Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ekonomija

+9
TRAJCHE
PRVOBOREC
OPOZICIONER
alienmk
SHARENI
Nebula
zozoti
Albatros
трендафил
13 posters

Страна 5 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Go down

Ekonomija - Page 5 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Нед Мај 21 2023, 12:15

Кога Заев стана премиер наследи од Груевски економија со 743.451 вработен. По пет години бројот на вработени е помал за повеќе од 50.илјади и бил 693.062. Бројот на невработени е намален за 100.000, па излегува дека за 5 години, како резултат на лидерството на ДУИ поддржано од СДСМ од Македонија се иселени околу 150.000 луѓе. Катастрофа.

https://denesen.mk/shokantni-podatoci-na-dzs-makedonija-ima-50-000-pomalku-vraboteni-i150-000-pomalku-aktivni-lica-vo-sporedba-so-2017-godina/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 5 Empty Re: Ekonomija

Пишување by SHARENI Пон Мај 22 2023, 15:54

50 000 otisle vo penzija a 150 000 nasle rabota. Drugoto e manipulacija na dpmne. Bravo za SDSM.
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 842
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 5 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Вто Мај 23 2023, 21:18

Затворени се 50 илјади работни места. При тоа не е намалена државната администрација.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 5 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Сре Мај 24 2023, 09:01

Инфлацијата во Македонија во април е 13%. Наводно поради војната во Украина и многу помалку од покачувањето на платите на режимските функционери од 78%. (Вакво покачување немале ни бугарските фашисти во време на окупацијата на Македонија. Според инфлацијата изгледа дека Русија не учествува во војната во Украина и не е под санкции на евроатлантската меѓународна банда (од која дел е и нашата земја) и има најмала инфлација во Европа од 2,3%. Многу помалку и од неутрална Швајцарија која е на второ место со 2,6%. Според бројките изгледа дека зголемената инфлација ине е само поради војната во Украина. Ние не учествуваме во војната двојно повеќе од Германија која има инфлација од 7,2%. (Повеќе од 3 пати поголема од Русија). Интересно е и тоа што најголемата православна земја на светот има пад на невработеноста на 3,5%. Во Русија не е загрозен ни идентитетот на било кој граѓанин, за разлика во Македонија во која имаме власт која се одржува со само две заеднички точки во кои се единствени. Бугаризацијата на Македонците (во обид, не верувам дека ќе успее) и да присвојат што повеќе народни пари и да избегаат во странство. Премиерот Ковачевски се озборува дека им претел на своите соработници во врвот на СДСМ дека ќе бега во САД.

https://www.expres.mk/rusija-ima-najniska-inflacija-vo-evropa-se-pofali-premierot-mishustin/

https://republika.mk/vesti/makedonija/kovachevski-se-zakanil-ke-se-selam-vo-amerika/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 5 Empty Re: Ekonomija

Пишување by SHARENI Пет Jул 21 2023, 14:34

Odime napred.

Приливите од туризам годинава ќе надминат половина милијарда долари
21/07/2023 14:09


https://nezavisen.mk/prilivite-od-turizam-godinava-kje-nadminat-polovina-milijarda-dolari/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 842
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 5 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Пет Jул 21 2023, 15:44

За жал покачувањето на приливот од туризам е значително помало од зголемувањето на цени. Да потсетам и дека Скопје за разлика од Охрид има туристи преку целата година, благодарејќи пред се на спомениците и објектите изградени во проектот Скопје 2014 година.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 5 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Саб Jул 29 2023, 15:02

Агенцијата за борба против злоупотреба на европските фондови утврди дека од 36 злоупотреби на овие фондови , 18 се само во Македонија. Според ова македонската власт краде колку сите други земји од т.н. Западен Балкан заедно. СДСМ и ДУИ имаат направено 18 потврдени злоупотреби во периодот од 2017 до 2022 година. Толку имаат заедно Србија, Албанија, Косово, Црна Гора и Босна и Херцеговина. Барем во нешто оваа влада не направи први.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 5 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Luxor Саб Jул 29 2023, 19:00

Престани да лажеш. Отворени се истраги, ништо не е потврдено.

https://meta.mk/kontraspin-otvorena-istraga-na-olaf-ne-znachi-i-potvrden-kriminal/
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 5 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Нед Jул 30 2023, 19:44

И поднесена крибична пријава не значи ни дека ќе се отвори истрага, па сепак немало реакција ни од тебе ниту од невладините (а можеби платени од нашата или некоја странска влада) вклучувајќи ја и МЕТАкога по поднесена пријава некој бил прогласен за криминалец. Користев вообичаена терминологија во Македонија, воспоставена со 100тината милиони долари дадени само преку фондацијата на Сорос.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 5 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Luxor Пон Jул 31 2023, 13:01

Од српски извори.

Ekonomija - Page 5 Vgy11
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 5 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Пон Jул 31 2023, 20:07

Во Себија пензиите беа покачени во ноември минатата година и јануари оваа за околу 20%, а кај нас покаќувањето во овој период е 8,4%, а платите на функционерите таму не се покачени, а кај нас пораснаа за 78%.Србија и помогна на Македонија за пшеница, зејтин и други артикли. Порано за вакцини. Не може да се споредува само еден параметар, посебно кога доаѓа од српската опозиција, што би рекле од платениците на западните земји што сакаат да го оборат Вучиќ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 5 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Пет Aвг 11 2023, 20:51

Кога ќе започне производството на македонски електрични автомобили, за што власта му додели на тетовски Еколог повеќе од 42 милиони евра. Или како за коридорите 8 и 10 имаше само табли и сечење ленти?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 5 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Саб Сеп 16 2023, 17:57

Додека цената на храна во нормалните земји опаѓа од почетокот на годинава, кај нас е покачена скоро за половина (46%). Македонија увезува 80% од храната, а се произведуваат само 20%.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 5 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC Саб Окт 07 2023, 12:06

Добар ден небањати.

МФ: Добрите макроекономски политики го потврдија кредитниот рејтинг „ББ+“ со стабилен изглед од Фич

07/10/2023 09:46

https://mk.tv21.tv/mf-dobrite-makroekonomski-politiki-go-potvrdija-kreditniot-rejting-bb-so-stabilen-izgled-od-fich/
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2438
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 5 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Сре Окт 11 2023, 09:41

Ниту едно гласило блиско до владата не го споменува делот во кој агенцијата Фич предупредува дека договорот со Бехтел и Енка го загрозува буџетот за следната година.
https://netpress.com.mk/fich-predupreduva-avtopatite-na-behtel-i-enka-se-rizik-za-bu-etot-vo-2024-godina/
Кога сме кај економијата да напишам дека Македонија има полоши економски резултати од Русија која е во војна со нас и нашите содружници од НАТО и е под санкции од САД и нивните слуги. Русија има поголем пораст на БДП и помала инфлација. Русија подарува жото на сиромашните земји во Африка.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 5 Empty Re: Ekonomija

Пишување by SHARENI Нед Ное 05 2023, 17:25

Како што информираат од ресорното министерство со регистрирано ниво од 55,8% од БДП, јавниот долг се врати на нивото од пред 2020 година, пред пандемијата, односно тој е понизок за 3,9% и од нивото на јавниот долг во 2020 година.

https://www.vecer.press/%D1%98%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D0%B4%D0%BE%D0%BB%D0%B3-%D0%BD%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD-%D0%BD%D0%B0-558-%D0%BE%D0%B4-%D0%B1%D0%B4%D0%BF-%D1%81%D0%B5-%D0%B2%D1%80%D0%B0%D1%82/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 842
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 5 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Нед Ное 05 2023, 19:39

Тешко е да се поверува дека Македонија е единствената земја во Европа што со помош на короната и отвореното непријателство кон Русија (санкциите на сопствена штета) го намалила долгот. Да беше долгот намален не би се зголемувал ДДВто и не би се воведувале нови даноци за фирмите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 5 Empty Re: Ekonomija

Пишување by TRAJCHE Вто Ное 07 2023, 17:34

Zaludno Geriz staval prasalnik, podatocite se validni. Od momentot na doaganje na vlast na SDSM kupovnata mokj se zgolemuva.https://plusinfo.mk/kupovnata-mo-na-makedonecot-porasnala-za-41-otsto-indeksot-na-prosperitet-veli-deka-ni-e-podobro-vo-sporedba-so-2017-godina/
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 675
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 5 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Чет Ное 09 2023, 20:28

Тие што добија покачување на платите од 78% веројатно имаат зголемена куповна моќ за 40%. Другите не.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 5 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Саб Дек 02 2023, 12:05

ЕВН со поддршка од власта продолжува со дискриминација и ограбување на граѓаните. Одлуката за воведување на евтина тарифа е спроведена на броилата на помалку од 1/4 од домаќинствата. Другите и понатаму во периодот од 13 до 15 часот плаќаат двојно повисока цена. Оправдувањето е дека за промена на броилата ќе им требаат неколку дена, но не знам зошто со нивно прилагодување не започнале порано, па заклучно со вчерашниот ден на последното броило да не биде завршено прилагодувањето заклучно со 1 декември во 13 часот кога истата стапува на сила, Не знам ни дали ЕВН врши воопшто прилагодување или со него ќе почне по викендот, ниту со кое темпо ќе се врши истото. Дали некои граѓани ќе бидат ограбувани можеби и цел месец или подолго, бидејќи не се спомнува крајниот рок за завршување на работата. Иако тој требаше да биде 1 декември во 13 часот, откако ваѓи одлуката на владата.
Се надевам дека пазарната инспекција и комисијата за дискриминација ќе преземаат нешто за да ги заштитат оштетените (ограбените) граѓани.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 5 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот