Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА - Page 2 Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by luxor on Чет Aвг 29, 2019 6:24 pm

Верглаш папагалски едно исто, веројатно сега дте сиромашни во опозиција па не можат да ви купат ново чипови. Кога ќе покажеш слика од комитска чета, македонски деец за ослободување и независност на Македонија, македонска револуционерна организација, или востаници кои го користат гејското знаме тогаш можеме да зборуваме. Како тоа БМОРК, МОРО, МРО, ВМРО не знаеле дека симбол им е ѕвездата од Вергина па хо користеле лавот и црвено црното знаме? Гоце, Даме, Јане и останатите не знаеле кои се и што се и кој е етничкиот симбол на македонците? Тоа што вие лудите дпне-оФци се обидувате гејското знаме да му им накалемите на македонците како ернички симбол нема да помине. Може да биде само симбол на вас дпне-оФците со главен штаб Халкидики.
luxor
luxor

Број на мислења : 5597
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА - Page 2 Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by трендафил on Чет Aвг 29, 2019 6:56 pm

ШКРТАЈ СЕВЕРНА - Page 2 Gravce2-480x621
Знам дека мислиш дека актуелното знаме на Македонија е национален симбол само затоа што така решила твојата партија без консензус со останатите. Колку што ми е познато тоа е адмиралско знаме на јапонската морнарица од 1889 до 1945 година (до атомските бомби фрлени врз цивилите во Хирошима и Нагасаки).

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Japanese_flags#/media/File:Standard_of_Admiral_of_Imperial_Japanese_Navy.svg

Од каде и на вас ви падна на ум да ставите сонце на актуелното знаме ако не е тоа поврзано со Сонцето од Кутлеш, бидејќи според тебе никогаш Македонците не користеле сонце како симбол.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА - Page 2 Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by luxor on Чет Aвг 29, 2019 7:37 pm

Немој ти да кажуваш што јас сметам дека е македонски симбол. Затоа што веќе ти е напишано во погорниот пост. А тоа сигурно не е вашето дпнеовско гејско знаме. Туку онаа под кое гинеле македонските револуционери и борци за слободна Македонија.
luxor
luxor

Број на мислења : 5597
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА - Page 2 Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by трендафил on Пет Aвг 30, 2019 8:11 pm

Ако Грците не ни забрануваат да го користиме нивниот симбол, бело сима пиџама со бел крст на сина основа, а им пречи кога го користиме Сонцето од Кутлеш, јасно е дека нешто не е во ред со нивното разбирање на симболите. Јас не навлегувам во тоа кој е национален симбол на македонците сдсмовци, наречени од некои и северџани, но немам намера да дозволам некој да ги крши моите ќовекови права со забрана на употреба на симболот што јас го сметам за мој. Истото право го има секој Македонец. Има ли некој што не е од СДСМ или под капата на оваа партија што смета дека Сонцето од Кутлеш треба да се забрани за употреба во нашата земја. Среќа што во Австралија, Канада, САД, Германија, Бугарија, Албанија и сите други земји нема будали на власт како во Грција и Македонија, па нема забрани на симбол врз етничка основа. Изгледа дека околу овој симбол ќе се води главната битка на Македонците да си го задржат идентитетот, па вие северџанското крило на крај ќе мора да се издвоите во посебен народ односно во македонци со додавка што самите ќе си ја изберете.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА - Page 2 Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by luxor on Пет Aвг 30, 2019 8:21 pm

Секогаш сум тврдел, а вите тоа упорно го докажувате. Ни В нема од ВМРО  кај вас дпне-оФците.

ШКРТАЈ СЕВЕРНА - Page 2 Edouxy10
luxor
luxor

Број на мислења : 5597
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА - Page 2 Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by трендафил on Нед Сеп 08, 2019 6:41 pm

Во Мелбурн по повод 8 септември Македонците ги запалија Заев и Шеќеринска, а на јарболот пред конзулатот го подигнаа македонското знаме кое сами го избравме без притисок од страна

.https://expres.mk/zaev-i-shekerinska-gorea-vo-melburn-sonceto-od-kutlesh-pred-konzulatot-video/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА - Page 2 Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by Teo on Нед Сеп 08, 2019 7:00 pm

Desetina glupi pravele gluposti. I toa spored dpsne treba da bide reper za patriotizam. Pogolema glupost ne sum slushnal.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА - Page 2 Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by трендафил on Саб Сеп 21, 2019 9:43 pm

Тргната е двојазичната табла што хунтата ја постави во Неготино.

https://expres.mk/gerila-akcija-vo-negotino-ischezna-dvojazichnata-tabla/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА - Page 2 Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by luxor on Саб Сеп 21, 2019 9:47 pm

Така ве лажеа и за таблите на автопатот.
luxor
luxor

Број на мислења : 5597
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА - Page 2 Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by трендафил on Саб Сеп 21, 2019 9:58 pm

Не можам да кажам што е вистина бидејќи не сум во Неготино. Во секој случај Заев нема монопол да биде единствениот лажго во Македонија. Инаку некој ќе поверува дека е вистина и ако се работи за лага, па ќе посака и тој да направи такво дело. И партизаните почнале со летоци и графити па на крајот сме ги избркале прво бугарските, а подоцна и германските фашисти.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА - Page 2 Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by luxor on Саб Сеп 21, 2019 10:02 pm

Вие не сте избркале никого. Ниту сте биле партизани, ниту ВМРОвци. Вие сте дпне-оФци. Единствена идеологија ви е криминалот.
luxor
luxor

Број на мислења : 5597
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА - Page 2 Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by трендафил on Саб Сеп 21, 2019 10:10 pm

Нешто си се збркал. Датумот за почеток на преговори со ЕУ е под голем прашалник поради криминал и корупција на сегашната власт, не за нешто направено порано, во времето кога ДУИ имаше друг коалиционен партнер во власта.
Инаку скршена е и таблата во Кавадарци. Дали поради Северна или поради двојазичност во места кај што бројот на Албанци е далеку под 20% не би можел да кажам.

https://infomax.mk/wp/гepилa-akција-иcчeзнаа-двojазичните-табли-во/

https://lider.com.mk/makedonija/negotinchani-davaat-otpor-ja-snema-dvojazichnata-tabla-vo-negotino/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА - Page 2 Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by luxor on Саб Сеп 21, 2019 10:15 pm

Датумот за преговори нема врска со тоа што вие се обидувате да лажете дека сте и партизани и ВМРОвци иако сте само бедни криминалци од дпне кои лажно си ги припишуваат заслугите и на комунистите и на ВМРОвците кои се бореле и успеале да направат македонска држава.
luxor
luxor

Број на мислења : 5597
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА - Page 2 Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by трендафил on Нед Сеп 22, 2019 2:02 pm

Не знам како ќе се викаат тие што ќе ја срушат хунтата. Не знам зошто мислиш дека сите партизани биле СДСМовци и дека меѓу нив немало ВМРОвци. Така ли се договориле Заев и Борисов да пишува во македонската историја.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА - Page 2 Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by Teo on Нед Сеп 22, 2019 3:56 pm

Vie dpsne ovcite ste premnogu glupi za da pravite razlika megju komunisti i ostanati. Tolku glupi shto mislite deka se isti. Pa za crvenite petokraki mislite deka se vanchemihajlovistichki kokardi.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА - Page 2 Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by luxor on Нед Сеп 22, 2019 5:44 pm

трендафил напиша:Не знам како ќе се викаат тие што ќе ја срушат хунтата. Не знам зошто мислиш дека сите партизани биле СДСМовци и дека меѓу нив немало ВМРОвци. Така ли се договориле Заев и Борисов да пишува во македонската историја.

А каде јас тврдам дека немало ВМРОвци меѓу партизаните. Моето тврдење е кристално јасно, вие не сте ниту партизани ниту ВМРОвци туку дпне-оФци и лажно си ги припишувате заслугите и на едните и на другите што само докажува дека немата никаква идеологија освен криминалните амбиции да крадете од народот и државата и бидејки сте неспособни за друго така да живеете на туѓа сметка.
luxor
luxor

Број на мислења : 5597
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА - Page 2 Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот