Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Албанија и Србија се поблиску до ЕУ

Go down

Албанија и Србија се поблиску до ЕУ Empty Албанија и Србија се поблиску до ЕУ

Пишување by Гостин Саб Јан 24 2015, 12:39

Зошто нашиот министер за надворешни работи не бил на средбата ...


Џентилони: Членството на Србија и Албанија во ЕУ е од стратешко значење

Членството на Србија и Албанија во ЕУ е од стратешко значење за стабилноста и безбедноста на цел Западен Балкан, изјави синоќа италијанскиот министер за надворешни работи Паоло Џентилони по средбата со министрите за надворешни работи на Србија и Албанија, Ивица Дачиќ и Дитмир Бушати.

Италија секогаш се борела за таа цел и ќе продолжи да игра значајна улога во тој поглед, нагласи Џентилони, пренесува Танјуг.

Џентилони истакна дека членството во ЕУ на Србија и Албанија е стратешка определба на италијанската влада, што го изнесе и премиерот Матео Реnци на крајот на шестмесечното претседавање на Италија со ЕУ.

Министрите за надворешни работи на Србија и Албанија Ивица Дачиќ и Дитмир Бушати присуствуваат во Италија на трилатерална средба со министерот за надворешни работи на Италија, Паоло Џентилони.

Трилатералната средба е организирана на иницијатива на италијанскиот министер Џентилони и има за цел да помогне за стабилизирање на односите меѓу Белград и Тирана.

Српскиот министер Дачиќ нагласи дека треба да се работи на решавање на разликите со цел за јакнење на дијалогот и пријателските односи на двете земји.

- Треба да се насочиме на тоа што не обединува, а не на тоа што не разделува. Дел сме од ист регион и се залагаме за исти проекти - истакна Дачиќ по средбата.

На трилатералната средба е разговарано за регионалната соработка во областа на енергетиката и инфраструктураат, како и стратегијата на ЕУ за Јадранско-јонски макрорегион.

http://plusinfo.mk/vest/12396/djentiloni-clenstvoto-na-srbija-i-albanija-vo-eu-e-od-strateshko-znacenje

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Албанија и Србија се поблиску до ЕУ Empty Re: Албанија и Србија се поблиску до ЕУ

Пишување by Гостин Саб Јан 24 2015, 13:13

Па зафатен е.Се обидува да разбере зошто новинарите штрајкуваат.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Албанија и Србија се поблиску до ЕУ Empty Re: Албанија и Србија се поблиску до ЕУ

Пишување by osa Саб Јан 24 2015, 14:12

e da ,pa ako ne mu kazal nikoj ,od kaj da znae ......

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Албанија и Србија се поблиску до ЕУ Empty Re: Албанија и Србија се поблиску до ЕУ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот