Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Охрид на работ на уништување

+5
reiter
Hamad bim Khalifa
tmoro
f9
defo
9 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Охрид на работ на уништување Empty Охрид на работ на уништување

Пишување by defo Пон Мар 30, 2015 10:35 pm

Охрид во задниве 3-5 недели интензивно се „урбанизира“. Студеничкото блато охридското блато не смее да се уништи (потек билјанини извори-хотел парк) свесно почнува да се уништува  со цел изградба на комплекс хотели (читај приватни згради). На седница на општина безмилосно и безлогично Охридските советници од ДПМНЕ по нарачка донесоа одлука да се постапува по заклучоци од влада(демек за зачувување на  блатото некоја одлука).....а малоумните советници од опозицијата предводена од СДСМ аплудираа на ваквата одлука. И секако после тоа се јавуваат разно разни „експерти“ кои тврдат дека блатото и било предходно уништено и тоа не е спорно и е спорно  да се уништи до крај. Блатото во стварност се белите дробови на езерото место каде се пречиствува по природен пат езерот..долго време мрестилиште на крап.
Понатаму друг проблем е распродажбата на плац под Самоиловите Кули  веднаш над црквата Св.Јован Канео на приватно лице за изградба на индивидуален објект, објект кој целосно ке го нагрди и уништи калето. Бакрачески после 2 години стана најомразената личност во Охрид и пошироко. После 2 годишен „мораториум“ на градба (договарање за поголем процент), сега ке се вдаде во масовна урбанизација.Попратно да не ги заборавам фонтаните и глупостите ко ги спрема.........

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Охрид на работ на уништување Empty Re: Охрид на работ на уништување

Пишување by f9 Нед Јун 07, 2015 6:27 am

Блатото уште од 1992 го нема.Продавање муда за бубрези е ова.Охрид ако има катастрофа тоа е во будалите што дозволија изградба на бетонски зид од згради и куќи од чаршијата до мостот и ја спречија воздушната циркулација од езерото кон внатрешноста на градот.Тоа само тежок сељак можел да го дозволи.Друго злосторство е затварањето на фирмите во раните 90 ти со што остана 3/4 од населението без извор за егзистенција при што се приватизира и разграби скоро се.Охрид живееше од индустрија,а преживуваше од туризам и шверц.Со долг од 50 милиони долари и без простор за нова инвестициона зона Охрид нема скоро никакви шанси за излез без силна финансиска подршка од владата и креирање на нови работни места преку инвестиции.Кој го шиша блатото кога уште во транзицијата од 90 тите беше наполнато со градежен шут за да пресуши.Никој не се побуна кога ЈНА на блатото изгради стадион и спортски терени и кога се каптираа сите извори од другата страна каде што никнаа згради за доселениците од Дебрца и Скопје.Или недај боже да плачат за Струшкото блато кое постана Струшко поле и комплетно го збриша постоењето на биолите на кој мочуриштата им беа природна средина.Тоа е просто цивилизациски напредок со цена веќе платена.Да се држиш како пијан за плот како екосистемот ќе се нарушел демек сега е глупост на веков.Екосистемот е нарушен во минатиот век и разрушен комплетно.Јагулите не патуваат во Саргарско море туку до Глобочица браната и назад и пукаат од мака на секој 5-6 години во масовен помор.Крапот нема кај да се мрести од многу поодамна а ;,блатото;, кое е буквално физички одделено со пат од езерото нема никаква функција освен како жабокречина во пролет.Апсолутно сметам дека не треба таму да се гради.Просто од безбедносни причини.Тој дел е од езерото како и оној од другата страна на Билјанини.Кога и да е водата ќе си го земе својот дел.

f9

Број на мислења : 2
Join date : 2015-06-07

Вратете се на почетокот Go down

Охрид на работ на уништување Empty Re: Охрид на работ на уништување

Пишување by defo Нед Јун 07, 2015 11:21 am

f9 напиша:Блатото уште од 1992 го нема.Продавање муда за бубрези е ова.Охрид ако има катастрофа тоа е во будалите што дозволија изградба на бетонски зид од згради и куќи од чаршијата до мостот и ја спречија воздушната циркулација од езерото кон внатрешноста на градот.Тоа само тежок сељак можел да го дозволи.Друго злосторство е затварањето на фирмите во раните 90 ти со што остана 3/4 од населението без извор за егзистенција при што се приватизира и разграби скоро се.Охрид живееше од индустрија,а преживуваше од туризам и шверц.Со долг од 50 милиони долари и без простор за нова инвестициона зона Охрид нема скоро никакви шанси за излез без силна финансиска подршка од владата и креирање на нови работни места преку инвестиции.Кој го шиша блатото кога уште во транзицијата од 90 тите беше наполнато со градежен шут за да пресуши.Никој не се побуна кога ЈНА на блатото изгради стадион и спортски терени и кога се каптираа сите извори од другата страна каде што никнаа згради за доселениците од Дебрца и Скопје.Или недај боже да плачат за Струшкото блато кое постана Струшко поле и комплетно го збриша постоењето на биолите на кој мочуриштата им беа природна средина.Тоа е просто цивилизациски напредок со цена веќе платена.Да се држиш како пијан за плот како екосистемот ќе се нарушел демек сега е глупост на веков.Екосистемот е нарушен во минатиот век и разрушен комплетно.Јагулите не патуваат во Саргарско море туку до Глобочица браната и назад и пукаат од мака на секој 5-6 години во масовен помор.Крапот нема кај да се мрести од многу поодамна а ;,блатото;, кое е буквално физички одделено со пат од езерото нема никаква функција освен како жабокречина во пролет.Апсолутно сметам дека не треба таму да се гради.Просто од безбедносни причини.Тој дел е од езерото како и оној од другата страна на Билјанини.Кога и да е водата ќе си го земе својот дел.


Потоплно се слагам со тебе, со се сем со црвеното, на Охрид не му треба владата, на која и сме „многу“ благодарни за се што направи до сега за Охрид.

И друго за човек за кој иако мислам(мислев) дека е партиско полтронче Екологизмот како култура на живеење  Дејан Паноски екс секретар во министерство за животна средина, советник во општина Охрид, човек кој макотрпно се бори да заштити нешто  што некој сака за сопствен интерес да го уништи.
Охрид на работ на уништување BakraceskiGradonacalnik04-300x180

И секако овие двајца се олицетвореније на се што кажа...едниот зграда и бекатон бизнис, другиот  тешка восочна фигура.

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Охрид на работ на уништување Empty Re: Охрид на работ на уништување

Пишување by tmoro Нед Јун 07, 2015 12:35 pm

defo напиша:
f9 напиша:Блатото уште од 1992 го нема.Продавање муда за бубрези е ова.Охрид ако има катастрофа тоа е во будалите што дозволија изградба на бетонски зид од згради и куќи од чаршијата до мостот и ја спречија воздушната циркулација од езерото кон внатрешноста на градот.Тоа само тежок сељак можел да го дозволи.Друго злосторство е затварањето на фирмите во раните 90 ти со што остана 3/4 од населението без извор за егзистенција при што се приватизира и разграби скоро се.Охрид живееше од индустрија,а преживуваше од туризам и шверц.Со долг од 50 милиони долари и без простор за нова инвестициона зона Охрид нема скоро никакви шанси за излез без силна финансиска подршка од владата и креирање на нови работни места преку инвестиции.Кој го шиша блатото кога уште во транзицијата од 90 тите беше наполнато со градежен шут за да пресуши.Никој не се побуна кога ЈНА на блатото изгради стадион и спортски терени и кога се каптираа сите извори од другата страна каде што никнаа згради за доселениците од Дебрца и Скопје.Или недај боже да плачат за Струшкото блато кое постана Струшко поле и комплетно го збриша постоењето на биолите на кој мочуриштата им беа природна средина.Тоа е просто цивилизациски напредок со цена веќе платена.Да се држиш како пијан за плот како екосистемот ќе се нарушел демек сега е глупост на веков.Екосистемот е нарушен во минатиот век и разрушен комплетно.Јагулите не патуваат во Саргарско море туку до Глобочица браната и назад и пукаат од мака на секој 5-6 години во масовен помор.Крапот нема кај да се мрести од многу поодамна а ;,блатото;, кое е буквално физички одделено со пат од езерото нема никаква функција освен како жабокречина во пролет.Апсолутно сметам дека не треба таму да се гради.Просто од безбедносни причини.Тој дел е од езерото како и оној од другата страна на Билјанини.Кога и да е водата ќе си го земе својот дел.


Потоплно се слагам со тебе, со се сем со црвеното, на Охрид не му треба владата, на која и сме „многу“ благодарни за се што направи до сега за Охрид.

И друго за човек за кој иако мислам(мислев) дека е партиско полтронче Екологизмот како култура на живеење  Дејан Паноски екс секретар во министерство за животна средина, советник во општина Охрид, човек кој макотрпно се бори да заштити нешто  што некој сака за сопствен интерес да го уништи.
Охрид на работ на уништување BakraceskiGradonacalnik04-300x180

И секако овие двајца се олицетвореније на се што кажа...едниот зграда и бекатон бизнис, другиот  тешка восочна фигура.
Кога Дмпне победи 1998  Велгоштани го засмрдеа градот.

tmoro

Број на мислења : 547
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Охрид на работ на уништување Empty Re: Охрид на работ на уништување

Пишување by defo Нед Јун 07, 2015 1:05 pm

tmoro напиша:
defo напиша:
f9 напиша:Блатото уште од 1992 го нема.Продавање муда за бубрези е ова.Охрид ако има катастрофа тоа е во будалите што дозволија изградба на бетонски зид од згради и куќи од чаршијата до мостот и ја спречија воздушната циркулација од езерото кон внатрешноста на градот.Тоа само тежок сељак можел да го дозволи.Друго злосторство е затварањето на фирмите во раните 90 ти со што остана 3/4 од населението без извор за егзистенција при што се приватизира и разграби скоро се.Охрид живееше од индустрија,а преживуваше од туризам и шверц.Со долг од 50 милиони долари и без простор за нова инвестициона зона Охрид нема скоро никакви шанси за излез без силна финансиска подршка од владата и креирање на нови работни места преку инвестиции.Кој го шиша блатото кога уште во транзицијата од 90 тите беше наполнато со градежен шут за да пресуши.Никој не се побуна кога ЈНА на блатото изгради стадион и спортски терени и кога се каптираа сите извори од другата страна каде што никнаа згради за доселениците од Дебрца и Скопје.Или недај боже да плачат за Струшкото блато кое постана Струшко поле и комплетно го збриша постоењето на биолите на кој мочуриштата им беа природна средина.Тоа е просто цивилизациски напредок со цена веќе платена.Да се држиш како пијан за плот како екосистемот ќе се нарушел демек сега е глупост на веков.Екосистемот е нарушен во минатиот век и разрушен комплетно.Јагулите не патуваат во Саргарско море туку до Глобочица браната и назад и пукаат од мака на секој 5-6 години во масовен помор.Крапот нема кај да се мрести од многу поодамна а ;,блатото;, кое е буквално физички одделено со пат од езерото нема никаква функција освен како жабокречина во пролет.Апсолутно сметам дека не треба таму да се гради.Просто од безбедносни причини.Тој дел е од езерото како и оној од другата страна на Билјанини.Кога и да е водата ќе си го земе својот дел.


Потоплно се слагам со тебе, со се сем со црвеното, на Охрид не му треба владата, на која и сме „многу“ благодарни за се што направи до сега за Охрид.

И друго за човек за кој иако мислам(мислев) дека е партиско полтронче Екологизмот како култура на живеење  Дејан Паноски екс секретар во министерство за животна средина, советник во општина Охрид, човек кој макотрпно се бори да заштити нешто  што некој сака за сопствен интерес да го уништи.
Охрид на работ на уништување BakraceskiGradonacalnik04-300x180

И секако овие двајца се олицетвореније на се што кажа...едниот зграда и бекатон бизнис, другиот  тешка восочна фигура.
Кога Дмпне победи 1998  Велгоштани  го засмрдеа градот.

Хихихи..неможам да кажам тогаш бев детиште на 15 години..........Smile....a и да било така Велгоштани се пак Охригани....Петрески и Бакрачески се Стружани


Пази Тморо јас сум помалада генерација и за Паша и Попче неможам да зборувам, се што знам се муабети..така да ....плус тие беа во време кога баш и градоначалникот не беше фаца....сега се буквално шерифи.......

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Охрид на работ на уништување Empty Re: Охрид на работ на уништување

Пишување by tmoro Нед Јун 07, 2015 3:26 pm

defo напиша:
tmoro напиша:
defo напиша:
f9 напиша:Блатото уште од 1992 го нема.Продавање муда за бубрези е ова.Охрид ако има катастрофа тоа е во будалите што дозволија изградба на бетонски зид од згради и куќи од чаршијата до мостот и ја спречија воздушната циркулација од езерото кон внатрешноста на градот.Тоа само тежок сељак можел да го дозволи.Друго злосторство е затварањето на фирмите во раните 90 ти со што остана 3/4 од населението без извор за егзистенција при што се приватизира и разграби скоро се.Охрид живееше од индустрија,а преживуваше од туризам и шверц.Со долг од 50 милиони долари и без простор за нова инвестициона зона Охрид нема скоро никакви шанси за излез без силна финансиска подршка од владата и креирање на нови работни места преку инвестиции.Кој го шиша блатото кога уште во транзицијата од 90 тите беше наполнато со градежен шут за да пресуши.Никој не се побуна кога ЈНА на блатото изгради стадион и спортски терени и кога се каптираа сите извори од другата страна каде што никнаа згради за доселениците од Дебрца и Скопје.Или недај боже да плачат за Струшкото блато кое постана Струшко поле и комплетно го збриша постоењето на биолите на кој мочуриштата им беа природна средина.Тоа е просто цивилизациски напредок со цена веќе платена.Да се држиш како пијан за плот како екосистемот ќе се нарушел демек сега е глупост на веков.Екосистемот е нарушен во минатиот век и разрушен комплетно.Јагулите не патуваат во Саргарско море туку до Глобочица браната и назад и пукаат од мака на секој 5-6 години во масовен помор.Крапот нема кај да се мрести од многу поодамна а ;,блатото;, кое е буквално физички одделено со пат од езерото нема никаква функција освен како жабокречина во пролет.Апсолутно сметам дека не треба таму да се гради.Просто од безбедносни причини.Тој дел е од езерото како и оној од другата страна на Билјанини.Кога и да е водата ќе си го земе својот дел.


Потоплно се слагам со тебе, со се сем со црвеното, на Охрид не му треба владата, на која и сме „многу“ благодарни за се што направи до сега за Охрид.

И друго за човек за кој иако мислам(мислев) дека е партиско полтронче Екологизмот како култура на живеење  Дејан Паноски екс секретар во министерство за животна средина, советник во општина Охрид, човек кој макотрпно се бори да заштити нешто  што некој сака за сопствен интерес да го уништи.
Охрид на работ на уништување BakraceskiGradonacalnik04-300x180

И секако овие двајца се олицетвореније на се што кажа...едниот зграда и бекатон бизнис, другиот  тешка восочна фигура.
Кога Дмпне победи 1998  Велгоштани  го засмрдеа градот.

Хихихи..неможам да кажам тогаш бев детиште на 15 години..........Smile....a и да било така Велгоштани се пак Охригани....Петрески и Бакрачески се Стружани


Пази Тморо јас сум помалада генерација и за Паша и Попче неможам да зборувам, се што знам се муабети..така да ....плус тие беа во време кога баш и градоначалникот не беше фаца....сега се буквално шерифи.......
Да Аце е по потекло од Ташмаруништа ама е израстен на М.Несторовски,за разлика од шерифите од Велгошти багра невидена се ,исти ко Варошани од четворица во фамилија сите запослени во телеком,водовод ,комунално,општина и во различите партии,и пак најнезадоволни.
Земи го пример Саше Василески ,мајка му србинка цело време во Социјалистичка партија ,за ДПМНЕ не сакаше да слушнит,најдобар другар му е Новакоски од изборна комисија ,и им дават на НЕБАЊАНИТЕ 100 000 евра и нивни пратеник.

tmoro

Број на мислења : 547
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Охрид на работ на уништување Empty Re: Охрид на работ на уништување

Пишување by defo Нед Јун 07, 2015 4:04 pm

tmoro напиша:
Да Аце е по потекло од Ташмаруништа ама е израстен на М.Несторовски,за разлика од шерифите од Велгошти багра невидена се ,исти ко Варошани од четворица во фамилија сите запослени во телеком,водовод ,комунално,општина и во различите партии,и пак најнезадоволни.
Земи го пример Саше Василески ,мајка му србинка цело време во Социјалистичка партија ,за ДПМНЕ не сакаше да слушнит,најдобар другар му е  Новакоски од изборна комисија ,и им дават на НЕБАЊАНИТЕ 100 000 евра и нивни пратеник.

Значи за Варошани и Велгоштани си 100% во право. Али за мене Ацо и Бакрачески не се луге кои би требале да го водат Охрид.

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Охрид на работ на уништување Empty Re: Охрид на работ на уништување

Пишување by tmoro Нед Јун 07, 2015 9:39 pm

defo напиша:
tmoro напиша:
Да Аце е по потекло од Ташмаруништа ама е израстен на М.Несторовски,за разлика од шерифите од Велгошти багра невидена се ,исти ко Варошани од четворица во фамилија сите запослени во телеком,водовод ,комунално,општина и во различите партии,и пак најнезадоволни.
Земи го пример Саше Василески ,мајка му србинка цело време во Социјалистичка партија ,за ДПМНЕ не сакаше да слушнит,најдобар другар му е  Новакоски од изборна комисија ,и им дават на НЕБАЊАНИТЕ 100 000 евра и нивни пратеник.

Значи за Варошани и Велгоштани си 100% во право. Али за мене Ацо и Бакрачески не се луге кои би требале да го водат Охрид.

Во право си за Благоја Силјаноски(од СДСМ),во право си Пашата(од социјалистичка-Дпмне ),во право си за докторот Попчето -коцкар(од Дпмне)во право си за Аце(СДСМ),во право си за Бакрач(дпмне),сите се кој од кого пичка им матерна, налето Охрид личит на панаѓур.
OХРИД можам само јас да го водам и за 10 год ке го направам број еден во Европа .Прво од кај Печијаре зградата до пристаниште и околу до чаршија ке забранам приватни коли да се возат од 18,00 до 05 сабајле ,само тахистите да возат и да немат никаков сообракаен метеж,ова му го реков на Аце уште пред 8 години.Требаше да се направат модерни паркинзи кај домот на Јна или во близината кај Палас или полигонот.Автобуската не  е средена ,хаос е ,тахистите возат не средени со цигаре в уста со  сандали,со влечки -ноктите неисечени а тие се првата слика на градот за еден туриста,криза е ги сваќам ама со влечки не се возит,и треба да се поштени.
Мини Маркетот  кај гимназијата 1990 година за нова година направи промет 20 000 марки а денес затворен.Имаше пари во Охрид и  да се изградит и да се вложит во фудбал и ракомет ,после Битола имавме најјака ракометна публика.

tmoro

Број на мислења : 547
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Охрид на работ на уништување Empty Re: Охрид на работ на уништување

Пишување by defo Нед Јун 07, 2015 10:16 pm

tmoro напиша:

Во право си за Благоја Силјаноски(од СДСМ),во право си Пашата(од социјалистичка-Дпмне ),во право си за докторот Попчето -коцкар(од Дпмне)во право си за Аце(СДСМ),во право си за Бакрач(дпмне),сите се кој од кого пичка им матерна, налето Охрид личит на панаѓур.
OХРИД можам само јас да го водам и за 10 год ке го направам број еден во Европа .Прво од кај Печијаре зградата до пристаниште и околу до чаршија ке забранам приватни коли да се возат од 18,00 до 05 сабајле ,само тахистите да возат и да немат никаков сообракаен метеж,ова му го реков на Аце уште пред 8 години.Требаше да се направат модерни паркинзи кај домот на Јна или во близината кај Палас или полигонот.Автобуската не  е средена ,хаос е ,тахистите возат не средени со цигаре в уста со  сандали,со влечки -ноктите неисечени а тие се првата слика на градот за еден туриста,криза е ги сваќам ама со влечки не се возит,и треба да се поштени.
Мини Маркетот  кај гимназијата 1990 година за нова година направи промет 20 000 марки а денес затворен.Имаше пари во Охрид и  да се изградит и да се вложит во фудбал и ракомет ,после Битола имавме најјака ракометна публика.


Тоа е тоа.......прави си........ако некогаш се кандидираш за градоначалник на Охрид го имаш мојот глас.

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Охрид на работ на уништување Empty Re: Охрид на работ на уништување

Пишување by tmoro Нед Јун 07, 2015 10:32 pm

defo напиша:
tmoro напиша:

Во право си за Благоја Силјаноски(од СДСМ),во право си Пашата(од социјалистичка-Дпмне ),во право си за докторот Попчето -коцкар(од Дпмне)во право си за Аце(СДСМ),во право си за Бакрач(дпмне),сите се кој од кого пичка им матерна, налето Охрид личит на панаѓур.
OХРИД можам само јас да го водам и за 10 год ке го направам број еден во Европа .Прво од кај Печијаре зградата до пристаниште и околу до чаршија ке забранам приватни коли да се возат од 18,00 до 05 сабајле ,само тахистите да возат и да немат никаков сообракаен метеж,ова му го реков на Аце уште пред 8 години.Требаше да се направат модерни паркинзи кај домот на Јна или во близината кај Палас или полигонот.Автобуската не  е средена ,хаос е ,тахистите возат не средени со цигаре в уста со  сандали,со влечки -ноктите неисечени а тие се првата слика на градот за еден туриста,криза е ги сваќам ама со влечки не се возит,и треба да се поштени.
Мини Маркетот  кај гимназијата 1990 година за нова година направи промет 20 000 марки а денес затворен.Имаше пари во Охрид и  да се изградит и да се вложит во фудбал и ракомет ,после Битола имавме најјака ракометна публика.Тоа е тоа.......прави си........ако некогаш се кандидираш за градоначалник на Охрид го имаш мојот глас.

За овие 25 год плурализам во Македонија од Охрид го ценам само Митре Велјановски - СДСМ

tmoro

Број на мислења : 547
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Охрид на работ на уништување Empty Re: Охрид на работ на уништување

Пишување by Hamad bim Khalifa Нед Јун 07, 2015 10:51 pm

Ohrigjanive bile za zhalenje! Ja pa mislev skopjanishcava naebale od bandava na vlast?! Evil or Very Mad
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Охрид на работ на уништување Empty Re: Охрид на работ на уништување

Пишување by reiter Нед Јун 07, 2015 10:53 pm

сега имат два кума..може ќу му тргни на охриѓани Smile

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Охрид на работ на уништување Empty Re: Охрид на работ на уништување

Пишување by Hamad bim Khalifa Нед Јун 07, 2015 10:56 pm

More da ne im trgni Martin Endekot so dve tri vozila hitlerovci - ke im ja poebe sezonata. Bashka ke si ja spushti cenata za kupvanje nedviznini na ohridskoto krajbrezje! Evil or Very Mad
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Охрид на работ на уништување Empty Re: Охрид на работ на уништување

Пишување by defo Нед Јун 07, 2015 11:25 pm

Hamad bim Khalifa напиша:More da ne im trgni Martin Endekot so dve tri vozila hitlerovci - ke im ja poebe sezonata. Bashka ke si ja spushti cenata za kupvanje nedviznini na ohridskoto krajbrezje! Evil or Very Mad

Веќе е ебана сезоната, ама треба да биде уште поебана од ова сега што е..за наредниот пат на избори да се свестат за кого и како гласаат..........пошо никако да научиме.

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Охрид на работ на уништување Empty Re: Охрид на работ на уништување

Пишување by tmoro Нед Јун 07, 2015 11:57 pm

defo напиша:
Hamad bim Khalifa напиша:More da ne im trgni Martin Endekot so dve tri vozila hitlerovci - ke im ja poebe sezonata. Bashka ke si ja spushti cenata za kupvanje nedviznini na ohridskoto krajbrezje! Evil or Very Mad

Веќе е ебана сезоната, ама треба да биде уште поебана од ова сега што е..за наредниот пат на избори да се свестат за кого и како гласаат..........пошо никако да научиме.

Никола Тесла го напуштил Балканот на 19 години ,охриѓани на тие што му е скурчено и имаат шанса фаќаат Бежанија ,околу 800 охриѓани годишно се иселуваат од градот и некои од нив не ни сакаат да дојдат на одмор па камо ли да помислат да купат стан или да отворат бизнис.Колку пензионери имат од Охрид на запад ,во Австралија и Америка ,зошто не доаѓаат по 6 месеци во годината во град со 290 сончеви денови во годината.На времето Холанѓанки ,Белгијанки доаѓаа во април и остануваа до септември ,а нашите само ги понижаваат ,ево ти еден случај ,бев трета горица кај тобоганот кај Гилевци се сунчам и едни млади наши од странство зедоа педалнки и прво им наплати 50 денари повеќе едно ѓубре пензионер од НЕБАЊАНИТЕ и уште им викат ај частите едно пиво вие сте во странство ,багра некултурна...со доаѓањето на Љупчо Георгиевски и Небањаните во 1998 година а потоа и со Грујос вратени сме во 1972 година,запамтиго ова ДЕФО.


tmoro

Број на мислења : 547
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Охрид на работ на уништување Empty Re: Охрид на работ на уништување

Пишување by tmoro Нед Јун 07, 2015 11:58 pm

Hamad bim Khalifa напиша:Ohrigjanive bile za zhalenje! Ja pa mislev skopjanishcava naebale od bandava na vlast?! Evil or Very Mad

Цела Македонија наеба од Фамилијата не вратија во 70 -тите.

tmoro

Број на мислења : 547
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Охрид на работ на уништување Empty Re: Охрид на работ на уништување

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Јун 08, 2015 6:37 am

Poiarno beshe vo 70-tite.....go ziveev toj zivot......sega e prezivuvanje
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Охрид на работ на уништување Empty Re: Охрид на работ на уништување

Пишување by трендафил Пон Јун 08, 2015 9:43 am

Во 70-етите работеа ЕМО, Отекс, Инекс-Езерка, Херој Тоза Драговиќ и многу други фирми. Охрид беше повеќе индустриски отколку туристички град. Потоа, по изборната кражба во 1994 година, Црвенковски го донесе законот за приватизација. По кој сите овие фирми престанаа со работа. Актуелната власт сега почнува да ги враќа фабриките во охридско. Постепено се враќаат и странските туристи. Кои престанаа да доаѓаат во Охрид во периодот кога се вршеше приватизацијата. Благодарејќи на субвенциите (и за авионски летови) од владата и општина Охрид. За жал, кога нешто ќе се упропасти, потребно е и време за да заживее повторно. И многу работа.

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Охрид на работ на уништување Empty Re: Охрид на работ на уништување

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Јун 08, 2015 7:24 pm

Ostaj se, rabota uplm .... so ova tempo ke treba edno 2-3iljadi godini da se vrati vo Ohrid situacijata od vremeto na komunizmot ......... Evil or Very Mad
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Охрид на работ на уништување Empty Re: Охрид на работ на уништување

Пишување by tmoro Чет Јун 11, 2015 9:20 pm

трендафил напиша:Во 70-етите работеа ЕМО, Отекс, Инекс-Езерка, Херој Тоза Драговиќ и многу други фирми. Охрид беше повеќе индустриски отколку туристички град. Потоа, по изборната кражба во 1994 година, Црвенковски го донесе законот за приватизација. По кој сите овие фирми престанаа со работа. Актуелната власт сега почнува да ги враќа фабриките во охридско. Постепено се враќаат и странските туристи. Кои престанаа да доаѓаат во Охрид во периодот кога се вршеше приватизацијата. Благодарејќи на субвенциите (и за авионски летови) од владата и општина Охрид. За жал, кога нешто ќе се упропасти, потребно е и време за да заживее повторно. И многу работа.

Абе Трендо,Бранко донесе закон за приватизација ама ДПМНЕ ке уништи тие фирми што ги наброја плус Трудбеник ја опљачка вашиот бивш пратеник Ацо Спировски,Билјана за сокови Славко боксерот и тој е ваш,Славија вашиот Владо Љац со Леку од Велешта ,Бошко Ремис е со вас...

tmoro

Број на мислења : 547
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Охрид на работ на уништување Empty Re: Охрид на работ на уништување

Пишување by osa Чет Јун 11, 2015 9:23 pm

alal vera tmoro ,ama si mu go plesnal na trendafilcho .....samo ushte da te razbere za shto mu zboruvash super ke bide ....ama toj pak ke vika "branko e kriv "....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Охрид на работ на уништување Empty Re: Охрид на работ на уништување

Пишување by Hamad bim Khalifa Чет Јун 11, 2015 10:17 pm

osa напиша:alal vera tmoro ,ama si mu go plesnal na trendafilcho .....samo ushte da te razbere za shto mu zboruvash super ke bide ....ama toj pak ke vika "branko e kriv "....

E ova e srtzhta na sekoj muabet so nebanjative..... ama toa ni e pishano - i so vakvi treba da delime zivoten prostor i ist vozduh da disheme! Evil or Very Mad
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Охрид на работ на уништување Empty Re: Охрид на работ на уништување

Пишување by reiter Чет Јун 11, 2015 11:01 pm

osa напиша:alal vera tmoro ,ama si mu go plesnal na trendafilcho .....samo ushte da te razbere za shto mu zboruvash super ke bide ....ama toj pak ke vika "branko e kriv "....
ако не разбира како се плеснува јас можам да му го плеснам Very Happy ..цело време се обидува да се прави демек не е плеснат на форумот..ако нема кој еве јас доброволно ќе го плеснам Very Happy

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Охрид на работ на уништување Empty Re: Охрид на работ на уништување

Пишување by Hamad bim Khalifa Чет Јун 11, 2015 11:10 pm

Ocigledno "pleskanjevo" im godi na dupeglavcive! Im prejde vo navika da gi pleskaat! Evil or Very Mad
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Охрид на работ на уништување Empty Re: Охрид на работ на уништување

Пишување by tmoro Чет Јун 11, 2015 11:20 pm

tmoro напиша:
трендафил напиша:Во 70-етите работеа ЕМО, Отекс, Инекс-Езерка, Херој Тоза Драговиќ и многу други фирми. Охрид беше повеќе индустриски отколку туристички град. Потоа, по изборната кражба во 1994 година, Црвенковски го донесе законот за приватизација. По кој сите овие фирми престанаа со работа. Актуелната власт сега почнува да ги враќа фабриките во охридско. Постепено се враќаат и странските туристи. Кои престанаа да доаѓаат во Охрид во периодот кога се вршеше приватизацијата. Благодарејќи на субвенциите (и за авионски летови) од владата и општина Охрид. За жал, кога нешто ќе се упропасти, потребно е и време за да заживее повторно. И многу работа.

Абе Трендо,Бранко донесе закон за приватизација ама ДПМНЕ ке уништи тие фирми што ги наброја плус Трудбеник ја опљачка вашиот бивш пратеник Ацо Спировски,Билјана за сокови Славко боксерот и тој е ваш,Славија вашиот Владо Љац со Леку од Велешта ,Бошко Ремис е со вас...

Да додадам ,Охридска трговија со 50 самопослуги и стоковна куќа Ламбе Арнаудов -Небањати,Обуча београдска во центарот можеа да ја купат вработените едната продавница ама едниот вработен од ДПМНЕ им рекол продајте ја на БЕБЕГА-УЧК,рибниот го упропастија ЦЕЛЕ -ЦИП од Пелистерка и тие се со Небањаните ,амамот во чаршијата што го градеше Трудбеник под покровителство на Зарче и тој со Небањаните,,,,,,,нигде Бранко немат прсти замешано.....ајде трендо или други небањати демантирајте ме.

tmoro

Број на мислења : 547
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Охрид на работ на уништување Empty Re: Охрид на работ на уништување

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот