Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ШКРТАЈ СЕВЕРНА

+2
Luxor
трендафил
6 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА Empty ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by трендафил Пон Јан 14 2019, 17:48

На социјалните мрежи, бидејќи медиумите се под контрола на власта започнува кампањата ШКРТАЈ СЕВЕРНА.

https://expres.mk/zapochnuva-kampanjata-shkrtaj-severna-foto/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by Luxor Пон Јан 14 2019, 19:33

Пак релативизирање од вас дпмне-офците. Беден обид да го одвлечете вниманието од иницијативата за нов референдум. Затоа што ако успее нема да постои државата што вие толку силно сакате да ја владеете и крадете.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by трендафил Вто Јан 15 2019, 08:47

Не сум видовит и не знам дали тие што ја покренуваат акцијата се членови на партија како мене или се членови на СДССМ, ВМРО, Единствена Македонија, Левица или некоја друга партија.
П.С.: Не разбирам зошто цело време на форумите уште од минатиот век на ajvar.com (гледам дека со ова име сега во странство има сајт за куварство, за ајвар, што значи дека сме го изгубиле како бренд) ми се подметнува дека сум член на ВМРО. Само мислам дека СДССМ е поголемо зло и тоа по мое мислење секогаш и се потврдувало, од БЈРМ до Северна Македонија. Во моментов не очекувам дека ВМРО ќе ја врати смртната казна барем за велепредавство или големи финансиски штети на државата и доколку се појави таква партија ќе ја поддржувам неа. До тогаш, како помало зло во двопартискиот систем што постои ќе морам да продолжам да ја поддржувам оваа партија. Да напоменам и дека на alvar.com имаше витешко сударање на мислења, за разлика од сегашните гладијаторски битки на социјалните мрежи на кои се гледа да се понижи противникот наместо да се истакне доброто кај себе. Такво однесување наметнаа платениците на Сорос кои беа обучувани за тоа во странство и сдо скоро сите до еден го поддржуваа СДССМ. Сега веќе има дел од нив пребегани на патриотска македонска страна по големите будалаштини што ги направи марионетската влада на Заев, со партиите на Албанците, Ромите и отпадниците од ВМРО.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by Teo Вто Јан 15 2019, 09:51

Toa pomaloto zlo go zabi pretposledniot klinec vo kovcegot na Makedonija. Srekja SDSM na chelo so gospodinot Zaev stigna na vreme i ja reanimirashe. Sega e na pat za celosno ozdravuvanje.

P. S. Gledash kako potsvesta te izdava?
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by Luxor Вто Јан 15 2019, 19:47

Добро бе што се замислува овој Мицотакис? Кој е тој да противречи на ХидроЖмицко и дпмне-офците и да тврди дека сме го зачувале и јазикпот и идентитетот?

Мицотакис до Ципрас: На Скопјаните им отстапивте македонски идентитет и македонски јазик

Претседателот на најголемата грчка опозициска партија, Нова демократија, Кирјакос Мицотакис на денешната расправа во Парламентот за гласање доверба на Владата, го повтори неговиот став дека давањето глас за доверба значи „да“ за Договорот од Преспа, „што претставува голема национална отстапка“, јави дописничката на МИА од Атина.

-Формалниот наслов на денешната седница е давање доверба на Владата, но во реалноста, станува збор за последниот чин од претставата од изминатите четири години на товар на грчкиот народ. Беден театар поставен од Алексис Ципрас и Панос Каменос со три цели: прво, СИРИЗА да добие уште неколку месеци власт, второ, да се ратификува Договорот од Преспа и трето да се задржи како пратеничка група формацијата Независни Грци, за да може лидерот да ги задржи неговите привилегии, рече Мицотакис.

Лидерот на Нова демократија, му одговори на Ципрас во однос на тврдењето на грчкиот премиер дека постоела национална линија во разговорите за името.

-Вие господине Ципрас, на Скопјаните им отстапивте македонски идентитет и македонски јазик. Навистина, кога ова беше дел од националната линија? Зошто некои рекоа „не“ кога беа побарани овие работи, а вие рековте „да“? И ја изобличувате сега историјата и текот на оваа партија?, му одговори Мицотакис на Ципрас.

Паралелно упати обвинувања и до неодамнешниот коалициски партнер во Владата, Панос Каменос, за кој рече дека заедно со Ципрас се соработници и ќе треба да се оправдаат пред грчкиот народ, но и пред историјата.

-Господинот Каменос, кого не го гледам сега во салата, можеби отиде да се причести. Господинот Каменос кој сега гласно и интензивно го брани името на Македонија, заборави дека кога можеше да ја бутне Владата по иницијативата што минатиот јуни ја доставивме за гласање недоверба, секако тогаш ја поддржа. И денес заедно го потпишува гласањето на Договорот од Преспа, бидејќи во суштина ги има отстапено неговите пратеници, давајќи ви глас за доверба што толку го баравте, рече претседателот на Нова демократија.

Мицотакис му порача на Ципрас дека ако добие 150 или помалку гласови, тогаш Владата ќе биде без мнозинство и ќе треба земјата да ја одведе на избори.

https://fokus.mk/mitsotakis-do-tsipras-na-skopjanite-im-otstapivte-makedonski-identitet-i-makedonski-jazik/
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by трендафил Сре Јан 16 2019, 13:18

Тоа што во Грција владее тотално лудило во врска со Македонија, односно сакаат присвојување на името и лажно претставување дека Македонците не се Македонци, туку Грци, не значи дека ние треба да подлегнуваме на нивните штосови. Мора да се излечат од менталното пореметување, а со попуштање не помагаме на тој процес. Тоа што евроатлантските САД го направиле со Индијанците, а Германија со Евреите, Грците во поблага форма од тоа со Македонците во Беломорска Македонија, сакаат да го направат и со Македонците во Република Македонија. Не значи дека треба да го прифатиме поради членство во некои организации во кои лидерите што ја почитуваат волјата на народот се сметаат за популисти, а тие што почитуваат волја на амбасадори или лидери на т.н. длабока држава за демократи.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by Luxor Сре Јан 16 2019, 15:48

Значи не ти е тебе ниту до јазик ниту до идентитет, како што и мислев вапето лудило доаѓа од неможноста да ја уништите државата во корист на вашите газди србите и русите.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by PRVOBOREC Пет Јан 18 2019, 11:58

И јазикот и идентитетот се зачувани, небањатите квичат затоа што знаат дека никогаш повеќе нема да дојдат на власт. Не дека ќе им е лошо во економски напредна членка на НАТО и ЕУ каква што ќе биде Македонија туку дека нема да можат да се изживуваат и да се богатат на грбот на народот.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2458
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by трендафил Саб Јан 19 2019, 16:52

Не спорам дека твојот идентитет е зачуван штом ти така мислиш. Идентитетот е твое лично човеково право. Но со договорот со Грција се кршат моите човекови права со тврдењето дека Филип Македонски бил Филип Грчки, а со договорот со Бугарија ќе излезе дека и јас сум божем роден како Бугарин во 1953 година, што може да го тврди само мноооооооооогу ненормален човек.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by Teo Саб Јан 19 2019, 17:52

Kolku pati da ti pisham da nauchish koga se formiraat naciite. Koga kje go znaesh toa kje znaesh i shto si ti i shto bile tvoite predci.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by Teo Вто Јан 22 2019, 16:41

Kako samo ve dupat vo mozok, vie glupirajte se Zhmicko vekje ja prizna Severna. Zagrizhen bil za pravnata drzhava a toa shto sega dpne-ofcite stanaa severdzani ne e vazhno. Vazhno toj e za NATO i spremen e da trguva so dpneovski gazovi da dojde na vlast.

ШКРТАЈ СЕВЕРНА 125
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by трендафил Сре Jул 24 2019, 18:17

Откако предавниците го избришаа македонска од називот на Македонската опера и балет, со герила акција и испишани графити напишано е нормалното име како графит. Ненормалниве во изводите на сите родени пред насилната промена на Уставот на Република Македонија како земја за рачање на родените во Македонија ќе ставаат коса црта.

https://expres.mk/solza-grcheva-ludi-bre-jas-sum-rodena-vo-makedonija-ne-vo/
https://expres.mk/durlovski-koga-grafit-so-makedonsko-e-gerila-akcija-i-ni-e-kao-normalno-za-lechenje-sme/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by Luxor Сре Jул 24 2019, 18:59

И сега го најдов документот за кој јаде бурек калаштурата солза и јасно е дека дпмне-оФците се обидуваат да протурат уште една лажна вест. Не се работи за местото на раѓање туку за полето каде што се впишува државјанството. Значи на глупачата во изводот не и пишува родена во Република Македонија, туку се пишува местото на раѓање, на пример Скопје и државјанството што нема врска со тоа како се викала државата во која моронката се родила.

ШКРТАЈ СЕВЕРНА Screenshot-20190723-203409-Viber


Последната промена е направена од luxor на Сре Jул 24 2019, 19:03. Мислењето е променето 1 пати
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by osa Сре Jул 24 2019, 19:02

ej ne mi se veruva deka i ovoj ke postavi tema denes koga e obznanena borba protiv lazni vesti ????alooo ima nekoj na forumov da go sopre ???/treba jas no nemam vreme dovolno ,za zal

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by PRVOBOREC Сре Jул 24 2019, 19:07

luxor напиша:И сега го најдов документот за кој јаде бурек калаштурата солза и јасно е дека дпмне-оФците се обидуваат да протурат уште една лажна вест. Не се работи за местото на раѓање туку за полето каде што се впишува државјанството. Значи на глупачата во изводот не и пишува родена во Република Македонија, туку се пишува местото на раѓање, на пример Скопје и државјанството што нема врска со тоа како се викала државата во која моронката се родила.

ШКРТАЈ СЕВЕРНА Screenshot-20190723-203409-Viber

Не можеш да очекуваш друго од небањат освен да лаже и бега кога ќе го фатат со спуштени гаќи.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2458
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by TRAJCHE Сре Jул 24 2019, 19:17

osa напиша:ej ne mi se veruva deka i ovoj ke postavi tema denes koga e obznanena borba protiv lazni vesti ????alooo ima nekoj na forumov da go sopre ???/treba jas no nemam vreme dovolno ,za zal

Moze treba povnimatelno da citas sto pisuvale tie pred tebe.
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 681
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by трендафил Сре Jул 24 2019, 19:49

Во дописот е напишано дека за родените, венчаните и умрените пред усвојувањето на октроираниот Устав, пред февруари 2019 година, како државјанство се пишува коса црта и дека тоа наводно било по договорот со Грција. Се работи за ноторна лага затоа што по договорот не треба да пишува ниту коса црта, ниту т.н. Република Северна Македонија, туку за државјанство требаше да стои нели македонско/граѓанин на Република Северна Македонија. Вака за постарите останува само коса црта, а за новороденчињата само насилно наметнатото име на државата, без македонско. Дали Заев е поголем Грк од Грците и поголем Бугарин од Бугарите. Само изгледа не е Македонец.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by Luxor Сре Jул 24 2019, 19:53

Па така и ќе стои за државјанство. Зошто лажете дека во графата место на раѓање треба да го пишува името на државата во моментот кога сте биле родени?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by трендафил Саб Aвг 03 2019, 11:18

За скандирањето „Северна, северна“ од страна на според Пендаровски натоварените во автобуси со сендвичи во раце и маици и капчиња на себе и истоварени на Мачкин Камен на прославата на Илинден интересен коментар дава поранешниот шарен револуционер Сашо Тасевски.
Да ckaндираш: Северна, Северна! На Мечкин Камен! На ден Илинден! Кога се во силен јypиш бугарските врховисти пpoтив се што е македонско! Тоа не те прави обична стоka. Туку малoyмна. Браво

https://infomax.mk/wp/тасевски-да-cka-ндираш-северна-северн-на/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by Teo Саб Aвг 03 2019, 11:39

Pa zoshto togash svrshuvate na pesnite za vrhovisti kako Todor i naslednikot mu Vanche?
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by трендафил Нед Aвг 11 2019, 17:39


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by Teo Нед Aвг 11 2019, 18:36

Samo vie raduvajte se na gej znameto. Jas kje se zadovolam so ova.

ШКРТАЈ СЕВЕРНА Ilinde10
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by трендафил Нед Aвг 11 2019, 19:28

Сигурен ли си дека Заев нема да се договори дека во времето на Илинден не сте биле Бугари и дека нема да го прифатиш договореното како што прифаќаш се според желбите на црпнатиот од Муртино. Не знам за какво геј знаме пишуваш. Од каде Сонцето од Кутлеш геј симбол?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by Teo Нед Aвг 11 2019, 19:56

Ace bil gej, od snimkite od orgiite na Halkidiki vidovme deka i dpsmne se isti, zatoa i gi predadovte nacionalnite simboli na makedonskiot narod i se obiduvate da proturkate teza deka makedoncite se gejovite od antikata. Shto se odnesuva do mene, jas tochno znam koj sum i shto sum. Mojot identitet ne zavisi nitu od politicharite nitu od imeto na drzhavata vo koja zhiveam. Ednash ti napishav, eve pak, da im se pluknam na patriotite chie nacionalno chuvstvo zavisi od imeto na drzhavata. Vistinskite Makedonci se Makedonci niz celiot svet. Bile i kje ostanat Makedonci, so drzhava ili bez nea.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by трендафил Чет Aвг 29 2019, 18:12

Изгледа за вас сите се геј, само Боки 13 не е. а само Заев не е педер како карактерна особина и покрај виткањето на кичмата. Како и да е сите македонци освен македонците сдсмовци или северџани како што некои ги викаат го сметаат сонцето од Кутлеш за национален симбол. Еве го на пример кандидатот за градоначалник на Благоевград од ОМО Илинден -Пирин
https://expres.mk/makedonski-aktivist-od-bugarija-kandidat-za-gradonachalnik-na-blagoevgrad/
Имаше и виртуелна и реална герила акција со цртање на македонскиот национален симбол на школката во градскиот парк во Скопје. Режимот повторно го опогани македонскиот национален симбол со негово префарбување, но борбата продолжува. Ниту еден режим не излегол на крај со народот.

https://expres.mk/durlovski-za-izbrishanoto-sonce-od-kutlesh-na-shkolka-shu-praime-koga-kje-vi-se-potroshi-bojata/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ШКРТАЈ СЕВЕРНА Empty Re: ШКРТАЈ СЕВЕРНА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот