Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Слободата на медиумите

+11
reiter
Пат
ЧеГиВара
Hamad bim Khalifa
Фири1
tmoro
bratucedot
Dadeda
Kalinda
Фири
osa
15 posters

Страна 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Слободата на медиумите Empty Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Пон Јан 12 2015, 01:23

Nov pad od sedum mesta na Makedonija na listata na reporteri bez granici.Od 20006 do denes padot na listata za sloboda na mediumite e za skoro 80 mesta.

Репортери без граници: Македонија падна на 123 место во слободата на медиуми

Македонија повторно падна за уште седум позиции во најновиот индекс за слобода на медиумите кој секоја година го објавува организацијата „Репортери без граници“.

Слободата на медиумите Mapa

Во последните години земјава направи огромен пад во слободата на медиуми за над 80 места подолу и откако минатата година беше на 116 место, годинава повторно падна на 123 позиција. За споредба, во 2009 година земјава на истата листа беше на 34 место.

Од регионот, Македонија, Црна Гора и Турција на мапата се обоени во црвено, односно спаѓаат во категоријата земји во кои слободата на медиумите е во тешка состојба. Сепак Македонија е најлошо рангирана од целиот регион и според слободата на медиуми е во друштво со Авганистан, Конго, Мали, Непал, Алжир, Колумбија, Јужен Судан, Таџикистан…

Во категоријата земји каде слободата на медиумите е со забележливи проблеми се Србија која е на 54. позиција, односно 69. места пред нас, потоа Косово на 80. место, Албанија на 85. место. Овие земји имаат напредок, додека пад е забележан кај Грција и Бугарија кои се наоѓаат на 99. и 100. место.

Во делот за Македонија стои дека иако земјата спроведува реформи за патот кон Европската унија, сепак „ѕидот на демократија во изминатите години не може да ги сокрие бројните прекршувања на слободата на инфомации“.

Слободата на медиумите Printscreen

Репортери без граници го споменува судскиот случај со новинарот Томислав Кежаровски кој беше држен во притвор неколку месеци за потоа да добие домашен притвор.

„Но, следниот ден откако се случи тоа, „друг македонски новинар, Зоран Божиновски, беше уапсен во Србија по потерница од Интерпол за шпионажа. Познат како „македонскиот Џулијан Асанж“, Божиновски е автор на голем дел истражувачки стории за Сашо Мијалков, директорот на македонското разузнавање и роднина на премиерот Никола Груевски“, пишува во извештајот на Репортери без граници.

Пад на листата бележат и САД поради гонењето на Едвард Сноуден и судскиот процес против Бредли Менинг и сега САД се на 46-тото место.

Финска, Холандија, Норвешка, Луксембург, Андора ги држат првите пет позиции. Обединетото Кралство е на 33-та позиција, Словенија е 34-та , додека БиХ се најде на 66 место.

- See more at: http://www.radiomof.mk//reporteri-bez-granitsi-makedonija-padna-na-123-mesto-vo-slobodata-na-mediumi/#sthash.WbVWjYic.dpuf

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Вто Јан 13 2015, 17:31

Inicijativniot odbor za sloboda na Kezarovski, bara soopstuvanje na presudata.Partiskiot sudija Safet Kadrii, izjavi deka presudata e donesena,no seuste ne ja objavuva.Stravot od nezadovolstvoto, dokolku Kezo bide osuden ,e vidliv .Pokraj toa sto vo izvestajiot na Reporteri bez granici se tvrdi deka toj e politicki zatvorenik,i slucuvanjata vo Charli Ebdo , pridonesuvaat za negativno raspolozenie za se drugo ,osven za osloboditelna presuda...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by osa Вто Јан 13 2015, 17:36

da se nadevame da ima osloboditelna presuda ,pa da ne trgnat od "zidot na sramot "veke ednash .....
p.s. mozebi ke povlecheme noga (taka po starski se vika )so melnicava i niz drugite mediumi da ima sloboda na izrazuvanje ,kako tuka ....se nadevam ?a vie ?

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Вто Јан 13 2015, 18:45

Znaes sto e sloboda vo mediumite na nebanjatite.Eve ti primer za shitel.Tamu sloboda za Caci i Sarma e da mu se uvlekuvaat u shupak na pederot Latas. Za Latas sloboda e damu se uvlekue u shupakot na kratovskiot feudalec i tranziciski profiter Zingo, a za Zingo slobodata e uvlekuenje u shupak na posledniot tranziciski politicar, pastirot na dpmne-ovcite Gujokio...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Чет Јан 15 2015, 23:50

Sepak kje imame novinar politichki zatvorenik vo Makedonija.Ne pomognaa apelite od Reporteri bez granici ,padot na listata na slobodata na mediumite,protestite i apelite na ZNM i cela progresivna javnost.Pa i ovoj protest nema da promeni nishto...

Новинари, утре во 11 часот пред Суд за Кежо!

Слободата на медиумите Kezo(4)

Претставници на Здружението на новинари на Македонија, Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници и Иницијативниот одбор за ослободување на Кежаровски ги повикуваат новинарите да дојдат и заедно да го изразат револтот од одлуката на Апелациониот суд новинарот Томислав Кежаровски да лежи 2 години затвор.

Новинарите утре во 11 часот ќе дадат изјави за медиумите во врска со одлуката на Апелациониот суд, со која првостепената казна од 4,5 години затвор за новинарот Томислав Кежаровски се намалува на 2 години.

http://plusinfo.mk/vest/11439/novinari-utre-vo-11-casot-pred-sud-za-kezo

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Вто Јан 20 2015, 13:16

Od protestot na novinarire pred vladata...

(ФОТО) Новинарите изработија карикатура за премиерот Груевски

Новинарите во моментов се пред Влада каде што протестираат против пресудата на Апелација која му одреди 2 години затворска казна на новинарот Кежаровски, а во првите редови е самиот тој со своите колеги.

Тие имаат изработено карикатура на премиерот Никола Груевски, кој порачува дека медиумскиот простор е задушен, а медиумите страдаат под негова палка.

Новинарите велат, денеска пред Влада сакаат лично да му ја доделат карикатурата.

Слободата на медиумите Pred%20vlada%203

Слободата на медиумите Pred%20vlada

http://novatv.mk/index.php?navig=8&cat=2&vest=19584

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Чет Јан 22 2015, 12:59

Poleka,no sigurno i neizbezno, se rusi mitot za nepobedlivosta na Gujokio i familijata...

Кежаровски нема да лежи затвор, доби условен отпуст

Новинарот Томислав Кежаровски е ослободен од издржувањето на преостанатиот дел од казната за затвор на којашто беше осуден за откривање на идентитетот на заштитениот сведок, јави МИА.

Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал во текот на вчерашниот ден на јавна седница одлучувал по предлогот на директорот на КПУ Затвор Скопје - Скопје за условен отпуст на осудениот Томислав Кежаровски и донел решение со кое го уважил предлогот на директорот.

Со решението, Кежаровски се отпушта на ден 18 февруари, односно нема потреба да се јавува во затворот откако беше пуштен поради влошена здравствена состојба, а времето на условниот отпуст трае до 27 јуни, односно до истекот на издржувањето на казната.

„Оваа одлука Судот ја донесе согласно член 200, 201, 202 и 203 од Законот за извршувањето на санкции како и член 36 од Кривичниот законик, бидејќи осудениот веќе издржал повеќе од половината од казната затвор, а притоа водејќи сметка за неиздржаниот дел од изречената казна, дека за времето на издржувањето на казната, а особено во период додека тој бил во притвор во истата оваа установа, покажал беспрекорно и примерно поведение, како и влошената здравствена состојба на осудениот заради која со решение на Управата за издржување на санкции му е одреден прекин на издржувањето на казната затвор во траење од 30 дена“, се наведува во денешното соопштение од Судот.

Против ова решение дозволена е жалба во рок од осум ден, по приемот на решението преку овој Суд до Апелациониот суд Скопје.

Кежаровски беше осуден на четири и пол години затвор за откривање на идентитетот на заштитениот сведок во случајот Ореше.

Апелациониот суд му ја намали казната затвор на две години. Со оглед на тоа што на новинарот му се сметаше времето поминато во притвор, му остануваа уште помалку од четири месеци затвор од казната.

Веднаш по одлуката беше спроведен на издржување на казната во затворот во Шутка, но беше ослободен поради влошената здравствена состојба.

Кежаровски беше ослободен токму на денот кога се одржа протест против казната затвор на новинарот. Колегите бараа ослободителна пресуда.

http://plusinfo.mk/vest/12120/kezarovski-nema-da-lezi-zatvor-dobi-usloven-otpust

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Фири Нед Јан 25 2015, 13:38

Хаха прочитав една идиотиjа на Груjо па умрев од смеа, тоj Кежаровски бил осуден не од судиjа газолизач на груjо и фамилиjaта туку од ЗАКОН коj го примил СДСМ Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Пет Мар 13 2015, 22:44

Slobodata na mediumite na delo...

АЈДАРИ: ШЕСТЕ ТУЖБИ ПРОТИВ НОВИНАРИ СЕ ЗА ДЕН НА ЖАЛОСТ ВО МАКЕДОНИЈА

Слободата на медиумите EA8A096C4822D24D9F4CC8C833FE9AF7

Директорот на дневниот весник "Лајм" Фејзи Ајдари вчера реагираше за најавите за две тужби против "Лајм", три против порталот "Алмакос" и една против порталот "Тетовасот" од пратеникот на владејачката ДУИ Артан Груби.

Ајдари вели дека дента кога Груби ги најави тужбите треба да се прогласи за ден на жалост за новинарите и за новинарството во Македонија, но истовремено, и за ден на срамот за политиката, бидејќи во еден ист ден, еден пратеник најави најмалку шест обвиненија против медиуми, а се пофали, вели Ајдари, дека ќе има повеќе.
"Место да се служи со силата на аргументот, Груби решил да се служи со аргументот на силата. Место да реагира цивилизирано и аргументирано на нашите наводи, кои тој ги смета за погрешни, решил да побара извинување од наша страна, со закана дека ќе нe тужи. Ние ќе го разгледаме неговото барање да се извиниме, но при носењето на конечната одлука ќе ги имаме предвид извештаите на Европската комисија, кои содржат доста забелешки за правосудниот систем во Македонија. Но, пред сe, ќе ја земеме предвид и изјавата на министерот за правда Аднан Јашари, кој рече дека судството во Македонија не е независно", најави директорот на весникот.
Ако не добие извинување, Груби сака да ги тужи овие медиуми за клевета за наводите во текст во кој се тврди дека проруските сили подготвуваат украинско сценарио во Македонија, оти е наречен шпион и со други навредливи зборови. (С. К. Д.)

http://www.vest.mk/?ItemID=018D9499055913468AE0503C891B3F85

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Саб Мар 14 2015, 10:09

Тоа и се очекуваше. Започнуваат отворено и насилнички. Затоа што друг избор не им преостанува.

Аудио-Цензурата во МРТВ мора да престане

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници е запрепастен и згрозен од упадот во програмата и легитимирањето на водителот на емисијата на Канал 103 во МРТВ. Сметаме дека станува збор за директна, груба цензура која компплетно ја соголува драмтичната состојба со слободата на информирањето во МРТВ. Никакви правила и процедури не можат да го сокријат фактот дека на водител на емисија му е оневозможено на најгруб и насилнички начин да ја врши својата работа. На отворен микрофон го слушнавме „обезбедувањето“ на МРТВ како без каква и да е задршка го легитимира водителот и го отстранува од програмата. ССНМ најостро го осудува ваквиот чин и бара одговорност од раководството на МРТВ, како и објаснување чие обезбедување влегло во програма на отворен микрофон, на МРТВ или на приватна компанија за обезбедување?

ССНМ за овој инцидент ќе ги информира сите меѓународни новинарски организации, вклучително и Меѓународната и Европска федерација на новинарите.

Воедно ССНМ по вчерашниот инцидент искажува јавна поддршка на акциите и протестите за начинот на работата на јавниот сервис и ги повикува сите новинари и медиумски работници целосно да се солидаризираат со колегите во МРТВ и да го искажат својот револт за состојбата во која се доведени нашите колеги. Ова не може и не смее вака да продолжи.

Еве и аудио снимка од синокешниот упад во програмата на култното радио 103 од лице од обезбедувањето на МРТВ кое спречи генералот Стојанчо Ангелов да биде гостин во емисијата ..

http://libertas.mk/%D0%B0%D1%83%D0%B4%D0%B8%D0%BE-%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B7%D1%83%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B2%D0%BE-%D0%BC%D1%80%D1%82%D0%B2-%D0%BC%D0%BE%D1%80%D0%B0-%D0%B4%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B0/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by osa Саб Мар 14 2015, 15:14

shto im poracha poraneshniot vraboten vo MRTV na graganite na RM kako da dojdat do slobodata ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Kalinda Саб Мар 14 2015, 15:29

А што си мислевте вие комуњарчиња ,на кој што ке му текне тоа да си прави во државата ?Па има ред сега ,секаде во државата ,па и во МРТВ !
Таа не е лична своина на граганите ,не е нивна !?
А и кои грагани ?Овие грагани ?
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 494
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Саб Мар 14 2015, 16:02

E sea ni sama ne znaesh shto si napishala....

Слободата на медиумите Smiley-laughing024 Слободата на медиумите Smiley-laughing025 Слободата на медиумите Smiley-laughing024

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Kalinda Саб Мар 14 2015, 16:14

Многу добро знам што сум напишала !
а дали вие знаете кого браните ?
Оној што беше аболициран за осум илјадарки ?ха ха ха .
Он што не напраил ништо во државата ,тој го сакате да дојде и да ви биде власт ?
Немисеверува ,па тој прво што ке направи ке ги намали платите ,пензиите ке ги исплака на два месеци ,субвенциите ке ги испокраде неоти на народот ке ги даде ?И тој ви треба ?
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 494
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Саб Мар 14 2015, 16:20

Слободата на медиумите Smiley-laughing021 Слободата на медиумите Smiley-laughing021 Слободата на медиумите Smiley-laughing021

Слободата на медиумите B-XwG0pIEAAulCg

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Dadeda Саб Мар 14 2015, 17:07

Не би сакал да испаднам нечив адвокат, сепак сметам дека поедини членови не заслжуваат третман на неравноправност и да служат за нечив потсмев на форумов. Секој си има право на свое мислење и нема ништо лошо ако за оваа власт некој смета дека игра позитивна улога во создавањето на просперитетна, перспективна и надежна држава! Впрочем да не е така зарем Македонија би била таму каде што е сега? Земја со стабилна економија, со најповолни услови за привлекување странски инвестиции, социјална сигурност, редовни пензии и плати во државната администрација, со голем број на опозицијски медијуми и драстично намалена невработеност. Сето тоа и многу повеќе го направи оваа влада, а што неможеше претходниците ниту да замислат. Мислам дека треба во реалноста да се погледне со вистински очи а не да се верува на некојси рекла-казала чаршиско-телефонски муабети!

Dadeda

Број на мислења : 4
Join date : 2015-03-08

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Саб Мар 14 2015, 17:16

Taka treba...Zoshto da im veruvame na Brk i Kumot??? Od kaj znaat oni kakva e ekonomskata i bezbednosnata sostojba vo RM...Plus, Martincho mislel dobro delo da napravi...U prazen endek nekoj mozhe da upadne...Pa zoshto vo ime na pobedata na Grujoshesku da ne go popolnime so nekoja familija na onie koi ne se od nasha...A i  ne mozhe sekoj da bide na grb na budzetot...Pa za toa plakjame site nie...Zatoa nashite pari treba da gi troshat najodanite i najglupite partiski vojnici i dpmn-ovci...Posebna na grada zashluzhuvaat zombiranite papagali, a nikako ne smeeme da gi zaboravime MP trojkite...Слободата на медиумите Smiley-angry049

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Dadeda Саб Мар 14 2015, 17:30

Можете да пишувате што сакате, ама вистинате е една: Заев сака да дојде на власт по секоја цена, и тоа со помош на странски шпијунски служби. И сето само за да се распарчи Македонија а тој со неговата Струмица да се приспои кон Грција. Така барем ке може слободно да си го посетува неговиот имот во Грција.
И што ви значи тоа Брк? Зарем сдсмовките се сите Маријани Стојановски ?

Dadeda

Број на мислења : 4
Join date : 2015-03-08

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Саб Мар 14 2015, 17:42

Stranski sluzbi??? Rasparchuvanje na Makedonija??? Gujo vednash da kazhe koi se...I da se protera ambasadorot na taa stranska zemja....Kurir i Shitel itno da objavat sliki od imotot na Zaev vo Grcija...Goca brk, da izleze i vo soglasnost so ustavot i zakonite, da gi objavi tajnite dogovori za rasparchuvanje na Makedonija i prispojuvanje kon Grcija... Vo sprotivno...Ova tvoevo e...
Слободата на медиумите Images?q=tbn:ANd9GcTlCEig6udgMq4i21PYVxLXODizaYqK-GsN7QUq6MabXmaggYRA

PS. Mustakj -  Dolgi vlakna izrasnati nad gornata usna na mazhite.

PPS. Brk - istite vlakna izrasnati nad gornata usna na Goca.

Слободата на медиумите Smiley-laughing025

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by bratucedot Саб Мар 14 2015, 22:47


_________________
17 44 52 59 0 36 23 0 11 72 68 31 0 44
47 41 59 12 25 0 72 0
bratucedot
bratucedot

Број на мислења : 51
Join date : 2015-01-12
Age : 44
Местолокација : Skopje

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Hamad bim Khalifa Нед Мар 15 2015, 09:14

Abe ova mileg ni doshol na Melnica ili mi se pricini? Kako da go sretnav malku pogore?
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Нед Мар 15 2015, 09:19

Има сличности во стилот. Уште да праша, "каде е сега Герасим" и ќе бидеме сигурни...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Hamad bim Khalifa Нед Мар 15 2015, 09:23

Odma da mu kazheme? - Gero ja cuva Strumica dodeka gradonacelnikot im e pred portite na Rajhstagot!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Нед Мар 15 2015, 09:29

Како дпмне-овците ги плашат децата кога не сакаат да заспијат...

"Молчи, Заев е пред вратата" Слободата на медиумите Smiley-laughing021

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Нед Мар 15 2015, 09:30

A kako Grujo gi drzhi pod kontrola ministrite i koalicionite partneri...

"bidete mi verni...Zaev e pred vladata"...Слободата на медиумите Smiley-laughing025

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот