Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

fake news, проследување непроверени и сомнителни информации.......

5 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

fake news, проследување непроверени и сомнителни информации....... Empty fake news, проследување непроверени и сомнителни информации.......

Пишување by defo Чет Мар 16 2023, 14:56

Еве МВР си ја почна својата работа конечно.....
fake news, проследување непроверени и сомнителни информации....... A14


Поддршка за професорката: Ачковска на службен разговор во полиција за статус на Фејсбук


-В.А. во разговорот појаснила дека нема информација за таков настан, туку дека слушнала муабети од деца, а кога новинари телефонски ја повикале да поразговараат на темата, тогаш сфатила дека направила грешка и го избришала статусот, информираат од МВР.

Во врска со случајот од страна на СВР Скопје ќе биде известено Основното јавно обвинителство Скопје, со цел добивање насоки за понатамошни мерки и активности.

Е така за непроверени информации и ширење на фејк њуз, полицијата треба да си преземе мерки. Те овде полицијата настапила од позиција на тоа да постапи по можно кривично дело. Ама професоркава се уплашила и го избришала постот. Да сме јасни и недај боже да го има случајов, и да се десило нешто такво, треба МВР да ги ипита исте кои ншто знаат или нечуле за случајот.
А FAKE news и кревањето прашина е сосема нешто друго, за кое се одговара кривично.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3476
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

fake news, проследување непроверени и сомнителни информации....... Empty Re: fake news, проследување непроверени и сомнителни информации.......

Пишување by SHARENI Чет Мар 16 2023, 18:55

Ne e slucajnost, toa taa go napravi tokmu denovive koga Stoilkovski neprestano go proziva Spasovski i siri nevistini za stotici nereseni ubistva. Del od kampanjata na dpmne.

https://www.brif.mk/poligraf-koj-dezinformira-za-brojot-na-nerasvetleni-ubistva-vo-zemjava/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 845
Join date : 2016-11-20

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

fake news, проследување непроверени и сомнителни информации....... Empty Re: fake news, проследување непроверени и сомнителни информации.......

Пишување by Nebula Чет Мар 16 2023, 21:13

Namerno ili ne, greska ili opravduvanje od strana na ministerot? Ke vidime sto ke donese sredbata so SSM. Ako ministerot e vo pravo dve minimalni plati priblizno ja pokrivaat potrosuvackata kosnicka.

Четиричлено семејство може да преживее со 43.000 денари, не му требаат 50.000 денари, вели министерот за економија, Крешник Бектеши.

Тој бара состанок со Сојузот на синдикати на Македонија затоа што смета дека е направена грешка во пресметката на минималната синдикална кошница која ССМ ја објавува секој месец.

https://faktor.mk/bekteshi-bara-sredba-so-ssm-tvrdi-deka-ima-greshka-pri-presmetka-na-minimalnata-koshnichka

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

fake news, проследување непроверени и сомнителни информации....... Empty Re: fake news, проследување непроверени и сомнителни информации.......

Пишување by defo Чет Мар 16 2023, 21:21

Јас од давна го слушам ова. И никогаш во задниве 12-13 години не е случено, да се покрие со два минималци, просечната потрошувачка кошичка. Која да напомнеме е и онака оскудна во она шо влегува во нејзе. Во превод колку да неумреш. Кога бепе минималце 6000, ти треба 14000, на 12к, 27к потрошачка на 18к, 40к поторшачка, од секогаш било така. не верувам дека е сега поинаку. Ама да видиме. Дај боже да се покрива. Ама не ми се верува.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3476
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

fake news, проследување непроверени и сомнителни информации....... Empty Re: fake news, проследување непроверени и сомнителни информации.......

Пишување by Nebula Чет Мар 16 2023, 21:28

Kompletno ne se pokriva, no so pokacuvanjeto bi falele okolu 3 000 denari. Ministerot tvrdi deka inflacijata e vkalkulirana dva pati. Ke pocekam da izleze soopstenie od sredbata ili da se pojavi nezavisen izvor. Kolku sto znam SSM  imase nekakvi konflikti na interesi i so Danela, mislam soprugata na pretsedatelot bila nesto zasegnata od odluka na Danela pa bese kompromitiran i sindikatot.

Eve najdov nesto no ne znam kolku moze da se veruva na izvorite. Dokolku ima vistina SSM moze da se stavi pod somnevanje za politicko odrabotuvanje za opoziciska partija.

https://narodenglas.com/%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D1%83%D0%BA%D0%BB%D0%B5%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D0%BE%D0%BC%D0%B1%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D1%82-%D0%B8%D0%BD%D1%84/?

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

fake news, проследување непроверени и сомнителни информации....... Empty Re: fake news, проследување непроверени и сомнителни информации.......

Пишување by трендафил Пет Мар 17 2023, 09:43

Сите партии макипулираат со граѓаните. Во случајот со министерот за внатрешни работи на пример неговата партија заборава дека тој во два мандата беше министер во технички влади, во времето кога СДСМ бараше предвремени избори, па избега од нив затоа што западните тајни служби не обезбедија доволно гласови на Македонците со албанско етничко потекло до јули 2016 година, па им требаше дополнително време и дека во еден мандат беше и технички премиер. Се манипулира и за најголемо покачување на пензиите во историјата на Македонија, без да се напомене и дека има историски најголема инфлација, поголема од покачувањето.
Манипулираат и бугарските „пријатели“ дека од 17.000 невладини организации наводно е забранета работата на само две, бугарски, од кои се гледало дека во Македонија не се почитуваат правата на Бугарите. Вистината е дека другите 17 илјади не се именувани по имиња на фашисти или други непријатели на државата или на одредени етнички заедници. Нема на пример српска невладина со име Александар Ранковиќ или Слободан Милошевиќ што би им пречело на Албанците.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

fake news, проследување непроверени и сомнителни информации....... Empty Re: fake news, проследување непроверени и сомнителни информации.......

Пишување by defo Пет Мар 17 2023, 10:43

Сега Левичариве ги лажат, дека ќе пропаѓаат банки, па ги приморуваат постариве луѓе да си ги тргаат парите од банка. Да ги чуваат под перница, со што би биле полесна мета на крадци. Читајте билтени наредниве месеци. А тоа се деси пошо курено влече паралела меѓу банката на силиконската долина и Комерцијална и Тутнска кај нас. Со тоа покажува дека -33 имаат знаење од економија и банкарство.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3476
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

fake news, проследување непроверени и сомнителни информации....... Empty Re: fake news, проследување непроверени и сомнителни информации.......

Пишување by трендафил Пет Мар 17 2023, 16:48

Лажните вести ги имало и ќе ги има. Една од најголемите е на пример дека Садам Хусеин имал оружје за масовно уништување, по што Ирак е окупиран и таму се извршени голем број на воени злосторства врз ирачаните. Во врска со нас лажни вести се дека Македонците не се Македонци туку Грци или најново Бугари.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

fake news, проследување непроверени и сомнителни информации....... Empty Re: fake news, проследување непроверени и сомнителни информации.......

Пишување by defo Пет Мар 17 2023, 16:49

трендафил напиша: Во врска со нас лажни вести се дека Македонците не се Македонци туку Грци или најново Бугари.

Па си измешал лековите.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3476
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

fake news, проследување непроверени и сомнителни информации....... Empty Re: fake news, проследување непроверени и сомнителни информации.......

Пишување by трендафил Сре Мар 22 2023, 21:07

Треба малку да ги измешаш изворите за информирање. Не верувам дека на пример си ја прочитал оваа вест за тоа каква програма се гледа во Македонија преку бугарските канали што се реемитуваат кај нас.

https://www.expres.mk/vo-fokus-na-alfa-bugarskata-propaganda-cveta-vo-makedonija/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

fake news, проследување непроверени и сомнителни информации....... Empty Re: fake news, проследување непроверени и сомнителни информации.......

Пишување by defo Вто Мар 28 2023, 14:40

Утре протест во Битола по смртта на шестгодишната Јана

Уште една несреќа претворена во дневно политичка тема. Девојчето имало срцеви проблеми. И сите случувања и фаталниот исход се последица на дијагнозата. А ДПМНЕ Битола успешно си ја искористи приказната, за само промоција. Ама колку за офф рекорд и надвор од темата, екипата на педијатрија во Битола е една од подобрите, ако не и најдобрата во Македонија.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3476
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

fake news, проследување непроверени и сомнителни информации....... Empty Re: fake news, проследување непроверени и сомнителни информации.......

Пишување by трендафил Вто Мар 28 2023, 20:50

Колку што ми е познато организатор е семејството на починатата Јана, Бог да ја прости и нивните роднини и пријатели. Не се работи за партија (СДСМ) и странски платеници (Сорос и амбасади) како во трагичниот случај со малата Тамара.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

fake news, проследување непроверени и сомнителни информации....... Empty Re: fake news, проследување непроверени и сомнителни информации.......

Пишување by defo Сре Мар 29 2023, 12:18

Глупите левичари, ДПМНЕ-овци, и фамилијата, ќе е задоволоат ако и само ако се избрка лекарот од работа. Самиот родител(ако може да се нарече така), бара од една страна обдукција, од друга страна вика не ја признавам. Само што кај нас е системот лош(ко шо вика Трендо со 3% доверба), на запад и докторот ќе ги тужеше и во оглед со ситуацијата, ќе ги оставеше и без куќа.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3476
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

fake news, проследување непроверени и сомнителни информации....... Empty Re: fake news, проследување непроверени и сомнителни информации.......

Пишување by defo Сре Мар 29 2023, 12:30

Да и колку за случајот со Тамара, и тука има делимична вина кај родителите како во овој случај. Меѓутоа таму со дијагнозата шансата била подобра за преживување, ако комисијата навреме реагирала.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3476
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

fake news, проследување непроверени и сомнителни информации....... Empty Re: fake news, проследување непроверени и сомнителни информации.......

Пишување by defo Сре Мар 29 2023, 13:10

https://fokus.mk/zgasna-zhivotot-na-ushte-edno-dete-prosti-ni-jana-za-truloto-zdravstvo/


Фокус уште еднаш покажа дека е говно од весник...а колку за Ирена, нели таа беше онаа која пиша кривична против Доказ и Марјан Стојановски за клевети......изгледа 100 стапа на туѓ грб не болат.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3476
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

fake news, проследување непроверени и сомнителни информации....... Empty Re: fake news, проследување непроверени и сомнителни информации.......

Пишување by трендафил Сре Мар 29 2023, 21:21

Ни од искривен `рбет не се умира, инаку прв ќе умреше Зоран Заев кој свиткана кичма внесе во државната политика, па за Тамара беше обвинета власта. Тогаш директорката на ФЗО како морална одговорност си поднесе оставка. Во случајов со Јана и со истрагата мислам дека е направена голема грешка уште на почеток. Обдукцијата ќе беше подобро да се направеше  на некое друго место наместо тоа да се прави во установата во која почина.
Кога сме кај здравство малку и за лекарското уверение што го добила министерката за одбрана. Таа наводно по наводна клевета била во толку тешка психичка состојба што и се тресат рацете и ментално е толку пореметена што прим лекови по чика ипотреба не смее да се вози автомобил, а не да се води министерство за одбрана и да се подарува оружје во милионска вредност. Лично мислам дека лекарското е лажно.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

fake news, проследување непроверени и сомнителни информации....... Empty Re: fake news, проследување непроверени и сомнителни информации.......

Пишување by PRVOBOREC Чет Мар 30 2023, 08:23

Другарчето на небањатите Суетичи, кој сам себе се нарекуваше бард на новинарството. Прилог од порталот на бардот на моронштината.

fake news, проследување непроверени и сомнителни информации....... Poko10

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2458
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

fake news, проследување непроверени и сомнителни информации....... Empty Re: fake news, проследување непроверени и сомнителни информации.......

Пишување by defo Чет Мар 30 2023, 08:41

трендафил напиша:Ни од искривен `рбет не се умира, инаку прв ќе умреше Зоран Заев кој свиткана кичма внесе во државната политика, па за Тамара беше обвинета власта.

Свака част...........
трендафил напиша:. Во случајов со Јана и со истрагата мислам дека е направена голема грешка уште на почеток. Обдукцијата ќе беше подобро да се направеше  на некое друго место наместо тоа да се прави во установата во која почина.

Зошто семејството не побарало, може позакон да побара и странска супервизија?!?!

трендафил напиша:
Кога сме кај здравство малку и за лекарското уверение што го добила министерката за одбрана. Таа наводно по наводна клевета била во толку тешка психичка состојба што и се тресат рацете и ментално е толку пореметена што прим лекови по чика ипотреба не смее да се вози автомобил, а не да се води министерство за одбрана и да се подарува оружје во милионска вредност. Лично мислам дека лекарското е лажно.
bounce bounce bounce bounce bounce

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3476
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

fake news, проследување непроверени и сомнителни информации....... Empty Re: fake news, проследување непроверени и сомнителни информации.......

Пишување by defo Пон Апр 03 2023, 21:04

Дежурните мразачи на ЦИВИЛ; пет случаи

Можда некој форумаш и да си се препознае, унапред му се извинувам, ништо лично, што татко му толку глуп го напрајл?!?

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3476
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

fake news, проследување непроверени и сомнителни информации....... Empty Re: fake news, проследување непроверени и сомнителни информации.......

Пишување by трендафил Пон Апр 03 2023, 21:20

Ако некој добива рубљи, евра или долари за да работи против интересите на Македонија се едно е која валута ја добива. ЕУ на пример се лути зошто инвестирала 10 милиони евра во свои активисти овде, а поддршката за ЕУ опаѓа. Лично мислам дека најголеми руски пропагатори кај нас се ЕУ и САД и нивното садистичко изживување врз Македонците од почетокот на нашето осамостојување. Да не одам подалеку во историјата. Сега ни го спомнуваа како пример Хрватскиот Устав и неговата преамбула, но излезе дека не мислат на целата преамбула туку само на еден нејзин пасус, откако ВМРО предложи целосна примена на хрватската преамбула. Ме боли кога некој мисли дека јас и сите Македонци се будали (не велам дека нема такви) и дека може да не работат како млади мајмуни. Послабиот може понекогаш да ја подвитка кичмата, но никако тоа да му остане хронична состојба.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

fake news, проследување непроверени и сомнителни информации....... Empty Re: fake news, проследување непроверени и сомнителни информации.......

Пишување by defo Вто Апр 04 2023, 08:59

Абе вие со рубљите ни ебавте маме. Слушам на твитер се шири пропаганда дека НЛБ банка ќе пропаднела, будалкате пензионери, да вадат штедните влогови, и да ги чуваат под перница. За полесна мета на крадци.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3476
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

fake news, проследување непроверени и сомнителни информации....... Empty Re: fake news, проследување непроверени и сомнителни информации.......

Пишување by трендафил Сре Апр 05 2023, 08:08

Такви гласини, доколку не се точни, можат да дојдат само од конкуренцијата. Иако власта може да направи такво нешто доколку евентуално банката одбила донација. Пензионерите немаат гајле, Немаат големи пари и тие што ги имаат ќе им ги исплати фондот што ги гарантира заштедите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

fake news, проследување непроверени и сомнителни информации....... Empty Re: fake news, проследување непроверени и сомнителни информации.......

Пишување by defo Чет Апр 06 2023, 09:07

Ти немаш, некои пензионери имаат. Некои граѓани имаат. И не доаѓаат од конкуренција доаѓаат од „загрижени информатори“, врз основа на некоја афера в Словенија. Ама пази кај нас место 2 пати годишна контрола НЛБ во текот на 2021, кога била атуелна контролата од Словенија, јала над 10 контроли. Она што се деси со Еуростандарт беше чист криминал од страна на банката. Е сега кој е се вмешан во тоа тоа е друга сказна.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3476
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

fake news, проследување непроверени и сомнителни информации....... Empty Re: fake news, проследување непроверени и сомнителни информации.......

Пишување by трендафил Вто Апр 11 2023, 15:13

За среќа кај нас банките работат според домашните закони, па скоро е невозможно да се прелее пропаѓањето на некој од акционерите, дури и на најголемиот, од странство. Иако со корумпирана власт се е можно, но би се работело за криминал.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

fake news, проследување непроверени и сомнителни информации....... Empty Re: fake news, проследување непроверени и сомнителни информации.......

Пишување by defo Вто Апр 11 2023, 21:46

Не баш...ако нешто работи кај нас тоа е НБРМ. Едино сум во дилема дали треба или не да се девалвира денарот, т.е да се однесе во вистинските рамки. Со врдност од оклу 70-75 денари. Неможе да сме 2 пати појаки од Србија и Албанија, кои 5 година по ред имаат подобар БДП од нас.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3476
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

fake news, проследување непроверени и сомнителни информации....... Empty Re: fake news, проследување непроверени и сомнителни информации.......

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот