Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

И од пратенициве е доста.........

+2
Luxor
defo
6 posters

Go down

И од пратенициве е доста......... Empty И од пратенициве е доста.........

Пишување by defo Вто Дек 25 2018, 18:42

ЏАФЕРИ - НЕ МОЖЕ НЕКОЈ ДА БИДЕ ПРАТЕНИК 4 ГОДИНИ, А ПОТОА ДА БРКА ПО КОНТЕЈНЕРИ

Не може некој да биде пратеник 4 години, а потоа да брка по контејнери, порача собранискиот спикер, Талат Џафери на денешниот брифинг со новинарите, зад камерите а каде се отвори и прашањето за иницијативата за закон за пратенички привилегии. Џафери не негираше дека таква иницијатива постои, но додаде дека нема да коментира се додека не го види предлог законот.

„Идеја како идеја може да постои, може да ја даде кој било пратеник, но кај мене нема пристигнато текст или драфт-верзија на закон за пратеници. Можам да се произнесам откако ќе го видам“, изјави Џафери и дополни дека во голем број земји во светот со законско решение бил уреден статусот на пратениците по истекот на мандатот.

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ посочија дека откако во јавноста се отвори ова прашање – СДСМ посочи дека нема потреба од нови привилегии за пратениците, а ВМРО-ДПМНЕ возврати дека токму СДСМ сами ја иницирале темата, а кога се соочиле со револтот на граѓаните почнале да ретерираат. Според сегашниот закон, пратениците по мандатот имаат право на една година на апанажа пропорционално на платата што ја добивале за мандат од 4 години. Ова важи само за оние кои нема да се вратат на старите работни места или остануваат невработени.

И од пратенициве е доста......... Amdi1-520x302_0
И од пратенициве е доста......... Czj_sMXXgAQhgVy

И од пратенициве е доста......... 46837271101560721469587237400338121134440448n
И од пратенициве е доста......... Pisev
И од пратенициве е доста......... Images?q=tbn:ANd9GcSbylJFXywOcN4tQhSKfyhTCuZH5w9Cowo40ZZOszwqjEXPhuW3
И од пратенициве е доста......... Wp-1456755335598-680x365_c


defo
defo

Број на мислења : 3474
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

И од пратенициве е доста......... Empty Re: И од пратенициве е доста.........

Пишување by Luxor Вто Дек 25 2018, 22:55

Да ти кажам во право е човекот, стоката што ја товиме во парламентот е далеку понеспособна од кучињата и мачките скитници кои ќе им претставуваат сериозна ако не и недостижна конкуренција во бркањето по контејнерите, па затоа наместо да дозволиме да страдаат поради нелојалната конкуренција најдобро би било по завршување на мандатот директно да бидат однесени на депонија со што максимално би им се олеснила работата иако не е сигурно дека и таму ќе просперираат.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

И од пратенициве е доста......... Empty Re: И од пратенициве е доста.........

Пишување by Teo Сре Дек 26 2018, 20:29

Trendafile bre zverko lukava, zosto more ja izbegnuvas ovaa tema? Vidi sto ubavo ja otvoril Defo. Zatoa sto ke mora da pisuvas i protiv tvoite dpne-ofci koi koga se raboti za nivnite privilegii naednas se soglasuvaat so site predlozi na vlasta? Ili povazen ti e ljubovniot Zivot na Zaev? Kolku da ja isturis nekade svojata psiho-patoloska omraza kon najhrabriot premier i politicar sto Makedonija nekogas go imala. A bas te zabole sto pratenicite i od tvojata partija te dupat vo zdrav(?!?!?!) mozok.

И од пратенициве е доста......... Untitl11
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

И од пратенициве е доста......... Empty Re: И од пратенициве е доста.........

Пишување by nino Чет Дек 27 2018, 14:01

Трагикомедија е државава
Како може такви идиоти ко пратениците да замајуваат 2 милиони народ. Дали народот е поголем идиот од пратениците?

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

И од пратенициве е доста......... Empty Re: И од пратенициве е доста.........

Пишување by трендафил Чет Дек 27 2018, 22:26

Teo напиша:Trendafile bre zverko lukava, zosto more ja izbegnuvas ovaa tema? Vidi sto ubavo ja otvoril Defo. Zatoa sto ke mora da pisuvas i protiv tvoite dpne-ofci koi koga se raboti za nivnite privilegii naednas se soglasuvaat so site predlozi na vlasta? Ili povazen ti e ljubovniot Zivot na Zaev? Kolku da ja isturis nekade svojata psiho-patoloska omraza kon najhrabriot premier i politicar sto Makedonija nekogas go imala. A bas te zabole sto pratenicite i od tvojata partija te dupat vo zdrav(?!?!?!) mozok.

И од пратенициве е доста......... Untitl11
Не знам дека некој од ВМРО се согласил со барањето на пратениците од власта за гарантирано работно место за нив по губењето на изборите, односно кога нема да бидат пратеници. Во секој случај на пратениците гледам како на пиони и не си трошам време за фигурите, туку за тој што ги влече. Не пишувам ниту за тоа дека меѓу првите 10 пратеници по земени пари за патни трошоци нема опозиционер. На овците од стадото на Заев сега тоа не им пречи, нели?
Ајде повторно да напишам дека не сум член на ниту една партија, ниту сум платеник на било кој странец. Само сум против проблематизирањето на напшето име со прифаќањето на БЈРМ, а уште повеќе против двојазичност таму кај што нема ниту еден Албанец, против лагата дека Македонија не им ја дале на подавалник германските фашисти на своите сојузници, бугарските фашисти, туку дека Бугарија не ослободила од српско ропство или дека не е извршен геноцид од страна на Грците и меѓународната банда (Заедница) врз Македонците во Беломорска Македонија.
ВМРО со своите 40сетина пратеници што не успеавте да ги купите или уцените не може да донесе ниту еден закон, па ни тој за пратеници.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

И од пратенициве е доста......... Empty Re: И од пратенициве е доста.........

Пишување by Teo Чет Дек 27 2018, 23:39

Samo ti nadevaj se, tvojata dpne-predavnicka se soglasi so promena na imeto ne pak da ne se soglasi na dodatni privilegii. Toa sto ti ne znaes e samo znak deka deka te zezaat vo stabot.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

И од пратенициве е доста......... Empty Re: И од пратенициве е доста.........

Пишување by трендафил Пет Дек 28 2018, 22:48

На пратениците од ВМРО кои не ја предадоа Македонија не им треба државна служба затоа што ќе бидат пратеници и ви иднина.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

И од пратенициве е доста......... Empty Re: И од пратенициве е доста.........

Пишување by Teo Пет Дек 28 2018, 23:02

Nekoi mozebi no nikoj ne znae sto nosi idninata, sepak tie se potrosna roba za partijata. Ako imaat sansa ke ja iskoristat sigurno.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

И од пратенициве е доста......... Empty Re: И од пратенициве е доста.........

Пишување by nino Саб Дек 29 2018, 11:31

sdsm i dpmne rabotat zaedno. vie samo raspravajte se.
zaedno igraat oni. za niv ke si izglasuvaat privilegii, za narodot zabrani, ogranicuvanja i kazni.

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

И од пратенициве е доста......... Empty Re: И од пратенициве е доста.........

Пишување by трендафил Сре Мај 01 2019, 19:58

Разликата е очигледно во тоа што СДСМ има 2/3 според тебе предавничко мнозинство за кое мисли дека нема да го задржи по првите следни избори кога и да се случат, па бара државна служба и по губењето на избори. По мене има и друго решение. Бесплатен стан и храна во Шутка, Идризово ...

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

И од пратенициве е доста......... Empty Re: И од пратенициве е доста.........

Пишување by PRVOBOREC Чет Мај 02 2019, 08:41

Веднаш по изборите ќе ти се исполни желбата небањат. Ќе започне од реизбор судскиот совет, реизбор на судии и праќање на твоите небањати криминални другарчиња во Идризово.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2458
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

И од пратенициве е доста......... Empty Re: И од пратенициве е доста.........

Пишување by трендафил Чет Мај 02 2019, 08:55

А зошто не и криминалците од ДУИ и СДСМ. Затоа што ти е испран мозокот дури и од претпоставка дека во актуелната власт има криминалци иако на чело на владата е амнестиран криминалец. Кој нема срам јавно да изјави дека попречил истрага против двојца директори функционери и истите се разрешени но нема истрага и кривична одговорност.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1157812441057186&id=417063465132091&sfnsn=mo

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

И од пратенициве е доста......... Empty Re: И од пратенициве е доста.........

Пишување by PRVOBOREC Чет Мај 02 2019, 11:50

Небањат куќата се гради од темел. Затоа прво процесуирање на криминалот на твоите небањати другарчиња па потоа третата власт може да истражува дали има криминални дејствија од сегашната. Или ти мислиш дека на небањатите треба да им се заборави а да се обвинуваат и судат СДСМ според паушалните толкувања и обвинувања од штабот на небањатите. Јадевте лајна рибата смрди од главата па почнете од небањатите криминалци кои ви се на чело во моментов и против кои веќе има судски обвиненија и постапки. Тогаш можеби ќе убедите некого дека сакате право и правда. Дотогаш ќе си останете опозиција а небањатата што се распродава наоколу само ќе го сонува претседателскиот кабинет.
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2458
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

И од пратенициве е доста......... Empty Re: И од пратенициве е доста.........

Пишување by трендафил Пет Мај 03 2019, 14:10

До тој степен ли ти е испран мозокот што сметаш дека на актуелната власт треба да и се овозможи непречено да краде додека има евентуално не фатени криминалци од претходната. Прашањето е едноставно. Зошто да не се гонат сите криминалци. На пример тие од изборната комисија во Зајас што и на референдумот и во првиот круг на претседателски избори крадеа гласови зошто да им се овозможи истото и во недела? Нели вие гледавте во сегашноста и иднината, а не во минатото? Треба ли да чекаме заевистите и ахметовците да се наполнат со пари и да побегнат од државата, па да ги гони правосудството на Македонија. Дали ќе добиеме датум за преговори со ЕУ додека сите криминалци не добијат рамноправен третман? Доколку воопшто на Заев му е намера да влеземе во ЕУ. Се помалку луѓе во светот веруваат дека Мадуро е диктатор во Венецуела, на пример, а дека во Саудиска Арабија течат демократски мед и млеко.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

И од пратенициве е доста......... Empty Re: И од пратенициве е доста.........

Пишување by Luxor Пет Мај 03 2019, 17:49

Тоа ли се најновите инструкции од штабот, пишувајте дека актуелната власт прави криминал за да го одвлечете вниманието од криминалот што ние го направивме додека бевме власт.
И од пратенициве е доста......... Cropped-image-20190503-174440-2079100711
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

И од пратенициве е доста......... Empty Re: И од пратенициве е доста.........

Пишување by трендафил Пет Мај 03 2019, 18:17

Не се работи за затворени, туку за отворени предмети. Има ли антикорупциска отворено предмет за купувањето на гласовите на пратениците. На пример како Крсто Мукоски до пладне беше во притвор, на пладне амнестиран, а попладне гласаше за т.н. наречениот Преспански договор и како доби државни тендери после тоа за да може да ни го убиете името Република Македонија и да ни ги кастрирате историјата, идентитетот и јазикот.
Претпоставувам дека мислиш дека антикорупциска исто како и евентуалниот наредбодавец за отворање на предмет во време на избори (Заев) е Бог, па со самото тоа безгрешна, односно имуна на корупција. Предметите се отворени по допрен глас, а не е тешко да се претпостави дека гласот допира од СДСМ ДООЕЛ Заев. За изборите сепак е важно дека нема предмет против Гордана Силјановска и Стево Пендаровски.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

И од пратенициве е доста......... Empty Re: И од пратенициве е доста.........

Пишување by Luxor Пет Мај 03 2019, 18:30

Наместо да смислувате спинови за да го одвлечете вниманието од вашите криминали  одете молете се на Св. Петка гога да победи во недела па ќе ве амнестира. 😂

И од пратенициве е доста......... D5mf-L5-OW4-AE1s1-S
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

И од пратенициве е доста......... Empty Re: И од пратенициве е доста.........

Пишување by трендафил Пет Мај 03 2019, 18:42

Заради амнестија ли се борат ДУИ и СДСМ Стево Пендаровски да стане претседател. Посебно тие од родното село на Ахмети, од Зајас, кои имаа излезност поголема од 100%, 100,97% или 416 гласа од 412 гласачи. За овој случај обвинителството уште нема започнато истрага. Не ги има уште погарано материјалите од ДИК за да се види дали тие 4 вишок ливчиња (веројатно и повеќе ако некој гласач е во странство или починал од денот за затворање на списокот) се оригинални ливчиња, дали фалат од друго изборно место (да има помалку ливчиња отколку што излегле гласачи) и уште многу други прашања што чекаат одговор. Во принцип едно ливче плус е доволно за т.н. бугарски воз. ' значат директно полнење на кутиите, исто и екстремно висок одзив.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

И од пратенициве е доста......... Empty Re: И од пратенициве е доста.........

Пишување by Luxor Пет Мај 03 2019, 18:54

Стево нема да амнестира никого, а и не гледам дека премногу се борат. А и зошто би, со сите глупости што ги тресе гога победата на Пендаровски е гарантирана. Посебно сега кога Река кому до вчера му се пикавте во шупак јасно им порача на своите гласачи да гласаат за опцијата што води во ЕУ и НАТО. Џабе гога ќе се мажела за албанец. Срамота и греота сте, се продавате како последни дрољи за да се спасите од процесуирање на криминалите што ги направивте. Немате ни В од ВМРО. Да бевте ВМРО а не дпмне-офци ќе се соочевте со последиците од вашите криминални дејствија.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

И од пратенициве е доста......... Empty Re: И од пратенициве е доста.........

Пишување by трендафил Пет Мај 03 2019, 19:56

Ако зборуваме за ЕУ и НАТО владата на ВМРО е единствена влада до сега што со години ги исполнуваше условите за прием односно почеток на преговорите. Уцената за промена на името, што СДСМ ја прошири и со кастрирање на историјата, идентитетот и јазикот на Македонците беше наметнат како уцена од евроатлантската меѓународна банда откако ги исполнивме бараните услови. Сега кога името е договорено по капитулацијата со Грција и Бугарија, за првпат по 2008 година имаме проблеми со исполнувањето на основните услови за прием. Тоа е дело на Зоран Заев, бидејќи тој како деспот сам одлучува за тоа што се прави во Македонија. Пардон, за тоа што се смета дека е став на Македонците. Како едноумно мислење на Албанците се смета мислењето на Ахмети, но бидејќи Ахмети со Груевски како коалиционен партнер ги исполни условите барани од ЕУ и НАТО, вината лесно се лоцира кај Заев, нели.

П.С.: Не знам каква врска има ова со пратениците и нивната борба за привилегии со државна служба по губењето на изборите или со амнестија во замена за глас во собранието или за евентуален поткуп. Очигледно забегавме од темата. Не е ли смешно кога симпатизер на власт во која двата лидера, Заев за економски криминал и злоупотреба на службената должност за лична полза, а Али Ахмети за тероризам се амнестирани и кои со амнестија дојдоа до доволен број на гласови за неуставна промена на Уставот, под странски притисок, да пишува за амнестија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

И од пратенициве е доста......... Empty Re: И од пратенициве е доста.........

Пишување by Luxor Пет Мај 03 2019, 20:56

Ти благодарам што ја потврди мојата теза дека сте кукавици кои се плашат да застанат зад своите дела и за да се спасите се продавате не само себе туку и вашите идеали.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

И од пратенициве е доста......... Empty Re: И од пратенициве е доста.........

Пишување by трендафил Пет Мај 03 2019, 21:59

Ова важи за 8 пратеници на ВМРО, но и на сите пратеници на СДСМ кои нели го добија мандатот со изборно ветување дека нема да има промена на Уставното име и дека за промена ќе се одлучува на референдум. Не дека нема да се почитува резултатот на референдумот кој не беше успешен.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

И од пратенициве е доста......... Empty Re: И од пратенициве е доста.........

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот