Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Војната во Украина

+5
Luxor
defo
Nebula
TRAJCHE
трендафил
9 posters

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Војната во Украина Empty Војната во Украина

Пишување by трендафил Чет Фед 24 2022, 09:28

За жал започна војната во Украина. Западните земји го испровоцираа ова со т.н. Портокалова револуција со која Украина стана непријател на Русија. И кај нас најголемата земја со словенско население се користи како бауч од тие што се сметаат за 100% со словенско потекло. Реално и Македонија да ја имаше воената сила на Русија немаше да преговара со Грција и Бугарија и ќе беше слободна и обединета цела плус нешто повеќе како тампон зона. Путин им порача на земјите од НАТО да не се мешаат затоа што ќе им се случи нешто невидено до сега. И тука ми се чувствата измешани. Би сакал да видам што тоа има Русија, но бидејќи и ние сме дел од НАТО се плашам дека тоа би можело да биде последно што сум видел во животот. До сега војната оди класично. Со класични борбени средства, со класична пропаганда (секој ги „знае“ жртвите на противникот, но не ни своите). Очигледно е и дека Русите напредуваат доста брзо.
Се повторуваат приказните од крајот на минатиот и почетокот на овој век (Ирак, Србија, Либија ...) само со променети улоги. Дали е ова крајот на англо-саксонскиот имперјализам? Нешто што почна во Сирија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Војната во Украина Empty Re: Војната во Украина

Пишување by TRAJCHE Чет Фед 24 2022, 09:40

Rusija bila taa sto ne sakala makedonska drzava tuku San Stefanska Bugarija.
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 681
Join date : 2016-11-20

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Војната во Украина Empty Re: Војната во Украина

Пишување by Nebula Чет Фед 24 2022, 09:59

Ova treba da bide odgovorot na site onie koi vo realnosta se vistinskite zrtvi od geopolitickite igri na istokot i zapadot.

Војната во Украина Fmsxju10

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Војната во Украина Empty Re: Војната во Украина

Пишување by defo Чет Фед 24 2022, 10:03

1. Сите подржувачи на војната, ако имаат совест ќе ги носат на душа жртвите од конфликтот, цивилни а ќе има.
2.Економски ќе го јадеме стапов сите. 100 ќе стигне бензинов.
Колку фирми во МКД кои работат со лим, ќе имаат прекин на работа.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Војната во Украина Empty Re: Војната во Украина

Пишување by Luxor Чет Фед 24 2022, 12:04

defo напиша:
2.Економски ќе го јадеме стапов сите.

И тоа како. Цените на нафтата, гасот, пченицата, и ред други веќе назапирливо одат нагоре. А ние и за енергенси и за храна и за технологија и ред други работи сме зависни од увоз. Но Трендо и неговите дпне оФци кај и да е ќе добијат инструкции од штабот па ќе ни објаснат дека за кризата се виновни предавниците од СДСМ и дека со Жмицко и дпне на власт во Македонија, Русија немаше да ја нападне Украина па економска светска криза предизвикана од војната воопшто ќе немаше. А и ако имаше никако немаше да не зафати нас бидејки на чело со дпне оФците Македонија ќе си беше под стакленото ѕвоно на куртон медиумите плаќани од Будимпешта. На крајот од краиштата дири и да не зафатеше кризата под палката на Жмицко, виновниците, СДСМ, соросоидите и околу два милиони Македонци кои не се членови на дпне, веќе однапред се познати.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Војната во Украина Empty Re: Војната во Украина

Пишување by Albatros Чет Фед 24 2022, 17:08

Na vmrovci izgleda ne im e jasno deka Ukraina go ima istiot problem so Rusija kako nie so bugarite. Sekoja osuda za voenata invazija od strana na Putin e premala. Sankciite nema da pomognat mnogu. Sega treba itna humanitarna pomos za civilnoto naselenie na Ukraina zosto civilite najmnogu ke stradaat.

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Војната во Украина Empty Re: Војната во Украина

Пишување by трендафил Пет Фед 25 2022, 22:08

Иако најголемите злосторства по Втората светска војна ги имаат направено САД и други западни земји ниту една од нив не била подложена на санкции. Дури и за случаи кога имаше лажни обвинувања како хемиското оружје на Садам Хусеин кое до ден денешен не е пронајдено или наводниот масакар на цивили во Рачак, фалсификуван извештај на ОБСЕ врз основа на кој насилно е отуѓен дел од Србија.
Во моментов не може да се оц ени какви последици ќе има војната во Украина за светската историја. Доколку се покаже дека е почеток на крајот на либерализмот (подобар израз би бил неонацизмот) тогаш се работи за исклучително позитивен настан за човештвото. Ако Путин сака да биде нов Клинтон или Обама ќе загуби најповеќе евроатлантската меѓународна банда и нејзините слуги, некој ќе добие, а за најголем број земји ќе биде сеедно. Реално Кина нема да дозволи Русија да биде лидер. Веројатно се веќе партнери, еден воено, а другиот економски супериорон. Во моментов имаме и заоѓање на англо-саксонската империја, чиј лидер во последниот век беше САД. Можеби на повидок е раѓање на нов светски лидер.
Гледам денеска снимка на која украински тенк минува преку цивилно возило, а се лаже дека тенкот наводно бил руски. Добро во целата работа е што возачот на автомобилот е жив и здрав. Украина почна да ги руши мостовите за да го успори напредувањето на според бугарските и гледањата на нашата влада администраторот (или ослободителот).
Инаку се премолчува дека Украина поттикната од атлантските властодршци не го почитуваше договорите Минск1 и 2 склучени со Русија. Русија очигледно не е веќе во времето на Горбачов и Јелцин и се бори за малцинството во Украина. Иако тоа не е основа на борбата, туку тоа што Украина сака да стане дел од НАТО кое постои само за да владее со светот иако од Сирија наваму тоа изгледа дека не е така. Дури и едно Косово со некои земји од НАТО зад себе се однесува како лидер на Балканот. По ова што се случува од вчера и ДУИ ќе се припитоми. Најдоцна по следните избори.
Судирот помеѓу Русија и Украина не е на историјски основи, туку на реални. Украина сакаше да биде дел од НАТО на кој ќе бидат сместени бази за напади, пред се ракетни, врз Русија. Во капитулацијата која ќе има име на некој договор (за пријателство или по некое езеро како кај нас охридскиот или преспанскиот) главна точка ќе биде демилитаризација и неутралност на Украина.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Војната во Украина Empty Re: Војната во Украина

Пишување by трендафил Саб Фед 26 2022, 18:08

Последна вест е дека откако претходно владата на Украина ја одби руската покана за почеток на преговори воените операции на Русија продолжуваат.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Војната во Украина Empty Re: Војната во Украина

Пишување by Luxor Саб Фед 26 2022, 19:41

Иако Украина го демантираше тоа. Неверојатно како дпне оФците се заљубени во диктатори како Путин, Ердоган, и се разбира Грујошеску. Првите двајца барем не бегаат (сеуште) од државите кои ги водат во гепек од автомобил преоблечени во жени.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Војната во Украина Empty Re: Војната во Украина

Пишување by трендафил Нед Фед 27 2022, 12:39

Не мораш да пишуваш стално дека ги мразиш сите што не му даваат поддршка на СДСМ (што не се мешаат во внатрешните работи на Македонија и не вршат притисок да бидеме прогласени за поранешни Бугари насилно пробразени во македонци).
Што не е точно во тоа што го напишав. Дали дека Украина не сака прговори во Белорусија , па неколкучасовното примирје прогласено од Русија заврши и војната од вчера вечер продолжи. За жал реално гледано, без навивање затоа што само будалите мислат дека ако некој нема понизен однос кон САД, ЕУ и НАТО е русофил, а јас сум македонофил па со самото тоа фоб на се антимакедонско, војната ќе се заострува затоа што Русија ќе се обиде побрзо да ја добие. Со самото тоа ќе има цивилни жртви. Јасно е и дека Зеленски и сите борци без разлика за колку време ќе ја изгубат војната ќе бидат вечно запишани во украинската историја, дека нема некој луд Украинец по еден век да преговара со Русија дали Зеленски бил Рус, како што СДСМ и ДУИ преговараат за Гоце Делчев, дека Русите нема да бидат прогласени за администратори. Сето ова дури и под услов ангосаконскиот имперјализам да го загуби тронот, а евроазиската унија да седне на него. Реалност е дека Русија е веќе доволно силна за да не се плаши од интервенција на западот, а дека Кина е во слична ситуација кога се работи за економијата.
Мислам и дека е време Украинците веќе да не одовлекуваат по евроатлатски памет и во американски интерес со почеток на преговорите дака ако ја загубат војната ќе треба само да потпишат лист хартија без да учествуваат во тоа што е напишано. Најповеќе на САД и одговара да има што потешки последици по Украина и Украинците затоа што тогаш ќе воведат санкции со кои ќе има последици по Русија и Европа. Да потсетам дека ќе гледаат да се оневозможи снабдување на Европа со руски гас пред се.

Дека сум реален покажувам со тоа дека имам ист однос кон сите агресии. И на Украина. и на Косово, Сирија, Либија, Ирак, Авганистан, Тајван, Виетнам и да не ги набројувам повеќе.
За Зеленски има и друга опасност. Русија е исклучена од Советот на Европа. Ако реши да не се враќа повеќе таму има право да ја врати смртната казна.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Војната во Украина Empty Re: Војната во Украина

Пишување by трендафил Нед Фед 27 2022, 14:37

Украина прифати да оди на преговори во Белорусија.

ЕУ ќе разгледува можност да финансира набавка на оружје за Украина. Иако изгледа дека додека да добијат пари веќе нема да им треба оружје. Да потсетам само дека евроатлантската банда во 2001 година кога Македонија почна да победува во битките со терористите од ДУИ не ставија под ембарго за набавка на оружје.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Војната во Украина Empty Re: Војната во Украина

Пишување by alienmk Нед Фед 27 2022, 16:24

Zatoa li vmro glasase za vlez vo nato i poddrzuva vlez vo eu a Micko mu kazuval na ruskiot ambasador oti go poddrzuva stavot na nato za Ukraina? Oti eu i nato ne se evroatlantskata banda?

alienmk

Број на мислења : 378
Join date : 2018-11-22

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Војната во Украина Empty Re: Војната во Украина

Пишување by трендафил Пон Фед 28 2022, 18:34

И во земјите членки на НАТО има луѓе што се против агресиите извршени по наредба на групацијата што владее со НАТО. Мои први протести на пример се во Лондон против војната во Виетнам. Протестираа во најголем број Англичани иако нивната влада ја поддржуваше војната. Читам Денко Малевски пишува за лудакот од Москва, а никогаш не пишувал за некој лудак од Вашингтон иако ги има повеќе. Само во времето на Трамп немало нова војна.
Лично сметам дека светот ќе беше поубав ако со гасењето на Варшавскиот договор се укинеше и НАТО. Светот не ја искористи таа шанса, а САД задскивајќи се зад НАТО се покажа како лош господар. Очигледно е дека веќе има конкуренција. Русија сама е на воено ниво на НАТО.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Војната во Украина Empty Re: Војната во Украина

Пишување by defo Пон Фед 28 2022, 23:50

Можда си во право, НАТО како воен сојуз не треба да постои, во вакви ситуации треба ООН да се јави. Ама нешо ми се пасивни. Русија не е конкуренција на НАТО. Има 2 носачи в.с 30 на УСА. Тука технички САД зарибаа безпотребно напукаа воена машинерија. Си ги поебаа парите.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Војната во Украина Empty Re: Војната во Украина

Пишување by defo Чет Мар 03 2022, 12:40

Автоиндустријата се снабдува од 38 фабрики за компоненти во Украина
Браво за Русите, наместо да зборуваме за иднината, за технолошки развој, ние отвораме теми од почетокот на 20 век, алал му вера н Путин. На се ни еба матер.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Војната во Украина Empty Re: Војната во Украина

Пишување by defo Чет Мар 03 2022, 12:41

Војната во Украина Bezo10
Она шо цело време го зборам. Е ова ми е поентата, некој предобро го кажал.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Војната во Украина Empty Re: Војната во Украина

Пишување by defo Чет Мар 03 2022, 17:23


_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Војната во Украина Empty Re: Војната во Украина

Пишување by alienmk Саб Мар 05 2022, 17:57


alienmk

Број на мислења : 378
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Војната во Украина Empty Re: Војната во Украина

Пишување by трендафил Нед Мар 06 2022, 18:20

Тоа што либералите го прават во светот најдобро се отсликува во Украина по портокаловата револуција под нивно водство. Украинците кон руското етничко малцинство се однесуваа како фашистичкиот бугарски окупатор кон Македонците во Втората светска војна. И хистеријата што го зафати светот од која дел е и Македонија покажува дека либералите може да се наречат и неофашисти. Кај нас не се одржа настанот „Руски романсо“. Во Хрватска од концерт се цензурираа делата на Чајковски. Во Обединетото кралство се одзема имотот на Руси што емигрирале од својата земја. На клубовите и поединци од Русија им е забрането да учествуваат на спортски натпревари. Ни начките од Русија не смеат да се натпреваруваат. Треб ли да очекуваме палење на делата на Достоевски, Толстој и други великани на светската литература? Што е следно, да може да се убие секој што е со руско потекло било каде на земјината топка?
Зошто никој не пишува колку Руси се убиени по Портокаловата револуција во Украина од страна на паравојската која мнигумина ја сметаат за нацистичка. Не за либерална.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Војната во Украина Empty Re: Војната во Украина

Пишување by defo Пон Мар 07 2022, 09:11


Види дека има криминал ко што викаат, можно е, не оспорувам, ретки се држави во светот каде нема некој криминал или нешто противзаконско од некоја власт. Кај нас пример последниве влади, или некои луѓе на функција според мене се граничат дури и со клептоманство. Уживаат, свршуваат имаат екстаза во крадењето.   Ама по таа логика,  еве Бугарите или Грците нека не нападнат нас, пошо ете имаме  коруптивна власт. Малце идиотски звучи. Ова е интерен проблем на Украина шо го  пишуваш. А ако пробува нешто со оваа војна да скрие, и според тоа што се случува на терен, тогаш според мене целава прича има врска и со Путин, кој очигледно зел дел од „разнебитувањето“ на Украина?!? Логиката тоа ми вели.  А да не ме нападнеш одма со  Америка, и УСА се пика кај шо не ја збира. ИСИС се заборави, шо од корона, шо од Украина  пример?!?

Трендо не лупетај?!? Поголеми говна од вас десничарите нема. Никој ништо нема да пали.  Ова што се случува е само реакција на новиот хитлер,  од Истокот. Е само тоа. И ако добро се сеќавам Портаколовата Револуција беше пред 16 години, и дури сега Путин ќе ги одмаздува,  со тоа што ќе убива невини жртви, што ќе страдаме економски сите, оти на Владимир Путин едно сабајле, не му се кренало мочалото.  

И сосем за крај слободно пријави ме во Руска амбасада за ширење Русофобија, само чисто ради инфо, јас немам ништо против Русите, и тие се еднакво жртви на Хитлер од Истокот, куј знае колку Руски мајки живеат во став за своите чеда, колку Руски дечиња нема да си ги видат своите татковци пошо тргнале во   безсмислена војна,  која по се изгледа ја води човек со еректилна дизфункција. Е да против тој човек  сум.  ЈАС СУМ ПУТИНО ФОБ.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Војната во Украина Empty Re: Војната во Украина

Пишување by Albatros Пон Мар 07 2022, 13:44

Mislam deka ne postoi ne korumpirana elita. Toa e taka ne od denes ili vcera. Eve link do eden interesen pogled na Zizek za vojnata i interesena diskusija za toa.

https://www.reddit.com/r/zizek/comments/t4eutf/ukraine_and_ww3_by_slavoj_%C5%BEi%C5%BEek/

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Војната во Украина Empty Re: Војната во Украина

Пишување by defo Пон Мар 07 2022, 14:09

There therefore appear to be two kinds of refugees: "ours" (Europeans), that is to say "real refugees", and those of the 3rd world who do not deserve our hospitality. The Slovenian government published a tweet on 25 February making clear this distinction: "The Ukrainian refufees come from a cultural, religious and historical environment completely different to those of Afghan refugees". After the outcry caused by this tweet, it was quickly removed, but the genie of the obscene truth had escaped the lamp in a short instant.

Колку болна вистина, дури засрамувачки.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Војната во Украина Empty Re: Војната во Украина

Пишување by трендафил Вто Мар 08 2022, 09:07

Еве два коментара од дипломати кои насилната промена на власт во Украина со инвестиција на либералите од преку 5 милијарди долари (во Македонија се инвестирани окулу 200 милиона) . Напишани се веднаш по настаните во 2014 година. Не знам која будала во САД мислеше дека неговата земја вечно ќе биде во воена предност кон Русија. Очигледно изедначувањето дојде многу бргу.
Првиот е од веројатно најдобриот американски дипломат Хенри Кисинџер.

https://vecer.mk/komentari-i-analizi/kisindher-6-mart-2014-ukrainskata-kriza/

Вториот од нашиот дипломат и колумнист Ристо Никовси.

https://infomax.mk/%d0%bf%d0%be-%d0%b0%d0%bc%d0%b5%d1%80%d0%b8%d0%ba%d0%b0%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%b8%d0%bd%d0%b2%d0%b0%d0%b7%d0%b8%d1%98%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d1%83%d0%ba%d1%80%d0%b0/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Војната во Украина Empty Re: Војната во Украина

Пишување by defo Вто Мар 08 2022, 12:32

трендафил напиша:Еве два коментара од дипломати кои насилната промена на власт во Украина со инвестиција на либералите од преку 5 милијарди долари (во Македонија се инвестирани окулу 200 милиона) . Напишани се веднаш по настаните во 2014 година. Не знам која будала во САД мислеше дека неговата земја вечно ќе биде во воена предност кон Русија. Очигледно изедначувањето дојде многу бргу.
Првиот е од веројатно најдобриот американски дипломат Хенри Кисинџер.

https://vecer.mk/komentari-i-analizi/kisindher-6-mart-2014-ukrainskata-kriza/

Вториот од нашиот дипломат и колумнист Ристо Никовси.

https://infomax.mk/%d0%bf%d0%be-%d0%b0%d0%bc%d0%b5%d1%80%d0%b8%d0%ba%d0%b0%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%b8%d0%bd%d0%b2%d0%b0%d0%b7%d0%b8%d1%98%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d1%83%d0%ba%d1%80%d0%b0/

Никоски е будала ко тебе, дури поголема. Ако го читаш него би ти советувал посета на доктор. САД е супериорана воена сила, троши недомаќински за вооружување. И тоа не е во ред.
https://www.forces.net/news/russia-and-us-military-firepower-comparison
Војната во Украина 27547610
Војната во Украина 27549610

Трендо, детево патува кон непознатото, без родители. Шо мислиш како му е нечовеку еден. НА ГРОБ ДА ТИ СЕ МОЧАМ!!!!
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Војната во Украина Empty Re: Војната во Украина

Пишување by defo Сре Мар 09 2022, 12:21

И следејќи ја ситуацијава и  размислувајќи, еве една лаичка теза, што ако  „војнава“ е само анти-Сорос, Сорос судир. Да се оправдаат милионите испрани во оваа „војна“, која трае во источна Европа од пред 2014?!?
И како во секој спор во кој има три странки, тужител, тужена и ебана странка. Украинците, Руските војници, а ние заедно со нив да сме таа ебана странка.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Војната во Украина Empty Re: Војната во Украина

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот