Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

NARODOT PROTIV FAMILIJATA

+3
Kalinda
reiter
defo
7 posters

Страна 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

NARODOT PROTIV FAMILIJATA Empty NARODOT PROTIV FAMILIJATA

Пишување by Гостин Пет Окт 07 2016, 18:26

(ВИДЕО) Граѓански марш на 11-ти Октомври: Си го враќаме животот, ја враќаме слободата

Борбата продолжува, гласот победува. Ова мото не обедини нас, иницијаторите на граѓанскиот марш за кој што денеска сме тука, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев на прес конференцијата за најава на граѓанскиот марш на 11. октомври.

NARODOT PROTIV FAMILIJATA 1-670x447

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

NARODOT PROTIV FAMILIJATA Empty Re: NARODOT PROTIV FAMILIJATA

Пишување by Гостин Пет Окт 07 2016, 18:29– Ве повикуваме на 11 октомври за сите заедно да се огласиме со силна слободарска порака. Граѓанската акција продолжува. Ние граѓаните склучивме сојуз, си го враќаме животот, ја враќаме слободата. 11 октомври е симбол на борбата за слобода, на граѓански пркос, на народно востание, на слобода. Затоа и маршот се случува на тој датум. Ќе маршираме за борба против сиромаштијата, за повисоки плати, за работни места, за млади кои сакаат да останат да живеат во родната земја, за граѓански глас, рече Заев.

Тоа е гласот што вели да за слободна Македонија и гласот што вели не за слободата. Ве повикуваме сите, приклучете се. Да застанеме рамо до рамо сите заедно, еднакво важни независно од кавка било различност. Ова е мојот мотив да ве повикам на маршот на 11 октомври, што ги најавува промените во Македонија, рече лидерот на СДСМ.

Според членката на Сојузот на борците на Македонија, Вера Бунтеска, граѓаните на Македонија сакаат да живеат во држава во која ќе има правда за сите, држава во која демократијата ќе се развива во позитивна смисла.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

NARODOT PROTIV FAMILIJATA Empty Re: NARODOT PROTIV FAMILIJATA

Пишување by Гостин Пет Окт 07 2016, 18:30– Граѓаните сакаат и очекуваат таква Македонија, а не држава заглавена во минатото. Минатото го почитуваме, на него сме горди, од него влечеме поуки. Што се однесува за нашата борба, членовите на сојузот ќе се бориме за една изградена иднина и тоа за општество во кое граѓаните ќе бидат почитувани. Ќе бидеме горди доколку граѓаните со сопствени сили ги решат проблемите кои се пред нив, рече Бутнеска.

Златко Ориѓански вели дека десетина години имал желба Македонија да стане нова, модерна, слободна држава.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

NARODOT PROTIV FAMILIJATA Empty Re: NARODOT PROTIV FAMILIJATA

Пишување by Гостин Пет Окт 07 2016, 18:31– Ова се десет пеколни години во Македонија, ние не сме научени да живееме во режим и диктатура. Македонија ако сака да преживее како држава и нација ќе мора да си ги побара своите даровити поединци да дадат нешто добро за оваа земја. Имам забелешки за македонската интелигенција, таа треба да ја повлече државата напред. Моја желба е да не се враќаме во 1994 година, да се отвориме кон сите внатре, па кон сите држави околу Македонија. Мојот идеал е слободна, модерна Македонија, рече Ориѓански.

Новинарството во Македонија може да се поистовети со именката хаос. Моралот и етиката како основни постулати се мисловни поими, смета новинарот Томислав Кежаровски.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

NARODOT PROTIV FAMILIJATA Empty Re: NARODOT PROTIV FAMILIJATA

Пишување by Гостин Пет Окт 07 2016, 18:31– Во Македонија немаме слобода на говор, имаме слобода на омраза. Секој обид да се крикне против наметнатото едноумие, актуелната власт вешто го загушува. Медиумите станаа плен на политичкиот и економскиот интерес, занемарувајќи го интересот на граѓаните. Јас сум подотвен да се борам за битката која се смета за изгубена. Без оглед на се што ми сторија и што се уште ми прават, се уште ќе бидам на страна на вистината, никој нема да биде господар на мојот ум, рече Кежаровски.

11 октомври нее треба да го прославиме протоколарно како што проаѓаат другите празници во Република Македонија, да го прославиме со масовност затоа што е крајно време после овие мачни десет години да покажеме подготвеност да ги преземеме во свои раце окупираните институции, рече актерката Ирена Ристиќ.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

NARODOT PROTIV FAMILIJATA Empty Re: NARODOT PROTIV FAMILIJATA

Пишување by Гостин Пет Окт 07 2016, 18:32– Причини има многу, за мене најбитни се две, сериозно и искрено да ја покажеме нашата почит и благодарност кон сите оние луѓе кои ни помалку ни повеќе ги изгубиле своите животи за ова парче земја, тоа не семее да се прескокне и што е многу побитно, да се избориме за нашата сегашност и да покажеме подготвеност да обезбедиме сигурна и просперитетна идинина за нашата Македонија, рече Ристиќ.

Пејачот Бени Шаќири вели дека треба да се ослобат луѓето од притисоци со цел да уживаат во убавите моменти на живтот, што значи дека сме го допреле дното.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

NARODOT PROTIV FAMILIJATA Empty Re: NARODOT PROTIV FAMILIJATA

Пишување by Гостин Пет Окт 07 2016, 18:32– Никогаш во животот во моите најцрни прогнози и размислувања не сум верувал дека во ова модерно време ќе дојдеме во ситуација да се бориме за слобода на размислување и живеење, додека модерниот свет гради напред, ние се враќаме многу назад. мојата порака би била следна, сите прогресивни сили да се здружат во едно за да се избориме со овој режим кој на нас младите не ни дозволува да размислуваме со своја глава, вели Шаќири.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

NARODOT PROTIV FAMILIJATA Empty Re: NARODOT PROTIV FAMILIJATA

Пишување by Гостин Пет Окт 07 2016, 18:32Трчај да не заборавиш да одиш. Мојата генерација маршираше со Шарената револуција да не заборави да оди. Во добра форма сме, ќе маршираме за правда во нашата Македонија, рече новинарот Атанас Костовски.

извор: а1он.мк

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

NARODOT PROTIV FAMILIJATA Empty Re: NARODOT PROTIV FAMILIJATA

Пишување by defo Пет Окт 07 2016, 18:56

Одиме обавезно на 11.....И Александар Маленко, пливачот приватно ми потврди дека ќе е таму. На 11 во 10 се враќа од Виена.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

NARODOT PROTIV FAMILIJATA Empty Re: NARODOT PROTIV FAMILIJATA

Пишување by Гостин Пет Окт 07 2016, 18:59

Ама претенденциозно е да го наречеш овој собир народот против било кого, ниту цел народ ке биде таму ниту пак има некаква претстава колку луѓе ке се соберат.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

NARODOT PROTIV FAMILIJATA Empty Re: NARODOT PROTIV FAMILIJATA

Пишување by Гостин Пет Окт 07 2016, 19:02

Kolku sme, tolku sme, tokmu sme...Lugjeto shto na edinaesetti kje izlezat se narodot...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

NARODOT PROTIV FAMILIJATA Empty Re: NARODOT PROTIV FAMILIJATA

Пишување by Гостин Пет Окт 07 2016, 19:04

Народ се и тие што ке останат дома и што ја поддржуваат власта.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

NARODOT PROTIV FAMILIJATA Empty Re: NARODOT PROTIV FAMILIJATA

Пишување by Гостин Пет Окт 07 2016, 19:09

SHTO?!?!?! Kje ostanete doma?!?!?! A nema pak da ve zatvoraat vo kafezite za orki na kontraпrotest!?!?!?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

NARODOT PROTIV FAMILIJATA Empty Re: NARODOT PROTIV FAMILIJATA

Пишување by Гостин Пет Окт 07 2016, 19:12

Мислиш дека ваков одговор може да и помогне на опозицијата?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

NARODOT PROTIV FAMILIJATA Empty Re: NARODOT PROTIV FAMILIJATA

Пишување by Гостин Пет Окт 07 2016, 19:16

Ne ama ne veruvam deka i bilo koj drug odgovor bi pomognal...Tie shto se nabieni vo shupakot na pastirot i na drzhavni jasli se gluvi i slepi za se drugo osven za nivniot lichen interes...Ne vodejki smetka deka utre vnucite nivni kje gladuvaat i kje gi vrakjaat dolgovite na familijata...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

NARODOT PROTIV FAMILIJATA Empty Re: NARODOT PROTIV FAMILIJATA

Пишување by defo Пет Окт 07 2016, 22:26

Teo, ова што му го кажуваш не добира до него...нив, тие не го гледаат и осеќаат тоа, за нив најбитен е од каде е црпнат Заев, ташните и кириите кои приватна фирма, што нема врска со држават и ги плаќаат на Шеќеринска,смоквите на Катица, тоа им е битно. И се обидуваат со она се гради да си ја исчистат совеста.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

NARODOT PROTIV FAMILIJATA Empty Re: NARODOT PROTIV FAMILIJATA

Пишување by reiter Саб Окт 08 2016, 14:02

би требало да се подразбудат и тие слепците кои се во вмро-дпмне и да сватат дека ова денес не е вмро-дпмне туку грујово дпмне.

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

NARODOT PROTIV FAMILIJATA Empty Re: NARODOT PROTIV FAMILIJATA

Пишување by Гостин Саб Окт 08 2016, 15:53

Ама вие навистина мислите дека членовите на ВМРО се будали и ке гласаат против сопствената партија и интереси овозможувајки му на СДС да ги остави на улица и да згрижи свои активисти затоа што ни нив никој нема да ги поддржува ако нема лични интереси на сметка на оние другите и навистина би требало добро да размислите зошто некој би си го оставил семејството без леб за сметка на некои опозициски револуционери кои сакаат да го материјализираат својот револуционерен бекграунд а тој би се задоволил со празни флоскули на СДС за демократија и правна држава.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

NARODOT PROTIV FAMILIJATA Empty Re: NARODOT PROTIV FAMILIJATA

Пишување by Гостин Саб Окт 08 2016, 17:43

A zposhto voopshto bi otpushtale od rabota...Ako ne se krade na golemo i ako ne se lechat frustracii so barokni gluposti ima dovolno pari i za administracija i za pottiknuvanje na industrijata shto kje ovozmozhi masovni vrabotuvanja vo realniot sektor...Prerasporeduvanja sekako kje ima zatoa shto ne mozhe da stavash gradezhen konsultant so zavrshena sredna muzichka shkola, i referent za zdravstvo so zemjodelski fakultet, no toa kje bide od interes na site gragjani...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

NARODOT PROTIV FAMILIJATA Empty Re: NARODOT PROTIV FAMILIJATA

Пишување by defo Саб Окт 08 2016, 17:54

nikos напиша:Ама вие навистина мислите дека членовите на ВМРО се будали и ке гласаат против сопствената партија и интереси овозможувајки му на СДС да ги остави на улица и да згрижи свои активисти затоа што ни нив никој нема да ги поддржува ако нема лични интереси на сметка на оние другите и навистина би требало добро да размислите зошто некој би си го оставил семејството без леб за сметка на некои опозициски револуционери кои сакаат да го материјализираат својот револуционерен бекграунд а тој би се задоволил со празни флоскули на СДС за демократија и правна држава.


Она во црвеното, се вика личен комодидет. Друго отпуштањето од работа е нормално ако некој не си ја врши соодветно и стручно работата. Трето тоа се 10 % кои мислат дека после ова треба да биде исто како досега едно чудо вработувања на партиски кадри. Мислам дека е доста со тоа, дека треба да полека постанеме нормална држава, каде во државниот сектор би важеле истите правила и норми како и сегде. Значи млатиш празна слама.....ова веќе не е борба за сјаши мурто да се качи курто, ова е борба за држава, која некој ја растури....По муабетот ти се гледа дека си од оние на кои комфорот им е најважен од се, кои знаат дека наведната глава сабја не ja сече, ама не знае дека напупен г'з два кура јаде..... уствари во нашава ситуација, некои од нас си ги спасија главите, ама не и аналните отвори, им се раширени со радиус од месечината.
И на крај јас одам на скоро сите протести и сит собиранки, против актуелнава власт, а верувај ме одам само со едно бареање, да живеам и јас и идните поколенија во нормална држава.П.С некој од нас заборавиле дека државата не ја наследивме од нашите предци, него ја позејмивме од идните поколенија.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

NARODOT PROTIV FAMILIJATA Empty Re: NARODOT PROTIV FAMILIJATA

Пишување by Гостин Саб Окт 08 2016, 19:24

Да прогласиш држава која сосема нормално функционира за растурена се со цел да објасниш дека ти би сакал ем за тебе личен комодитет како што го кажуваш ем и за твоите поколенија што досега го оствариле некои ретки птици под македонското небо е во најмала рака несериозно вклучително и тврдењето за тие 10% кои како што се забележува се испотепаа кој на кое место да стои уште неизготвени листите за идни џаболебари во парламентот што од друга страна ја побива тезата дека ова не е сјаши мурто да се качи курто, или во македонски фолклор ако на еден не му се стемни на друг нема да му осамне па затоа гледај да зафатиш ако веке не си некоја подобра стартна позиција во стампедото што ке се случи во походот кон фотелји ако драгиот бог или вам уште подрагите ви странци направат некое чудо и вие победите на изборите за кои уште од сега сте пишани за статисти во сцената за масовно плачење на илеџиите.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

NARODOT PROTIV FAMILIJATA Empty Re: NARODOT PROTIV FAMILIJATA

Пишување by Kalinda Нед Окт 09 2016, 19:42

nikos напиша:Да прогласиш држава која сосема нормално функционира за растурена се со цел да објасниш дека ти би сакал ем за тебе личен комодитет како што го кажуваш ем и за твоите поколенија што досега го оствариле некои ретки птици под македонското небо е во најмала рака несериозно вклучително и тврдењето за тие 10% кои како што се забележува се испотепаа кој на кое место да стои уште неизготвени листите за идни џаболебари во парламентот што од друга страна ја побива тезата дека ова не е сјаши мурто да се качи курто, или во македонски фолклор ако на еден не му се стемни на друг нема да му осамне па затоа гледај да зафатиш ако веке не си некоја подобра стартна позиција во стампедото што ке се случи во походот кон фотелји ако драгиот бог или вам уште подрагите ви странци направат некое чудо и вие победите на изборите за кои уште од сега сте пишани за статисти во сцената за масовно плачење на илеџиите.

Може само да ја изразам
мојата подршка.
Потполно се согласувам
со твоите размислувања.
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 493
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

NARODOT PROTIV FAMILIJATA Empty Re: NARODOT PROTIV FAMILIJATA

Пишување by defo Нед Окт 09 2016, 20:02

nikos напиша:Да прогласиш држава која сосема нормално функционира за растурена се со цел да објасниш дека ти би сакал ем за тебе личен комодитет како што го кажуваш ем и за твоите поколенија што досега го оствариле некои ретки птици под македонското небо е во најмала рака несериозно вклучително и тврдењето за тие 10% кои како што се забележува се испотепаа кој на кое место да стои уште неизготвени листите за идни џаболебари во парламентот што од друга страна ја побива тезата дека ова не е сјаши мурто да се качи курто, или во македонски фолклор ако на еден не му се стемни на друг нема да му осамне па затоа гледај да зафатиш ако веке не си некоја подобра стартна позиција во стампедото што ке се случи во походот кон фотелји ако драгиот бог или вам уште подрагите ви странци направат некое чудо и вие победите на изборите за кои уште од сега сте пишани за статисти во сцената за масовно плачење на илеџиите.

Види Никос за тебе и за сите други на кои некои работи не им се јасни, со изборите на 11 Декември, не се затвора приказната....него тоа треба да е почеток на приказната, нова приказна, во која конечно треба да градиме држава, во која секој кој сака да помогне ќе е добредојден, секој кој има здрава идеа план ќе биде контактиран. Ќе се изгради држава која нема да биде градена врз принципите на создавање виртуелен социјален мир. Држава во која вагата на Јустиција ќе е „малку“ поправична него ли сега. Во која за секоја критика нема да се оди во затвор....него ќе земе да се разгледува.....А сето тоа ќе треба деноноќно да го пратиме и ако повторно дојде до настранување од патот, пак на улица....бидејќи само така се постигнуваат цели..што е докажано низ историјата.

defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

NARODOT PROTIV FAMILIJATA Empty Re: NARODOT PROTIV FAMILIJATA

Пишување by osa Нед Окт 09 2016, 23:09

Teo напиша:

– Ве повикуваме на 11 октомври за сите заедно да се огласиме со силна слободарска порака. Граѓанската акција продолжува. Ние граѓаните склучивме сојуз, си го враќаме животот, ја враќаме слободата. 11 октомври е симбол на борбата за слобода, на граѓански пркос, на народно востание, на слобода. Затоа и маршот се случува на тој датум. Ќе маршираме за борба против сиромаштијата, за повисоки плати, за работни места, за млади кои сакаат да останат да живеат во родната земја, за граѓански глас, рече Заев.

Тоа е гласот што вели да за слободна Македонија и гласот што вели не за слободата. Ве повикуваме сите, приклучете се. Да застанеме рамо до рамо сите заедно, еднакво важни независно од кавка било различност. Ова е мојот мотив да ве повикам на маршот на 11 октомври, што ги најавува промените во Македонија, рече лидерот на СДСМ.

Според членката на Сојузот на борците на Македонија, Вера Бунтеска, граѓаните на Македонија сакаат да живеат во држава во која ќе има правда за сите, држава во која демократијата ќе се развива во позитивна смисла.

tokmu taka ..toa ni nedostasuva ...sloboda .....i jas ke bidam tamu ...ednostavno mora da go sopreme "glavniot unishtuvach na drzavata "mora da ja pokazeme nashata sila i odluchnost ...nie znaeme shto ni treba ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16479
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

NARODOT PROTIV FAMILIJATA Empty Re: NARODOT PROTIV FAMILIJATA

Пишување by Гостин Пон Окт 10 2016, 12:38

Јаснотијата на работите произлегува пред се од сивите клетки што некој повеке а некој помалку ги носи во глава и ги употребува за различни цели покрај другото и за упловување во длабоките утопистички води не водејки сметка за народецот наш чија прва помисла кога наутро ке се испили од кревет се врти околу комшијата и тоа да му умре козата па така кога ти така млад и зелен ке се сетиш дека тепањето на твоите за стартна позиција е длабоко навлезено во финална фаза ке се запрашаш каде со сите тие кои сега викаат ура а потоа ке сакаат тоа и да го материјализираат под мотото и тие така правеа ајде сега и ние па изговарајки се со познатата комунистичка максима најверојатно сега ке ги наречете авторитаристички профитери па со чиста совест и во народно име како и во името на Јустиција која нели под притисокот на вашето стампедо ке биде поправична и вагата ке ја навали на ваша страна ке му го расплачете мамето на останатата половина од македонскиот народ кој бил во погрешно време на погрешно место и погрешна страна и страданијата нивни ке им ги ставите на совест и на товар на истите кои ке ги осетат на своја кожа што е веке видено и применето на овие наши простори маченички а утешение грешним ке биде дека тие живееле на туга сметка иако некомпетентни па сега е ред на другата половина од тие што следат секакви и никакви а и според свое сопствено мислење се покомпетентни за место на државните јасли да живее а на остатокот кои не сакале рогови опашка и звонец па да ги водат на пасење пастири и црпнати убаво ке му биде и со бугарски пасоши во тугина од каде најпатриотски би требало да ја полнат народната каса за да може јаслите да бидат секогаш полни.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

NARODOT PROTIV FAMILIJATA Empty Re: NARODOT PROTIV FAMILIJATA

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот