Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

За Стојанче Ангелов, лустрацијата, Големиот Брат и Силјан Штркот

4 posters

Go down

За Стојанче Ангелов, лустрацијата, Големиот Брат и Силјан Штркот Empty За Стојанче Ангелов, лустрацијата, Големиот Брат и Силјан Штркот

Пишување by Пат Саб Мај 23 2015, 18:37

Синоќа ген. Стојанче Ангелов, кој инаку многу го почитува, гостуваше на некоја ТВ емисија. Не видов која е, бидејќи телевизорот ми беше пуштен додека работев нешто друго, само го слушав така. И во еден момент Стојанче Ангелов почна да расправа како безбедноста на државата ни е направена на сито и решето, а најмногу за тоа била виновна лустрацијата. Вели тој: „Како можете да ги лустрирате оперативците, кои се грижеле за безбедноста на државата“.

Го слушам тоа и си велам, интересна е таа сила на порамнување која секогаш ги порамнува ставовите и интересите на луѓето кои се нашле на иста страна. Но, дали Ангелов е во право?

Прво, за безбедноста на која држава се грижеле тие луѓе? Се грижеле за безбедноста и целоста на државата Југославија, а не Македонија. Луѓето кои биле третирани, судени и гонети како сепаратисти и шовинисти се бореле и дејствувале за независна Македонија. Оперативци меѓу албанските сепаратисти најчесто и самите биле Албанци, како што имам слушано и читано. А удбашките кодоши кодошеле Македонци.

Каков бил тој кодошки систем? Во секое гратче и село, во секоја фирма, во секоја кафеана и берберница се врбувале луѓе кои биле уши и очи на системот. Секој кој се дрзнувал да ја стави под знак прашалник доктрината на системот, уредно се заведувал и најчесто завршувал на бесплатен повеќегодишен одмор на Јадранот, онака, по комуњарски. Тие уши и очи на системот понекогаш малку и си измислувале, чисто колку да ја оправдаат својата ангажираност и државни пари кои ги давале и кодошените, а и за да напредуваат во кариерата, онаа некодошката. Така настрадал Ристо Шишков, на пример.

Па имаше едни написи дека бил направен обид да се врбува сопругот на Силвана Бонева. Како паднал во очи? Многу се интересирал за македонската историја и лингвистика. Во Македонија никој не смее да се интересира за македонската историја и лингвистика, само шаманите задолжени да бдеат над маѓепсаните Македонци.

И после некое време, некој писмен новинар ќе се зачуди, како тоа Силјан Штркот зборувал бугарски.

За Стојанче Ангелов, лустрацијата, Големиот Брат и Силјан Штркот 29lzipy

Силјан штркот зборува бугарски и во „Македонски народни умотворби од Марко Цепенков“, Том 2, стр. 136, издание од 1980 година во редакција на Кирил Пенушлиски, Блаже Ристески и Томе Саздов, еве баш сега ја држам книгата пред мене.

Блаже Ристески секако дека немал да оди на Голи Оток затоа што дозволил да се испечатат тие десет тома на Марко Цепенков, во еден од кој, т.е. во неговата Автобиографија раскажува како кога допатувал во Бугарија ја бакнувал слободната бугарска земја, но ако јас во некоја кафана сум кажел дека сум го прочитал тоа од тие книги за кои ТОЈ, а не јас, дал одобрение да се печатат, ќе сум завршел некаде во ладовина, откако за мене ќе дојавеле тие кои според Стојанче Ангелов, будно бдееле над сигурноста на земјата.

Така е тоа, во Македонија, се е обратно. Во Бугарија протестите ги водеа слободоумни, прозападни и десно настроени луѓе. Кај нас тоа се комунисти кои директно, и индиректно преку нивната идеологија, зацрниле којзнае колку семејства и го осакатиле македонскиот духовен развој. Најголемата трагедија во случајов е што комунистите за некои работи се во право, но не и за лустрацијата.Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

За Стојанче Ангелов, лустрацијата, Големиот Брат и Силјан Штркот Empty Re: За Стојанче Ангелов, лустрацијата, Големиот Брат и Силјан Штркот

Пишување by Пат Саб Мај 23 2015, 18:43

Многу е без врска тоа што има толку кратко време за редакција на постовите, држам до тоа да употребувам правилен македонски, но понекогаш се поткраднуваат грешки при пишувањето, за кои после немам можност да ги поправам. Но, комуњарски форум, што да правиш.
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

За Стојанче Ангелов, лустрацијата, Големиот Брат и Силјан Штркот Empty Re: За Стојанче Ангелов, лустрацијата, Големиот Брат и Силјан Штркот

Пишување by Естир Саб Мај 23 2015, 20:22

Лустрацията е болна тема и при нас и при вас - просто щото не я направиха!

Както имаше денацификация в Германия, така трябваше да има и декомунизация по наште ширини - ама истинска. Ние хем имаме закон, който обявява комунизма за престъпен режим, ама лустрация - нямаше.

И затва и до ден днешен и у вас и у нас пълно с ченгета на ДС, които се бъркат в съдбините ни и служат не на националните интереси, а на интересите на господарите си, на които са се клели.

У нас малко ми дават надежда сега, че поне се опитват и почнаха в армията да ги разкарат и във военното разузнаване...

За тва така труден ни е преходът и в толкова стени се блъскахме - защото не направихме лустрация.


Последната промена е направена од Естир на Саб Мај 23 2015, 20:25. Мислењето е променето 2 пати.
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

За Стојанче Ангелов, лустрацијата, Големиот Брат и Силјан Штркот Empty Re: За Стојанче Ангелов, лустрацијата, Големиот Брат и Силјан Штркот

Пишување by Естир Саб Мај 23 2015, 20:23


+1 за времето за редакция. Не може ли малко да се увеличи, аз често редактирам, щото пиша бързо.
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

За Стојанче Ангелов, лустрацијата, Големиот Брат и Силјан Штркот Empty Re: За Стојанче Ангелов, лустрацијата, Големиот Брат и Силјан Штркот

Пишување by Пат Нед Мај 24 2015, 14:50

Не знам како е кај вас, но кај нас лустрацијата се кочи од две причини, според мене:

1. Би требало да се лустрира пола држава од тоа поколение.
2. Тие кои треба да бидат лустрирани се се уште на моќни позиции,

при што тежест има ова второво.
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

За Стојанче Ангелов, лустрацијата, Големиот Брат и Силјан Штркот Empty Re: За Стојанче Ангелов, лустрацијата, Големиот Брат и Силјан Штркот

Пишување by kiBik Нед Мај 24 2015, 17:34

Se' razbrav, Stojanche ne saka lustracija, Siljan Strko de fakto e Silvana Boneva ili pone e poliglot ko neja. Ama Golemiot brat ne razbrav koj e?
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2537
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

За Стојанче Ангелов, лустрацијата, Големиот Брат и Силјан Штркот Empty Re: За Стојанче Ангелов, лустрацијата, Големиот Брат и Силјан Штркот

Пишување by defo Нед Мај 24 2015, 17:40

Пат напиша:Не знам како е кај вас, но кај нас лустрацијата се кочи од две причини, според мене:

1. Би требало да се лустрира пола држава од тоа поколение.
2. Тие кои треба да бидат лустрирани се се уште на моќни позиции,

при што тежест има ова второво.Значи ПАТ...прво и основно зборам за мене лустрацијата мора да се спорведе ..за некои „мајмуни“ да бидат отсранети..и да одоговараат за злоделата.....јас би одел дотаму дури и со на одредени луѓе конфискација на имоти,зошто????
Заради тоа што после 46 година одредини луѓе направиле такви злодела врз , успешни луѓе, такви неправи се направени врз семејства ...огромни пари испокрадени под превезот на „државата“. А поколенијата на тие луѓе кои  ги направиле злоделата се сега први демократи ОХРИДСКИТЕ БИСЕРИ ШТО ПАТУВАЛЕ ВО ЕВРОПА И ЕГИПЕТ “МИЛЧО И БРАТ “ТАЛЕВИ  овде меѓу редови можеш да прочиташ некои работи, не е само приказната за бисерите, подлабоко има и друга порака.
За Стојанче Ангелов, лустрацијата, Големиот Брат и Силјан Штркот Z  Ова е сосем друга прича УДБАШ, Протестант, Борец за човекови права по потреба..подобро знае српски од албански.....вакви мислам дека има бар 20 и плус 30 -50 изумрениод 1990-2015..кои домакински не шибаат.......
И последно лустрацијата кај нас се искористи за политички реваншизам, друго ништо.......
defo
defo

Број на мислења : 3474
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

За Стојанче Ангелов, лустрацијата, Големиот Брат и Силјан Штркот Empty Re: За Стојанче Ангелов, лустрацијата, Големиот Брат и Силјан Штркот

Пишување by Пат Нед Мај 24 2015, 18:13

Точно тоа и го велам, така е. Но кај противниците на лустрацијата главен аргумент им е дека „оперативците (на УДБа) си ја работеле својата работа грижејќи се за безбедноста на државата и според тоа не треба да се лустрираат“. Мислам, ние Македонците мозок имаме ли, па да паѓаме на такви финти? Имаме ли барем малку национална гордост? Пак да повторам, за безбедноста на чија држава се „бореле“ тие кодоши? Што сме ние Македонци или Југословени, па да ги претпочитаме кодошите за сметка на тие кои дури не се ни бореле за самостојна Македонија, туку можеби само прозбореле збор, два во некоја кафеана.

А за еклатантните примери за кршење на основните човекови права, за тенденциозните кодошења со цел некој да се елиминира поради лична одмазда или нетрпеливост, да се приграби нечиј имот, за нарушувањата на интелектуална слобода итн. итн. па да не говориме.

Како гледаат на тие работи некои од „гласните грла“ на протестите? Бранко Тричковски на пример тие кои завршиле на Голи Оток, тие кои биле стрелани и затварани по Втората светска војна ги смета за лузери, ВМРО за поразена политичка опција и според тоа сите тие треба да бидат голтнати и заборавени од историјата, а југословенскиот период наводно бил најубавиот период во македонската историја.

Или вака да гледаме на работите; ако кодошите „си ја вршеле својата работа“, тогаш, под услов навистина владата да прислушувала 20.000 граѓани, па и владата си ја вршела својата работа, која е разликата тогаш?

Изгледа дека на нас навистина треба да ни се случи она како во приказната за Мојсеј, т.е. прво треба да изумре ропското поколение, па дури потоа да се роди некој нов, слободен македонски народ.

Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

За Стојанче Ангелов, лустрацијата, Големиот Брат и Силјан Штркот Empty Re: За Стојанче Ангелов, лустрацијата, Големиот Брат и Силјан Штркот

Пишување by defo Пон Мај 25 2015, 11:58

Пат напиша:Точно тоа и го велам, така е. Но кај противниците на лустрацијата главен аргумент им е дека „оперативците (на УДБа) си ја работеле својата работа грижејќи се за безбедноста на државата и според тоа не треба да се лустрираат“. Мислам, ние Македонците мозок имаме ли, па да паѓаме на такви финти? Имаме ли барем малку национална гордост? Пак да повторам, за безбедноста на чија држава се „бореле“ тие кодоши? Што сме ние Македонци или Југословени, па да ги претпочитаме кодошите за сметка на тие кои дури не се ни бореле за самостојна Македонија, туку можеби само прозбореле збор, два во некоја кафеана.


Пат има огромни пропусти во лустрацијата, и тие се користат за дневно политички препукувања...реалните кривци..пак не чепнати..тоа ме вади од кожа. Првиот лустриран беше Иван Трендафилов , судија на уставен зошто во средношколските денови, бил повикан во полиција и нешто таму кажал.......нема до ден денешен објаснување ни што кажал ни како кажал ни зошто кажал.....а разно разни мешетари кои направиле реални штети уште ни прват штети и соработуваат со странски служби.
defo
defo

Број на мислења : 3474
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

За Стојанче Ангелов, лустрацијата, Големиот Брат и Силјан Штркот Empty Re: За Стојанче Ангелов, лустрацијата, Големиот Брат и Силјан Штркот

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот