Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СЛЕДЕН ЗА АПСААНА

5 posters

Go down

СЛЕДЕН ЗА АПСААНА Empty СЛЕДЕН ЗА АПСААНА

Пишување by osa Нед Окт 21 2018, 22:37

Проглас на Мирка Велиновска во седум точки: МАКЕДОНИЈА Е ОФИЦИЈАЛНО ПОД ОКУПАЦИЈА
Од Уредник - октомври 21, 201802370
Сподели на Facebook Твитни на Twitter


Новинарката и политички аналитичар, Мирка Велиновска упати проглас до македонскиот народ во кој вели дека сега веќе официјално нашата татковина е под окупација на постмодерната збирштина на неофашистички и колонијални човечки испљувоци и дека е време за организирање на историска генералка и реставрација на македонската државност за што се потребни избори за уставотворно собрание на кои ќе биде удрен или зацементиран раздрнданиот темел и ќе се скоцка правната држава.

Текстот од нејзинот писмено јавно известување од седум точки го објавуваме интегрално:

„На 30 септември, македонскиот народ во земјава и дијаспората преку БОЈКОТ го отфрли ултиматумот од Преспа, но и членството во НАТО, односно ЕУ. Здравиот разум на Македонците им кажа на следбениците на фашистичкиот комплот дека со фашизам нема ПРЕГОВОРИ, ДОГОВОРИ и КОМПРОМИС ПРЕКУ ДИЈАЛОГ. Тоа одекна толку силно во светот што за фашистите од евро-американскиот пакт значеше итна акција. Овојпат не ги кренаа бомбардерите. Не вмаршираа ни учки, даешевци и други истренирани пци. Немаше потреба зашто локалните црпнати мршојади, засилени со предводниците Бејли, Жбогар и едикојси Швед (божем амбасадор), на 19-ти октомври 2018 година и официјално ја укинаа демократијата во Република Македонија. Црпко од Муртино, подржан од 80 шкопеници прогласи окупација на Република Македонија. Историски факт е дека срамот на ЕУ и НАТО во силувањето на македонската држава и македонскиот народ не го нотира ниту еден политичар од Македонија. Први го обелоденија и осудија двајца политичари од Грција, едниот илтра десен партнер на Ципрас (Каменос) и другиот отпадник од СИРИЗА, опозиционен левичар (Лафазанис). На обајцата им благодариме заради честитоста и интегритетот, без оглед на антимакедонските им стојалишта. Операцијата на Црпко, под непосредна команда на Бејли, сега и официјално е заведена како втора кристална ноќ или ноќ на долгите ножеви во Европа и нејзина морална дегенерација од најексплицитен вид.

1. Сега веќе и официјално нашата татковина е под окупација. Сите државни институции се непријателски. Нема ни слободни, уште помалку професионални и одговорни медиуми. Не постои Уставен суд и Уставни судии. Нема ни претседател на државата. Нема народна армија и полиција. Нема народен парламент. Има окупационо судство. Како што не постојат повеќе ни легитимни политички партии. Уставот и законите се неважечки. Кенгурскиот суд, ѓоа специјално обвинителство (конструкт на ЦИА) е врховна окупациоана групировка која тера окупациска експрес правда. џелати се глутница криминалци која ги вандализира, улиците, домовите и нормалните граѓани. Ако ви личи тоа на Германија или Италија по победата на Хитлер и Мусолини во триесетите години од 20-от век, на прав траг сте. Таму сме.

2. Окупаторот е познат. ЕУ, НАТО и цијашкиот Вашингтон. Се самонарекува „меѓунариодна заедница“ а всушност е постмодерната збирштина на неофашистички и колонијални човечки испљувоци. Како Сорос. Ние, автохтоните цивилизации на Балканот, сите нив ги именуваме како Вандали, Варвари, Вулгари и ќе сториме се како во Втората светска војна, да ги сотреме. За да нема веќе „трето полувреме“ резбари на човечки кожи, тренирани мас убијци и црпнати човекојадци. Македонија повеќе нема никому да служи како монета за поткусурување или буре барут во геополитичките игри. Никогаш повеќе нема да биде овоштарник за калемени сливи. Фарма за одгледување бројлери или фабрика за производство на човечки отпад.

3. На фашистичкиот окупатор, како што е неславна европска традиција, во Македонија му помага квислиншка багра која е инсталирана за специјални задачи. Ги запоседна институциите на државата преку преврат и со помош на ,,издашни донации,, на најтешката евроатланско-саудијска багра која нападнатите држави и народи ги смета за парцели со ресурси и стока на кои „слободно“ или „кога сака, колку сака и како сака“ (цитат на црпнатиот ЕКСЕПШЕНЕЛ император Барак Обама) ќе боднува знаменца за своина.

4. Но окупацијата, има и своја добра страна. Освен што го челичат окупираниот народ за отпор и за борба, има рок на траење. За Македонците кои успешно го рокнаа РЕФЕРЕНДУМОТ преку масовен бојкот, тоа значи дека со еден потег им ја симна демократската маска зад која досега формално фразеолошки се криеше фашистичкиот евроатлански ѕвер со негиовите балкански слуги од Триглав до Атина и од Софија до Подгорица и Тирана. Тоа исто така значи дека како на дланка ги имаме личните и колективните профили на домородните партиски водства, политичарите, државните службеници и квазиинтелектуални паразити. Постојните се без исклучок неупотребливи за идните народно ослободителни дејства. Заборавете ги веќе СДС и ДПМНЕ со пајтон семејните гранапчиња на ојлевци и дојлевци. Тие де факто не постојат оти се инфицирани преку „единствената им опција“.

5. Сега е време за организирање на историската ГЕНЕРАЛКА. Не чека реставрација на македонската државност. Нов АСНОМ за трета македонска република. Прво, ќе одиме на избори за уставотворно собрание. Народот ќе избере непосредни народни претставници – делегати. Избраните ќе имаат само една задача. Да го реставрираат оригинерниот устав и да го појачаат со одредби кои ќе прецизираат санкции за дела против државата, народот, кои ќе ја скоцкаат правната држава. Откако ќе биде удрен или зацементиран раздрнданиот темел, новиот АСНОМ ќе распише и спроведе избори, со што се распушта, а уставотворците се повлекуваат од активната политика која им ја препуштаат на новите партии. Новата власт генерално ќе ги реорганизира и екипира институциите по начелата на Уставот. Нормално, според новите закони и новите мерит-критериуми.

6. Најголемата победа Македонците веќе ја остварија. Сами и без ничија и никаква помош, се ослободија од инхибиции и депресија. Му се спротивставија на ѕверот и недвосмислено решително одбија колективно да се самоубијат. Нивната одлука е конечна и неотповиклива. Таа е трајна, безвременска. Наспроти одлуките на квислинзите. Тоа значи дека сега тие, како подизведувачи и нивните господари, како дефакто окупатори, можат да се ебат ретроактивно со сите охридски, пржински, тиранско- софијски и атинско-преспански нон пејпери како оној од 2001 –та на Срѓан Керим. Кога ќе заврши окупацијата, Македонија и Македонците ќе си бидат она што се. Без додавки. И само со национален проглас. А окупаторите уште ќе мора да плаќаат и репарации. Како морално банкротирани и политички поразени. Квислинзите пак од 1990 до 2018 ќе се соочат со својата судбина. Фатум!

7. Окупаторот и неговите слуги во Македонија сега и официјално ќе бидат третирани како НЕПРИЈАТЕЛ НА НАРОДОТ. Окупаторот знае што се случува кога непријателска цокула ќе цапне на окупирано тло. Ќе се бориме на сите начини и со сите средства, на сите нивоа, во сите формати. Од сега за Македонците, и окупаторите и квислинзите се долгорочна легитимна цел.

ПРЕСПАНСКИОТ АКТ Е МРТОВ. СМРТ НА ФАШИЗМОТ!“

Пишува: Мирка Велиновска

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

СЛЕДЕН ЗА АПСААНА Empty Re: СЛЕДЕН ЗА АПСААНА

Пишување by трендафил Пон Окт 22 2018, 08:46

Заканувањата со апсења очигледно не ги заплашуваат Македонците што сметаат дека не може странци и малцинствата во државата да одлучуваат за укинување на историјата на Македонците, со самото тоа и на македонскиот идентитет, а без идентитет се укинува и народот, па треба да се применуваат порадикални мерки. Слични на тие што им се познати на СДСМовците од времето кога беа комунисти, ликвидации, концентрациони логори од типот на Голи Оток и слично. Можеби и такви какви што применува демонкратскиот свет. Гвантенамо Беј, на пример. Во демократски услови тешко дека може да поминат уставните реформи и Преспанскиот договор.

Дали мислиш дека денеска Палмер доаѓа за да ја засили демократијата во Македонија?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЛЕДЕН ЗА АПСААНА Empty Re: СЛЕДЕН ЗА АПСААНА

Пишување by Luxor Пон Окт 22 2018, 10:11

Јас сум против апсење на свирка, козарот, масонот, злоставуваното клисарче и слични на нив. Нехумано е болни луѓе да затвараш, напротив треба да им се даде стручна помош во специјализирана установа.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЛЕДЕН ЗА АПСААНА Empty Re: СЛЕДЕН ЗА АПСААНА

Пишување by трендафил Пон Окт 22 2018, 12:13

Мислиш ли дека Палмер доаѓа да ја засили демократијата во Македонија, па сите 120 пратеници да гласаат за укинување на македонскиот народ и создавање на нов народ со истото име но без историја. Така е во земјите со додавка Северна. Во Северна Кореа на пример. Излезноста секогаш е 100%. Исто и бројот на гласови ЗА.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЛЕДЕН ЗА АПСААНА Empty Re: СЛЕДЕН ЗА АПСААНА

Пишување by OPOZICIONER Пон Окт 22 2018, 12:18

Ajde cestito neka se mnozat.

22 октомври 2018 Кривична пријава за загрозување на сигурноста и ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем
СВР Скопје во соработка со Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи до Основно јавно обвинителство Скопје ќе поднесе кривична пријава против А.Н. (38) од Коњари, скопско, поради споделена објава-коментар на социјалната мрежа Фејсбук со која предизвикал загрозување на сигурноста на пратеници во Собранието на Република Македонија и поради ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем односно поради основано сомнение за сторено кривично дело по чл.144 „Загрозување на сигурност“ и по чл.394-г „Ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“ од Кривичниот законик на Република Македонија.

По издадена наредба од Основен Суд Скопје 1 Скопје, на 21.10.2018 година извршен е претрес на дом и други простории кај лицето А.Н. при што се пронајдени и одземени предмети во интерес на истрагата, а А.Н. е повикан на службен разговор во полициска станица.

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика и понатаму ќе продолжи со активностите со цел санкционирање на ваквите случаи. Ги повикуваме сите граѓани кои се изложени на вакви закани или сведочат вакви закани, истите да ги пријават во најблиската полициска станица или на адресата cybercrime@moi.gov.mk

Министерството за внатрешни работи нема да толерира закани по живот на граѓани и повици за насилство и ќе ги презема сите потребни мерки за зачувување на јавниот ред и мир.

http://www.mvr.gov.mk/vest/7641
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЛЕДЕН ЗА АПСААНА Empty Re: СЛЕДЕН ЗА АПСААНА

Пишување by трендафил Пон Окт 22 2018, 14:14

Тие што го поддржуваат режимот на Заев никогаш немале вакви проблеми. Не знам од каде толкав страв кај власта. Да не мислат дека го заслужуваат тоа за што ги гонат тие што напишале во лутина по некој збор. Во Македонија не се казнети тие што навистина убиваа луѓе, кои ги резбареа кожите на цивили, врзуваа луѓе во објекти пред да ги подигнат во воздух. Сите од нив сега гласаа за „доброто“ на Македонија во која се укинува македонската нација и на нејзино место се прави обид да се создаде друга со истото име, но без историја. И секој Македонец јужно од Гевгелија ќе треба да го сметаме за Грк, а источно од Крива Паланка за Бугарин.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЛЕДЕН ЗА АПСААНА Empty Re: СЛЕДЕН ЗА АПСААНА

Пишување by Teo Пон Окт 22 2018, 14:24

трендафил напиша: Сите од нив сега гласаа за „доброто“ на Македонија во која се укинува македонската нација и на нејзино место се прави обид да се создаде друга со истото име, но без историја. И секој Македонец јужно од Гевгелија ќе треба да го сметаме за Грк, а источно од Крива Паланка за Бугарин.

Shto e notorna laga...I nacijata, i jazikot i istorijata se zachuvani...Izgubena e samo lazhnata pretstava na dpne-ofcite za nekakva kvazi istorija i patriotizam so koja gi zamajuvaa makedoncite dodeka im ja pljachkaa i unishtuvaa drzhavata...I da ne prodolzhish da lazhesh, makedoncite se priznatri vo grcija, imaat svoja partija i svoe radio na makedonski jazik...So Bugarija odi poteshko ama so dogovorot za dobrososedstvo i toa kje se reshi...
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЛЕДЕН ЗА АПСААНА Empty Re: СЛЕДЕН ЗА АПСААНА

Пишување by трендафил Пон Окт 22 2018, 14:40

Во јазикот ќе треба да се користат грчки зборови. Само за нас од сите словенски народи светите браќа Кирил и Методиј нема да бидат Солунски, туку Тесалонички. Ќе треба да ја избришеме и историјата и најголем дел од идентитетот. Не зборувам за твојот идентитет, туку за мојот што го загрозуваш и ти лично, па ми ги прекршуваш моите човекови права. Јас не знам дали ќе се раздвоиме во две различни нации, северно македонци и Македонци, но ако сакате формирање на нова нација одберете си и ново име. Не го користете нашето. За тебе Македонците јужно од Гевгелија се Грци, а источно од Крива Паланка Бугари. За мене не се. Треба ли да ти напишам уште причини зошто сум против договорот од Преспа. еве ти една колумна, да не морам да ги пишувам сите причини.

http://expres.mk/darko-mitrevski-nivnata-severna-tvorba-kje-propadne/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЛЕДЕН ЗА АПСААНА Empty Re: СЛЕДЕН ЗА АПСААНА

Пишување by Teo Пон Окт 22 2018, 14:48

Od se shto si napishal nishto ne e tochno, osven toa deka sakate da go podelite i unishtite makedonskiot narod...Ostanatite lagi vekje stopati si gi napishal i tolku se razgoleni shto bespredmetno e da pochnuvam odnovo da gi povtoruvam istite argumenti...Toa bi lichelo na papagalsko verglanje shto e rezervirano samo i edinstveno za dpne-ofcite...
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЛЕДЕН ЗА АПСААНА Empty Re: СЛЕДЕН ЗА АПСААНА

Пишување by трендафил Пон Окт 22 2018, 17:21

Што сум излажал. Дека промените што се прават не се по наша, македонска желба, туку по странски диктат.

Дали следен за апсење не е Миленко Неделковски. Или Палмер наредил дека дамите имаат предност, па треба да се апси Мирка.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЛЕДЕН ЗА АПСААНА Empty Re: СЛЕДЕН ЗА АПСААНА

Пишување by Teo Пон Окт 22 2018, 17:46

Da ti objasnuvam od pochetok shto se lazhesh za dogovorot i posledicite od nego?!?!?! Zarem ti ne znaesh da chitash??? Ubavo ti napishav deka papagalskoto verglanje e svojstveno samo i edinstveno na dpne-ofcite...Blagodaram no ne bi da se spushtam na toa nivo...
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЛЕДЕН ЗА АПСААНА Empty Re: СЛЕДЕН ЗА АПСААНА

Пишување by Luxor Пон Окт 22 2018, 18:06

Ова беше брзо, се надевам така и ќе продолжат.

Миленко Неделковски приведен во полициска станица

Неколку дена откако заработи кривична пријава за ширење на омраза кон Грците, Миленко Неделковски попладнево е приведен во полициска станица.. Детали за причините засега нема..

Полицијата попладнево го уапсила новинарот Миленко Неделковски. Според извори на Канал 5 , тој прво бил однесен во полициска станица во Велес, а се очекува да биде префрлен во Скопје. За приведувањето и тој самиот се огласи преку Фејсбук статус, дека на неговата врата дошле полицајци да го уапсат, без да ја образожат причината за приведувањето.

https://kanal5.com.mk/articles/352965/milenko-nedelkovski-priveden-vo-policiska-stanica
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЛЕДЕН ЗА АПСААНА Empty Re: СЛЕДЕН ЗА АПСААНА

Пишување by трендафил Пон Окт 22 2018, 19:19

Штом рекол нешто против Грците можеби треба да се стрела. Колку што гледам тие што пишуваа против Претседателот Иванов не се гонат.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЛЕДЕН ЗА АПСААНА Empty Re: СЛЕДЕН ЗА АПСААНА

Пишување by Luxor Пон Окт 22 2018, 19:23

А од кај знаеш ти зошто е приведен, можеби во меѓувреме убил некого, ама кој си ја има мувата на капата. Twisted Evil
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЛЕДЕН ЗА АПСААНА Empty Re: СЛЕДЕН ЗА АПСААНА

Пишување by трендафил Пон Окт 22 2018, 19:38

Од радост дека е уапсен новинар што не го поддржува режимот на Ахмети, Бејли и Заев не си ја прочитал веста од линкот штосамиот си го дал. Во него е напишана причината за апсење.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЛЕДЕН ЗА АПСААНА Empty Re: СЛЕДЕН ЗА АПСААНА

Пишување by трендафил Пон Окт 22 2018, 20:06

Командант Малишева кој е во затвор за терористичките напади во Куманово (Диво Насеље) од затвор упати апел до пратениците Албанци да го искористат моментот и да го дополнат Уставот со свои барања. Го смета Заев за бунар за желби без дно за сите освен за Македонците. Дали и тој ќе биде обвинет за делот од текстот „Ако не го направите ова да знаете дека народот ке ве проколни и ке умирате секој ден!“ За сличен текст против Македонец обвинителството на Ахмети, Бејли и Заев веќе гони некои Македонци.

https://infomax.mk/wp/терористи-повикуваат-на-обединување/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЛЕДЕН ЗА АПСААНА Empty Re: СЛЕДЕН ЗА АПСААНА

Пишување by Luxor Пон Окт 22 2018, 20:37

Безбедноста на сите граѓани на РМ е гарантирана со Уставот и законите, независното обвинителство и судство ќе го кажат последниот збор, затоа не би се впуштал во шпекулации по теркот на дпмне-офците.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЛЕДЕН ЗА АПСААНА Empty Re: СЛЕДЕН ЗА АПСААНА

Пишување by трендафил Саб Окт 27 2018, 15:22

Зависници тешко се одвикнуваат од зависноста. Така е и со обвинителите и судиите зависни од власта. Најголем број од зависниците е избор на СДСМ. Тешко е да се очекува од амнестирани криминалци (Заев за Глобал, а Ахмети за терористичките напади во 2001 година) да се очекува дека ќе се борат за независни судии.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СЛЕДЕН ЗА АПСААНА Empty Re: СЛЕДЕН ЗА АПСААНА

Пишување by Luxor Саб Окт 27 2018, 18:33

Си заборавил да напишеш дека Ахмети го амнестиравте вие и единаесет години сложно владеевте со него и ги делевте тендерите. Не знам кај ви беше умот од амнестиран криминалец да чекате да се бори за независни судии што индиректно докажува дека за време на вашето владеење судетвото директно било зависно од извршната власт. Тефтерчето на Горде со сваровски судии да не го ни споменувам.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СЛЕДЕН ЗА АПСААНА Empty Re: СЛЕДЕН ЗА АПСААНА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот