nema shto !
ja opraivte nashata  drzava,pa otidovte vo tugata da ja opravate ?
neverojatno ?!

Навреди кон члените на форумот - НЕ!

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Пет Мар 06 2015, 18:41

И ние претседател имаме, амебата Хорхе, кој гарант нема свое мислење ниту за вакви прашања...

Чешкиот претседател за укинување на радиодифузната такса

Vesti od svetot Milos-zeman_3150123b

Чешкиот претседател Милош Земан изјави дека го поддржува укинување на радиодифузната такса за Чешката државна телевизија (ЧТ), јави дописникот на МИА од Прага.

http://plusinfo.mk/vest/17388/ceshkiot-pretsedatel-za-ukinuvanje-na-radiodifuznata-taksa

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Пон Мар 09 2015, 18:06

Ќе се создаде ли европска армија?

Меркел поддржува формирање единствена армија на ЕУ

Vesti od svetot Merkel(13)

Германскиот канцелар Ангела Меркел ја поддржа идејата за создавање единствена армија на Европската унија, пренесе ТАСС, цитирајќи го заменик портпаролот на германската Влада, Кристијане Вирц.

http://plusinfo.mk/vest/17696/merkel-poddrzuva-formiranje-edinstvena-armija-na-eu

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Чет Мар 12 2015, 20:24

Ne se protestira samo kaj nas...

Протести против реформите на образованието во Италија


Околу педесет илјади ученици и студенти во повеќе италијански градови учествуваа во четвртокот на протестите против реформите на образованието.

Најголемиот протест се одржа во Милано, каде што дојде и до судири меѓу демонстрантите и полицијата. Демонстрантите врз полицијата фрлале јајца , шишиња и други предмети, а полицијата одговорила со солзавец, пренесуваат италијанските медиуми.

Низ цела Италија се одржале 40 протести, на коишто повикаа левичарските студентски здруженија. Тие се протива на одлуките на владата на левиот центар на премиерот Метео Ренци да ги скрати средствата за јавните училишта во полза на приватните во кампањата за подобро образование.

Демонстрантите бараа нов систем на образование, и крај на политиката на штедење во образованието. „Ние сме генерации без иднина“, извикуваа младите демонстранти, алудирајќи на високата стапка на невработеност меѓу младите, која изминатата 2014 година се искачи на 40 отсто.

Протестите беа организирани и покрај тоа што владата се обврза и спроведува мерки за подобрување на положбата во општеството на вработените во образованието.

Се очекува дека, сепак, владата многу брзо ќе ја донесе уредбата за реформа на образованието. Со тоа многу од привремено ангажираните наставници ќе добијат постојано вработувања, како и речиси 19.000 илјади административци во образованието.

http://makfax.com.mk/svet/evropa/protesti-protiv-reformite-na-obrazovanieto-vo-italija

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Пет Мар 13 2015, 09:35

А има таму изјави од власта дека тоа се политички протести, организирани од политички партии и соросоиди? Има заокружување со црвени кругчиња на протестантите? Има закани и уцени кон оние што ете и во Италија не се согласуваат со одлуките на власта?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Саб Мар 14 2015, 08:31

Mozhebi vesta ne e politichka, no sepak...

Сите Норвежани станаа милионери

Vesti od svetot Norveska

Вредноста на норвешкиот нафтен фонд се зголеми двојно во последните три години и поради тоа сите 5,2 милиони граѓани на Норвешка се милионери, иако тоа е само на хартија.

Според соопштението на Норвешката централна банка, овој инвестициски фонд кој во свој посед има акции, обврзници и имот, успеал во минатата година да оствари стапка на поврат на своите инвестиции ширум светот во висина од 7,6 отсто.

Благодарејќи на тоа во касата во крајот на минатата година имало 745,1 милијарди евра, пренесува агенциата „Франс прес“

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Simulant Нед Мар 15 2015, 20:19

[quote="luxor"]И ние претседател имаме, амебата Хорхе, кој гарант нема свое мислење ниту за вакви прашања...

Чешкиот претседател за укинување на радиодифузната такса
Хе хе. А ти знаеш ли зошто е за укинуване на таксата? Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy  Инако могу да ти речам, дека таксата нема да биде укината. afro

Simulant

Број на мислења : 29
Join date : 2015-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Нед Мар 15 2015, 22:30

Навистина не знам зошто е за укинување на таксата. Но гледам дека барем има свое мислење, и го кажува. Нашиот Хорхе ниту мислење има, ниту кажал нешто паметно.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Чет Мар 19 2015, 10:50

Одложија бесење во Пакистан заради возраста на осудениот

Пакистанските власти ја одложија егзекуцијата на младинец, осуден на смрт на 14-годишна возраст, пренесоа агенциите.

Шафкат Хусеин требаше да биде обесен утрово во јужниот град Карачи, откако бил осуден во 2004 година на смрт за киднапирање и убиството на дете. Малку пред полноќ сепак претседателот Мамнун Хусеин издал наредба за одложување на егзекуцијата.

Локални и меѓународни активисти, меѓу кои организацијата “Амнести интернешенел”,ги повикаа пакистанските власти да ја укинат смртната пресуда, бидејќи според националното законодавство таква не може да биде издадена против малолетник.

Министерот за внатрешни работи Чаудри Нисар Али Кан во вторникот рече дека според евиденцијата на затворот каде е држен, дека Хусеин има 23 години во 2004 година. Али Кан вети дека ќе биде нарачан ДНК тест за да се утврди со сигурност возраста на момчето откако неговото семејство достави извод раѓање, според кој тој е на 14 години.

Ако биде докажано дека Хусеин бил малолетен во моментот на издавањето на смртната казна, таа ќе биде заменета со доживотен затвор.

Пакистанската Влада го укина мораториумот за егзекуциите, откако 136 ученици беа убиени во напад на талибанците против училиште за деца на војници во декември – најкрвавиот напад во историјата на земјата.

Оттогаш во Пакистан беа исполнети 48 смртни казни, 21 само во последните два дена, и покрај повиците на групите за човекови права и Европската унија за ревизија на оваа одлука.

http://lokalno.mk/odlozhija-besenje-vo-pakistan-zaradi-vozrasta-na-osudeniot/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=odlozhija-besenje-vo-pakistan-zaradi-vozrasta-na-osudeniot

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Simulant Чет Мар 19 2015, 20:52

luxor напиша:Навистина не знам зошто е за укинување на таксата. Но гледам дека барем има свое мислење, и го кажува. Нашиот Хорхе ниту мислење има, ниту кажал нешто паметно.

Заштото на еден од редовните му Hovory z Lan по CRo Radiozurnal (чешкото државно радио) пцуеше като каруцар и се одлучи државното радио повеке да го не пушта во директен ефир. Laughing Сега е лут на државното радио и телевизия и сака да им отреже од парите. Very Happy Ма види му се веке крайот на Земан. Чесите се му много лути затоа дека ке биде на 9.05.2015 во Москва...

Simulant

Број на мислења : 29
Join date : 2015-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Чет Мар 19 2015, 21:45

Ми остави впечаток дека сепак не мора да бара дозвола од премиерот за да каже нешто. Овој нашиов Хорхе молчи веќе два мандата. Зборува само тоа што Грујо ќе му дозволи да го каже.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Simulant Пет Мар 20 2015, 21:02

В това отношение Земан е абсолутно независим от премиера на Чехия и си зборува што си сака (и што ке му рече и алкохолот Very Happy).

Simulant

Број на мислења : 29
Join date : 2015-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Вто Мар 24 2015, 17:22

Strashna avionska nesrekja vo Francija...

Авионска катастрофа во јужна Франција, 150 загинати

Денешниот пад на Ербасот А 320 на компанијата Џерманвингс е една од најтешките авионски несреќи во Европа за подолг период. Минатата година беше најбезбедна во историјата на воздухопловството.

Авион на Џерманвингс, фирма-ќерка на Луфтханза, кој леташе од Барселона кон Диселдорф, се урна денеска на непристапен терен во јужна Франција. Во авионот се наоѓале 144 патници и шест членови на екипажот. Според официјални информации, нема преживеани. Причините за катастрофата не се познати.

http://www.dw.de/%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D1%84%D0%B0-%D0%B2%D0%BE-%D1%98%D1%83%D0%B6%D0%BD%D0%B0-%D1%84%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0-150-%D0%B7%D0%B0%D0%B3%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B8/a-18336970?maca=maz-rss-maz-pol_svet_timemk-4725-xml-mrss

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by reiter Вто Мар 24 2015, 17:29

последниве две години зачестија авионските несреќи низ светот а најчудно ми е кога ќе спомнат непристапно место или изгубено е местото каде е паднат.Па на денешнава технологија буквално може на мравката да и гледаш у заб од вселената или да се отиде до најнепристапни места за брзо време а тоа сето го овозможува техниката на денешницата.Стварно не ми е јасно зошто е така секогаш завиткано во некоја мистерија.

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Естир Вто Мар 24 2015, 18:13

Жестока история. Много ме разстрои. В Европа скоро не е имало подобна катастрофа, а за Луфтханза май е най-големият такъв инцидент. За мен тя е една от най-сигурните авиокомпании.


Имало е толкова млади хора, деца - 16 ученици. Ужас. Голяма трагедия.

Горките хора и близките им.
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Вто Мар 24 2015, 20:26

Жалосно. Многу жртви, катастрофа. Ербасот инаку важеше за најбезбедниот авион.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Пет Апр 03 2015, 13:42

Севернокорејскиот претседател прави список на жени кои ќе бидат „единица за задоволства“

Ким Џонг-ун нареди формирање на нова „единица на задоволствата“, група жени чија единствена цел ќе биде севернокорејскиот лидер да го направат среќен.

Ким (32) наводно веќе прави список на новата генерации жени кои ќе го прават среќен, објави Б92.

И покрај тоа што е оженет со поранешна пејачка со која има и ќерка, диктаторот продолжува по патот на таткото Ким Џонг-ил кој исто така имал свој харем, расформиран по неговата смрт во декември 2011 година.

Сепак, бидејќи е завршен традиционалниот тригодишен период на жалост, Ким сака да направи своја единица.

„Трупоте на задоволството“ првпат ги формираше неговиот дедо, „Вечниот претседател“, Ким Ил-сунг.

Специјалните селектори од владата бараат во сите делови на Северна Кореја најатрактивни девојки кои ќе станат слугинки, пејачки и танчерки во служба на лидерот.

Од најубавите се очекува да станат конкубини, а веднаш по влегувањето во „доцните 20 години“, наводно ќе бидат испратени на високи воени и владини функционери.

- Ова се случува од кога династијата Ким владее со Северна Кореја и стана традиција. Исто така, тоа е демонстрација на моќ на владарот над народот и неговите сексуални моќи, објасни Тошимиц Шигемур, професор на Васеда Универзитетот во Токио.

Јужнокорејскиот весник Чосун Илбо тврди дека жените добиваат како надомест околу четири илјади долари, што е огромна плата за севернокорејски услови, како и разни домашни апарати.

http://grid.mk/read/news/509980552/9839885/severnokorejskiot-pretsedatel-pravi-spisok-na-zheni-koi-ke-bidat-edinica-za-zadovolstva

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Пет Апр 03 2015, 15:30

Тоа и Грујо би го сакал. Но, тој ќе заврши како единица за задоволства на тетовираните со напумпани мускули во Идризово.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Саб Апр 04 2015, 22:01

Протести против исламски екстремизам во Австралија

Vesti od svetot Avstralija-antiislamski-ekstremizam-540x320

Во 16 австралиски градови денеска се одржаа протести против исламски екстремизам, „исламизација“ на австралиското општество, исламскиот шеријатски закон и халал сертификатите.

Протестите се организирани од групата „Да ја вратиме Австралија“, која се судри со контра-демонстранти. Во судирот има неколку повредени. Контра-демонстрантите спонтано се собрале и излегле со цел да се спротивстават на ресизмот.

Најжестоките судири беа во Мелбурн, вториот по големина град во Австралија, каде полицијата интервенирала да ги раздели групите.

Претставник на локалната итна помош изјави дека здравствените работници пружиле лекарска помош на четворица повредени, од кои тројца имале полесни повреди.

Портпаролката на полицијата Белинда Бети изјави дека полицијата уапсила двајца мажи и две жени поради тепачка во центарот на Мелбурн.

Претставничката на групата „Да ја вратиме Австралија“ Кетрин Бренан изјави дека тие се залагаат за про-австралиски вредности и против екстремен ислам, но дека не се против муслимани. Таа истакна дека учесниците на протестот немаат никакви расни мотиви и дека на протестот учествувале луѓе од разни социјални групи.

http://grid.mk/read/news/509987960/9845064/protesti-protiv-islamski-ekstremizam-vo-avstralija

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Гостин Пет Апр 10 2015, 08:49

Ништо нема да придонесат ако русите решат да нападнат. Повеќе служат за провокација и покажување сила.

НАТО распореди 1.500 војници за брзо реагирање во Чешка и Холандија

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Vesti od svetot Empty Re: Vesti od svetot

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 11 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот