Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ШПАНИЈА ЈА ДОБИ ...

2 posters

Go down

ШПАНИЈА ЈА ДОБИ ... Empty ШПАНИЈА ЈА ДОБИ ...

Пишување by osa Вто Јан 07 2020, 19:30

[size=30]ШПАНИЈА ЈА ДОБИ ПРВАТА КОАЛИЦИСКА ВЛАДА ПО ЕРАТА НА ФРАНКО[/size]

Лидерот на Социјалистичката партија Педро Санчес тесно се избори за доверба во шпанскиот парламент, што му овозможува да формира коалициска влада со крајнолевичарската партија Подемос.

Во драматичното јавно гласање, тој победи со просто мнозинство од само два гласа, во што клучна улога имаа каталонските и баскиските пратеници. Ова ќе му овозможи на Санчес да формира малцинска влада, прва коалициска откако во земјата беше возобновена демократијата во 1978 година, односно по смртта на диктаторот Франко.

ШПАНИЈА ЈА ДОБИ ... Lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=31&loc=https%3A%2F%2Fsdk.mk%2Findex
Формирањето на новата влада одеше тешко бидејќи на последните избори, социјалистите освоија 120 места во парламентот, а Подемос 35, недоволно за да имаат мнозинство.

„Ваква коалиција беше единствена опција за Шпанија по пет избори во изминатите години. Или прогресивна коалиција или нов ќорсокак“, изјави Санчес.
Поради вонредните парламентарни избори во декември, Шпанија остана последна земја која не го ратификувала Протоколот за членство на Македонија во НАТО.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16478
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ШПАНИЈА ЈА ДОБИ ... Empty Re: ШПАНИЈА ЈА ДОБИ ...

Пишување by osa Вто Јан 07 2020, 19:38

naskoro ratifikacija  za vlez na Makedonija vo NATO

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16478
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ШПАНИЈА ЈА ДОБИ ... Empty Re: ШПАНИЈА ЈА ДОБИ ...

Пишување by TRAJCHE Вто Јан 07 2020, 21:54

svedoci sme na golem uspeh na  dosegashniot  premier Zoran Zaev ,bravo
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 679
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

ШПАНИЈА ЈА ДОБИ ... Empty Re: ШПАНИЈА ЈА ДОБИ ...

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот