Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Снимај бе брат снимај.......

2 posters

Go down

Снимај бе брат снимај....... Empty Снимај бе брат снимај.......

Пишување by defo Нед Мај 08 2016, 22:01

Вие протестирајте, ние ве снимаме...............

ПО СИНОЌЕШНИТЕ ПРОТЕСТИ
МВР потврди дека снимателот на протестите пред МРТВ е полицаец, покрената е истрага
Лицето што синоќа го снимаше протестот на „Шарената револуција“ пред зградата на „Македонска радио-телевизија“ е припадник на Единицата за брзо распоредување (ЕБР), потврди МВР.


„Утврдено е дека лицето е припадник на ЕБР и се преземаат мерки за да се открие по чија наредба го вршел снимањето“, соопштија од МВР и додаваат дека деновиве ќе излезат со повеќе детали за целиот случај, објави агенцијата Мета.И повторно во нелегална акција.....
Пензионираниот полконик Благоја Марковски во изјава за 24 вести рече дека ваквото снимање е незаконско, односно се коси со членот 154 од кривичниот законик, кој вели дека не е дозволено неовластено снимање на лица.

Извор
defo
defo

Број на мислења : 3425
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Снимај бе брат снимај....... Empty Re: Снимај бе брат снимај.......

Пишување by трендафил Пон Мај 09 2016, 09:18

Член 154
(1) Тој што со сила или сериозна закана ќе спречи печатење, продажба или растурање на книги, списанија, весници или други печатени работи, ќе се казни со парична казна или со затвор до една година.
(2) Со казната од став 1 ќе се казни тој што противправно ќе спречи емитирање, продажба или растурање на снимен материјал.
Мислам дека овој член повеќе се однесува на тие што забранија печатење, продажба и растурање на Македонската енциклопедија, а не на неовластено снимање. Иако во моментов никој не може да каже дали снимателот бил овластен или не. Не знам ниту зошто некој што мисли дека се бори за слобода, а не за окупација, односно странци да ја донесат неговата партија на власт како вазалска, би му пречело неговите снимки во таа борба да бидат достапни за идните генерации.
Лично мислам дека поголемо дело е јавно емитување на приватни тонски или видео снимки отколку самото снимање. А такво кривично дело е поддржано токму од тие што вчера протестираа. Ако протестот е јавен настап, тогаш и учесниците на него се јавни личности, па подлегнуваат на истите правила според кои беа објавувани бомбите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Снимај бе брат снимај....... Empty Re: Снимај бе брат снимај.......

Пишување by трендафил Саб Јун 04 2016, 20:50

Снимањето на криминалците што оштетуваа установи и споменици очигледно не беше залудно. Против триесетина е поднесена кривична пријава и веројатно ќе ја надополнат штетата. Доколку вината се докаже на суд, што со видео снимките и нема да биде тешко.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Снимај бе брат снимај....... Empty Re: Снимај бе брат снимај.......

Пишување by Гостин Нед Јун 05 2016, 01:55

Зависи како гледаш Трендо. И јас мислам дека не беше залудно. Го разгневивте народот и сега нема запирање. Се додека Грујо и фамилијата не бидат сместени зад решетки.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Снимај бе брат снимај....... Empty Re: Снимај бе брат снимај.......

Пишување by трендафил Нед Јун 05 2016, 22:48

Доколку немате доверба во СЈО барајте да се укине. Тоа испитува дали има евентуален криминал во разговорите или единствен криминал е неовластеното снимање, фалсификување (монтажа) и објавување на истите. Зад решетки ќе одат тие што ќе се докаже дека направиле нешто. И се согласуваме дека треба секој криминалец да оди во затвор, без разлика дали е од некоја партија, невладина организација или партиски неопределен. Но тоа важи и за криминалците што го оштетуваат имотот направен со мои пари. Се согласувам и дека дел од народот е против актуелната власт и сака промена. Но тоа се одлучува на избори од кои бегате како ѓавол од крст. Ајде пак да прашам што му фали на избирачкиот список и во моментов и на минатите избори? ДИК и експертите од ЕУ не пронајдоа фантоми. Друга работа е што кога Македонија е во прашање ЕУ не го почитува мислењето на експертите што самата ги ангажира. Така беше од почеток кога комисијата на чело со Бадинтер одлучи дека од сите држави од поранешна СФРЈ само Македонија и Словенија ги исполнуваат условите за признавање.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Снимај бе брат снимај....... Empty Re: Снимај бе брат снимај.......

Пишување by Гостин Пон Јун 06 2016, 19:18

Imame nie doverba vo SJO Trendafile...Shtom vie plukate po niv, znachi deka dobro si ja vrshat rabotata...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Снимај бе брат снимај....... Empty Re: Снимај бе брат снимај.......

Пишување by трендафил Пон Јун 06 2016, 23:11

За 4 милиона евра можеа барем со едно дела да излезат од фаза на истрага и да поминат во обвинение пред суд. не сакам да гледам обвинители на конференции за печат туку во суд.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Снимај бе брат снимај....... Empty Re: Снимај бе брат снимај.......

Пишување by defo Пон Јун 06 2016, 23:17

трендафил напиша:За 4 милиона евра можеа барем со едно дела да излезат од фаза на истрага и да поминат во обвинение пред суд. не сакам да гледам обвинители на конференции за печат туку во суд.
Да не беше свароски судството,  од дамна ќе имаше обвинети и ќе лежеа.....Денес пример Шуклев го апсевте со преку 100 полицајци, а на Гоца и Миле му дозволивте сами да дојдат до суд..кај е рамноправноста тука...секој ко згрешил треба да одговара..и секој кој има проблеми со самоличноста треба да оди на психијатар.......
defo
defo

Број на мислења : 3425
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Снимај бе брат снимај....... Empty Re: Снимај бе брат снимај.......

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот