Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ekonomija

+9
TRAJCHE
PRVOBOREC
OPOZICIONER
alienmk
SHARENI
Nebula
zozoti
Albatros
трендафил
13 posters

Страна 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Ekonomija Empty Ekonomija

Пишување by трендафил Нед Мај 30 2021, 16:20

А колку беа исполнети кога тврдиш дека се работи за лажна вест во минато време. Ајде за да ти направам задиоволство ќе почнам со проектот Скопје 2014, Театрите во Велес и Тетово, автопатите Скопје-Штип на кој СДСМ пресели една бандера и постави знаци, автопатот Демир Капија- Смоквица, најголемиот дел од тоа што е направено на автопатот Кичево-Охрид, повеќе фирми во слободните зони и да не набројувам. Не е исполнето 100%, но околу 2/3. Нема пад како во ветените 5 милијарди на Заев, со страшно задолжување.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija Empty Re: Ekonomija

Пишување by Albatros Чет Јун 03 2021, 12:15

Najdobro od prekrsocno da se prekvalifikuva vo krivicno delo.

https://www.24.mk/details/glasen-tekstilec-bara-izmeni-na-zakonot-za-prekrshoci

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Чет Јун 03 2021, 18:59

Синдикатите, сите здружени, за вакво нешто треба да организираат генерален штрајк. Со продажба на едно семејно возило од еден од газдите на фирмите може да се исплатат долговите кон вработените од двете фирми. И тоа не најскапото семејно возило.
Интересно е во врска со економијата тоа што фирмата СВ инвест од Струмица за која опозицијата обвинува дека со рекетирање го превземала ископот на јаловина во РЕК Битола има почнато стечајна постапка (должи 2,5 милиони евра за данок), а чесниот управител е заминат за САД. Да прашам и дали Трајче Заев се врати од Дубаи?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Саб Jул 24 2021, 11:56

Задолжувањето на Македонија во оваа година според ребалансот на буџетот треба да биде 1,5 милијарди евра. Да ги одбиеме тие половина милион за еврообврзницата од 2014 година останува една милијарда. Тоа обично било задолжување за 4 години. При тоа БДПто е намалено, а голем дел од буџетот ќе се троши за времени (партиски) вработувања, намештај и автомобили. Противпожарните авиони не се сервисирани ни во оваа ни во минатата година, па не може да летаат и да гасат шумски пожари што може да се очекуваат поради високите температури што се очекуваат. Не е отстварени ни капиталните инвестиции. На нив секогаш се штеди.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Пон Aвг 02 2021, 13:02

Во последните три месеца Македонија се задолжи за нови 213 милиони евра. При тоа дел од тие пари се дадени на Заев и други олигарски, затоа што Македонија ги помага богатите со многу повеќе пари отколку сиромашните.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Нед Сеп 05 2021, 17:57

Заев и Ахмети планираат со стратегијата за јавен долг да не задолѓат за дополнителни 2 милијарди евра во периодот од 2022 до 2026. Добро е што веројатно ќе има предвремени избори.
Да одбележиме и дека е покачена комуналната такса за улично осветлување за 12,75%, од 149 на 168 денари.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija Empty Re: Ekonomija

Пишување by Albatros Пон Сеп 06 2021, 14:06

Pisle porazot sto ke go pretrpite na lokalnite predvremeni nema na um da vi padnat. Ponapred sdsm i dui ke go iskoristat toa a ne vmro i aa. A  vie ke prodolzite da lazete deka imate mnozinstvo i ste na vlast.

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Пон Сеп 06 2021, 19:57

Така ли вели Заев? Ќе видиме, да сме жово и здрави. Јас не сум баба Ванѓа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija Empty Re: Ekonomija

Пишување by Albatros Вто Сеп 07 2021, 16:15

Taka velat Mickoski i Nikolovski. Doseva edno 100 pati izlazaa deka imate mnozinstvo i ste na vlast.

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija Empty Re: Ekonomija

Пишување by Albatros Сре Сеп 15 2021, 14:11


Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Сре Сеп 15 2021, 19:00

Се согласувам но не со бескрајно долг рок на исплата на долгот и треба сепак да се земе во обзир евентуалната инфлација што ја предвидуваат некои економисти со пандемијата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija Empty Re: Ekonomija

Пишување by zozoti Пет Сеп 17 2021, 16:21

I so ova ke ja userat. Kako sto se slusa ova nema da vazi za kaznenite kamati a tokmu tie gi nabivaat dolgovite pa za 5 plakas 500.

zozoti

Број на мислења : 350
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Вто Сеп 21 2021, 20:15

Просечната плата за јули во однос на јуни е намалена за 204 денари.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija Empty Re: Ekonomija

Пишување by Nebula Вто Окт 12 2021, 13:58


Nebula

Број на мислења : 948
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Нед Окт 24 2021, 19:57

Македонија летово продаваше струја по ниска цена, а сега илегално користи европска струја наменета за случаи на хаварија, а не за редовна потрошувачка. До крајот на месецот сметката за октомври се проценува на 15 милиони евра.

МЕПСО: Енергетската криза е реалност, трошиме двојно повеќе од произведеното - Expres.mk

При тоа за РЕК Битола беше распишан неделив тендер и никој не може да обезбеди толкава количина на јаглен за толку кусо време. Ќе имаме ли рестрикции во текот на зимото?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Саб Окт 30 2021, 20:29

Имаме пад на индустриското производство во септември оваа споредено со септември минатата година од 8%. Лани имашр пад од 4,15 во однос на 2019 година. Катастрофално лош резултат.

Државен завод за статистика - соопштение: Индекси на индустриското производство ,09.2021 (stat.gov.mk)

Државен завод за статистика - соопштение: Индекси на индустриското производство ,09.2020 (stat.gov.mk)

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Вто Ное 02 2021, 07:53

Македонија со најголем пад на гринфилд инвестиции во регионот. Дури и земји што не се членки на НАТО, кое нели заевистите лажеа дека носи инвестиции, се подобри од нас.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Вто Ное 02 2021, 07:55

Македонија и понатаму нелегално превзема струја од меѓународната мрежа поради катастрофално малото домаѓно производство по заслуга на СДСМ со коалицијата и ДУИ. Тука се поставува едно логично прашање. Ако сите земји имаат проблеми со струјата, како што ни се продава како муда за бубрези, како тоа има вишок струја во меѓународниот систем, па ги трошиме резервите што другите сакаат да ги сочуваат за случај на хаварија на некоја нивна централа или во случај на елементарна непогода. Ние имаме друг вид елементарна непогода. Зоран Заев и Али Ахмети.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Пон Ное 08 2021, 19:30

Повторно хаварија во РЕК Битола и не работи ниту еден блок. Не знам дали обвинителството ќе започне истрага кој е одговорен за тоа што не е извршен ремонт на ниту еден блок и што не е вршено отстранување на јаловината како припрема за ископ на јаглен. Да повторам уште еднаш дека Сеад Кочан е во затвор, а кога неговата фирма копаше по неколкукратно пониска цена од Вице Заев и компанија сега, секогаш имаше доволно јаглен за трите блока.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Сре Дек 29 2021, 20:36

Ако веста дека целосно ќе се укине ефтината тарифа и струјата се покачи за 10%, на мојата последна сметка тоа е покачување од околу 50%. 

СТРУЈАТА ДА ПОСКАПИ 10,3 ОТСТО И ДА НЕМА ЕВТИНА ТАРИФА Жестока кавга меѓу регулаторите и компаниите – plusinfo.mk

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Чет Дек 30 2021, 19:06

Конечното решение е покачување на струјата за 9,48% во евтината тарифа (ноќе и во недела и во скапата тарифа, но со укинувањето на ефтината тарифа од понеделник до саботе од 14 до 16 часот, во овој термин струјата е покачена за фантастични 218.96%. А укинати се 12 часа неделно или 624 часа годишно.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Нед Јан 02 2022, 19:27

Регулаторната комисија, според законот, само ја пресметува цената, а не може да отфрли оправдан трошок на енергетските компании. Затоа не знам што спасиле. Нивна одлука е дали ќе има покачување на струјата или намалување на времетраењето на ефтината тарифа. Не знам дали некој ќе одговара и во овој случај за доцното реагирање што ги чини граѓаните повеќе стотици милиони евра. Да потсетам и дека ако за компензација на струја се трошат буџетски пари, тоа не се пари на власта, туку на граѓаните. Сега лично јас покрај тоа што со зголемена цена на струја што ја трошам ќе мора да плаќам за тоа што некој слепец не видел на време дека треба на време да се набави јаглен и мазут за нашите централи, а уште повеќе што не е на време обезбедена достапност до нашиот јаглен.
Гледам дека хаос има и со новата мерка, недела не работен ден. Проблем е и набавка на основни прехрамбени артикли. Леб на пример. Го немаше два дена по ред.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Нед Фед 13 2022, 18:01

Во моментов нема струја во повеќе ид половина Скопје и во Свети Николе. Nе е позната причината.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Нед Фед 13 2022, 18:25

Дефектот е премостен. Изгледа се работи за пожар во трафостаница на МЕПСО кај Пинтија. Снабдувањето со струја е воспоставено.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija Empty Re: Ekonomija

Пишување by SHARENI Чет Мар 31 2022, 17:19

Ubava vest, taka neka prodolzi.

Според официјалните податоци од Државниот завод за статистика индустриското производство во февруари 2022 година е за 6,3 отсто поголемо во однос на истиот месец од претходната година.

https://centar.mk/blog/2022/03/31/rastot-na-industriskoto-proizvodstvo-od-6-3-otsto-potvrda-za-uspeshnosta-na-ekonomskite-merki-i-politiki-velat-od-sdsm/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 842
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija Empty Re: Ekonomija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот