Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZAEV SE VRAKA NA GOLEMA VRATA VO POLITIKATA ...MNOGUMINA GO PODRZUVAAT .

3 posters

Go down

ZAEV SE VRAKA NA GOLEMA VRATA VO POLITIKATA ...MNOGUMINA GO PODRZUVAAT . Empty ZAEV SE VRAKA NA GOLEMA VRATA VO POLITIKATA ...MNOGUMINA GO PODRZUVAAT .

Пишување by osa Пет Окт 06 2023, 18:32

NE E TESHKO DA SVATIME POSLE NEKOLKU JAVNI OBJAVI DEKA ZORAN ZAEV SE VRAKA VO POLITIKATA ....BRAVOOOO

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ZAEV SE VRAKA NA GOLEMA VRATA VO POLITIKATA ...MNOGUMINA GO PODRZUVAAT . Empty Re: ZAEV SE VRAKA NA GOLEMA VRATA VO POLITIKATA ...MNOGUMINA GO PODRZUVAAT .

Пишување by osa Пет Окт 06 2023, 18:33


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ZAEV SE VRAKA NA GOLEMA VRATA VO POLITIKATA ...MNOGUMINA GO PODRZUVAAT . Empty Re: ZAEV SE VRAKA NA GOLEMA VRATA VO POLITIKATA ...MNOGUMINA GO PODRZUVAAT .

Пишување by defo Нед Окт 08 2023, 09:51

Пишав јас во темата за Зоран Заев ..и пак ќе речам, направи голем исчекор, човеков, собра храброст и реши еден „проблем“.  Да беа мудесте Бране и Љупчо уше пред 15-20 години ќе го решеа проблемов, и  ќе бевме не 20, него 200 години напред.

Иначе да треба да е човекот во политика, ама мислам дека не е соодветен кандидат за прецедник на држава. За таму треба некој со поглемо дипломатско искуство, професор можда, академик...............Али добро е СДСМ покажува кохерентност во своите редови, што е добар знак.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3476
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

ZAEV SE VRAKA NA GOLEMA VRATA VO POLITIKATA ...MNOGUMINA GO PODRZUVAAT . Empty Re: ZAEV SE VRAKA NA GOLEMA VRATA VO POLITIKATA ...MNOGUMINA GO PODRZUVAAT .

Пишување by трендафил Нед Окт 08 2023, 15:03

Според последната анкета најголем број од граѓаните „мудроста“ на Заев ја сметаат за предавство. Еден од тие сум и јас. Во паника СДСМ се обидува да добие некој глас со враќањето на Заев, но не верувам дека тоа ќе им помогне. Прво сменети се условите во светот. СИте потчинети народи веќе чувствуваат дека ќе пропадне неоколонијалниот однос на евроатлантската меѓународна банда о дека имаат шанса за слобода. Ние од почетокот на осамостојувањето немавме проблеми со Кина или Русија, туку со САД и нејзините потчинети кои садистички се изживуваат со нас почнувајќи од влезот во ОН, па се до евентуалниот влез во ЕУ. По три децении „дупење“ изгледа дека на некој начин сме навикнати на тоа, на некои дури им причинува задоволство, но мислам дека за кусо време во светот нема да има повластени нации кај нас (Албанците) или во светот(, англосаксонците кои раководат и со САД и преку САД со светот, вклучувајќи ја тука и ЕУ. За среќа имаме време да размислиме дали воопшто се исплатува тој пат (дури и да се поништи садистичкото изживување на Грција кое наводно е решено и садистичкото изживување на Бугарија кое е во тек. И двете се поддржаби од САД и ЕУ. Не велам дека во светот во иднина ќе тече мед и млеко, но во секој случај ќе има порамноправна распределба на богатствата затоа што ќе има конкуренција, а секоја конкуренција носи повеќе демократија и повеќе можности за сите. Да потсетам и овде дека Бугарија е членка на НАТО и ЕУ, а ниту еден сојуз во кој била Бугарија во првата и Втората светска војна или Варшавскиот договор потоа не опстанал.
Еве линк до анкетата.

https://republika.mk/vesti/makedonija/dokolku-utre-bi-imalo-izbori-vmro-dpmne-ke-osvoi-25-1-sdsm-samo-9-5/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZAEV SE VRAKA NA GOLEMA VRATA VO POLITIKATA ...MNOGUMINA GO PODRZUVAAT . Empty Re: ZAEV SE VRAKA NA GOLEMA VRATA VO POLITIKATA ...MNOGUMINA GO PODRZUVAAT .

Пишување by трендафил Нед Окт 08 2023, 16:11

СДСМ веројатно одлучува според анкетата на Фокус, според која Димитар Ковачевски е најпопуларен политичар во Македонија, а во анкетата се појавуваат и поранешниот лидер на СДСМ, Заев, и на ВМРО, Груевски.

https://fokus.mk/anketa-na-fokus-sudirot-mitskoski-gruevski-go-namali-rejtingot-na-vmro-dpmne/

Во секој случај изборите ќе покажат кој е во право. Во Македонија во моментов владее политичко лудило. Па така АРтан Груби тврдеше дека ВМРО ќе гласа за уставни измени по изборите, но се збуни кога водителот го праша зошто тогаш ако власта е спремна да отиде во опозиција поради добивање на датум за почеток на преговорите, не прифатија предвремени избори кои можеа да се одржат одамна, па ќе имавме сигурен датум доколку Груби е во право. Според други извори, најмалку 5 земји не се за почеток на преговорите со Македонија не поради Уставот, туку поради големата корупција и криминал на власта. Не знам ни од каде популарноста на власта. Дали затоа што според најавите во јануари 2024 година функционерите ќе земат нешто под 105% поголема плата отколку во јануари оваа година. Чудно е кога за плати на државната администрација има два критериума, еден, просечна плата, за функционерите, а друг, минимална плата за обичните административци. Пензионерите се во трета категорија, пола според инфлација, пола според просечна плата. А Уставот гарантира еднаквост на сите.
Интересно е што на состанокот на кој присуствуваше Заев во СДСМ има знаме на ЕУ, НАТО и партијата, а нема државно.

ZAEV SE VRAKA NA GOLEMA VRATA VO POLITIKATA ...MNOGUMINA GO PODRZUVAAT . Zaev-vo-SDSM-780x470

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZAEV SE VRAKA NA GOLEMA VRATA VO POLITIKATA ...MNOGUMINA GO PODRZUVAAT . Empty Re: ZAEV SE VRAKA NA GOLEMA VRATA VO POLITIKATA ...MNOGUMINA GO PODRZUVAAT .

Пишување by трендафил Саб Мар 30 2024, 15:42

Не знам во кои гравчиња гледале Заев, Ковачевски, Ахмети но и Албанците од опозицијата кога тврдат дека евроатлантските интеграции се (светла) иднина, односно дека англоамериканската империја ќе трае вечно. Постојат и мислења дека по евентуалниот пораз на западот во Украина ќе дојде до брзо пропаѓање на царството. Паметен политичар, и човек воопшто, мора да ги разгледува сите опции. Да потсетам дека поголем дел од Албанците во 1941 година сметале дека иднината е Хитлер (тогашната меѓународна заедница - Тројниот пакт), па затоа биле на негова страна како балисти, па пресметката им излегла погрешна.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZAEV SE VRAKA NA GOLEMA VRATA VO POLITIKATA ...MNOGUMINA GO PODRZUVAAT . Empty Re: ZAEV SE VRAKA NA GOLEMA VRATA VO POLITIKATA ...MNOGUMINA GO PODRZUVAAT .

Пишување by osa Саб Мар 30 2024, 22:30

трендафил напиша:Не знам во кои гравчиња гледале Заев, Ковачевски, Ахмети но и Албанците од опозицијата кога тврдат дека евроатлантските интеграции се (светла) иднина, односно дека англоамериканската империја ќе трае вечно. Постојат и мислења дека по евентуалниот пораз на западот во Украина ќе дојде до брзо пропаѓање на царството. Паметен политичар, и човек воопшто, мора да ги разгледува сите опции. Да потсетам дека поголем дел од Албанците во 1941 година сметале дека иднината е Хитлер (тогашната меѓународна заедница - Тројниот пакт),  па затоа биле на негова страна како балисти, па пресметката им излегла погрешна.

spored tebe shto e svetla idnina ??? da gi sobereme site tri dela od Makedonija izgleda ...hahahaaa strashni politichari ste ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ZAEV SE VRAKA NA GOLEMA VRATA VO POLITIKATA ...MNOGUMINA GO PODRZUVAAT . Empty Re: ZAEV SE VRAKA NA GOLEMA VRATA VO POLITIKATA ...MNOGUMINA GO PODRZUVAAT .

Пишување by трендафил Нед Мар 31 2024, 09:55

Сигурно е дека не гледам иднина во која ќе лажам дека татко ми, дедо ми (со кои сум живеел во исто време) биле Бугари и така да учат моите внуци и други наследници во иднината. Би сакал да дискутираме на темата дали НАТО и ЕУ во иднина ќе бидат водечки економии (веќе е очигледно дека не се водечка воена сила иако не постои воен сојуз на Русија, Кина, Индија и други земји). Има сигурно поумни и поинформирани од мене што би требало да кажат дали треба слепо да се држиме за империја што е во опаѓање и кои можат да предвидат за кое време се очекува нејзин пад. Не знам дека во Македонија воопшто е воден разговор на таа тема и дека повеќе по инерција си зацртуваме дека мора да се влезе во ЕУ и по цена на одстапки кои никој нормален не би ги барал (да бидам директен да напишам дека тие од ЕУ и западниот свет се ненормални во односот кон Македонија), па не знам дали заедница со ненормални е добра работа за нас односно нова врста на рај во кој треба да живееме. Да потсетам и дека СДСМ (тогаш СКМ) ни ветуваше дека не води во комунизам, а сега замена за комунизмот изгледа е ЕУ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZAEV SE VRAKA NA GOLEMA VRATA VO POLITIKATA ...MNOGUMINA GO PODRZUVAAT . Empty Re: ZAEV SE VRAKA NA GOLEMA VRATA VO POLITIKATA ...MNOGUMINA GO PODRZUVAAT .

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот