Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

+7
Hamad bim Khalifa
defo
трендафил
хан Ацо
Фири
reiter
osa
11 posters

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by Гостин Чет Јан 15, 2015 11:10 am

Ova mozhebi zasluzhuva cela tema ,zatoa shto egzodusot na mladite od Makedonija pretstavuva navistina golem problem,i e odraz na ekonomskata situacija vo zemjava...

Бугари шверцувале струмичани во ЕУ

Струмичката полиција поднесе кривична пријава против С.А. и Е.В.А. двајцата од Бугарија, за сторено кривично дело злоупотреба на безвизниот режим со државите членки на Европската Унија и на Шенгенскиот договор.

Двајцата за сума од 200 до 300 евра по лице поттикнувале, организирале и транспортирале лица од општините Струмица и Василево и од други места за во државите на Европската Унија, најчесто во Германија, а транспортот го вршеле со пет патнички возила, соопшти МВР.

http://plusinfo.mk/vest/11336/bugari-shvercuvale-strumicani-vo-eu

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by osa Чет Јан 15, 2015 1:14 pm

luxor напиша:Ova mozhebi zasluzhuva cela tema ,zatoa shto egzodusot na mladite od Makedonija pretstavuva navistina golem problem,i e odraz na ekonomskata situacija vo zemjava...

Бугари шверцувале струмичани во ЕУ

Струмичката полиција поднесе кривична пријава против С.А. и Е.В.А. двајцата од Бугарија, за сторено кривично дело злоупотреба на безвизниот режим со државите членки на Европската Унија и на Шенгенскиот договор.

Двајцата за сума од 200 до 300 евра по лице поттикнувале, организирале и транспортирале лица од општините Струмица и Василево и од други места за во државите на Европската Унија, најчесто во Германија, а транспортот го вршеле со пет патнички возила, соопшти МВР.

http://plusinfo.mk/vest/11336/bugari-shvercuvale-strumicani-vo-eu

da te dopolnam ,blagodarenie na ovaa vlada ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата Empty Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by reiter Чет Јан 15, 2015 1:39 pm

Светска банка: 447 илјади жители живеат надвор од Македонија

inbox7.mk/archives/3563

до сега сме слушнале а и не убедувале дека Македонија уште од '70-тите години имала иселување на македонци по светот но ова веќе е катастрофа и не личи на нешто нормално.Едноставно фалбите и бројките на владата и груевски дека сме најдобри или меѓу најдобрите во економија во ЕУ и светот паѓаат во вода.Очигледно од начинот на водење политика на премиерот Г-дин Груевски и владата на Р.Македонија народот нагло осиромашува со што резултира иселување на македонците и истото е со зголемен интерес кај граѓаните за напуштање-иселување од матичната родна земја Македонија.
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by osa Чет Јан 15, 2015 2:10 pm

reiter напиша:Светска банка: 447 илјади жители живеат надвор од Македонија

inbox7.mk/archives/3563

до сега сме слушнале а и не убедувале дека Македонија уште од '70-тите години имала иселување на македонци по светот но ова веќе е катастрофа и не личи на нешто нормално.Едноставно фалбите и бројките на владата и груевски дека сме најдобри или меѓу најдобрите во економија во ЕУ и светот паѓаат во вода.Очигледно од начинот на водење политика на премиерот Г-дин Груевски и владата на Р.Македонија народот нагло осиромашува со што резултира иселување на македонците и истото е со зголемен интерес кај граѓаните за напуштање-иселување од матичната родна земја Македонија.

tochno taka ,no ova samo nashiot lider go pretskazuvashe ,no koj da go slusha ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by Фири Чет Јан 15, 2015 9:49 pm

Даjте да не претеруваме. Не е толку сиромаштиjата колку тоа дека лугето не се сметат за подолу од другите европеjци, знаат дека нема да живеат безкраjно и сакат да живеат сега како европеjци, а не след 20 или 50 години. И наjвеке оти нема надеж од корупциjа и фамилии.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by Фири Чет Јан 15, 2015 9:51 pm

Инаку се знае дека власта раскажува приказни полни со убавини и успехи,а опозициjата става се во црни бои тоа мене лично ме дразни оти секоj види па од драматургиjа нема потреба.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by Гостин Пет Фед 06, 2015 8:54 pm

Dodeka kanalizacija 5, shitelite i kuririte se zagrizeni za egzodusot od Kosovo, pred nos im se slucuva ova...

Младите заминуваат - Македонија старее

http://www.mkd.mk/42486/makedonija/mladite-zaminuvaat-makedonija-staree

ТРИ ЧЕТВРТИНИ ОД МЛАДИТЕ САКААТ ДА СЕ ИСЕЛАТ ВО СТРАНСТВО

http://www.telma.com.mk/vesti/tri-chetvrtini-od-mladite-sakaat-da-se-iselat-vo-stranstvo

Дипломата во џеб и правец „само не тука“

http://www.makdenes.org/content/article/25264633.html

Невработеноста е главна причина за иселување на младите од пелагонискиот регион

http://novatv.mk/index.php?navig=8&cat=22&vest=16810

No toa ni najmalku ne gi zagrizuva zombiranite papagali od korumpiranite mediumi, pa uporno ja zamajuvaat javnosta deka sekade e loso, samo kaj nas tece med i mleko. Za ova bi trebalo eden den da odgovaraat pred organite na pravdata.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by Гостин Пет Фед 06, 2015 9:07 pm

Парите користени за корупција на медиумите се народни. Преку криминални зделки и тендери е плаќана верноста на медиумските гласноговорници на режимот и пласирачи на тезите од центарот за лаги и манипулации.Тоа подлежи на директна кривична одговорност, и независното судство после падот на режимот ке спроведе истрага и секоја криминална дејност ке биде санкционирана.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by хан Ацо Пет Фед 06, 2015 10:30 pm

luxor напиша:Ova mozhebi zasluzhuva cela tema ,zatoa shto egzodusot na mladite od Makedonija pretstavuva navistina golem problem,i e odraz na ekonomskata situacija vo zemjava...

Бугари шверцувале струмичани во ЕУ

Струмичката полиција поднесе кривична пријава против С.А. и Е.В.А. двајцата од Бугарија, за сторено кривично дело злоупотреба на безвизниот режим со државите членки на Европската Унија и на Шенгенскиот договор.

Двајцата за сума од 200 до 300 евра по лице поттикнувале, организирале и транспортирале лица од општините Струмица и Василево и од други места за во државите на Европската Унија, најчесто во Германија, а транспортот го вршеле со пет патнички возила, соопшти МВР.

http://plusinfo.mk/vest/11336/bugari-shvercuvale-strumicani-vo-eu

Па какво кривично дело?!Нели немате визи за ЕУ,каков е проблемот некой да транспортира македонски државянин во Германия?!
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by reiter Вто Мар 17, 2015 5:07 pm

Косово, Македонија и Албанија со најниски минимални плати во Западен Балкан напиша:
Најниски минимални плати во земјите од Западен Балкан имаат граѓаните на Косово, Македонија и Албанија, а највисоки во Хрватска и Црна Гора, објави Евростат. Според последните податоци, минималната плата во Косово се движи од 130 до 170 евра, во Македонија 131 евро, а во Албанија 149 евра. Во Србија минималниот личен доход изнесува 174 евра, а во БиХ 191 евро. Во Црна Гора минималната месечна заработувачка е 193 евра, а во Хрватска таа изнесува 396 евра. Со исклучок на Хрватска, земјите од Западен Балкан се со едни од најниските минимални плати во Европа. За споредба, според Евростат, минималните плати во ЕУ се движат од 184 евра во Бугарија со 1.923 евра во Луксембург. напиша:
http://24vesti.mk/kosovo-makedonija-i-albanija-so-najniski-minimalni-plati-vo-zapaden-balkan

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by reiter Сре Jул 08, 2015 3:30 pm

за некого само бројки наместо граѓани на Македонија која ИЗБЕГАЛЕ од убавините на проектите на владата на чело со Грујошеску...каде е бројката на иселени од источна македонија,може веќе и не се води статистика,

Во 2014 година од Македонија заминале 4208 граѓани напиша:
Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата 23359golema
Во 2014 година од Македонија заминале 4208 граѓани, се констатира во анализата на Заводот за статистика за миграции. Според оваа анализа убедливо најголем број на емигранти се од Охрид, 375 а на второ место според бројката на граѓани кои ја напуштиле Македонија се жители на Тетово, 117. Според етничка припадност најмногу иселеници се етнички Македонци додека на второ место се етничките Албанци. Најголем процент на иселеници, како што покажува анализата на Заводот за статистика се лица кои имаат професија. Меѓу нив најборјни се оние со средно образовение додека на второ место се лицата со високо образовение. Најпосакувана дестинација на емигрантите се САД каде што се иселиле најголем дел од граѓаните. Веднаш зад САД како дестинација на македонската емиграција во 2014 е Австралија, потоа Германија по која следат Швајцарија и Канада, се констатира во извештајот на Заводот за статисика. напиша:

http://novatv.mk/index.php?navig=8&cat=22&vest=23359

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by трендафил Чет Jул 09, 2015 10:56 am

Ако во сите години имало емиграција од 4.208 емигранти годишно, тогаш од 480 според СДСМ иселени Македонци, 42 илјади се во времето откако на власт е континуирано ВМРО. 440 илјади се пред тоа. Спојувам два податока што се вртат на овој форум. Иначе во западна Европа бегаат и луѓе од околните земји членки на ЕУ. Грција, Бугарија и Романија. Сепак никој за тоа не ги обвинува Ципрас, Борисов или Понта. Веројатно затоа што таму опозицијата има со што да размислува реално, а не се обидува да ја обвинува власта за последиците од турското ропство или социјализмот. Во Струмица се работи за жители Роми од т.н. Турско маало. Во кое Заев уште ги нема асфалтирано улиците ниту има направено водовод и канализација. Се работи за луѓе кои сакаат да бараат азил. И кои немаат ни целосно основно образование. Не за обични емигранти. Иначе ако СДСМ беше на власт, помалку емигранти ќе имаше само во еден случај. Ако и понатаму невме безвизен режин со шенген зоната. Иначе ќе имаше повеќе невработени, помали плати, само Сител телевизија ќе беше опозициона, Верушевски ќе не прислушкуваше неказнето и да не набројувам повеќе.

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by Гостин Чет Jул 09, 2015 11:10 am

Ne tresi zeleni... Znaeme kolku se tochni izveshtaite jna partiziranite institucii...Ova verojatno namerno ste go objavile za da mozhete da manipuliurate so brajkite i da obvinite nekogo drug za vashite neuspesi...

Во 2014 година од Македонија заминале 4208 граѓани, се констатира во анализата на Заводот за статистика за миграции.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by трендафил Чет Jул 09, 2015 9:23 pm

Нова ТВ не се сомнева во бројките што ги објавува. И се согласувам наполно со нив. Но за жал големи бројките на иселени има во сите балкански, или пошироко гледано сиромашни држави. Но тоа е повеќе заслуга на историјските и актуелните глобални односи отколку на актуелните влади. Во Македонија ќе имаше повеќе невработени, помала социјална помош, пензии и плати на државните службеници и други фактори што ќе допринесоа за поголемо иселување.Разликата е само во тоа што братучед ми во шеесетите години на минатиот век границата ја помина висејќи под вагон, како да бега од концентрационен логор, па по неколку месечен престој во бегалски логор во Италија со брод е отиден во Австралија, а сега најчесто се патува со авион.

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by defo Чет Jул 09, 2015 10:54 pm

трендафил напиша:Нова ТВ не се сомнева во бројките што ги објавува. И се согласувам наполно со нив. Но за жал големи бројките на иселени има во сите балкански, или пошироко гледано сиромашни држави. Но тоа е повеќе заслуга на историјските и актуелните глобални односи отколку на актуелните влади.

Ова ти сериозно, или не.........разбери дека во Македонија, Србија, Бугарија (за Грција не знам) , главните причини за напуштање на домовите и барање посреќен живот се владите и нивните лоши политики,  на териториите на екс Југославија имало два поголеми периоди на миграција 60'-те години на 20 век и почетокот на 21 век..ова ке влезе и во историјата.  ВО 1960-те моите дедовци заминале кон Австралија, Америка Германија ради политичко-економски причини и зарежување на селата на сметка на „големите“ градови кои требало да и служат на државата. И јас во 2015 повторно планирам да си одам од државава бидејки се чуствувам несигурно, бидејки живеам во држава во која утре на некој Мартин Протуѓер ќе му текне да ме фрли во ендек, или подобра варијанта Грујо да ме затвори во затвор, а нема да ме чуди во скоро време да отворат и некој концентрационен логор за неподржувачи на Грујо.

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by Hamad bim Khalifa Пет Jул 10, 2015 5:59 am

Defo, pastirot naracal proekt za izgradba na gasni komori vo drisla ! .... ZA LUGJE !!! Twisted Evil

............... U stvari...... Rolling Eyes abe batali zaebancija, ne treba da mu se davaat idei na kopukov, se sto odi vo pravec na trebenje - primenuva vo praksa!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by defo Саб Jул 11, 2015 4:03 pm

Шо си прав Халиде, прав си.....треба да ти стане јасно со какви луѓе имаш работа, со самиот потпис на Трендо, во кој и тој како и неговите идоли, повикува на требење на се што е против Груески.

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by Hamad bim Khalifa Саб Jул 18, 2015 6:00 am

Se mislev kade da ja stavam slikava.... ? SE' KAZUVA!Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата 11749333_858280857586626_41086248_n
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by трендафил Чет Jул 23, 2015 10:42 am

defo напиша:
трендафил напиша:Нова ТВ не се сомнева во бројките што ги објавува. И се согласувам наполно со нив. Но за жал големи бројките на иселени има во сите балкански, или пошироко гледано сиромашни држави. Но тоа е повеќе заслуга на историјските и актуелните глобални односи отколку на актуелните влади.

Ова ти сериозно, или не.........разбери дека во Македонија, Србија, Бугарија (за Грција не знам) , главните причини за напуштање на домовите и барање посреќен живот се владите и нивните лоши политики,  на териториите на екс Југославија имало два поголеми периоди на миграција 60'-те години на 20 век и почетокот на 21 век..ова ке влезе и во историјата.  ВО 1960-те моите дедовци заминале кон Австралија, Америка Германија ради политичко-економски причини и зарежување на селата на сметка на „големите“ градови кои требало да и служат на државата. И јас во 2015 повторно планирам да си одам од државава бидејки се чуствувам несигурно, бидејки живеам во држава во која утре на некој Мартин Протуѓер ќе му текне да ме фрли во ендек, или подобра варијанта Грујо да ме затвори во затвор, а нема да ме чуди во скоро време да отворат и некој концентрационен логор за неподржувачи на Грујо.
Ако добро те разбирам мислиш дека братучед ми во 1960 година ја напушти земјата поради лошите политики на тогашната власт. Во време за кое ти мислиш дека било убаво за живеење.
АЈде мала дигресија. Ваљда ако од избирачкиот список на кој се и тие според вас 447 илјади што живеат во странство, бројот и не е толку голем, односно изнесува окулу 1,3 милиона во земјата. Доколку податокот за иселени е точен, како што мислат вљубениците во пастирот Заев.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by Гостин Чет Jул 23, 2015 12:05 pm

Trendafile jas znam deka Defo mozhe puzder da te napravi, no ne mozham da izdrzham a da ne prasham...KADE BRE TI VIDE DEKA DEFO TVRDI DEKA VO 1960 BILO UBAVO ZA ZHIVEENJE?!?!?!?!?!

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by трендафил Пон Jул 27, 2015 3:35 pm

Не знам за Дефо, но мнозинството во поранешна СФРЈ смета дека во тоа време се живеело подобро отколку сега. Дури и во земјите што се членки на ЕУ, односно во Словенија и Хрватска. Кај нас тоа мислење го имаат 100% од симпатизерите на СДСМ мои пријатели. Иначе повторно ќе прашам. Зошто скоро сите од половината милион граѓани на Република Македонија што се иселени во странство ги прогласувате за етнички Македонци и дека се заминати во последните 9 години? И зошто таа бројка не ја одземате од гласачите што се на бирачкиот список како луѓе државјани на нашата земја но кои не влегуваат во пописот затоа што не живеат овде, а ги има на бирачкиот список затоа што се државјани. Ниту зошто мислите дека за Македонија било подобро кога беше на дното по пораст на БДП, а дека е лошо кога е во европскиот врв.
Ако под пуздер подразбираш дека Дефо или било кој друг може да ми пружи аргументи дека тоа што го пишувам е неточно, би сакал да ми пружите можност да се „поправам“. Иако многу ми е тешко да верувам на лидер кој самиот се прогласува за пратеник на Господ, односно дека Бог го црпнал од нива во Муртино за да изврши масовно прислушкување, да наплати на едно евро за државата едно за себе и едно за изградба на црква, односно да се смета за еднаков и со Бога и со државата. И дека поради тоа треба да биде на власт и кога ќе ги загуби изборите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Jул 27, 2015 5:41 pm

Vo Zaev VERBA NEMA! Tie od murtino se najmutni tipovi na planetava. Za razlika od nego Nikolas Grujos so poteklo od Florin , Republika Elada e od gospod praten da ja stavi Makedonija onamu kaj sto i e mesto! Kade ? E za toa ke vi objasni Niche Makedon badzoto na KoceKabana! Twisted Evil
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by трендафил Пон Jул 27, 2015 10:28 pm

Не е проблем тоа што Заев е од Муртино. Туку што си утувил од глава дека е црпнат од страна на Господ и дека во име на Бога купил вила во Грција. За да ги просветли Грците.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by Гостин Вто Jул 28, 2015 10:09 am

Mnogu neinventivno Trendo...Zaev ne si utuvil nishto vo glava...Za razlika od vas, zabeganite zombirani papagali koi ste si utuvile vo MP trojkite deka pastirot vi e bozhji pratenik...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by трендафил Сре Jул 29, 2015 10:20 am

Сакаш ли да кажеш дека на тебе ти утувил во глава дека е црпнат од нива во Муртино и дека како божји представник започнал со масовно прислушкување, монтирање и објавување на обработените материјали. Јас лично не верувам во Богови на земјата. Тоа што не ми пречат климатизираните автобуси во Скопје, новите болници и медицински апарати и опрема, странските инвестиции, сечењето на по некое дрво (ниту кога тоа во неколку поединечни случаи го правеше СДСМ, на пример за странската инвенстиција Рамстор), зголемувањето на пензиите и платите на државните службеници (иако не сум ниту едното ниту другото), новите автопатишта и многу други работи не значи дека не би прифатил и обратно однесување. Какво што вие сакате. Но доколку така на избори одлучи мнозинството гласачи. Но не верувам во такво нешто. Дури и ако продолжите со објавување на монтирани прислушкувани разговори. Да не кажам бомби, како што ги нарекоа платениците на Сорос.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата Empty Re: Се празни Македонија, се бега од сиромаштијата

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот