Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Слободата на медиумите

Страна 2 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Слободата на медиумите - Page 2 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Hamad bim Khalifa on Нед Мар 15, 2015 9:34 am

A kako se vikashe onoj najdobriot ruski snajperist , sto gi tamaneshe ssovcite? ....... mislam.... ZAJCEV !? Twisted Evil
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 2 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин on Нед Мар 15, 2015 9:35 am

Nema shto...Duri i sluchajnostite se protiv Gujokio... Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 2 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Hamad bim Khalifa on Нед Мар 15, 2015 9:52 am

Epa gospod gleda!
Ednash da i se pogodi parickata na Brankica, ups Borkica, a toj si ja mesti vekje 7 godini po red.... epa pretera vekje!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 2 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by bratucedot on Сре Мар 18, 2015 9:31 pm


_________________
17 44 52 59 0 36 23 0 11 72 68 31 0 44
47 41 59 12 25 0 72 0
bratucedot
bratucedot

Број на мислења : 51
Join date : 2015-01-12
Age : 40
Местолокација : Skopje

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 2 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by osa on Сре Мар 18, 2015 11:23 pm

site shto ste propushtile vo zivo ,eve vi moznost da ja vidite emisijata vo koja gostin e pochituvaniot predsedatel na SDSM ,zoran zaev 

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15941
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 2 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by bratucedot on Саб Мар 21, 2015 1:34 pm


_________________
17 44 52 59 0 36 23 0 11 72 68 31 0 44
47 41 59 12 25 0 72 0
bratucedot
bratucedot

Број на мислења : 51
Join date : 2015-01-12
Age : 40
Местолокација : Skopje

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 2 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by bratucedot on Саб Мар 21, 2015 3:23 pm


_________________
17 44 52 59 0 36 23 0 11 72 68 31 0 44
47 41 59 12 25 0 72 0
bratucedot
bratucedot

Број на мислења : 51
Join date : 2015-01-12
Age : 40
Местолокација : Skopje

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 2 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by bratucedot on Саб Мар 21, 2015 3:53 pm


_________________
17 44 52 59 0 36 23 0 11 72 68 31 0 44
47 41 59 12 25 0 72 0
bratucedot
bratucedot

Број на мислења : 51
Join date : 2015-01-12
Age : 40
Местолокација : Skopje

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 2 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by osa on Нед Мар 22, 2015 10:32 pm

bratucedot напиша:
i ova nemoze da go vidi pola Makedonija ,zatoa shto e MTV na gazdata ..sramota e ova shto se pravi ,site za ova li plakame

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15941
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 2 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by osa on Нед Мар 22, 2015 10:34 pm

bratucedot напиша:
glejte gi slikarite ...vo slednite bombi ke ima i za ovie slikari muabet ...sedat ,slikaat ,i posle gi baraat spored slikite i im go rasplakuvaat majcheto na  "modelite " od slikite ...
e ova ti se vika REFORMA na drzavata

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15941
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 2 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин on Вто Мар 24, 2015 4:38 pm

Se shiri gragjanskiot front protiv Grujoshesku i familijata...

Формиран Новинарски пленум – против злосторствата во ударните термини

Слободата на медиумите - Page 2 Novinarski-plenum12-540x361

Повеќе истакнати новинарски имиња го формираа Новинарскиот пленум. Во продолжение ви го пренесуваме првото официјално соопштение на пленумот, објавено на официјалната Фејсбук страница, која можете да ја поддржите на следниот линк:

Злосторства во ударните термини (Prime time crime)

Зошто Новинарски пленум?

Пленумот стана симбол за граѓанско будење и покренување акции за промена на состојбите во државата. Студентите како најпрогресивна сила во општетството со право станаа предводници на тие промени, на кои се приклучуваме и ние.

Соочени со сложеноста на ситуацијата во државата во која информирањето на јавноста игра огромна улога, чувствуваме потреба да не стоиме на страна од случувањата и да ја потенцираме одговорноста во вршењето на новинарската професија. Во моментот со упад во професијата и злоупотреба на новинарските принципи се случува „злосторство во ударните термини”. Јавноста воопшто не е информирана за важни случувања од општествно политичкиот живот, таа е дезинформирана и изманипулирана.

Во овие вонредни услови на криза во државата, особено е сензитивна улогата на МРТВ како јавен сервис кој што не ја исполнува својата цел – почитување на јавниот интерес и информирање на граѓаните. Оттука, како Новинарски пленум потсетуваме на одговорноста особено на јавниот сервис во доставување непристрасни и балансирани информации до граѓаните со што има една од клучните улоги во разрешување или натамошно продлабочување на кризата. Не навлегувајќи во мотивите за злоупотреба на професијата, повикуваме дезинформирањето и пропагандата веднаш да запрат и да отстапат пред јавниот интерес и непристрасното информирање.

Долго време се соочуваме со етикетирање и поделби во професијата на новинари кои наводно ја поддржуваат власта и оние кои ја подджувале опозицијата. Оваа прилика ја користиме да нагласиме дека ова се лажно креирани перцепции чија единствена цел е дискредитирање на интегритетот на нашата професија. Единствената поделба е на професионалци и непрофесионалци. Затоа остро се спротиставуваме на упадот извршен во професијата, а поддржан директно од владеачките структури.

Истовремено, ги поддржуваме активностите на генерал Стојанче Ангелов за „ослободување” на „окупираниот” јавен сервис МРТВ и неговата иницијатива ја разбираме како граѓанска мобилизација во обид да се обезбеди уставно загарантирано право на граѓаните да бидат информирани, а не да бидат дезинформирани и изманипулирани или да им се ускратуваат важни информации. Во едно демократско општество партиципативната улога на граѓаните е суштинска во функционирање на таа демократија.

Непрофесионалниот однос на уредничкиот тим во МРТВ доведува не само до продлабочување на кризата туку и до крајно понижување на професијата.

Со почит
Новинарски пленум

Јадранка Костова,
Оливера Трајковска,
Борјан Јовановски,
Ацо Кабранов,
Мухамед Зеќири,
Ида Протугер,
Биљана Секуловска,
Катерина Блажевска,
Драган Антоновски,
Тамара Чаусидис,
Санта Аргирова,
Искра Новаковска,
Боби Христов,
Звездан Георгиевски,
Сашка Цветковска,
Владо Апостолов,
Менче Точи,
Љубиша Арсиќ,
Зоран Димитровски,
Ирена Мулачка,
Јане Димески,
Љупчо Бубо Каров,
Јован Постолоски – Јофе,
Јасминка Аневска,
Среќко Поповски,
Христијан Стојчевски,
Александар Јанев,
Лени Фрчкоска,
Славица Филиповска,
Теофил Блажевски,
Васко Попетревски,
Владимир Мирчевски,
Бранко Героски,
Жарко Јорданоски,
Предраг Петровиќ,
Жарко Настоски

http://libertas.mk/%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D1%83%D0%BC-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B2-%D0%B7%D0%BB/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 2 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Hamad bim Khalifa on Вто Мар 24, 2015 5:32 pm

Snezhana Lupevska ??? CHOM ???......
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 2 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин on Вто Мар 24, 2015 5:40 pm

Hamad bim Khalifa напиша:Snezhana Lupevska ??? CHOM ???......

Tie dvajcata stavi gi na lista...vo abecednikot, zaedno so Zhoro, iako se potpishal na inicijativata... Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 2 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by osa on Пет Мар 27, 2015 9:49 pm

Ubava debata na TV 24 vesti ....24 analiza
volku otvoreno za bombite nikoj ne zborel do sega

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15941
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 2 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by tmoro on Саб Мар 28, 2015 8:22 amСамо така ГЕНЕРАЛЕ,

tmoro

Број на мислења : 547
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 2 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by bratucedot on Саб Мар 28, 2015 11:13 am

tmoro напиша:

Само така ГЕНЕРАЛЕ,


сите треба вака да реагираме кога ке ги видиме негде

_________________
17 44 52 59 0 36 23 0 11 72 68 31 0 44
47 41 59 12 25 0 72 0
bratucedot
bratucedot

Број на мислења : 51
Join date : 2015-01-12
Age : 40
Местолокација : Skopje

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 2 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by osa on Саб Мар 28, 2015 11:22 am

bravo Stojanche ,....vaka treba site da reagirame ,a ne da se krieme vo gluvcheshka dupka ...ubavo mu vika ,da go napisheshe toa Milenko ,ne mi e gajle ama ti ,mojot prijatel so koj sme sedele ...sramota ....
tochno generale sramota ,ovie "odrabotuvachite "izgubija smisol za realnost i chovechnost ,kako da nemame nikoj okolu nas pa moze da ne pravat najgolemi kriminalci ,i toa zatoa shto ne se slozuvame so politikite na onie shto kupuvaat 
CHOKOLADA  ,A LUGETO NEMAAT PARI ZA LEB

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15941
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 2 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин on Саб Мар 28, 2015 11:27 am

Ако генералот и некои други набргу не сфатат дека рушењето на режимот ќе биде дело на народот, а не на поединци, само ќе му дадат можност на режимот и неговите курири, да опстанат повеќе време отколку што е потребно.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 2 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by osa on Саб Мар 28, 2015 11:39 am

да но сепак народот е зачмаен ,исплашен ,инертен ,мора да има некои "водачи "кои ке им го покажат патот ,мора некој да ги организира ,барем според мене ...
еве што се се случи ,народот си дреме !
а како според тебе ке биде народот да ја сруши оваа "ТВРДИНА"
без никој да ги организира ?баш би сакала да слушнам ,ме интересира !?

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15941
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 2 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин on Саб Мар 28, 2015 11:56 am

Опозицијата има и водач и организатор. Останатите треба да го следат. Каде беа да се силат против режимот додека Заев не почна да ги објавува бомбите. Ако некој е навистина во опасност, и е клучниот непријател на режимот, но и покрај тоа продолжува со негово разобличување и рушење, тогаш тоа е Заев. Тој е вистинскиот херој, кој е спремен да ја плати највисоката цена, за слободата на македонскиот народ.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 2 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by osa on Саб Мар 28, 2015 12:27 pm

аха точно така и јас мислам mumley ,и за мене заев е вистински херој ,

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15941
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 2 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by bratucedot on Саб Мар 28, 2015 12:44 pm

МИСТЕРИЈА Што се товари во жолто комбе од седиштето на тајната полиција?

ОСТВАРУВААТ 24/7 !!!

_________________
17 44 52 59 0 36 23 0 11 72 68 31 0 44
47 41 59 12 25 0 72 0
bratucedot
bratucedot

Број на мислења : 51
Join date : 2015-01-12
Age : 40
Местолокација : Skopje

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 2 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин on Саб Мар 28, 2015 6:46 pm

Ili e pobogat otkolku shto se znae...Ili generalot se rasfrla so tugji pari...Dali ushte nedojden na vlast pochna da gi deli narodnite???

ВИДЕО Ангелов: Милион евра награда за тој што ќе го уапси Груевски


Лидерот на Достоинство, Стојанче Ангелов, на денешниот протест пред МРТВ понуди награда од еден милион евра за оној судија или обвинител кој ќе се нафати да го процесуира целиот случај со прислушувањето и што ќе го притвори и уапси Никола Груевски.

http://plusinfo.mk/vest/20128/video-angelov-milion-evra-nagrada-za-toj-shto-kje-go-uapsi-gruevski

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 2 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин on Нед Мар 29, 2015 11:01 am

Vreme e Zaev da izvadi nekoja audio snimka za narachani lustracii...

Кои новинари се први на списокот на власта што Аџиев ќе ги лустрира?!


На седница на Комисијата за верификација на факти, или популарно наречена Лустрациска комисија, за пресметка со неистомисленици со актуелната власт, на дневен ред послушникот Аџиев предложил за кодоши да бидат ставени неколку новинари.

Веќе не е тајна дека уредничката на Фокус, Јадранка Костова, со мнозинство гласови била лустрирана, односно прогласена за кодош. Нејзиниот „грев“, според извори од комисијата, бил што побарала додека работела во популарната емисија на МТВ „Без наслов но со повод“ организаторот Владимир Перев (познат по неговото јавно декларирање дека сме Бугари) да не ги малтретира гостите со говори за бугарски корени. Членовите на комисијата Албанци наводно биле против, но на Јадранка и пресудило мнозинството на чело со Аџиев. Решението кое било потпишано најверојатно ќе и биде објавено во понеделник оти Аџиев во петокот бил на пат.

За лустрација бил предложен и новинар доајен во професијата, кој последнава година ги собра сите домашни награди а и странски, за неговите колумни. Тој важи за жесток критичар на власта, но Аџиев за него не успеал да обезбеди мнозинство, наводно му фалел уште еден глас. Од комисијата велат дека Аџиев за да си ја завршел задачата најверојатно ќе побара уште едно гласање за овој новинар.

Во Лустрациска имало папка и за долгогодишен тв уредник и новинар, кој се уште е на екраните и прави тв дебати. За него препораката, според нашите извори била, неговиот случај засега да мирува.

Меѓу лустрираните во четвртокот поминал и предлогот за кодош да биде прогласен и пензиониран тв новинар од МТВ кој додека работел се занимавал со надворешна политика.

Претходно Лустрациската го прогласи и пензионираниот уредник и новинар во Македонското радио, Градимир Јовановиќ, еден од основачите на дневниот весник Слободен печат.

Од Лустрациска за Либертас велат дека во тефтерчето Аџиев добил нарачка да излустрира уште неколку новинари кои се критички настроени кон актуелната власт.

http://libertas.mk/%D0%BA%D0%BE%D0%B8-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%B8-%D1%81%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%B2%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%B2%D0%BB%D0%B0/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 2 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин on Пон Мар 30, 2015 5:43 pm

Prodolzhi ludiloto na slugite na rezhimot...Seushte se nadevaat deka kje go odolgovlechat padot so seenje strav...

Лустрирана уредничката на Фокус Јадранка Костова

Новинар од јавниот сервис соработувал со службата за државна безбедност во периодот од 1993 до 1996 и давал информации за лица со кои соработувал под изговор дека ќе се прават интервјуа.

Ова е образложението на првиот човек на Комисијата за верификација на фактите Томе Аџиев која лустрираше поранешен новинар од јавниот сервис. Се работи за Јадранка Костова сега уредничка во Фокус.

„Комисија за верификација на нарачките“, „Фрустрациска комисија“, „Новинарсвото во ендек“, – ова беа дел од транспарентите што ги носеа новинарите, кои протестираа додека траеше седницата на Комисијата револтирани поради најавите дека низ лустрацискиот филтер ќе поминат и други новинари кои критички пишуваат за работата на актуелната власт.

Во лустрацијата на Костова гледаат тенденција на замолкнување на критичките новинари.

На ваквиот став Аџиев остро се спротистави. Тој убедува дека немало никакви притисоци, а лустрацијата течела согласно законите.

Во очекување на целосното образложение на Комисијата за лустрирањето, Костовска засега се произнесе со отворено писмо.

„Она што го сметав тогаш за неуспешен обид за полициска местенка, еве, денес, успешно го користат за мое оцрнување. Настанот за кој што знаеше цела информативна програма, нашата транспарентна битка да не ни се подметнуваат етикети, сега добила демек конспиративност, како некакво мое кодошење.“, пишува Костова.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 2 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот