Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Слободата на медиумите

+11
reiter
Пат
ЧеГиВара
Hamad bim Khalifa
Фири1
tmoro
bratucedot
Dadeda
Kalinda
Фири
osa
15 posters

Страна 5 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Слободата на медиумите - Page 5 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Саб Aвг 22 2015, 21:58

Трендо, ајде бре биди добар и признај, во што те фатиле тебе па така жестоко ги браниш?

Сарма од Сител бил осуден на условна казна за дилање марихуана

Дали причината што новинарот на Сител, Александар Спасовски Сарма е најгласен во владината пропаганда против критичарите на режимот е судската пресуда со која е осуден на условна казна затвор поради продажба на марихуана, прашува неделникот „Фокус“.

Слободата на медиумите - Page 5 1475916_10204783181562411_7153733813678149528_n1-540x313

„Фокус“ во последниот број објави пресуда од 2011 во која Сарма е осуден условно бидејќи на 26.08.2008 година околу 21 часот бил приведен од страна на МВР бидејќи кај него биле пронајдени неколку пакувања марихуана. Сарма бил осуден условно, и не смее да го повтори делото до 2016 година. Но, во самата пресуда пишува дека истиот е познат на полицијата и дека и пред тоа бил сторител на други кривични дела.

Слободата на медиумите - Page 5 11908270_10206833291098375_2138239033_n1
Слободата на медиумите - Page 5 11911789_10206833294458459_86348970_n
Слободата на медиумите - Page 5 11949608_10206833295858494_1560127850_n
Слободата на медиумите - Page 5 11903371_10206833296338506_65004791_n

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 5 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Hamad bim Khalifa Саб Aвг 22 2015, 23:27

Trendo go fatile kako stava slanina u posno gravce! Twisted Evil
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 5 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by трендафил Пет Сеп 04 2015, 09:42

Тео,

Ајде уште еднаш, без да користам примитивни зборови што ги заслужуваш, да се обидам да ти кажам дека не е убаво да ја користиш несреќата на македонскиот народ да се бори за војските на поробувачите. Иако не верувам дека поради заслепеноста од омраза кон сите што не се од СДСМ и Сорос знам дека нема да успеам да променам ништо. Зошто не се обидеш да се концентрираш на фактите или на тоа што мислиш дека е вистина, наместо да се обидуваш да ги омаловажиш луѓето што ги мразиш без да напишеш зошто е тоа така. Доколку воопшто знаеш зошто ги мразиш.
Иначе да ти кажам дека ниту татко м и бил Турчин во турско, ниту Србин во време на српското, подоца преименувано во југословенско) ропство, ниту Бугарин во бугарско. Имав роднина што бил колега офицер во кралската југословенска војска и потчинет на народниот херој, генералот Михајло Апостолски во времето кога Македонија била Вардарска Бановина, но и соборец и потчинет во македонската војска која во НОБ има изборено слобода на ова парче македонска земја. Подоцна и офицер во ЈНА. И цело време бил Македонец. Патем се борел и во деловите од Македонија кои сега се делови од други околни држави.
Иначе Уставното име и сега ни е Република Македонија и Груевски поради тоа е прогласен за македонски националист. Такво нешто странците не спомнале за Киро или Бранко. Зборувам за странците на кои гледам ти и твоите им верувате и често ги цитирате на форумов. Не за неколкуте милијарди Кинези и Индијци.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 5 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Hamad bim Khalifa Пет Сеп 04 2015, 18:28

Ova ti e odgovor na mojot post od pred dve nedeli?Evil or Very Mad
Abe trendo mozes sto pati da se udirash vo gradi i da trubish na siot glas: JAS SUM MAKEDONEC I JA SAKAM MAKEDONIJA!!!!
Samo odma da si ja dopolnish parolata : "ZA DA JA MOLZAM" !
kolku da odrzuvash cekor so grkceto zabegano.
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 5 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Саб Сеп 05 2015, 18:15

трендафил напиша:Тео,

Ајде уште еднаш, без да користам примитивни зборови што ги заслужуваш, да се обидам да ти кажам дека не е убаво да ја користиш несреќата на македонскиот народ да се бори за војските на поробувачите. .

Trendafile, toa shto del od makedoncite oblekle tugji uniformi, zele oruzhje vo raka i pod tugjo zname, za tugji drzhavi i interesi, se ipoubivale pomegju sebe, pritoa zaednichki i slozhno ubivajki gi najmnogu onie koi se borele za interesite na makedonskiot narod i nezavisna Makedonija, ne e nesrekja, tuku predavstvo...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 5 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by трендафил Пон Сеп 07 2015, 09:00

Сериозно ли мислиш дека сите што ја облекле униформата на војската на Кралството на Србите, Хрватите и СЛовенците, подоцна преименувана во војска на Југославија или уште подоцна во ЈНА се предавници. Што се бореле против независноста на Република Македонија. А не луѓе што во одредени историјски околности морале така да направат.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 5 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Пон Сеп 07 2015, 09:52

Chitaj vnimatelno Trendafile, i chesno, sam za sebe, odgovori si na slednoto prashanje...

Ako tie "што ја облекле униформата на војската на Кралството на Србите, Хрватите и СЛовенците, подоцна преименувана во војска на Југославија или уште подоцна во ЈНА" ne se predavnici tuku patrioti, togash shto bile ovie od citatot podolu???

Do prvata javna masovna demonstracija na nezadovolstvoto od
nemoznosta za teritorialno obedinuvanje na makedonskiot narod dojde na Bozik 1945.Edinici na makedonskata armija stacionirana  na
skopskoto kale protestiraa na gradskiot plostad.Sakame da odime na
SOLUN a ne na Srem izvikuvaa pobunetite vojnici sakajci    da go  oslobodat SOLUN.Od isti vakvi pricini dojde i do buntot na  vojskata kaj Stip
vo Stipskiot garnizon.Ovie buntovi se zestoko zadusenii izreceni se 40
smrtni kazni.Vo sredinata na januari1945 dojde i do dvete najmasovni
politicki egzekucii.Strelani se 53 zatvorenici voVeles i 48 vo Kumanovo

http://acelav.tripod.com/id5.html

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 5 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by трендафил Вто Сеп 15 2015, 21:31

Не ти прашањето прецизно. Дали мислиш на македонските патриоти или на егзекуторите, односно на титоистите? За македонските патриоти имам високо мислење, за стреланите дека не се сите патриоти, но дека сите се жртви на теророт на комунистите. Дека се обвинети, осудени и убиени без судење. Нешто што на друга тема на овој наш форум го посакуваат наследниците на комунистите, социјалдемократите кои повикуваат на атентат на нивните политички противници. Иако сега за 7 месеци ќе имаме избори. Нешто што во 1945 година било научна фантастика. Но по тоа време пати еден проесечен социјалдемократ. Како што мрзи неокласичен стил (кој погрешно се нарекува барок), треба да мрази стиропор како изолација, да ја мрази нашата античка историја од дното на душата ... А најповеќе од се да ги мрази изборите. Затоа што на нив не може да победи неговата политичка опција.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 5 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Сре Сеп 16 2015, 08:08

Trendafile ne se pravi so sila glup...Ako imash makar malku chesnost vo sebe, vreme e da priznaesh deka imalo i kje ima Makedonci koi nitu oblekle tugja uniforma, nitu se borele za tugji interesi...A so toalet-tezata deka predavstvoto na Makedonija i sluzhenjeto vo tugji vojski i na tugji interesi e nesrekja, znaesh shto treba da napravish...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 5 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by трендафил Сре Сеп 16 2015, 14:19

Се разбира дека има. Тоа во времето на СФРЈ беа тие што беа неспособни за служење на воениот рок.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 5 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Сре Сеп 16 2015, 14:47

Se rasplaka Trendafile??? Za starite dobri vreminja koga kako verna komunjara mu sluzheshe na marshalot??? I vo JNA, i nadvor od nea...No, marshalot umre, nemashe povekje komunjarska diktatura, pa ti si pobara nov gazda...Grujoshesku, kakov-takov, sepak e diktator so komunjarski maniri i komunjarski populizam...Toa e najblisku do mentalitetot na komunjarite jugonostalgichari kako tebe, neli??? Sega kje te rasplacheme ushte ednash Trendafile...Makedoncite i ovoj pat kje se oslobodat od diktaturata i kje ja stabiliziraat makedonskata drzhava...A ti so gordost mozhesh da im raskazhuvash na svoite vnuci deka si sluzhel na dvajca diktatori...Koi kontinuirano rabotele protiv interesite na makedonskiot narod... Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 5 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by трендафил Сре Сеп 16 2015, 18:58

Ова ќе го покажувам на луѓето што ме познаваат за да се смеат. Меѓу кои има и симпатизери на твојата партија. Толку глупости во толку малку зборови не сум прочитал одамна. Иначе биди сигурен дека Македонците нема да дозволат странци да им формираат вазалска влада и дека на СДСМ додека не почне да води своја, македонска политика, ќе биде опозиција се до гаснењето на партијата. Без можност да се преименува како што еден конгрес почнавте како комунисти, а го завршивте како социјалдемократи. На твоите пишувања може да ми потечат солзи, но од смеење.
Да те прашам уште еднаш. Можеш ли еднаш да ги почитуваш основните правила на сите форуми. Да пишуваш на темата. А оваа е за слободата на медиумите. Кои ги сметавте за слободни кога сите освен Сител го подржуваа СДСМ и кога сите добиваа награда за тоа од Сорос. Доколку сакаш да дискутираш за униформи, за мене или за било што друго, отвори друга тема. Вака ни го спинуваш форумов без потреба. И без резултат. Затоа што сум навикнат на ваков однос од симпатизерите на СДСМ по форумите. Иако морам да признаам порано немало ваков примитивизам. Ни по медиумите ни по форумите. Можам да замислам на кое ниво ќе паднат дискусиите откако ќе ги загубите изборите во април.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 5 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Чет Сеп 17 2015, 14:42

трендафил напиша:Ова ќе го покажувам на луѓето што ме познаваат за да се смеат. Меѓу кои има и симпатизери на твојата партија. Толку глупости во толку малку зборови не сум прочитал одамна.

Mislish kje im bide smeshno toa shto so sluzhel na dvajca diktatori???

трендафил напиша: Иначе биди сигурен дека Македонците нема да дозволат странци да им формираат вазалска влада

Tochno...Zatoa i kje go otstranime stranskiot vazal, a tvoj pastir Grujoshesku od vlast...

трендафил напиша: и дека на СДСМ додека не почне да води своја, македонска политика, ќе биде опозиција се до гаснењето на партијата. Без можност да се преименува како што еден конгрес почнавте како комунисти, а го завршивте како социјалдемократи. На твоите пишувања може да ми потечат солзи, но од смеење.

Pa, nema prichina da ne ti veruvam...Ti najdobro ja poznavash svojata poraneshne partija...Chij najgolem grev, spored tebe e toa shto se demokratizirala...

трендафил напиша:Да те прашам уште еднаш. Можеш ли еднаш да ги почитуваш основните правила на сите форуми. Да пишуваш на темата. А оваа е за слободата на медиумите. Кои ги сметавте за слободни кога сите освен Сител го подржуваа СДСМ и кога сите добиваа награда за тоа од Сорос.

Kje se potrudam Trendafile...Ti davam zbor...Ova za pravilata...A za lagata deka samo shitev tv bila na stranata na grujoshesku, nema da odmolcham...Zatoa sto e laga...Najzasluzhen za doaganje na pastirot ti na vlast e Velija so A1 tv, koj za toa beshe nagraden so besplaten prestoj vo Idrizovo...

трендафил напиша:Доколку сакаш да дискутираш за униформи, за мене или за било што друго, отвори друга тема. Вака ни го спинуваш форумов без потреба. И без резултат.

Ne beshe raspravata za uniformi Trendafile...No, nejse, neka bide kako shto sakash...Koga kje pochuvstvuvam potreba da diskutiram so tebe za uniformi, sekako kje otvoram tema...

трендафил напиша:Затоа што сум навикнат на ваков однос од симпатизерите на СДСМ по форумите. Иако морам да признаам порано немало ваков примитивизам. Ни по медиумите ни по форумите. Можам да замислам на кое ниво ќе паднат дискусиите откако ќе ги загубите изборите во април.

Mozhebi zatoa shto ne sum chlen na tvojata bivsha partija Trendafile, a nitu nejzin simpatizer, sum malku pozhestok vo kritikite...A ako zememe vo predvid deka toa poslednoto e nauchna fantastika, (ti dadov preporaka kade da se javish so scenarioto), kje vidish kolku pozhestok kje bidam so kritikite kon novata vlada, koja sigurno kje bide formirana od tvojata poraneshna, a veruvam i idna partija...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 5 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Сре Сеп 23 2015, 17:28

Ивонче милионче на нова задача. Да ги протне грујовистичките методи во договорот за медиумите што произлегува од Пржино.

И НОВИНАРИТЕ СО ПРЕДЛОЗИ ВО РАБОТНАТА ГРУПА ЗА МЕДИУМИТЕ

Ивона Талевска од МАН истакнала дека и ова здружение излегло со неколку барања на состанокот на работните групи.

– Прво што побаравме е да се заострат казните за навреда и за клевета за новинарите. Понатаму, треба да се промени финансирањето на јавниот сервис, а, исто така, битно е и прашањето порталите да се вклучат во постојните закони што ги опфаќаат медиумите – изјави Талевска.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 5 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Сеп 23 2015, 21:16

Namesto da si ja pripremi peshterata ..... zimo doagja. Osven toa ovaa zima za nekoi ke bide mnoooooogu dolga, povekjedecenijska....
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 5 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by трендафил Сре Сеп 23 2015, 21:59

Види Тео. Прво ниту некогаш сум му служел на последниот диктатор на овие простори. Влегов во партијата со намера да сменам нешто, а кога видов дека нема шанси за нешто такво си заминав. И од тогаш не сум член на ниту една партија. Најблиску до диктатура бевме во периодот од 1884 до 1998 година. Кога имаше изборна измама и кога по собраните потписи за референдум за предвремени избори немаше ни референдум ни предвремени избори. Оваа власт најчесто излегува на избори. Со самото тоа е најдемократска. По следните избори самиот ќе заклучиш дека, се надевам не од намера туку затоа што си подлегнал на соросоидната пропаганда, си бил во заблуда. Ќе можеш да ја критикуваш власта. И треба да се критикува секоја власт со намера да ги исправи евентуалните грешки. За жал во Македонија со ваква опозиција сме хендикепирани и ни е страв да ја критикуваме власта. Но не поради диктатура, туку од страв критиките да не помогнат да се врати на власт СДСМ. Кој ни за влакно се нема променето. Ако како промена не го сметаме тоа што лидерот сега е амнестиран криминалецд.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 5 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Сеп 23 2015, 22:02

трендафил напиша:Види Тео. Прво ниту некогаш сум му служел на последниот диктатор на овие простори. Влегов во партијата со намера да сменам нешто, а кога видов дека нема шанси за нешто такво си заминав. И од тогаш не сум член на ниту една партија. Најблиску до диктатура бевме во периодот од 1884 до 1998 година. Кога имаше изборна измама и кога по собраните потписи за референдум за предвремени избори немаше ни референдум ни предвремени избори. Оваа власт најчесто излегува на избори. Со самото тоа е најдемократска. По следните избори самиот ќе заклучиш дека, се надевам не од намера туку затоа што си подлегнал на соросоидната пропаганда, си бил во заблуда. Ќе можеш да ја критикуваш власта. И треба да се критикува секоја власт со намера да ги исправи евентуалните грешки. За жал во Македонија со ваква опозиција сме хендикепирани и ни е страв да ја критикуваме власта. Но не поради диктатура, туку од страв критиките да не помогнат да се врати на власт СДСМ. Кој ни за влакно се нема променето. Ако како промена не го сметаме тоа што лидерот сега е амнестиран криминалецд.

Da ne si jalnash? Mislam deka ke e 1384 do 1998 ?!?!? Od doagjanjeto na Turcite.......
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 5 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by трендафил Сре Сеп 23 2015, 22:09

Лапсус кибордус. Се работи за мандатот од 1994 до 1998 кога имаше изборна кражба. Според ВМРО, но и по изјавите на Петар Гошев, Ристо Пенов, Андреј Жерновски ...

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 5 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Сре Сеп 23 2015, 22:25

Pa kako toa vo taa teshka diktatura, bez nasilstvo, bez zhrtvi i slichno, dpmne na chelo so Ljubcho dojde na vlast vo 2008??? Diktatorite organiziraa izborna krazhba vo korist na Ljubcho??? Kako shto tvojot pastir redovno gi falsifikuva izborite vo svoja korist??? Chudna diktatura Trendafile...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 5 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by трендафил Сре Сеп 23 2015, 22:38

И ти имаш направено ненамерна грешка. ВМРО дојде на власт во 1998 година. Претходно беа направени измени во изборниот законик по кои во Македонија не може да се победи со изборна кражба и таа можност со секои следни избори е помала. Нема шанси некој да украде 200 илјади гласови.
Кога пишував за диктатура мислев на односот на СДСМ кон референдумите. Прво не се почитуваше народната волја кога во 1996 година беа собрани доволно потписи за распишување референдум за предвремени избори, туку отпосле се изгласа закон според кој за својот мандат одлучуваат единствено пратениците, а не и тие што ги избрале, односно народот. Што по мое мислење не е демократски. На следниот референдум, за општинските граници, СДСМ повика на бојкот. Кога власт повикува на бојкот на гласање, тоа може да се смета и за застрашување. Посебно слоганот дека некои прашања не заслужуваат одговор, ако прашањето го поставува народот, не баш демократски. А се што не е демократски е диктаторски во некоја рака.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 5 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Сре Сеп 23 2015, 22:41

Tochno, blagodaram za ispravkata...Vo takov sluchaj znachi nemash protiv izbornoto zakonodavstvo neprestano da se podobruva??? Jas navistina bi sakal da gi znam tvoite argumenti protiv predlogot Makedonija da bide edna izborna edinica i partiite da nastapuvaat so otvoreni listi...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 5 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Hamad bim Khalifa Чет Сеп 24 2015, 18:32

Тео напиша:Tochno, blagodaram za ispravkata...Vo takov sluchaj znachi nemash protiv izbornoto zakonodavstvo neprestano da se podobruva??? Jas navistina bi sakal da gi znam tvoite argumenti protiv predlogot Makedonija da bide edna izborna edinica i partiite da nastapuvaat so otvoreni listi...

Trendolakis nema svoi argumenti, toj samo gi prevzema argumentite na pastirot a toa se: 20 pratenici od dijasporata - minimum! Do pocetok na izbornata trka najmalku 50% pratenici vo parlamentot od dijasporata + 1/4 od Pustec za stabilno mnozinstvo koe nema da raboti pod pritisok i uceni !!!!Слободата на медиумите - Page 5 Images?q=tbn:ANd9GcTtQHCdHl1ycH5muS7mOHm6keYH-COCYatFvrMQy35i2cVlLayO0g
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 5 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Сре Сеп 30 2015, 08:56

Во страв заради криминалните спреги со власта членови на судскиот совет почнаа да им се закануваат на новинарите.

ШОКАНТНО: Претседателот на Судскиот совет му се закани на новинар на Вест – Не прашувај за бомбите за твое добро!

Слободата на медиумите - Page 5 132822032-540x300

Претседателот на Судскиот совет Бранко Ушковски и во понеделникот одби да одговори на прашањето на дневниот весник „Вест“ дали смета дека токму Судскиот совет е тој што ја загрози независноста на судиите во Македонија, со оглед на тоа што го чувме во т.н. политички бомби.

Беше прашан конкретно за експретседателката на Советот Александра Зафировска, за која во еден од прислушуваните материјали беше објавено како од секретарката на премиерот чека да ја поврзе со него за да му го каже списокот на судии што треба да бидат избрани.

“Се работи за шпекулации. Не одговарам на такви прашања”, рече Ушковски, како и неколкупати досега прашан на оваа тема.

“Па нели Зафировска ја слушавме во бомбите, како го реди изборот на судии по нарачка на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ”, го прашавме пак.

“Јас се прашувам дали медиумите постапуваат од ист аспект и спрема самите себе”, возврати Ушковски.

“Експретседателката Зафировска тера втор шестгодишен мандат во Судскиот совет, таа не си поднесе оставка”, го потсетивме претседателот на Судскиот совет.

“Јас не би ги коментирал овие прашања, прво, за заштита на интегритетот на самиот судија што го спомнавте, второ, за заштита и на самите вас што го поставувате ова како прашање”, одговори тој.

“Што, треба да ме уапси некој?”

“Не, не реков дека треба да ве уапси. Благодарам”, рече вознемирен Ушковски, и не дозволи други прашања.

Столчето на Александра Зафировска вчера на дебатата за заштита на судиите од притисоци беше едно од ретките што беше означено со име и презиме, а остана празно.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 5 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by трендафил Пон Ное 23 2015, 20:30

Смешно е кога амбасадорите на влади кои имаат со 20 милиона евра платено новинари во обид да ја срушат демократски избраната македонска влада од петни жили се обидуваат да не убедат дека владата со 8 милиона евра платени за разни промоции, против забрана на пушење или семејно насилство, на пример, со тие пари ги кршела новинарските слободи. Нивните 20 милиона дадени исклучиво за политички кампањи биле ослободителни. Не знам какви биле тие странски пари, но очигледно е дека залудно се фрлени. Не успеаја од Заев да направат кандидат за премиер. Напротив, рејтингот му падна од 7 на 5%. Наместо црпнат од Господа, изгледа го црпнал ѓаволот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 5 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Ное 23 2015, 23:43

Kulku li subvencii podelil grkot za uzgoj na lejki ???? Rolling Eyes
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 5 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот