Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Правата на жените

3 posters

Go down

Правата на жените Empty Правата на жените

Пишување by defo Чет Јун 01 2023, 15:12

Да ја начнеме и оваа тема во услови, кога правата на жените се исти ко правата на фотокопир во книжара. Благодарејќи на одредени политики, со кој жените треба да раѓаат и да не функционираат. Да немаат правао на кариера и избор на тоа дали ќе „печатат“ деца или не.

Жените се почесто присилувани на полов однос
Владите на повеќе држави во светот се почесто усвојуваат политики насочени кон подигање, намалување или одржување на стапката на плодност кај жените, но тие политики честопати се без посакуваниот ефект и можат да ги нарушат правата на жената, покажува извештајот на Фондот за население на Обединетите нации (УНФПА).
11% од жените и девојките во врска не можат да одлучуваат за контрацепција
24% од жените и девојките во врска не можат да кажат НЕ за полов однос
44% од жените и девојките во врска немаат право да одлучуваат за полов однос и контрацепција
Правата на жените 35013810
Правата на жените 35064410
Правата на жените 35066210

Извор Слободна Европа.


_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3423
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Правата на жените Empty Re: Правата на жените

Пишување by cvetka Пет Јун 02 2023, 18:14

Samo vladite? A te tepa zosto te saka? Sto ke recat lugeto, prijatelite, rodninite? Jas na tvoi godini? Zena na zena volk e. Semejstvoto copor. Opstestvoto glutnica. I crkvata da odjebe.

cvetka

Број на мислења : 244
Join date : 2019-05-30

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Правата на жените Empty Re: Правата на жените

Пишување by osa Нед Јун 04 2023, 16:03

mnogu tochno

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16413
Join date : 2015-01-11

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Правата на жените Empty Re: Правата на жените

Пишување by defo Вто Јун 06 2023, 08:44

cvetka напиша:Samo vladite? A te tepa zosto te saka? Sto ke recat lugeto, prijatelite, rodninite? Jas na tvoi godini? Zena na zena volk e. Semejstvoto copor. Opstestvoto glutnica. I crkvata da odjebe.

Тие треба да се стожер на општеството. Роднините, пријатлите итн, стеротипите, нека се прошетаат. Секој треба да си го живее својот живот.Кај нас ради мешање на државата и политиката. Да не бидеме погрешно сфатени, и други верски заедници по истиот пат. Т.Е одредени ликови. Инаку поракава одлично си ја сфати деде Петар.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3423
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Правата на жените Empty Re: Правата на жените

Пишување by defo Сре Јун 28 2023, 09:18

МПЦ по ова прашање...мукла...............ги нема нигде.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3423
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Правата на жените Empty Re: Правата на жените

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот