Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ekonomija

Страна 35 of 37 Previous  1 ... 19 ... 34, 35, 36, 37  Next

Go down

Ekonomija - Page 35 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Вто Јун 09, 2020 10:22 pm

Кои тоа кредити Вучич ги одбил а Македонија ги земала? Имаш некои докази или пак тресеш зелени собрани од куртон медиумите на дпне?
luxor
luxor

Број на мислења : 5847
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 35 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Чет Јун 18, 2020 7:06 pm

Не знам за вас, но јас не добив ни денар од милијардата и кусур евра со кои се задолжи владата, за разлика од Заев или Анѓушев на пример кои лапнаа од тие пари, а власта изгледа ги потрошила и бара донации од граѓаните. Само еден ден откако им подели половина милион евра на поранешните странски платеници кои откако ја завршија работата во обезличувањето на Македонија изгледа се отфрлени како употребена тоалетна хартија, па сега мора да ги плаќаме ние. Се надевам само до изборите.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7585
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 35 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Пон Јун 22, 2020 10:46 am


_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1494
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 35 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Нед Јун 28, 2020 5:49 pm

За кредитот од ММФ Македонија плаќа 3,7% камата. Србија 3,2%, европските земји уште помалку. Зошто за нив нашата влада би буила лоша. Лоша е за нас, граѓаните што треба да го вратат кредитот и каматата.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7585
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 35 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Нед Јун 28, 2020 6:04 pm

Од каде информациите? Од ракав, од штаб или имаш линк до некој релевантен извор?
luxor
luxor

Број на мислења : 5847
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 35 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Нед Јун 28, 2020 9:34 pm

Од изворите кои велат дека Македонија ќе има пад на БДП во оваа година, а не пораст како што предвидува ММФ. Како што предвидува ЕБОР, на пример. Во првите 4 месеци од годинава, значи и пред пандемијата, во секој месец е помала исплатената плата на вработените. Не е директно врзано со економијата, но индиректно е во Македонија во минатата година за прв пат во историјата има повеќе починати отколку новородени.
За крај има ли некаде во нормалниот свет некој нормален новинар да прашува некој странец да дава оценки на работата на домашната влада. На пример германски новинар да праша дали неговата земја на време земала кредити некого од ММФ, иако Германија за кредитите плаќа камата помала од 1%. Македонија задоцни, па добро е што воопшто добивме пари. Среќа во несреќа.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7585
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 35 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Jул 17, 2020 7:31 pm

Да се вратиме на економијата. Во првите три месеци од годината Македонија има пораст на БДП од бедни 0,2%. Србија има во истиот период 5% или 25 пати повеќе од нас. Во моментов нашата економија уште е во фаза на преживување, додека другите економии се веќе во фаза на опоравување. Ако е за утеха, Албанија е полоша од нас со минус од 2,5%. Србија инаку не стана членка на НАТО, што нели носеше економска добивка. АКо некој не не лажеше, а како будалетинки верувавме во приказните за мали деца.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7585
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 35 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пон Сеп 07, 2020 8:20 pm

Да забележам на форумов иако не верувам дека тие што гледаат додека Заев е на власт низ розеви наочари го забележуваат тоа или ќе го коментираат неколку параметри за македонската економија.

Пад на индустриското производство од 13,8% во првите седум месеци од годинава и пад на вработеноста во индустријата од 4,6%.
https://expres.mk/industriskoto-proizvodstvo-po-nadolnina/

Пад на БДП од 13,7% во вториот квартал од годинава.
https://expres.mk/i-italija-shesta-po-zhrtvi-od-kovid-19-so-pomal-pad-na-bdp-od-makedonija/

Трошоците на живот во август годинава во однос на истиот месец лани се покачане за 1,5% (без сметки со нова цена на струјата).
http://www.stat.gov.mk/pdf/2020/4.1.20.79_mk.pdf

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7585
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 35 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Albatros on Пон Сеп 14, 2020 10:49 am

Ova e neverojatno plitka i neobmislena merka. Duri ne e nitu populisticka zatoa sto targetiraniot sloj na gragani e enormno mal, potocno edinstveno biznismenite ke platat pomalku od toa sto im ostanalo posle pokrivanjeto na site trosoci za rabotenje. Vo uslovi na svetska ekonomska kriza i drasticen pad na svetskata ekonomija zaradi pandemijata da predlozis namaluvsnje na danok na dobivka e direkten udar na budzetot. Nedostatokot mora da se nadonesti od nekade i toj izvor bi bile edinstveno sredniot i siromasniot sloj na gragani za smetka na bogatite. Verojatno Mickoski misli deka so umilkuvanje na bogatite ke iskamci nekoja para za partijata ne vodejki pritoa smetka za poniskite sloevi na clenovi i glasaci na vmro. Sepak verojatno cel se samo politicki poeni koi nema da bidat dobieni od pricina sto vlasta sigurno ke go odbie populistickiot i neseriozen predlog a biznismenite ne se budali i svesni se deka se raboti za gol populizam. Sepak ostanuva konstatacijata deka vmro namesto seriozno da se vkluci vo politickiot zivot bezidejno se obiduva da plasira providni i neseriozni manipulacii. Ovoj pat targetot im e mnogu loso izbran.

Ekonomija - Page 35 Img_2079

Albatros

Број на мислења : 604
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 35 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Nebula on Пон Сеп 14, 2020 11:03 am

Merkata e ne samo blesava tuku i kontraproduktivna. Dokolku nekoj seriozno se pozanimava so ova i im objasni na graganite deka Mickoski bara namaluvanje na edinstveniot danok koj vo osnova ne gi osiromasuva ekonomski poslabite sloevi na gragani, pretezno rabotnicite i ostanatite so niski primanja za bogatite da stanat uste pobogati i so toa prakticno bara skratuvanje od parite za penzii, zdravstvo i ostanatite socijalni potrebi, sosem soliden del od neooredelenite glasaci koi na poslednite izbori mislea deka site se isti ke go promenat mislenjeto. Na steta na vmro se razbira.

Nebula

Број на мислења : 698
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 35 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Albatros on Пон Сеп 14, 2020 11:18 am

Da,da, i vo isto vreme toa ke dovede do namalen kapacitet na budzetot za poddrska na firmite i graganite pogodeni od Covid 19. Totalno izguben sens za realnost nasproti verojatno samo deklarativnite zalozbi za podobruvanje na standardot i griza za siromasnite.

Albatros

Број на мислења : 604
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 35 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Сеп 16, 2020 8:23 pm

Исто мислеше стадото на СДСМ и кога данокот на добивка се намали на 10% за сите, а после тоа даночниот прилив драстично се зголеми. Кај нас не е проблем во процентот туку во сивата, да не кажам црната економија. За да нема црна економија треба да не се исплатува ризикот да се прекршува законот. За тоа има два начина. Еден е да работат непристрасно и професионално институциите за контрола и гонење на прекршителите, а друг да се намалат давачките.
Гнасна лага е дека пензиите и здравствените трошоци се исплаќаат од даноците. Секој си ги уплаќа цел работен век посебните давачки за пензиско и здравствено осигурување. Тоа што некој ги троши безмилосно и ненаменски тие пари е долгогодишен проблем во Македонија, наследен од времето на сдсмизмот (кога СДСМ со име СКМ беше единствена партија). Македонија плаќа неколку илјади т.н. рамковни вработени кои седат дома или работат во странство додека примаат редовна плата, а се вработени со еден квалитет. Не се Македонци. Претежно се Албанци и има по некој како маска од другите етнички заедници. Плаќаме и за двојазичност на цвелата територија на државата и таму кај што нема ниту еден припадник на малцинството. За да биде една економија добра, треба приходите да бидат помали од расходите. Власта секогаш може да потроши повеќе пари отколку што има во буџетот. Без да направи ништо. Треба да се размислува и дали евроатлантската меѓународна банда ќе ни дава уште кредити откако ќе ги задоволиме нејзините ментално болни барања да се укинеме како народ. Не знам каде се сега економистите и експертутките странски платеници кои пред десетина години тврдеа дека Македонија нема да може да враќа кредити ако се задолжи над 40% од БДП.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7585
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 35 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Сре Сеп 16, 2020 9:46 pm

Ц ц ц, цел реферат за да го сокриеш лудилото во предлогот на твоите дпне оФци. Исто како кога Жмицко предлагаше да се украдат парите на граѓаните од вториот пензиски столб.
luxor
luxor

Број на мислења : 5847
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 35 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Чет Сеп 17, 2020 6:23 pm

Зошто лажеш без никаква потреба. Предлогот беше тие пари да се искористат за борба против короната, а потоа да се вратат (со камата) на фондовите. Во секој случај тоа е историја. Заев и Ахмети одлучија да се задолжат во странство на подолг период, а домашните пари да ги користат за задолжување на квадрат за тековно работење на буџетот. Од кој сега власта сака да исплаќа пари на секој што ќе врши дискриминација врз Македонците, односно ако не вработи Македонец туку некој од било кое малцинство. На пример во Липково, кај што скоро 100% од вработените се Албанци ќе се стимулира вработување на Албанци. Не сум психијатар, но мослам дека и оваа мерка не би ја предложил никој што е барем малку нормален.
Можеби ќе има дополнителна награда за тие што ќе отпуштат Македонец за да примат Албанец. Ова затоа што дај Боже да грешам, но мислам дека Груби го боло кyрот за Србите, Ромите, Бошњаците, Турците и другите малцинства во нашата земја.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7585
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 35 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Чет Сеп 17, 2020 6:54 pm

Види, види, те заболела вистината. А предлогот беше да се украдат парите на идните пензионери од приватните пензиски фондови и во лудилото со кое мислевте дека ќе дојдете на власт да ги префрлите на оф шор сметките и после да лажете дека Заев е крив.
luxor
luxor

Број на мислења : 5847
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 35 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Чет Сеп 17, 2020 9:37 pm

Царовска говореше за некои пари украдени од ДУИ. Не од ВМРО.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7585
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 35 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Чет Сеп 17, 2020 9:59 pm

Од дуи додека беше на власт во коалиција со дпне, поточно. Жмицко видел од нив и помислил дека и тој може. Заборавил дека не му е ни до колена на Грујо кога се работи за криминал.
luxor
luxor

Број на мислења : 5847
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 35 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Сеп 18, 2020 3:55 pm

Си ги помешал термините исто како и Царовска. Откако се виде дека тоа е направено откако Заев стана премиер сите замолчеа за случајот.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7585
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 35 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Пет Сеп 18, 2020 4:12 pm

Гнасна небањата лага, класичен обид сопствениот криминал направен од нивниот пастир во бегство да се припише на друг.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1494
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 35 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Сеп 18, 2020 6:45 pm

Со пензискиот фонд и тогаш и сега раководи вашиот партнер ДУИ. Но тоа е само еден и тоа не толку голем проблем по вредност. И не се работи толку за економија, што е предмет на оваа тема. Поголем проблем е падот на БДП од скоро 13% во вториот квартал од годината, што е најголем пад во регионов. За волја на вистината најлошо се справуваме и со пандемијата со корона во регионот. И по број на заразени и по број на почината на одреден број на жители.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7585
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 35 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Bosonoga on Вто Сеп 22, 2020 7:17 pm

Crknete crepovi dpmneovski, normalno deka ke se fali so sopstveniot uspeh.
Ekonomija - Page 35 Img_2119
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 908
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 35 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Сеп 23, 2020 9:50 pm

Не знам од каде ти е омразата кон сите што не му се поклонуваат на Заев. Покачувањето на плата е поради покачувањето на државните службеници и со интервенција на владата. Што би рекле со странски кредити што ќе ги враќаме ние и нашите деца. Иналу не е возможно со пад на економијата од 12,7% да има покачување на платите.
Поранешниот министер за финансии Тевдовски ја напушти Македонија. Се исели во САД каде што се вработи во Меѓународниот монетарен фонд. Од што е добар животот во Македонија.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7585
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 35 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Сре Сеп 23, 2020 10:07 pm

Можеби во настап на опозициско лудило уште не си сфатил, но за разлика од вас дпне оФците кои сте тотално неспособни па единствената шанса да опстанете е да ширите лаги и демагогија надевајки се дека ќе ве вработат во администрација кога ќе дојдете на власт, постојат луѓе кои се и способни и креативни и амбициозни со докажан квалитет што можат да го валоризираат секаде во светот.
luxor
luxor

Број на мислења : 5847
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 35 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пон Сеп 28, 2020 4:32 pm

Одвај чекав да заминам во пензија и на крај на памет не ми е повторно да почнам да работам. Никогаш во животот не сум работел во државна администрација.

Нешто за мерките на владата во врска со корона кризата. Гледам дека повторно со мои пари и со парите на другите даночни обврзници ќе се финансираат покрај другите и Орце Камчев, Кочо Анѓушев, Зоран, Вице, Трајче и други Заеви и незаеви од струмичкиот картел и други крупни капиталисти кои имаат повеќе илјади пати повеќе пари од мене.
Да не отварам нова тема овде ќе напишам дека во моментов се случува информатичка катастрофа во Македонија. Не работи системот за онлајн настава, а истата треба да се користи за два дена.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот, слобода на народот!
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 7585
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 35 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Пон Сеп 28, 2020 4:50 pm

Со фекалиите меѓу ушите небањатите и нема што друго да смислат освен моронштината дека ако они не се на власт за да ги украдат парите треба да прооадне целата економија и стопанство во државата.

Бизнисот задоволен од предложените владини мерки за помош на стопанството, бидејќи најголем дел од нивните барања биле прифатени. Но, очекуваат мерките бргу да се усвојат и парите веднаш да им бидат ставени на располагање на фирмите.

Тоа што овој сет мерки би требало да опфати повеќе сектори и поголем број фирми, бизнис заедниците сметаат дека ќе резултира со зголемување на ликвидноста на компаниите и ќе ја придвижи економијата во целост.

PRVOBOREC

Број на мислења : 1494
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 35 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 35 of 37 Previous  1 ... 19 ... 34, 35, 36, 37  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот