Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Бугари, Македонско Бугарско прашање....

+6
zozoti
PRVOBOREC
Nebula
трендафил
Luxor
defo
10 posters

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Empty Re: Бугари, Македонско Бугарско прашање....

Пишување by TRAJCHE Вто Дек 15 2020, 15:03

Tie bugarkite mnogu lazlivki bile.

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Img_2251Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Img_2252
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 679
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Empty Re: Бугари, Македонско Бугарско прашање....

Пишување by zozoti Вто Дек 15 2020, 15:45

Zaharieva veke ne znae sto zbori, epten otkaci.

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Img_2049

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Epsrog10

zozoti

Број на мислења : 351
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Empty Re: Бугари, Македонско Бугарско прашање....

Пишување by Nebula Вто Дек 15 2020, 16:26

Ne se so site.

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Img_2123Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Img_2124Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Img_2125

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Empty Re: Бугари, Македонско Бугарско прашање....

Пишување by PRVOBOREC Сре Дек 16 2020, 14:42

И бугарите почнаа да се срамат од таа глупачата.

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Img_2773

https://mobile.frognews.bg/article/208152/

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2449
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Empty Re: Бугари, Македонско Бугарско прашање....

Пишување by трендафил Сре Дек 16 2020, 15:51

Само северџаните не се срамат од глупаците на наша страна.
Еден интересен твит за антифашистичка Бугарија.

Aналитичарот, Арсим Зеколи на својот Твитер профил направи паралела помеѓу ова што и го прави Бугарија на Македонија со аншлусот кој го направил Хитлер со анексијата на Австрија. За тие што ја избришале историјата пред 1944 година да напоменам дека аншлус, во превод припојување , сојуз е поим кој ја означува анексијата на Австрија од страна на ФАШИСТИЧКА Германија на 12 март 1938 година.

-Чекам, дремам, шетам, пак дремам и чекам да некој во контекст на “окупацијата” ја повлече паралелата помеѓу односите со Булгарија и Германскиот Anschluss со Австрија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Empty Re: Бугари, Македонско Бугарско прашање....

Пишување by Luxor Сре Дек 16 2020, 16:18

Знаеме дека вие дпне оФците кои сами себе се нарекувате северџани не се срамите од глупостите на вашите оФчари, не мора да се фалиш и да не потсетуваш.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Empty Re: Бугари, Македонско Бугарско прашање....

Пишување by Dino Сре Дек 16 2020, 16:54

Da im se mocam vo evrata, ako imame malku cest treba da im kazeme da si gi butnat vo gazot a ne da gi falime za toa.

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Img_2108

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Empty Re: Бугари, Македонско Бугарско прашање....

Пишување by трендафил Сре Дек 16 2020, 18:59

Ако размислиме колку луѓе платиле на некого многу поголеми суми со посредство на Боки 13, значи дека има уште повеќе Македонци што можат да платат 300 илјади евра за некои проекти. Да не зборувам за тоа дека може да донира и тој што ги земал парите. Нема ваљда за 300 илјади евра да ја продадеме Македонија. Во Заспиј ако можеш има интересни размислувања на режисерот Дарко Митревски кој со филмот Трето плувреме ги налути Бугарите затоа што се сметаат за ослободители на Македонија, малку чудно фашистички ослободители нели. Ќе нафрлам неколку работи што ги изнесе ражисерот. Резолуцијата на Инфорбирото била практично поради Македонија. Сталин се налутил поради договарањето на Балканска федерација од Тито, Димитров и Захаријадис. Димитров сакал  на пример на тој начин да се ослободи од влијанието на Сталин. Или дека воената индустрија во СФРЈ била финансирана од САД. За сегашната ситуација дека му е срам што е Македонец од генерација што дозволи Заев да и го прави ова што и се прави. Дека додека се силува мајка Македонија едни вртат глава, а други Македонци аплаудираат. Исто така дека не посакува трагичен крај на Заев затоа што тоа кај некој ќе разбуди симпатии кон него, туку дека треба да биде суден како велепредавник не од партиски туку од професионален суд.
Првите две емисии ги има на Јутјуб. Третата се емитува вечер на телевизија Алфа, а после тоа ќе ја има и нејзе на интернет. Мислам дека Дино тебе ќе те интересира. На тие што аплаудираат на форумов кога се силува Македонија не им препорачувам да ги гледаат. Нема ни потреба.
_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Empty Re: Бугари, Македонско Бугарско прашање....

Пишување by трендафил Чет Дек 17 2020, 18:32

Вчера одеше и третиот дел од интервјуто со Дарко Митревски. Во него теми беа:

Да преговараш за Гоце е како да преговараш за Исус
Гоце е визионер како основачите на американската државност
Американците никогаш не би ја исфрлиле “Декларацијата за независност” како СДСМ АСНОМ
Партизаните не пееле случајно за “Знамето на Гоце” и “фашистичката крв што се лее”
Зошто Бугарските “администратори” немаат песни за Гоце и Илинден и велат фала Хитлер
Зошто се пее: “Црвената е за крвта врела, за македонски градови села а црната е за тој што жали за гоцевите идеали ”
Сите имаме долг кон Македонија, јас на Македонија и го должам светот во мојата глава
Ако ја снема Македонија и нејзината култура ќе не снема сите
Што и да напишам на англиски нема да биде како тоа што е напишано на македонски
Македонија е на пат да стане локација како од серијата Наркос
До 2027 на светско ниво ќе се заработува 73 милијарди долари од марихуана
Македонија е дел од монструозен план за некој да го ограби националното природно
богатство
Со бизнисот со канабис на власта не и треба држава Македонија ниту власт
Кога “Муртинскиот Клан” ќе направи бизнис со марихуана Македонија нема да може да се врати назад
Прашањето не е дали Заев да се тргне од власт, туку прашање за преживување на нацијата


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Empty Re: Бугари, Македонско Бугарско прашање....

Пишување by TRAJCHE Чет Дек 17 2020, 20:26

Ne e prasanje za prezivuvanje na nacijata toa veke vidovme deka dpmne laze deka Zaev gi prodal jazikot i identitetot tuku za prezivuvanje na kriminalcite od dpmne
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 679
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Empty Re: Бугари, Македонско Бугарско прашање....

Пишување by трендафил Пет Дек 18 2020, 18:05

Веројатно или не си го гледал или прочитал интервјуто на Заев за БГНЕС или (нема да напишам што затоа што не сум расположен да навредувам). Заев очигледно беше изненаден од бурната реакција на граѓаните и тоа колку пари го чинеше СДС-велепредавничка градоначалничкото место во Штип и тоа без противник од првата македонска политичка лига, па се повлече од некои ветувања, поточно веројатно ги одложи за подоцна. Чешка и словачка, каде христијанството го имаат донесено токму светите браќа Кирил и Методиј очигледно не се спремни да ги прифатат како бугарски, а не сесловенски светители па им се скина фгилм од последните истапи на Бугарија. Изгледа дека на Бугарите ќе им се случи поговорката посакала шута рогови, останала без уши. Проблемот кај Бугарија е тоа што не ја признава македонската држава и македонскиот народ. Ако ја признаваат државата не би се мешале во нашите внатрешни работи. Да потсетам и дека кога Груевски не попуштатше на барањата на Грција, Заев и неговото стадо го сметаа за анти НАТО и анти ЕУ, а не за македонски лидер. Чудно е како после ветото на Бугарија и Заев и неговото стадо станаа преку ноќ патриоти. Нели патриотизмот не му личеше на СДСМ, туку му лиѓеше продавањето на македонските интереси.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Empty Re: Бугари, Македонско Бугарско прашање....

Пишување by Luxor Пет Дек 18 2020, 19:05

трендафил напиша:Веројатно или не си го гледал или прочитал интервјуто на Заев за БГНЕС или (нема да напишам што затоа што не сум расположен да навредувам).

Ти само слободно орасположи се и навреди член кој никогаш не те навредил. Одамна на форумов немало модераторска интервенција.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Empty Re: Бугари, Македонско Бугарско прашање....

Пишување by трендафил Пет Дек 18 2020, 20:37

Благодарам за понудата.

Еве цитат од преамбулата на Уставот на Словачка.

Свесни за духовниот аманет на Кирил и Методиј и
историското наследство на Велика Моравија,
Препознавајќи го природното право на нациите за самоопределување,
Заедно со припадниците на националните малцинства и етничките групи кои живеат на
територија
на Република Словачка“

Сигурно е дека Словаците не сакаат некој да ги смета Кирил и Методиј за Бугари, како што прогласија нашите соседи од истокот кои секој што поминал низ Бугарија го сметаат за Бугарин, па да излезе дека Бугарите се заслужни за формирањето на Словачка.
Бугарија и Романија, но и постарата членка на ЕУ Грција, имаат „заслуга“ за резервите за прием на балканските земји во ЕУ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Empty Re: Бугари, Македонско Бугарско прашање....

Пишување by Nebula Саб Дек 19 2020, 22:16

Bugarija vsusnost si bara opravduvanje za vetoto i vo nedoststok na argumenti pocnuva bezocno da laze. Od pricina sto ne moze da priznae deka vistinskata cel e bugariziranje na makedoncite. Vreme e za baranje opcija B.

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Img_2127

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Empty Re: Бугари, Македонско Бугарско прашање....

Пишување by трендафил Нед Дек 20 2020, 15:35

За болја на вистината и Бугарите и бугарофилите во Македонија, кои се во коалиција со СДСМ по ветото реагираат негативно на потезите на бугарската власт, која за жал се повеќе наликува на неофашистичка.
https://expres.mk/duri-i-na-makedonskite-bugarofili-im-zboktisa-od-sofija/

Смешно е и кога премиерот со потекло од Муртино сака да го оправда брусењето на споменици па вели дека бугарскиот народ нема вина за тоа што нивната власт била фашистичка и што р трагикомично вели дека во Бугарија немало референдум за пристапувањето кон Тројниот пакт. Заев е човек што го смени Уставот, името на државата и се обидува да избрише неколку милениуми од македонската историја по неуспешен референдум, односно не ги почитуваше резултатите од референдумот. Не знам од каде му е идејата дека бугарската фашистичка власт била подемократска од македонската со него на чело. И во Југославија немало референдум, но народот ја соборил профашистичката власт и земјата не влегла во Тројниот пакт. Изгледа дека во главата на за жал нашиот премиер нема историја , па и нема што да брише. Ако не биле комунистите и протестите на 27 март 1941 година којзнае каква би била судбината на светот. Веројатно Југославија би била дел од фашистите, па Бугарија не би ја добила Македонија, но би било неизвесно дали Македонците би добиле право на самоопределување. Неизвесен би бил и крајот на војната ако поради потребата фашистите да ја окупираат Југославија не изгубиле време поради што подоцна ги нападнале Русите, па ги фатила зима што допринело многу за нивниот пад. Да потсетам уште еднаш дека само три европски земји немале фашистичка локална власт. Русија, која никогаш не побарала членство во ЕУ, Велика Британија што беше членка но си замина и Македонија која никако не ги почнува преговорите. Дали затоа што не сме имале македонска фашистичка власт?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Empty Re: Бугари, Македонско Бугарско прашање....

Пишување by PRVOBOREC Пон Дек 21 2020, 15:37

Дувајте му го на Заев небањати.

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Img_2778

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2449
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Empty Re: Бугари, Македонско Бугарско прашање....

Пишување by трендафил Пон Дек 21 2020, 16:58

PRVOBOREC напиша:Дувајте му го на  Заев небањати.

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Img_2778
Црпе откако виде дека Борисов го онадел без да го исполни ветувањето, сега преку ноќ стана патриот. Како мене не ме пофали еднаш иако истото го пишувам со години.

Кај Бугарите очигледно постои комплекс на ослободители. До скоро тврдеа дека не ослободија од Србите, иако тоа е лага затоа што Германците ја окупирале тогашна Југославија. Сега тврдат дека не ослободиле од наднационални фашисти, иако според фактите најголем дел од Македонија сме го ослободиле сами, но повторно се знае дека се работи за Бугарски, Германски, Италијански и Албански фашисти, во различни делови различни окупатори.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Empty Re: Бугари, Македонско Бугарско прашање....

Пишување by Luxor Пон Дек 21 2020, 17:29

Еве јас ќе те пофалам. БРАВО ТРЕНДО.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Empty Re: Бугари, Македонско Бугарско прашање....

Пишување by трендафил Пон Дек 21 2020, 18:52

Благодарам. За жал колку сме подалерку од ЕУ толку повеќе луѓе гласно ќе мислат како мене. Да почекаме уште малку, но изгледа дека поради доброто справување со короната Кина ќе биде најголема светска економија, што значи дека има алтернатива за ЕУ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Empty Re: Бугари, Македонско Бугарско прашање....

Пишување by Nebula Пон Дек 21 2020, 19:57

Ke imase ako imavme izlez na more. Sega alternativata ti se vika mal sengen.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Empty Re: Бугари, Македонско Бугарско прашање....

Пишување by трендафил Пон Дек 21 2020, 20:51

Не реков дека треба да ги поништиме сегашните договори кои ги имаме со ЕУ и да го повлечеме барањето за членство. Ќе глумиме лудило. односно ќе преговараме на рамноправна основа со Бугарите. И така Кинезите се заинтересирани за брза пруга од Солун до Будимпешта преку Белград, со можност да продолжи за сега и до Австрија. Воопшто не сме во незавидна состојба. Единствено што треба да направиме како народ е да си ја земеме власта во свои раце и било кој политичар што работи само за себе на сметка на граѓаните веднаш да го очистиме.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Empty Re: Бугари, Македонско Бугарско прашање....

Пишување by трендафил Пон Дек 21 2020, 21:00

Бугарите очигледно сметаат дека на 8 септември 1944 година заспале како фашисти, а на 9 септември се разбудиле како антифашисти.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Empty Re: Бугари, Македонско Бугарско прашање....

Пишување by alienmk Пон Дек 21 2020, 22:15

Nebula напиша:Ke imase ako imavme izlez na more. Sega alternativata ti se vika mal sengen.

So ogled na toa kako se razvivaat nastanite ni mini sengenot ne e losa opcija.

alienmk

Број на мислења : 373
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Empty Re: Бугари, Македонско Бугарско прашање....

Пишување by трендафил Сре Дек 23 2020, 16:44

Тешко дека ќе се повторат блокадите на границата со ЕУ како што беше на почетокот од нашето осамостојување кога беше блокирана нашата јужна граница. Такво нешто не дозволува меѓународното права, иако можам да се согласам дека ЕУ и НАТО наш не се држат превише зад владеењето на правото. Реално не очекувам дека Бугарија ќе има иста поддршка како Грција. Интересна колумна на оваа тема ОВДЕ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Empty Re: Бугари, Македонско Бугарско прашање....

Пишување by defo Чет Дек 24 2020, 08:34

Бугарија ја живее Македонија 2016, Бојче се бори со последен здив да остане на власт.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Бугари, Македонско Бугарско прашање.... - Page 3 Empty Re: Бугари, Македонско Бугарско прашање....

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот