Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СДСМ-ОФЦИ

+4
Dino
Teo
osa
Hamad bim Khalifa
8 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

СДСМ-ОФЦИ Empty СДСМ-ОФЦИ

Пишување by Гостин Саб Окт 03 2015, 12:33

Додека странските и домашните експерти јасно укажуваат и апелираат до СДСМ дека нема доволно време за активна регистрација, они запнале па ќе буткаат ѕид со глава.

Нема време за активна регистрација на гласачите

Нема доволно време да се спроведе активна регистрација на гласачите на претстојните предвремени избори на 24 април. Ова го кажале експерти за изборно законодавство кои работеле во повеќе држави од источна Европа и од Африка кои проценуваат дека се потребни минимум 18 месеци за да може да се спроведе активна регистрација на гласачите преку електронски отпечаток на прст, брифираат за БИРН дипломатски извори од преговорите што се во тек.

Очигледно дека овие експерти имаат искуство со криминални избори какви што се кај нас во последните години. Но сдсм-офците тераат по свое.

Од СДСМ инсистираат да има активна регистрација на гласачите и велат дека не се откажуваат од ова барање.

„Три месеци се доволен период за да се имплементира систем кој е меѓународно проверен. Ние понудивме предлог да се искористи постојната база на податоци и да се направи биометриска проверка. Поголем проблем е што ДУИ се противи на активната регистрација“, велат од СДСМ за БИРН.

Тврдоглавоста на СДСМ се разбира му оди во прилог на пастирот, кој како и секогаш е спремен да лови во матно.

Предлогот на СДСМ за активна регистрација на гласачите беше јавно поддржан од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

„Едно од основните обвинувања што СДСМ ги имаше кон ВМРО-ДПМНЕ, а е неосновано, беше дека има некакви гласови што ние не сме ги добиле, дека биле фантомски со различни бројки и дека поради тоа тие загубиле. Затоа ние го прифативме нивниот предлог за активна регистрација на гласачите, дури и додадовме да биде со електронски отпечаток на прст, така што не само што го прифативме туку сега инсистираме“, кажа Груевски.

Е сега се прашувам дали им е јасно на сдсм-офците што ќе се случи на изборите во април, доколку се остварат предвидувањата на експертите.

Експертите од оваа организација во Скопје предочиле дека спроведувањето на новите системи за регистрација на гласачите во ограничена временска рамка вообичаено резултира со намалено расположливо време за клучни задачи, по што следува неуспех на системот.

„Не се работи за комерцијален систем за кој има време за одложување и постепено започнување на операциите. Системот треба да функционира 100 насто исправно, во целата земја, при првата употреба. Доцното откривање дека не е можна навремена испорака претставува закана и за политичкиот и за изборниот процес“, се вели во анализата на експертите.

Основни спорни прашања, според двајцата експерти се дали да има активна биометриска регистрација или целосна пасивна верификација на постојниот избирачки список, како и регистрација на гласачите од дијаспората.

Експертите уште наведуваат дека „многу клучни прашања за кои е потребен договор не се отворени“.

Околу активната биометриска регистрација на гласачите, двајцата експерти велат дека нема меѓународно искуство за развој на ефективен систем и имплементација во дадениот распоред што ќе овозможи спроведување на изборите во рок од неколку месеци. На пример, во Нигерија, развојот започнал 11 месеци пред изборите во 2011 година, потребни биле седум месеци за развој на системот и за набавка на опрема. На почетокот на регистрацијата на гласачите, системот не функционирал, немало доволно време за тестирање.

„Во 2015 година, сѐ уште се прочистуваат дуплираните податоци од почетното прибирање на податоците“, нагласиле експертите.

Во Јемен за изборите во 2013 година, опремата била испорачана во септември 2013 година, а на почетокот на 2014 година, софтверот сѐ уште не функционирал исправно.

Дипломатски извори велат дека решението за изборните реформи по експертските сугестии дека нема доволно време, мора да произлезе од самите партии.

„ Ние како меѓународна заедница сме подготвени да ангажираме странски експерти кои ќе помогнат за чистење на избирачкиот список.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СДСМ-ОФЦИ Empty Re: СДСМ-ОФЦИ

Пишување by Гостин Пон Окт 05 2015, 09:35


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СДСМ-ОФЦИ Empty Re: СДСМ-ОФЦИ

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Окт 05 2015, 18:54

DIJASPORA + PRATENICI = 0
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ-ОФЦИ Empty Re: СДСМ-ОФЦИ

Пишување by Гостин Пон Окт 05 2015, 19:06

СДСМ ќе го направи тоа што е најдобро за Македонија. За почеток ќе ги прифати препораките и сугестиите на експертите. Бидејки дпне-учк ги напушти вчера преговорите за изборните закони, денеска ќе мораат да ги прифатат решенијата од странските посредници кои нема да бидат поволни за нив. Пратеници од дијаспората не смее да има. Ако тие што се иселиле сакаат да одлучуваат за судбината на Македонија тогаш нека дојдат заедно да ја споделиме таа судбина. Патриотизам од далеку и безбедно покажуваат само ситните души.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СДСМ-ОФЦИ Empty Re: СДСМ-ОФЦИ

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Окт 05 2015, 19:18

mumley....shto piesh? Very Happy
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ-ОФЦИ Empty Re: СДСМ-ОФЦИ

Пишување by Гостин Пон Окт 05 2015, 19:30

Што не ти е јасно, да ти разјаснам? Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СДСМ-ОФЦИ Empty Re: СДСМ-ОФЦИ

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Окт 05 2015, 19:37

Mislev da te pocastam za prethodniot post u meanata...... ama nishto, ke mi ostanat parite....
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ-ОФЦИ Empty Re: СДСМ-ОФЦИ

Пишување by Гостин Пон Окт 05 2015, 19:38

Скржавец. Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СДСМ-ОФЦИ Empty Re: СДСМ-ОФЦИ

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Окт 05 2015, 19:40

Vo dva posta - dve pogreshni proceni ! Mad
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ-ОФЦИ Empty Re: СДСМ-ОФЦИ

Пишување by osa Пон Окт 05 2015, 19:40

mumley напиша: Ако тие што се иселиле сакаат да одлучуваат за судбината на Македонија тогаш нека дојдат заедно да ја споделиме таа судбина. Патриотизам од далеку и безбедно покажуваат само ситните души.

tochno taka ...bravo za razmisluvanjeto -konstatacijata Very Happy

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ-ОФЦИ Empty Re: СДСМ-ОФЦИ

Пишување by Гостин Пон Окт 05 2015, 19:41

Hamad bim Khalifa напиша:Vo dva posta - dve pogreshni proceni ! Mad

Мора да си тешко контроверзен. Very Happy

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СДСМ-ОФЦИ Empty Re: СДСМ-ОФЦИ

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Окт 05 2015, 19:41

Osa izgleda i tebe ke treba mamli da ti objasnuva ?!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ-ОФЦИ Empty Re: СДСМ-ОФЦИ

Пишување by Гостин Пон Окт 05 2015, 19:43

Hamad bim Khalifa напиша:Osa izgleda i tebe ke  treba mamli da ti objasnuva ?!

Нејзе и е јасно. Ти си збунетиот. Laughing

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СДСМ-ОФЦИ Empty Re: СДСМ-ОФЦИ

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Окт 05 2015, 19:45

mumley напиша:
Hamad bim Khalifa напиша:Vo dva posta - dve pogreshni proceni ! Mad

Мора да си тешко контроверзен. Very Happy

Negledam sto bi trebalo da mi objasnuvash i razjasnuvash na pokana za castenje pijacka ? Osven toa negledam kaj naogjash tuka kontroverznost?
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%B7%D0%B0
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ-ОФЦИ Empty Re: СДСМ-ОФЦИ

Пишување by Гостин Пон Окт 05 2015, 19:47


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СДСМ-ОФЦИ Empty Re: СДСМ-ОФЦИ

Пишување by osa Пон Окт 05 2015, 19:56

mislam samo ne se dorazbravte .... mumley vprochem kalifot saka da te pochesti vo meanata bidejki tochno i ubavo si konstatiral okolu pratenici od dijasporata ...vsushnost site trojca se soglasuvame i sme na "ista"strana deka ne ni se potrebni pratenici od dijasporata

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ-ОФЦИ Empty Re: СДСМ-ОФЦИ

Пишување by Гостин Пон Окт 05 2015, 22:20

More ne im davaj da se doblizhat do meanata...Tie dvajcata trezni kje se ispotepaat i ne mozhat da se razberat, pa pijani kojznae shto kje napravat...СДСМ-ОФЦИ Happy-smiley17 СДСМ-ОФЦИ Happy-smiley17 СДСМ-ОФЦИ Happy-smiley17

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СДСМ-ОФЦИ Empty Re: СДСМ-ОФЦИ

Пишување by Teo Чет Дек 21 2017, 17:27

OFCITE si se OFCI bez razlika na koja politichka proviniencija i pripagjaat...

СДСМ-ОФЦИ Firesh10

A reakciite po socijalnite mrezhi kako i sekogash na visina na zadachata...

СДСМ-ОФЦИ Firesh11

СДСМ-ОФЦИ Firesh12

СДСМ-ОФЦИ Firesh13

СДСМ-ОФЦИ Firesh14
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ-ОФЦИ Empty Re: СДСМ-ОФЦИ

Пишување by Dino Вто Јан 23 2018, 19:34

Ofci ama vo sustina volci grabaci ova samo za da zamackaat oci siptarite na kraj ke nema koj da glasa i se ke padne u voda.

СДСМ бара 33 отсто помали патни трошоци, ДУИ нивно целосно укинување

http://vecer.press/%D1%81%D0%B4%D1%81%D0%BC-%D0%B1%D0%B0%D1%80%D0%B0-33-%D0%BE%D1%82%D1%81%D1%82%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D0%B8-%D0%BF%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%B8-%D1%82%D1%80%D0%BE%D1%88%D0%BE%D1%86%D0%B8/

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ-ОФЦИ Empty Re: СДСМ-ОФЦИ

Пишување by Luxor Вто Јан 23 2018, 19:43

Не знаев дека баба Ванѓа има внук.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ-ОФЦИ Empty Re: СДСМ-ОФЦИ

Пишување by Dino Вто Јан 23 2018, 20:04

E so Baba Vanga aj pa ke vidime dali ke ukinat patni trosoci, ama da ne izlezete na kraj so prst u usta a oni so iljadnici evrici.

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ-ОФЦИ Empty Re: СДСМ-ОФЦИ

Пишување by Bosonoga Вто Јан 23 2018, 20:12

a tvoite poubavi bea so lazni smetki od patarina.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 981
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ-ОФЦИ Empty Re: СДСМ-ОФЦИ

Пишување by Dino Чет Фед 15 2018, 19:54

Kidnapiranja, siluvanja abortusi a be eden zivot so dojde za sdsofcite raj i pekol za site ostanati osven ako ne si administracija pe se presaltuvas, i po Grujoviot sea da go zivees Zajkoviot zivot za site.

Абортирало 13-годишно девојче од домот „25 Мај“, кое повеќепати било силувано

http://makfax.com.mk/daily-news/%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%BE-13-%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%88%D0%BD%D0%BE-%D0%B4%D0%B5%D0%B2%D0%BE%D1%98%D1%87%D0%B5-%D0%BE%D0%B4-%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%82/

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ-ОФЦИ Empty Re: СДСМ-ОФЦИ

Пишување by Bosonoga Пет Фед 16 2018, 16:27

So takva firomstina nikade nema da stigneme, kakva Evropa, kakov NATO gnasi edni.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 981
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ-ОФЦИ Empty Re: СДСМ-ОФЦИ

Пишување by Dino Вто Фед 20 2018, 12:15

I ja nakrsivte pi*kata na meckata so iljada evra kazna i uslovno ama pa zatoa partal gi pravite devojcinjata od domovite izglea po na Grujo planot za mnogudetni semejstva samo sto tie jadnici semejstva nemaat ama zatoa pa deca im pravite ekspresno.

http://faktor.mk/kako-presudi-sudot-za-ivona-talevska

http://www.libertas.mk/bremeni-ushte-dve-devojchina-od-domot-25-maj/

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ-ОФЦИ Empty Re: СДСМ-ОФЦИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот