Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ОБЈАВИТЕ НА БРАНКО ТРИЧКОВСКИ -политиката од друг агол

2 posters

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

ОБЈАВИТЕ НА БРАНКО ТРИЧКОВСКИ -политиката од друг агол - Page 2 Empty Re: ОБЈАВИТЕ НА БРАНКО ТРИЧКОВСКИ -политиката од друг агол

Пишување by osa Пет Окт 06 2023, 22:53

Branko Trickovski
Омилени · 4 ч. ·
Во срцето те носиме
Македонците ја носеле Македонија во срцето.
Не заебавај!
Нема погрозно ружење на љубовта.
Тие зурли, тапани и срцедрапателни песни.
За морињата и планините што Македонецот ќе ги мине за да биде со неа, за деловите што пак ќе ги залепи како вазна од времето на династијата Минг.
Македонците се најсилни кога се собираат на куп, на некој митинг, фестивал на пивото или прасето, за да можат меѓу себе да си разменуваат знаци на таа љубив која тоа не е.
Повеќе искрена љубов има кај фудбалерот кој го стиска грбот на клубот или репрезентацијата на својот дрес.
Луѓето демонстрираат нешто што од нив се очекува или тие мислат дека се очекува, а не љубов.
Во срцето не носат ништо.
Освен омраза.
Кон Европа, кон Албанците, кон мислата, кон разумот и паметта, кон визијата, кон знаењето, кон убавината, кон пристојноста, кон културата.
Конечно, кон себе и кон Македонија.
Така се убиваат.
Систематски.
Македонија нема да умре како цивилизација туку како грешка на историјата, на природата и на еволуцијата.
Какво срце, какво место, каква Македонија.
Неподносливо позерство проследено со агресија и омраза кон се што е над проливот со кој ја усмрдуваат земјата.
Можно ли е такво општество, таква држава и таква нација?
Можни се, се разбира, има надворешни фактори кои ќе ја држат оградата на тој резерват поради геополитички и други интереси, но ако внатре не се сменат работите, нема ништо, се ќе пукне.
И тоа не смени какви што луѓето очекуваат, демек некој да им обезбеди подобар живот, туку само услови во кои тие самите ќе со ги обезбедат тие благодети.
Јас мислам дека Македонија ги носи Македонците на грб.
Понекогаш им тура пластична кеса на главата и ги задушува.
Ги става на ушка кога минува под надвозник кој ќе му ја откине главата на Македонецот или ќе му ја набие меѓу рамењата.
Не ги умира, само ги онемоќува да ја ебат.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16413
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ОБЈАВИТЕ НА БРАНКО ТРИЧКОВСКИ -политиката од друг агол - Page 2 Empty Re: ОБЈАВИТЕ НА БРАНКО ТРИЧКОВСКИ -политиката од друг агол

Пишување by osa Пон Окт 09 2023, 16:07

Branko Trickovski
Омилени · 3 ч. ·
Со вмро у курац- напред!
Велат дека вмро ќе го признае и Договорот меѓу Глигоров и Аџиќ како и Договорот од Букурешт и Санстефанскиот договор, Договорот за пријателство со Бугарија и за стратегиско партнерство со САД, Договорот од Јајце и Договорот од Прохор Пчињски, Брест-литовскиот договор, Еворпскиот договор за преговарачката рамка со Северна Македонија, всушност ќе се трансформира од инсталација за тероризирање на Македонија и на Европа во Агенција за признавање на меѓународни договори и за дупење на обичниот човек кој во неговата академија е во напредната фаза на оглупавување, во последните делови на здравиот разум.
Со вмро у курац- напред!

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16413
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ОБЈАВИТЕ НА БРАНКО ТРИЧКОВСКИ -политиката од друг агол - Page 2 Empty Re: ОБЈАВИТЕ НА БРАНКО ТРИЧКОВСКИ -политиката од друг агол

Пишување by osa Сре Окт 11 2023, 15:06

Branko Trickovski
Омилени · 2 ч. ·
Мицко на преглед
Кога Жмицко бара предвремени избори час поскоро тој заборава дека со истото образложение, демек, дека Македонија е уништена од ненародната власт на сдсм и дуи, тоа го бара седум години.
Што значи дека или бил будала пред седум години или е будала сега.
Или бил будала и тогаш и сега.
Секој доктор по општа медицина на прв поглед ќе оцени дека е тешко болен, дека нема контакт со стварноста и дека е повеќе психопат отколку социопат, но ги има особините и на двете категории пациенти.
Кога бара предвремени избори час поскоро во земјата што ја масакрираше неговата партија и тој лично, прави неверојатен перформанс кој може да се спореди само со измисленото барање на Исмаил Ханиех час поскоро да се одржат предвремени избори во Израел по кои Хамас ќе формира влада бидејки сам ќе има двотретинско мнозинство.
Штетата што врз Македонија ја направи вмро е поголема од штетите што сите балкански влади и партии ја направиле врз своите држави и народи во последните 150 години.
Имаш ли ти претстава за тоа злосторство!?
По се што вмро и направи на Македонија ти не можеш да бидеш премиер ни со стотретинско мнозинство затоа што во тој случај Македонија ќе ја нема.
Слушај го Хер Флик: не ги лажете граѓаните, кажете дека историскиот пораз на вмро е готова работа и крај!

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16413
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ОБЈАВИТЕ НА БРАНКО ТРИЧКОВСКИ -политиката од друг агол - Page 2 Empty Re: ОБЈАВИТЕ НА БРАНКО ТРИЧКОВСКИ -политиката од друг агол

Пишување by osa Нед Окт 15 2023, 01:40

Branko Trickovski
Омилени · 15 ч. ·
Главата горе
Сузан Сонтаг викаше: исправи го грбот, крени ја главата и пичи низ животот, не дозволувај некој вморон да те фрли во очај, фрли го ти него, не го еби ни под разно, ќе фатиш тешка болест и со десет тројани при едно влегување во неговата јебозовна внатрешност.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16413
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ОБЈАВИТЕ НА БРАНКО ТРИЧКОВСКИ -политиката од друг агол - Page 2 Empty Re: ОБЈАВИТЕ НА БРАНКО ТРИЧКОВСКИ -политиката од друг агол

Пишување by osa Пон Окт 16 2023, 14:16

Branko Trickovski
Омилени · 3 ч. ·
Вмро во Третата светска војна
Го прашале Мицкота дали вмро-дпмне ќе
учествува во Третата светска војна.
Да-рекол лидерот- мораме да ја избришеме Македонија од картата на нациите и државите!
Сигурно и голема прослава ќе направите?
Да, после тоа на сите ќе ви направиме гламурозни свадби како Сашењка за својот џуниор.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16413
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ОБЈАВИТЕ НА БРАНКО ТРИЧКОВСКИ -политиката од друг агол - Page 2 Empty Re: ОБЈАВИТЕ НА БРАНКО ТРИЧКОВСКИ -политиката од друг агол

Пишување by osa Чет Окт 26 2023, 22:13

Branko Trickovski
Омилени · 49 мин. ·
Дочек на третата светска војна
Офаманаман организира дочек на Третата светска војна во Будимпешта во хотел со десет ѕвезички и три месечинки.
Агенцијата успеа до дојде до господинот Мицко и да го праша каде тој ќе је чека Третата светска војна.
-Нема да ја чекаме, господине Тричко, ние ќе ја предизвикаме и ќе победиме-ни рече Миц Ком Јунг и додаде едно интересно прашање:
-А кај ќе ја чекате вие?
-Па, ние ќе ја чекаме во домашшна атмосфера-му рековме- со најмилите, малку телевизија, малку сарма, домашно вино, ако даде господ некое новогодишно интервју на лидерот на вмро-дпмне и толку, со тоа што сме решени дека ако победи во Третата светска војна, ќе го ебеме, а ако не победи пак ќе му го начукаме.
Јас да сум Мицко би одбрал да ја загубиме Третата светска војна, но не би сакале да се мешаме во изборот на ингениозниот лидер.
Како ќе реши така ќе биде.
Тоа е!

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16413
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ОБЈАВИТЕ НА БРАНКО ТРИЧКОВСКИ -политиката од друг агол - Page 2 Empty Re: ОБЈАВИТЕ НА БРАНКО ТРИЧКОВСКИ -политиката од друг агол

Пишување by osa Вто Ное 07 2023, 14:35

Branko Trickovski
Омилени · 54 мин. ·
Константин филозоф и Тричковски бозаџијата
Му честитам на Ферид Мухиќ на наградата “Константин филозоф”, но морам да забележам дека Кирил можеби бил центафор во Барселона, но флозоф не бил сигурно. Еквивалент на таа награда би била наградата “Тричковски бозаџијата”. Прв носител може да биде Кикифрики или Фрикикики, тоа оставам да го реши Комисијата на чело со Христијан гајдаџијата.
Хахаха!

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16413
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ОБЈАВИТЕ НА БРАНКО ТРИЧКОВСКИ -политиката од друг агол - Page 2 Empty Re: ОБЈАВИТЕ НА БРАНКО ТРИЧКОВСКИ -политиката од друг агол

Пишување by osa Чет Ное 16 2023, 12:47

Branko Trickovski
Омилени · 1 ч. ·
Изолација
Добро, знае ли некој кога ќе влеземе во изолација.
Можеби за Фрајдеј, со 70 отсто попуст?
Дајте да се одлепиме од овој неправеден свет кој сака да ни го уништи идентитетот.
Македонецот без идентитет е како свиња без сало, а касапите од Европа сакаат на живо да не одерат и ошурат, демек, без да не колат.
Во Изолација, со вмро-напред!

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16413
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ОБЈАВИТЕ НА БРАНКО ТРИЧКОВСКИ -политиката од друг агол - Page 2 Empty Re: ОБЈАВИТЕ НА БРАНКО ТРИЧКОВСКИ -политиката од друг агол

Пишување by osa Чет Ное 16 2023, 21:39

Branko Trickovski
Омилени · 1 д. ·
Македонскиот тројански коњ
Македонскиот тројански коњ го изградија Македонците. И во него напикаа само вморони. Се патриот до патриота. Кои македонските тројанци ги пуштија да им ја разорат државата оти биле заклучиле дека не ја бива.
Легендата вели дека и Тројанскиот тројански коњ го изградиле Македонци кои во тоа време саделе тутун на источниот брег на Егејот. И во него напикале воини од Задграничниот комитет на вмро во Троја.
Еве и еден нововековен пример за моќта на оваа организација: Да пуштеа Израелците една чета вморони во Газа, палестинската енклава ќе беше разорена без ракети, тенкови и војска.
Од внатре.
Како Македонија.
Исмаил Хание ќе седнеше на некоја ракета и ќе одлеташе кај господ кога ќе му покажеа слика на Силјановска во најголемата џамија во Газа или од Кикифрики како пишува дека Газа ќе го загуби идентитетот ако влезе во Европската унија под Израелски диктат.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16413
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ОБЈАВИТЕ НА БРАНКО ТРИЧКОВСКИ -политиката од друг агол - Page 2 Empty Re: ОБЈАВИТЕ НА БРАНКО ТРИЧКОВСКИ -политиката од друг агол

Пишување by osa Пон Ное 20 2023, 00:34

Branko Trickovski
Омилени · 11 ч. ·
Омраза
Говорот на омраза стана банална фраза.
Како е се што е важно.
Талентот да ги банализираме сериозните работи а од баналните да правиме корејски прашања, е имаментен на македонскиот менталитет, филозофија и на способност со глупави имитации на светските пробиви на мислата и саморазбирањето, да правиме селски панаѓури на бесмислата.
Говорот на омразата односно тоа што некому така му се чини, со чесни исклучоци. тука е згоден повод да се земе збор и низ лесно или малку потешко просерување да се укаже на своето присуство во јавниот живот.
Додека вистинската омраза се третира како аспект на политичкиот плурализам.
Борбата пак против таквите состојби и гледања инстантно се објавува како говор на омраза.
Вмро-дпмне, да речеме, не е само говор на омраза. Тие се омраза. По дефиниција.
И кај другите јавни субјекти има говор на омраза, но кај овие говњари, говорот на омраза и омразата како таква е камен темелник на нивната конституција.
Тие се не само омраза и говор на омразата туку и појава на омразата, крст на омразата, црква и вера на омразата што ја шират како што се шири африканската чума кај свињите.
Тие се омразителна појава.
Заразни се.
Или треба да ги избегнувате или да ги турите во некаков кагантен.
Имаат зградурина во која можете да ги напикате сите.
Хахаха!

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16413
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ОБЈАВИТЕ НА БРАНКО ТРИЧКОВСКИ -политиката од друг агол - Page 2 Empty Re: ОБЈАВИТЕ НА БРАНКО ТРИЧКОВСКИ -политиката од друг агол

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот