Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

АЛБАНИЈА ВОВЕДУВА

Go down

АЛБАНИЈА ВОВЕДУВА Empty АЛБАНИЈА ВОВЕДУВА

Пишување by osa Чет Мар 12 2020, 01:45

Албанија воведува вртоглави казни: Доколку некој не оди во домашна изолација ќе си има проблеми со полицијата и војската
Полицијата и војската во Албанија од утре ќе биде на терен за да вршат контрола и да ги верификуваат сите оние кои ги кршат правилата за самоизолација, по враќањето од Италија или други земји погодени од „Ковид 19“.
Ова го најави премиерот Еди Рама преку видео-порака наменета за граѓаните, додавајќи дека секој што ќе ја прекрши препораката за самоизолација ќе биде казнет со парична казна од 5.000 евра и нема да му биде дозволено да се врати во местото каде што сега живее без да ја платат казната.
-Следете ги официјалните информации. Следете ги советите на здравствените власти, колку повеќе сме дисциплинирани денес, толку помалку проблеми ќе имаме. Не сме повикани да земаме оружје, туку сами да се заштитиме со домашна изолација. Оние што се вратиле од Италија и други погодени земји, во последните 14 дена, треба да се самоизолираат. Секој што ќе биде фатен на улица од утре ќе биде казнет со парична казна од 5.000 евра и ќе му биде забрането напуштање на земјава без да ја плати казната. Овие мерки не се залудни. Не се гледа, но е околу нас. Не е лесно да се ограничи слободата на движење,но треба да бидеме внимателни,порача Рама.
Тој упатува благодарност до сите оние кои ја почитуваат мерката и ги затвориле ноќни клубови, спортски сали, игротеки, пабови, диско и интернет клубови.
– Ова се нарекува граѓанство и човечка солидарност. Ако земјотресот однесе животи на 51 наш граѓанин , без предупредување, короната нè предупредува. Ќе ја минеме и оваа ситуација како онаа по земјотресот. Бидете мирни без страв и паника, но бидете внимателни!, вели Рама.
Посочува дека земјата е подготвена за овој момент, но и за полошо.
-Албанија нема да направи ниту повеќе, ниту помалку од другите. Позитивно земете ја оваа мерка за ограничување на слободата. Во очекување на враќање на нормалниот живот, наведува Рама.
Во Албанија денеска беше регистрирана првата жртва од корона врус, а заразени се уште 11 лица

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16478
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

АЛБАНИЈА ВОВЕДУВА Empty Re: АЛБАНИЈА ВОВЕДУВА

Пишување by osa Пон Мар 16 2020, 00:27

eve denes i grcite vovedoa kazna od 5000 eura koj nema da se samoizolira .....srbite predvidoa kazna zatvor od tri godini ako ne se samoizoliraat ....ajde vlada na republika Severna Makedonija pochnete so kazna i sekako so zgolemuvanje na kaznite

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16478
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот