Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

МОРСКИ ЖИВОТНИ

Страна 9 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Go down

МОРСКИ ЖИВОТНИ - Page 9 Empty Re: МОРСКИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Сре Окт 07, 2015 7:29 pm

Wahoo
Acanthocybium Solandri

МОРСКИ ЖИВОТНИ - Page 9 2hqgjgx

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

МОРСКИ ЖИВОТНИ - Page 9 Empty Re: МОРСКИ ЖИВОТНИ

Пишување by Гостин on Сре Окт 07, 2015 7:30 pm

White-ring Garden Eel
Heteroconger Canabus

МОРСКИ ЖИВОТНИ - Page 9 Qwyhzk

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

МОРСКИ ЖИВОТНИ - Page 9 Empty Re: МОРСКИ ЖИВОТНИ

Пишување by luxor on Саб Дек 17, 2016 5:49 pm

Прва снимка од ретката дух-ајкула, риба постара и од диносаурусите

Вид риба наречена химера се има појавено на Земјата пред диносаурусите, ама досега не била снимена на камера. Првата снимка е направена во 2009 година, а нивните автори, кои биле геолози, не знаеле дека го снимиле ова морско суштество. Неодамна е воочено, сосема случајно, дека станува збор за исклучително важна снимка.

Видеото го снимила подморница на далечнинско управување на истражувачкиот институт во заливот Монтереј. Химерата е снимена на длабочина од 2042 метри, а меѓу научниците е позната и како дух-ајкула.

Научниците досега имале можност да се сретнат со сината химера со зашилен нос во длабоките води на Австралија, Нов Зеланд и Нова Каледонија, а овој примерок е најден во близина на Калифорнија и Хаваи.

Она што е посебно интересно е дека половите органи на сината химера се наоѓаат на нејзината глава, и се извлекуваат и вовлекуваат по потреба, додека малите точки им служат како сензорни канали, кои служат за откривање на локацијата на нивниот плен.http://taratur.com/prva-snimka-od-retkata-duh-ajkula-riba-postara-i-od-dinosaurusite/
luxor
luxor

Број на мислења : 5591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

МОРСКИ ЖИВОТНИ - Page 9 Empty Re: МОРСКИ ЖИВОТНИ

Пишување by delta on Саб Дек 17, 2016 6:21 pm

ova zastiteno zivotno e ili moze corba da se pravi?
delta
delta

Број на мислења : 580
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

МОРСКИ ЖИВОТНИ - Page 9 Empty Re: МОРСКИ ЖИВОТНИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 9 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот