Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ПРОЧКА

Go down

ПРОЧКА Empty ПРОЧКА

Пишување by osa Нед Мар 01 2020, 19:53

[size=33]„ПРОСТИ МИ- НЕКА ТИ Е ПРОСТЕНО” - СЕ СЛАВИ ПРОЧКА[/size]
Сања Савеска
 
нед, 01.03.2020 | 5:19 pm
 
 0 Коментари

„Прости ми. Простено да ти е и од мене и од Бога“. Со овие зборови денес православните христијани го слават празникот познат како Прочка. Според традицијата, секогаш помладиот бара прошка од постариот, децата од родителите, крштеникот од кумот, а се проштаваат и пријатели, роднини, соседи.
Прочка претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани богати обичаи и верувања, најраспростаренет обичај е амкањето јајца, кој особено на децата им носи голема радост.
Претседателот на СДСМ Зоран Заев, во својата изјава повика преку чинот на простување и помирување да се совлада суетата и празното самозадоволство и побара сите да си пружат рака за помирување како одлика на чесни луѓе.
Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се огласи на фејсбук и напиша дека човечки е да се греши, исто како што е човечки и да се простува, нагласувајќи дека како христијанин не му е тешко да бара прошка од оние што ги сака и почитува.
Граѓаните пак и на овој ден не можат да соберат сила и да им простат на политичарите.
За православните христијани прочка претставува убава традиција, постарите сакаат да ги научат помладите да се почитуваат и искрено да ги љубат ближните.
Денот за сите е убава можност да се видат, да побарааат прошка но и да си посакаат здравје и среќа. Но, за дел од верниците ова е ден кога се сами и нема кој да им дојде на семеен ручек, бидејќи децата им се далеку од дома.
Прочка е една од манифестациите на искрената и пожртвуваната љубов кон ближните, која го следи примерот на Исус Христос за безусловно и безгранично проштевање меѓу луѓето. По Прочка, доаѓа Чист Понеделник, и почетокот на големите велигденските пости, кои траат седум недели, до големиот христијански празник Велигден.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот