Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Слободата на медиумите

+11
reiter
Пат
ЧеГиВара
Hamad bim Khalifa
Фири1
tmoro
bratucedot
Dadeda
Kalinda
Фири
osa
15 posters

Страна 6 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Слободата на медиумите - Page 6 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by трендафил Саб Јун 04 2016, 21:01

Изгледа дека САД и ЕУ сакаат да воведат слобода на медиумите како што воведоа слобода на научната мисла. Кога ја цензурираа и Македонската енциклопедија во издание на МАНУ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 6 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Нед Јун 05 2016, 01:41

Ајде не лажи. Енциклопедијата беше повлечена на барање на твојот фирер Грујокио затоа што не бил претставен според неговото видување за себеси.

Слободата на медиумите - Page 6 CkCC3JbWsAA6wCc

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 6 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by трендафил Нед Јун 05 2016, 23:25

На Википедија пишува помеѓу другото; „ Првата македонска енциклопедија го загрозува уставниот мултиетнички карактер на Македонија, поттикнува меѓуетничка омраза, ја фалсификува историјата на албанскиот народ, тешко ги навредува чувствата на секој Албанец, им нанесува штета на односите со нашите американски и британски пријатели и со целиот цивилизиран свет. Бараме МАНУ што поскоро да ја повлече скандалозната енциклопедија, да ангажира албански експерти во подготовка на историјата на Албанците во Македонија, јавно да им се извини на албанскиот, американскиот и на британскиот народ и да ги осуди ставовите на Блаже Ристоски. Во спротивно, ќе сметаме дека истите ставови ги дели и МАНУ. Истото го бараме и од Владата, која е поддржувач на овој проект. Изјавил Лимани Авдија, претставник на граѓанското движење „Разбуди се“.“
Лидер на борците за цензура на Енциклопедијата беше Филип Рикер. Во енциклопедијата пишува дека Албанците се доселени во Македонија во време на Отоманската империја и дека САД и Британија се бореле на грчка страна во граѓанската војна во Грција. Потполно не навлегувајќи во точноста на ова тврдење, за кое јас мислам дека е точно, не може амбасадори и политичари да цензурираат научно дело. Во Бугарија не е цензурирана енциклопедијата во која пишува дека јас и другите мои сонародници се Бугари, ниту некој амбасадор се обидел да го направи тоа. Истите идиоти сега сакаат и во медиумите да воспостават слобода каква што имавме со енциклопедијата, односно медиумите да пишуваат против интересите на Македонците а во интерес на САД, Албанците и фиромците. Патем Разбуди се беше невладината што лажеше дека во Дрексел Маер во Кавадарци се умира масовно и е дел од Шашавата револуција.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 6 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Пон Јун 06 2016, 19:20

Toa verojatno ti si pishuval na Vikipedija, pa zatoa ne go zemame za relevantno...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 6 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by трендафил Пон Јун 06 2016, 23:07

Еве и други извори.
ПОЛИТИКА
ДОЈЧЕ ВЕЛЕ

Еве и линкови до енциклопедијата која и покрај цензурата е жива благодарејќи на интернетот.

http://promacedonia.com/mak_enc/encyclopaedia_macedonica_1.pdf
http://promacedonia.com/mak_enc/encyclopaedia_macedonica_2.pdf

Не знам иначе дали си млад пубертетлија па не знаеш што се случуваше пред 7 години, кога беше цензурирана енциклопедијата, забрана што сакате да ја инсталирате и во медиумите сега или имаш слабо паметење.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 6 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Пон Јун 06 2016, 23:24

И, што е толку чудно Трендо. Од линковите се гледа дека против енциклопедијата биле твоите браќа учките. Веројатрно сето тоа сте го смислиле за да прикриете некој криминал.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 6 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by IVA Вто Јун 07 2016, 09:55

dobro ke ima li nekoj novinar da go prasa horhe zosto sega gi odabolicira site posle tolku pritvoreni od sarenata revolucija i od protestiram ?
IVA
IVA

Број на мислења : 365
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 6 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by трендафил Вто Јун 07 2016, 21:30

luxor напиша:И, што е толку чудно Трендо. Од линковите се гледа дека против енциклопедијата биле твоите браќа учките. Веројатрно сето тоа сте го смислиле за да прикриете некој криминал.
Против енциклопедијата беа сите до еден што ги бојкотираа изборите на 5 јуни или дипломатски, медиумски или на било кој друг начин го поддржуваа прекршувањето на договорот од Пржино. Сега нема да кажам дека со како што велиш со учките сте браќа, но факт е дека ви се помили од Македонците што сакаат на избори да се реши кој ќе биде на власт, а не власта да ја делегираат Бејли и некои други амбасадори.
Истото важи и за енциклопедијата и за медиумите. Кога тие не се под контрола на чадорот и неговите слуги во Македонија треба да се цензурираат. Кога пренесуваат вести како ќе им кажат странци и ако лажат не треба да одговараат за клевета.
Не знам колку тоа притворени има од шарената револуција. Патем и јас мислам дека болни луѓе не треба да се притвораат и казнуваат туку дека треба да се лечат. До крајно излекување, доколку постои надеж за такво нешто.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 6 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Сре Јун 08 2016, 01:02

I ovde si lazhel...Ti samiot dokazha deka edinstvenite shto bile protiv enciklopedijata se tvoite brakja uchkite...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 6 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by трендафил Сре Јун 08 2016, 20:54

Не пишувам за настан оид пред 100 години. Енциклпоедијата беше џензурирана со притисок на САД и ЕУ и поддршка на тој протисок од страна на Соросоидите, сдсмОВЦИТЕ, и Албанците, што би рекле сите што не излегоа на изборите закажани за 5ти јуни. Ако си млад пубертетлија или имаш проблеми со помнењето па не знаеш што се има случено во 2010 година распрашај се пред да напишеш нешто на форумов. Веројатно не паметиш и дека Бранко Црвенковски ни го смени името и знамето. Човек со просечно добро помнење не би можел да го поддржува СДСМ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 6 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Сре Јун 08 2016, 23:52

Mislish, cenzurata beshe poddrzhana od tvoite brakja uchkite, od koi eden, koj patem ubivashe makedonci, braniteli na teritorijalniot integritet i suverenitet na makedonskata drzhava, go stavivte minister za odbrana i komandant na istite tie braniteli koi gi ubivashe...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 6 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by defo Чет Јун 09 2016, 11:05

трендафил напиша:Не пишувам за настан оид пред 100 години. Енциклпоедијата беше џензурирана со притисок на САД и ЕУ и поддршка на тој протисок од страна на Соросоидите, сдсмОВЦИТЕ, и Албанците, што би рекле сите што не излегоа на изборите закажани за 5ти јуни. Ако си млад пубертетлија или имаш проблеми со помнењето па не знаеш што се има случено во 2010 година распрашај се пред да напишеш нешто на форумов. Веројатно не паметиш и дека Бранко Црвенковски ни го смени името и знамето. Човек со просечно добро помнење не би можел да го поддржува СДСМ.

A ти се секаваш на Мартин Нешкоски, Кежароски, Тамара......М.......Значи Бранко е казнат на избори, заедно со прлето Бучко и компани заслужено во 2006. Е сега Грујо е веќе 10 години власт , во кој во последниве 5 човекот скроз изгуби орентација за човечност, претворен е во машина за пари. Отиде дотаму што се реши да забранува сатира, да врши цензури...и се со цел да биде преставен како најдобриот. А кога сме кај прашањето за избори на 5 јуни???? Јас мислам дека наредните избори во Р.Македонија треба да се бар за 2 години. Во тоа време да имаме експертска влада, која ќе изврши темелни реформи во судството, МВР, образованието, јавната администрација. Јавната админситрација да биде деполитизирана, и да се симне стравот од неа.....
defo
defo

Број на мислења : 3303
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 6 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by трендафил Чет Јун 09 2016, 21:05

И кои би биле според тебе експертите. Ајде да се кладиме дека мислиш на платениците на Сорос. Кој повеќе споменици и институции опоганил толку повисоко министерско место да има.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 6 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by трендафил Чет Јун 09 2016, 21:08

И кои би биле според тебе експертите. Ајде да се кладиме дека мислиш на платениците на Сорос. Кој повеќе споменици и институции опоганил толку повисоко министерско место да има.
Сигурно е дека се сеќавам на младиот Вмровец Нешковски кој го загуби животот во несреќен сплет на околности, на новинарот што откри идентитет на заштитен сведок Кежаровски, на Наташа, но не ги знам имињата на децата што умираа кога СДСМ беше на власт затоа што тоа тогаш беше обична работа. Да нема лекови, конци, анестезии ...

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 6 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Чет Јун 09 2016, 22:40

Ne gi znaesh zatoa shto takvi sluchai nema...Zatoa ili dokazi, ili kje smetam deka pishuvash samo od inaet...neshkovski go ubivte, pa se obidovte da go skriete toa, pa da mu go pripishete na SDSM, za na kraj da ve fatat so spushteni gakji...Tamara pochina samo zaradi vasheto ludilo da soberete shto povekje politichki poeni...Po cena i na detski zhivoti...Kezharovski imeto na takanarecheniot zashtiten svedok go objavi dve godini pred vie da go proglasite za zashtiten svedok...Vistinata e deka gi pronajde smetkite od patarinata koi Mladenov gi plakjal denot koga zagina...Seushte gi kriete telefonite na Mladenov, iako spored priznanie na Goca, tokmu spored niv ste go pronashle...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 6 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by трендафил Пет Јун 10 2016, 09:34

И вие собравте 16 илјади евра за неколку часа за боја за опоганување на спомениците и за казни за идиотите што тоа го прават, а никогаш не сте имале донаторско собирање за лечење или друга хуманитарна цел
Кога сакаш пример еве ќе ги споредам убиствата на Мартин Нешковски за кое убиецот е казнет со затворска казна од 14 години затвор со убиството на Трајан Беќиров во времето на СДСМ за кое никој не одговараше.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 6 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Чет Сеп 01 2016, 15:48

Медиумите од регионот се оградуваат од шителите и куририте.

Слободата на медиумите - Page 6 4lhjm9

http://www.kurir.rs/vesti/drustvo/upozorenje-lazni-kurir-obmanjuje-citaoce-u-makedoniji-clanak-2424157

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 6 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Сре Ное 09 2016, 19:01

МАКЕДОНИЈА ПАДНА ОД ДЕЛУМНО СЛОБОДНА ВО НЕСЛОБОДНА ЗЕМЈА СПОРЕД СЛОБОДАТА НА МЕДИУМИТЕ

Македонија назадуваше од делумно слободна во неслободна земја според слободата на медиумите, оцени меѓународната организација Фридом хаус во најновиот извештај за 2016. Според Фридом хаус, причината за назадувањето е „откривањето дека постои големо незаконско владино прислушување на новинарите, коруптивни врски меѓу функционери и сопственици на медиуми и зголемување на заканите и нападите врз медиумските работници“.

Во резимето на извештајот се вели дека медиумите во Македонија се длабоко поделени по политичка линија.

„Самоцензурата меѓу новинарите е вообичаена, пред сѐ поради притисокот од сопствениците на медиумите со особени бизнис или политички интереси и, од  неодамна,  поради загрженоста од прислушувањето. Новинарите се лошо платени и се соочуваат со закани и малтретирање кога се занимаваат со истражувачко новинарство или критичко пишување,“ се вели во извештајот на Фридом хаус за Македонија за 2016.
http://sdk.mk/index.php/makedonija/makedonija-padna-od-delumno-slobodna-vo-neslobodna-zemja-spored-slobodata-na-mediumite/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 6 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by трендафил Сре Ное 09 2016, 23:00

Некој на форумов и воопшто во државава и светот сака да не прави будали. Цензурата во Македонија се воведе на барање на СДСМ, а под притисок на ЕУ и САД како дел од т.н. Пржински договор. Не е вина на власта, туку на Бејли, Ванхауте, односно на нивните наредбодавачи. Останува да се надеваме дека со доаѓањето на Трамп на чело на САД вакви будалаштини, некој да ја принуди Македонија да воведе цензура, а потоа да ја обвинува за неслободни медиуми ќе престанат. Патем сигурен сум и дека оценката ја дале платениците на Сорос, но сигурно е дека никој во светот повеќе не ги зима сериозно во обѕир нивните мислења. Освен тие на кои им е дресиран мозокот така да размислуваат. Второ патем, против Трамп во САД беа сите најгледани или читани медиуми, па победи на изборите како што ВМРО победуваше кај нас и во времето кога сите медиуми освен Сител беа за СДСМ. То9гаш кај нас и сега во САД има(ше) слобода на медиумите. Ајде да не се заебаваме да дискутираме за нарачани извештаи напишани од луѓе кои за пари и родена мајка би продале.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 6 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by osa Сре Ное 09 2016, 23:17


трендафил напиша:кои за пари и родена мајка би продале.

Mislish deka site se kako vas  Very Happy  Very Happy  Very Happy  Very Happy  Very Happy koga vi kazuvame deka so DPMNE i so drzavata rakovodi SHLJAJMOT IZBRKAN OD SDSM vie ne veruvate ...mislish deka najgolemiot komunjar koga stana premier od redovite na DPMNE vednash go IZBRISHA komunjarizmot vo svoite veni ...mislish toj od DA ( demokratska alternativa na Cile )koga doshol u DPMNE mu prebajale i go napraile vmrovec...ne bre nema shansa ....[/quote]

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16275
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 6 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by defo Чет Ное 10 2016, 08:09

Пази Трендо, можда сите биле СДСМ, ама на А1 как што ти викаш нај-СДСМ-оска телевизија, одеше к-15 кое го исмејуваше општеството вклучително и власта. Твоите политички љубимци, бара процентуално и хумор 30% власт, 70% опозиција. Едино ги оставивте еднооки со 95% опозиција , 5% власт. катадневно затворате медиуми, своевремено најчитаниот утрински, му сте се навртеле....А1 ја затворивте, Фокус би под секојдневна опсада на инспектори....на Твитер дпмне-оските ботчиња имааат 100 ника. Форумскиот дел под присила го атворивте Воденица, на кајгана политика е забрането, на идивиди се бришат сите ставови против власта. Сме заслужиле за ова.П.С Албанија доби препорака за преговори, а ниее и понатаму препорачана.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3303
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 6 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by трендафил Чет Ное 10 2016, 19:59

Дополнителното барање е ваша заслуга. Исто како и извештајот за слобода на информирањето. Тука не мислам само на улогата на платениците на Сорос во оцрнувањето на земјата на сите полиња, туку и нападите врз новинари што ги вршите. Последен е тој на еден од учесниците во Шарената револуција, Иван Бабановски, кој упаднал во редакцијата на Република и пренел порака дека  „По из­бо­ри­те на 12 де­кем­ври, ка­же­те му на Ср­бов де­ка ќе за­вр­ши на Дрис­ла“. Поради колумна на новинарот. Бабамов е поекстремен од колегата Тео кој мисли дека на изборите ќе победи СДСМ па ќе ги затвори во Идризово сите што не фарбале споменици. Веројатно би ги убил сите што не се за Заев и Сорос. После тоа, веројатно СДСМ би имал шанса да победи демократски на следните избори. Со решението на Тео не, затоа што и затворениците гласаат.
ЗНМ го нема споменато нападот врз Република. Ниту Репортери без граници. А ова е трет напад во последните 5 месеци.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 6 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Гостин Пет Ное 11 2016, 11:04

Ajde sega da ne se lazheme...Site dopolnitelni baranja i uslovi od EU se posledica na kriminalnata diktatura na vashiot pastir...A nauchno fantastichnite prikazni shto se obiduvate predizborno da gi prodadete pokazhuvaat deka vekje ste svesni shto ve cheka...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 6 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by трендафил Пет Ное 11 2016, 20:40

Не знам дали те служи воопшто паметењето, но да те потсетам дека идиотите во заминување по победата на Трамп. Бејли и компанија, прво бараа тотална слобода на медиумите и неказнета клевета, а сега казнување и цензура и за вистина ако вистината за една партија е поголема од вистината за друга. Но се е тоа залудно. Трамп во САД немаше медиумска поддршка па ја победи Хилари со голема разлика. За Клинтон беа истите тие земји што во Македонија го поддржуваат СДСМ. Велика Британија, Германија, Франција ... За Трамп огромното мнозинство од другите земји.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Слободата на медиумите - Page 6 Empty Re: Слободата на медиумите

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот