Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Куда плови овај, брод

5 posters

Go down

Куда плови овај, брод Empty Куда плови овај, брод

Пишување by defo Пон Сеп 07 2015, 22:55

Размислување на Дефо, за правецот на Македонија.
       Прво, власта не влече длабоко во амбис, се со цел неколку партиску врхушки, да си се заштита од се посигурното одење во затвор, заради злоделата извршени врз Македонскиот народ. Злодела од економска и политичка природа.  Во тој процес , се газат и човекови животи онака безкруполозно.
       Втора работа опозицијата, која делимично не успева да ги спои сите оние кои  се против оваа нечовечка, власт бидејќи  во моментов нема СДСМ, ВМРО, ДУИ, има само луѓе кои се за промена на оваа ненародна власт. Треба многу да поработи на тоа да ги обедини сите во оваа борба против ненароднава власт.
      Трето, од ден денешен па натаму треба сериозно да се седне на маса , да се прави стратегија и да се спроведува активно како на 29 април изутрината ќе се разбудиме во слободна Македонија. Некои од правците во кои треба да се движи ова спрема мене се следниве:
      -зајакнување на фронтот против оваа власт, преку организирање заеднички платформи (вклучувајќи ги и опаметните членови на ВМРО)
     -зајакнување на локално ниво  на оваа платформа, бидејќи пример Охрид, Струга  ваква нешто ни да не постои
     -зголемување на маркетингот, буквално да бидат преполнувани (старите) поштенски сандачиња, со (не)делата  на оваа власт
     -започнување на план за иднината на Македонија после Април 2016, план во кој нема да се фалиме со автопати, водоводи, медицински објекти, тоа треба да се подразбира, ќе има план во кој точно ќе имаме план за развој на економијата и социјалната политика.

Четврто и најбитно, стриктен план како да се санираат штетите на 9-годишното владеење на ДПМНЕ.
defo
defo

Број на мислења : 3417
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Куда плови овај, брод Empty Re: Куда плови овај, брод

Пишување by Гостин Вто Сеп 08 2015, 09:10

Kolku shto gledam, si im go dal kluchot za pobeda na izborite vo april...Bidejki znam deka chitaat, se nadevam deka kje pristapat barem kon seriozna analiza na napishanovo...Frlanje se na edna karta, t.e. na pregovorite i pomoshta od strancite e vo najmala raka neseriozno...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Куда плови овај, брод Empty Re: Куда плови овај, брод

Пишување by defo Вто Сеп 08 2015, 11:46

Само на странците, не може и не смееме да се надеваме, пошо гледаме колку се превртливи и подкупливи.....иако цело време Миленко, Латас, Мирка(о), Јанко ги критикуваат..........
defo
defo

Број на мислења : 3417
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Куда плови овај, брод Empty Re: Куда плови овај, брод

Пишување by osa Вто Сеп 08 2015, 13:00

i moeto razmisluvanje e vo toj pravec defo ...eve ubav primer kako treba da se priblizat do graganite ,sekoja chest na TV Telma pred dva tri dena snimila grupa gragani koi se zalat deka Sokol Mitrevski ne im ja napravil ulicata i pokraj toa shto vetil pred da go izberat na poslednite lokalni izbori ..i vesta odeshe taka shto ja pushtia i snimenata amaterski snimka kade shto lichno Sokol Mitrevski im veli ako glasate za mene ke vi ja napravam ulicata ,ako ne nema da vi ja napravam ulicata ....
vo ovoj sluchaj nemoze da vikaat lepeni prelepeni ....se e vistinito i lichno od ustata na lazovite ...
veruvam deka ima ushte bezbroj vakvi materijali koi do kraj ke gi sogolat ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16404
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Куда плови овај, брод Empty Re: Куда плови овај, брод

Пишување by трендафил Вто Сеп 15 2015, 21:05

Сигурно е дека општина Ѓорче Петров нема пари да направи се што е пропуштено со децении за кус период, па има одредени приоритети. Веројатно од улицата што не е направена нема да гласаат за Сокол на следните локални избори. Но ако за него гласа мнозинството, тој ќе биде градоначалник повторно. Ако гласаат за друг, тој ќе победи.
Иначе секој гласач си има свои приоритети. Претпоставувам дека мнозинството што гласа за оваа власт, пред се тоа го прави поради тоа што ова е прва македонска власт што го смалува јазот со другите земји, односно за прв пат во нашата историја имаме поголем економски раст од повеќето европски земји. До сега тие имаа поголем раст, па од година во година беа побогати од нас. Втората голема причина е односот кон македонската историја, врз која се базира нашиот идентитет и име.
Да не заборавам. Денес е 15 септември. Ден на кој македонците ја предадоа судбината во рацете на СДСМ пред 13 години. ЗНаете што ветивте, а што исполнивте. Сите знаеме што вети сегашната власт и што исполни. Поради огромниот процент на исполнети ветувања ВМРО и победува и според анкетите ќе победи и на априлските избори. А власта на секои избори е во предност пред опозицијата. Од неа зависи дали ќе победи или ќе загуби. За да победи опозицијата мнозинството треба да мисли дека е подобра од власта. Дали тоа може да се помисли за опозиција што ја подржуваат непријателите на Македонија. Тие што се соучесници во криминалот што Грција го врши врз нас со непочитување на судската пресуда од Хаг. Треба ли да ве потсетам дека соросоидите и СДСМ со амбасадорите на земјите што и сега ве подржуваат ја клеветеа Македонија дека ја прекршила Времената спогодба со спомениците од нашата историја подигнати во центарот на Скопје. Клевета што ја птфрли меѓународниот суд во Хаг.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Куда плови овај, брод Empty Re: Куда плови овај, брод

Пишување by Гостин Сре Сеп 16 2015, 08:04

Znaev deka ne trebashe da ja stavam reportazhata od Slatino...Pak pochna da sonuvash senishta od minatoto...No sepak, ne mozham da odoleam, pa eve uste ednash...

Куда плови овај, брод %D0%B1%D0%B0%D0%BD%D0%B5-21

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Куда плови овај, брод Empty Re: Куда плови овај, брод

Пишување by Гостин Сре Сеп 16 2015, 08:17

трендафил напиша:Претпоставувам дека мнозинството што гласа за оваа власт, пред се тоа го прави поради тоа што ова е прва македонска власт што го смалува јазот со другите земји, односно за прв пат во нашата историја имаме поголем економски раст од повеќето европски земји. До сега тие имаа поголем раст, па од година во година беа побогати од нас.

Za malku kje zaboravev...Eden vodenichar sekogash tvrdeshe deka fantstichni scenarija kako tvoevo ovde, se mnogu barani vo Holivud, i deka pari kje namlatish samo ako gi imash vistinskite konekcii...Sakash da te povrzam so nego??? Куда плови овај, брод Smiley-laughing014

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Куда плови овај, брод Empty Re: Куда плови овај, брод

Пишување by трендафил Сре Сеп 16 2015, 12:11

Тоа е фантастика само во вашиот затворен свет, односно светот на симбиоза на СДСМовци и соросоиди. А не верувам дека Холивуд ќе сними филм за толку мал број потенцијални гледачи. Во реалниот свет Македонија има меѓу најголемите порасти на БДП во Европа (што значи дека ја намалуваме разликата со европјаните) и најголемо намалување на невработеноста на светот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Куда плови овај, брод Empty Re: Куда плови овај, брод

Пишување by Гостин Сре Сеп 16 2015, 12:38

трендафил напиша:Тоа е фантастика само во вашиот затворен свет, односно светот на симбиоза на СДСМовци и соросоиди. А не верувам дека Холивуд ќе сними филм за толку мал број потенцијални гледачи. Во реалниот свет Македонија има меѓу најголемите порасти на БДП во Европа (што значи дека ја намалуваме разликата со европјаните) и најголемо намалување на невработеноста на светот.

Falsifikuvanite izveshtai na pastirskata vlada za zgolemuvanjeto na BDP ne se relevantni Trendafile...A toa shto pola milion makedonci otidoa da rabotat vo stranstvo i so toa se namali nevrabotenosta, navistina e vasha zasluga...Mozhesh da se gordesh Trendafile...Vie ste edinstvenite koi po vtorata svetska vojna, uspeale da napravat masoven egzodus na makedoncite...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Куда плови овај, брод Empty Re: Куда плови овај, брод

Пишување by трендафил Сре Сеп 16 2015, 13:18

Половина милион се отидени за повеќе децении. Не само во последната. Но во секој случај зголемен е бројот на вработени. Повеќе десетици илјади во индустријското производство, а најповеќе во услужните дејности. Манипулирате со бројот на македонски државјани во странство, од кои поголемиот дел не се Македонци по род, како ВМРО да било на власт 70 години од возобновувањето на нашата држава, а не дека СДСМ била на власт повеќе од 56 години по АСНОМ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Куда плови овај, брод Empty Re: Куда плови овај, брод

Пишување by Гостин Сре Сеп 16 2015, 14:34

трендафил напиша: СДСМ била на власт повеќе од 56 години по АСНОМ.

Toa beshe partijata vo koja ti chlenuvashe pred da stanesh grujovist, neli??? Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Куда плови овај, брод Empty Re: Куда плови овај, брод

Пишување by Гостин Вто Сеп 22 2015, 10:28


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Куда плови овај, брод Empty Re: Куда плови овај, брод

Пишување by трендафил Вто Сеп 22 2015, 11:05

Тео напиша:
трендафил напиша: СДСМ била на власт повеќе од 56 години по АСНОМ.

Toa beshe partijata vo koja ti chlenuvashe pred da stanesh grujovist, neli??? Twisted Evil
Кога јас го напуштив СДСМ Никола Гртуевски имал десетина години. Па не ти држи паушалното обвинување дека поради него сум ја напуштил вашата партија. Но и ако е така тоа нема врска со дискусиите на форумов. Кои би требало да бидат на одредени теми, а не на меѓусебно препукување поради препукување. Зошто мислиш дека ако некој некогаш подржувал една партија, не смее да ја напушти до смрт?
Што се однесува до докторот Мустафа, не ми е јасно доколку не е будала, зошто барал кредит, и вториот пат, од банка која наводно го уценува. И колку што ми е познато, во 2004 година, кога се започнало, на власт не беше ВМРО-ДПМНЕ. Па според мене треба човек да биде многу „чукнат“ да поверува во оваа приказна. Но да го оставиме судот да си ја врши работата. Вклучувајќи ја и специјалната обвинителка, доколку Заев навистина ги прислушкувал и разговорите на овој лекар.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Куда плови овај, брод Empty Re: Куда плови овај, брод

Пишување by Гостин Вто Сеп 22 2015, 15:01

трендафил напиша:
Кога јас го напуштив СДСМ Никола Гртуевски имал десетина години. Па не ти држи паушалното обвинување дека поради него сум ја напуштил вашата партија.

Nemoj sega taka Trendafile...Ne rekov jas deka komunjarite si gi napushtil zaradi Grujokio...Fino ti napishav...


Za starite dobri vreminja koga kako verna komunjara mu sluzheshe na marshalot??? I vo JNA, i nadvor od nea...No, marshalot umre, nemashe povekje komunjarska diktatura, pa ti si pobara nov gazda...Grujoshesku, kakov-takov, sepak e diktator so komunjarski maniri i komunjarski populizam...Toa e najblisku do mentalitetot na komunjarite jugonostalgichari kako tebe, neli???

Eve i link do postot...

https://melnica.forummk.com/t12p100-topic#21324


I koga kje poglednash deka Grujoshesku e roden 1970, a Tito umre vo 1980,  togash frapantno e kako i bez da go znam sega vekje napishanoto od tebe sum pogodil vo srzhta...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Куда плови овај, брод Empty Re: Куда плови овај, брод

Пишување by Hamad bim Khalifa Вто Сеп 22 2015, 20:38

Ja napustil "vashata" partija ?!?! Pa shto kur barashe u nejze ???? I shto cekash ushte? Koga ke ja napushtish partijata na GrujoFakis????
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Куда плови овај, брод Empty Re: Куда плови овај, брод

Пишување by Гостин Сре Сеп 23 2015, 17:25


Интересен развој на настаните. Докторот Адил повторно обвинува. Дали тоа полека исчезнува стравот од властодршците?

ДОКТОР АДИЛ МУСТАФА: МУСА ЏАФЕРИ МИ РЕЧЕ, АКО МНОГУ ЗБОРУВАШ ЌЕ ОДИШ ВО ЗАТВОР

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Куда плови овај, брод Empty Re: Куда плови овај, брод

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Сеп 23 2015, 21:20

Epa gotovo, izgleda vekje nikoj ne gi recka, osven stadovo chobansko! A i toa pocna se poglasno da blee!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Куда плови овај, брод Empty Re: Куда плови овај, брод

Пишување by трендафил Сре Сеп 23 2015, 21:47

Колку што гледам лажете. Докторот и неуспешен бизнисмен денеска повторно јадеше фекалии. Не од затвор туку на слобода. А беше затворен за неплатена парична казна. Веднаш откако го подмирил долгот тој е ослободен. Тој бил осуден или да ја плати казната или да одлежи 170 дена затвор. Во Македонија не пишува во ниту еден закон дека ако некој зборува против власта е амнестиран од сите видови криминал.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11003
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Куда плови овај, брод Empty Re: Куда плови овај, брод

Пишување by Гостин Сре Сеп 23 2015, 22:18

Trendafile, ajde zhiti se, kazhi shto toa izlazhale luxor i kalifot?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Куда плови овај, брод Empty Re: Куда плови овај, брод

Пишување by Гостин Саб Сеп 26 2015, 14:58

Eve kade plovi brodot...za pastirot i familijata kon Idrizovo...a za narodot (se nadevam) vo podobra idnina...

БРИСЕЛ ЌЕ СЕ ВКЛУЧИ И ВО ИЗБОРИТЕ

Владата му соопштила на Јоханес Хан дека државната администрација од 2006 година се зголемила за 300 отсто

Слободанка Јовановска

Европската унија подготвува масивна операција за изборите во Македонија, и за таа цел ќе вклучи не само набљудувачи и експерти, туку и пари. Ова, како што се дознава, го најавил еврокомесарот Јоханес Хан додека престојуваше минатиот петок во земјата, објаснувајќи дека целта е следните избори да бидат „најдобри што можат“, без какви било шанси да се одлагаат.

Поради тоа еврокомесарот Хан инсистираше да се забрзаат преговорите во работните групи и да не се чекаат дури ни роковите, пред се бидејќи одлагањето на изборите ќе значи и поместување на рокот за оставката на премиерот Никола Груевски и тие на другите министри, што Брисел не сакал никако да се случи. Тоа го објаснува и енормниот притисок точно на 15 септември да се постигне договорот на јавниот обвинител и воопшто притисокот да се оствари „во минута“ политичкиот договор. Во целиот процес ќе бидат вклучени ОБСЕ, ОДИХР и Советот на Европа, со очекување драстично да се стесни просторот за изборни злоупотреби, а да се отвори простор за целосно владеење на правото во Македонија.

Хан дури порачал дека нема потреба од акцискиот план на Владата, кој е нејзин главен аргумент во битката за шестата препорака, бидејќи како што рекол, вклучените во него го трошат времето да го пишуваат наместо да работат. Целта на еврокомесарот била да ја стави во втор план формата, а да инсистира на суштината, односно со притисок да се спроведат ургентните приоритети од извештајот на Рајнхард Прибе да се подобри до таа мерка имиџот на Македонија во ЕУ, што тој ќе може да ги притисне силно земјите-членки на ЕУ да ни дадат преговори за членство.

Сигнал каде што Брисел ја води Македонија било инсистирањето на Хан на масата за висок дијалог минатиот петок да седнат и претставници на политичките партии, така што во тоа својство во него учествувала Радмила Шеќеринска, што се гледа како порака дека за Брисел власта во Македонија веќе е транзициска, иако оставките дури сега треба да следат.

Неофицијално се тврди дека Хан од списокот средби ја избришал таа со спикерот на парламентот Трајко Вељаноски, иако лебди толкувањето која била причината за тоа. Според она што го најавил еврокомесарот, до декември ЕУ ќе се фокусира на политичката слика во нашата држава, а потоа и на економската, бидејќи оценката на Брисел била дека земјата се задолжува со недозволиво брзо темпо и дека, иако процентот на долгот е мал во однос на БДП и помал и од повеќе земји-членки на ЕУ, тие до него дошле по стотици години економска активност, а ние во „галоп“. Најинтересна информација што произлезе од дијалогот на високо ниво зад затворена врата е дека Владата конечно излегла со прецизна бројка за обемот на државната администрација која, како што известиле, во моментов брои 185.000 без тие во јавните претпријатија, за разлика од 2006 година, кога била 65.000 или зголемена за речиси триста отсто!

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Куда плови овај, брод Empty Re: Куда плови овај, брод

Пишување by tmoro Сре Сеп 30 2015, 17:24


tmoro

Број на мислења : 547
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Куда плови овај, брод Empty Re: Куда плови овај, брод

Пишување by Гостин Сре Сеп 30 2015, 17:40

Mozhebi i ima neshto tochno...Kabranov pishuvashe za shamarot koj go dobil Miloshovski od bate Sashe koga odbival da se povleche od minister za nadvoreshni...Posle toa podnese ostavka kako popche...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Куда плови овај, брод Empty Re: Куда плови овај, брод

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот