Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Кој реши да го закопа УКИМ???

3 posters

Go down

Кој реши да го закопа УКИМ??? Empty Кој реши да го закопа УКИМ???

Пишување by defo Чет Јун 30 2016, 00:49

Во последниве денови, покрај другите битки, се води и ботка за најстариот Универзитет да го зачува својот интегритет, својата автономија. Прво во хаотична и напната атмосфера помина изборот на ректор, кој беше избран од нелегални преставници сенатори, најмногу од редот на студентите СПУКМ. СПУКМ, веќе втора година е со истечен мандат..а на тоа не реагира никој, па дури ни екс ректорот Велимир Стојкоски. Утре 15 дена после официјалното завршување на академската година, ќе се спроведат избори за нв студентски лидер, но пленумците ќе го бојкотираат. За што се и во право, дел од студентите веќе се по дома, а студентската година е затворена.
Студентски пленум утре ќе ги бојкотира студентските избори. Велат тие се нелегални и нелегитимни бидејќи мандатот на ВД раководството на Студентскиот парламент е истечен со години.

Пленумците очекуваат решение на алармантните состојби преку ад -хок комисијата составена од седум сенатори и по двајца претставници на пленумот и парламентот кои треба да до 15 септември подготват предлог-текст за измени на статутот на УКИМ во делот на студентското организирање.

ВД претседателот на Студентскиот парламент Кирил Спировски вели дека изборната комисија е надлежна за спроведување на изборитее кои се организирани според статутот. Досега вели можноста за кандидирање на претставници за нов студентски лидер била отворена за сите студенти.

Спировски очекува изборите да поминат во академска и демократска атмосфера, а најави и дека парламентот ќе предложи конструктивни предлози и решенија до новоформираната комисијата за излез од моменталната состојба на меѓусебни обвинувања помеѓу студентите.


Студентскиот пленум ќе ги бојкотира изборите за нов студентски лидерГробарите на УКИМ и Македонското високо образование

Кој реши да го закопа УКИМ??? CmJv6x5WIAYS3XjКој реши да го закопа УКИМ??? CmJvfvPWMAA1IFw
defo
defo

Број на мислења : 3354
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Кој реши да го закопа УКИМ??? Empty Re: Кој реши да го закопа УКИМ???

Пишување by osa Чет Јун 30 2016, 00:54

im lichi nema shto ...bolje grobari pobrzo ke letnat otkolku koga sechat lenta na eden ist objekt po pet pati

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16303
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Кој реши да го закопа УКИМ??? Empty Re: Кој реши да го закопа УКИМ???

Пишување by трендафил Чет Јун 30 2016, 09:52

Студентскиот пленум требаше да се појави на денешните избори со свои кандидати и да победи на нив, па после на демократски начин да го спроведе тоа што сега го бара на насилен начин, односно во фашистички манир. Веке на сите ни е преку еден орган од ваквото налудничаво однесување на една мала група која себе си се смета за сите граѓани на Македонија а бега секаде од демократско изјаснување на истите тие граѓани, од избори, на сите нивоа. Сега и на студентско. Во моментов важи сегашниот статут. Дали ќе има нов во септември не се знае однапред. Можеби мнозинството ќе гласа за сегашниот. Исто е и за парламентарните избори. Избирачкиот список е направен според важечкитре закони.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10794
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Кој реши да го закопа УКИМ??? Empty Re: Кој реши да го закопа УКИМ???

Пишување by defo Чет Јун 30 2016, 20:43

Кој реши да го закопа УКИМ??? CmMY8EWWkAAj6ks


На дел од факултетите се гласа без параван
Кој реши да го закопа УКИМ??? CmMBvtxWEAAx7s-

За потребите на ДПМНЕ, ќе се носат студенти со автобус.
Студентскиот пленум на својата Фејсбук страница, по добиени информации, изрази сомнеж дека студенти ќе се носат со автобуси за да гласаат на факултетите во Скопје за претседател на Студентски парламент.

Кој реши да го закопа УКИМ??? CmL2HyTWMAATlm0

Избори 2016, печат 2015
Кој реши да го закопа УКИМ??? CmMqSmhVEAAKvLM


Народ со ваква младина, нема потреба да се грижи за својата иднина, едноставно нема да постои.
Кој реши да го закопа УКИМ??? CmNEzaIXEAEA5Z7

Тепање, закани, полнење кутии...како што доликува на ДПМНЕ....Извештај 24 вести за студентските избори

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3354
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Кој реши да го закопа УКИМ??? Empty Re: Кој реши да го закопа УКИМ???

Пишување by defo Чет Јун 30 2016, 20:46

defo
defo

Број на мислења : 3354
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Кој реши да го закопа УКИМ??? Empty Re: Кој реши да го закопа УКИМ???

Пишување by defo Чет Јун 30 2016, 20:52

Студентскиот пленум бара непризнавање на изборите од страна на УКИМ, ама тешко дечки, тешко...на истата цицка се и тие навртени
Целата јавност денеска виде како Студентскиот парламент при УКИМ (СПУКМ) насилно спроведува избори, со низа правни и технички недостатоци. Насилството кулминираше на со крадење на гласачките кутии од факултетите, од страна на раководството на СПУКМ.

СПУКМ доживеа фијаско со излезноста, а оттука и се јави нивната потреба насилно да ги одземат изборните кутии, кои се во сопственост на Државната изборна комисија, со цел да ги лажира изборните резултати. Со ова, изборите спроведени денес се ништовни.

Затоа, од СПУКМ бараме веднаш да ги поништи изборите. Бидејќи се сомневаме во тоа дека Кирил Спировски и неговата изборна комисија ќе ги поништат изборите, го повикуваме Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ да не ги признае резултатите од денешните избори. Воедно, бараме од УКИМ да покрене постапка за одговорност за насилството на кое беа изложени своите студенти од страна на лица кои не се студенти на УКИМ. За ова, известуваме дека обезбедувањето на Правниот факултет, но и полицијата сведочеа на насилството и не преземаа никакви мерки.

Денес, студентите со нивното неизлегување на избори јасно кажаа дека се спротиставуваат на овој начин на студентско организирање. Токму затоа, одговорно тврдиме дека доколку овие барања не бидат исполнети, студентите ќе ја опструираат работата на СПУКМ и нема да ги признаваат одлуките на органите и телата на Универзитетот во кои учествуваат како нелегитимни претставници, но и порадикални чекори.

Нема правда, нема мир!

‪#‎ПоздравПленумци‬

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3354
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Кој реши да го закопа УКИМ??? Empty Re: Кој реши да го закопа УКИМ???

Пишување by defo Чет Јун 30 2016, 20:54


_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3354
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Кој реши да го закопа УКИМ??? Empty Re: Кој реши да го закопа УКИМ???

Пишување by defo Чет Јун 30 2016, 21:53


_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3354
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Кој реши да го закопа УКИМ??? Empty Re: Кој реши да го закопа УКИМ???

Пишување by defo Чет Јун 30 2016, 22:25

Кој реши да го закопа УКИМ??? CmNcs23WQAEMGqH

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3354
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Кој реши да го закопа УКИМ??? Empty Re: Кој реши да го закопа УКИМ???

Пишување by defo Чет Јун 30 2016, 22:40

Специјалции се распоредиле оклу СПУКМ, е прашањето од ФБ пејџот на Шарена револуција е многу лигитимно, кого ќе брани .....и што ќе брани.....
Специјални единици се распоредуваат околу СПУКМ каде студентите бараат да се поништат срамните и насилнички избори.
Кого брани полицијата? Студентите или криминалот?
‪#‎ПоздравПленумци‬

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3354
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Кој реши да го закопа УКИМ??? Empty Re: Кој реши да го закопа УКИМ???

Пишување by defo Чет Јун 30 2016, 22:47

Кој реши да го закопа УКИМ??? CmOdBX8XIAALyS8
МВР(о) дојде, целта нејасна дали ќе ги спасуваат нивните полтрончиња или..јас отидов натаму на дечкиве им треба подршка....ќе ја добијат....

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3354
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Кој реши да го закопа УКИМ??? Empty Re: Кој реши да го закопа УКИМ???

Пишување by osa Пет Jул 01 2016, 02:53

defo напиша:Кој реши да го закопа УКИМ??? CmMY8EWWkAAj6ks


На дел од факултетите се гласа без параван
Кој реши да го закопа УКИМ??? CmMBvtxWEAAx7s-

За потребите на ДПМНЕ, ќе се носат студенти со автобус.
Студентскиот пленум на својата Фејсбук страница, по добиени информации, изрази сомнеж дека студенти ќе се носат со автобуси за да гласаат на факултетите во Скопје за претседател на Студентски парламент.

Кој реши да го закопа УКИМ??? CmL2HyTWMAATlm0

Избори 2016, печат 2015
Кој реши да го закопа УКИМ??? CmMqSmhVEAAKvLM


Народ со ваква младина, нема потреба да се грижи за својата иднина, едноставно нема да постои.
Кој реши да го закопа УКИМ??? CmNEzaIXEAEA5Z7

Тепање, закани, полнење кутии...како што доликува на ДПМНЕ....Извештај 24 вести за студентските избори

malku da karikiram ,ova e lepeno ili orginal? ako e orginal posle site bombi ,moze da se konstatira deka ovie navistina odlepile i ne ebat ziva sila ...ni stranci nit nikoj ...ova e LUDO ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16303
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Кој реши да го закопа УКИМ??? Empty Re: Кој реши да го закопа УКИМ???

Пишување by defo Пет Jул 01 2016, 08:14

Студентите по втор пат нападнати.......Нема правда нема мир...тензично беше таму....

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3354
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Кој реши да го закопа УКИМ??? Empty Re: Кој реши да го закопа УКИМ???

Пишување by defo Пет Jул 01 2016, 21:17

Се огласи и младинскиот образовен форум, [url=МОФ: Да се поништат изборите за СПУКМ и институциите да понесат одоговорност за тепањето на студентите]Да се поништат изборите[/url]
Вчерашните криминални избори за претседател на СПУКМ се нелегални, недемократски и ги погазија правата на студентите и мора веднаш да бидат поништени. Младински образовен форум бара целосно поништување на изборите од страна на избирачката комисија на СПУКМ, ректорот во заминување Велимир Стојковски и идниот ректор Никола Јанкуловски и осуда на овие избори од целата академска заедница. Вчерашното брутално насилство и изживување врз студентите кои застанаа во одбрана на академското достоинство и своето право на учество бараме да бидат осудени од Народниот правобранител, но и Студентската правобранителка која наместо да побара заштита на студентските права повикуваше на гласање. Овие избори не треба да бидат признаени ниту од Ректорската управа и Сенатот, каде иако седат нелегалните претставници на СПУКМ останатите членови треба совесно да постапат и да не ги признаат резултатите.


И еве што кажува твитер:
Трет пaт! Трет пaт ВМРO ги тепa студентите.
28.03.2009, Плoштaд.
05.05.2015, библиoтекa
30.06.2016, Кузмaн

Ја известувзме јавноста дека вчера во вечерните часови пред седиштето на СПУКИМ при носењето на гласачките кутии, имаше обид за инцидент со ладно оружје. Непознато лице извади нож и тргна кон од едно од лицата кои се наоѓаа во просторијата пред влезот на СПУКМ. Активистите на Студентскиот Пленум веднаш го отстранија лицето што го направи инцидентот. Во моментот на инцидентот студентите не успеаа да најдат полициски службеници за да ги информираат за настатиот инцидент. Во подоцнежните контакти со полициските службеници, на активистите на студентскиот пленум им беше кажано дека тие не се надлежни за било што во вррска со настаните пред СПУКИМ.
Студентски пленум ги охрабрува колегите кои беа присутни и го познаваат ова лице, настанот да го пријават на надлежните органи. Студентски пленум апелира повеќе да нема вакви инциденти. Студентски Пленум ги осудува сите физички напади од која било страна.
Студентскиот пленум бара на вечерашниот протест сите присутни да ги почитуваат правилата за ненасилен протест и доколку забележат какви било инциденти тоа веднаш да го пријават до редарската служба на Студентскиот Пленум или до полициските службеници.
01.07.2016
Студенски Пленум

А на МВР, како и одговара за нешто е надлежна за нешто не....како за што......битно да не биде нешто офарбано, тоа е најбитно......

Денес бев на протестите, малце луѓе, меѓутоа доволно за да се сфати поентата....а најмногу криво ми е што се беа постари луѓе нас младите ова како да не не тангира, како да не постои...зошто??? Зарем до толку бе не ви е гајле за мајките на вашите другари, кои ги истрошија солзите по аеродромите...толку ли не ви недостигаат вашите другари кои заминаа во странство??? Толку ли ви е убаво да барате уште по 100 денари за кафе и цигари од дома...мизеријо...белосветска.........

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3354
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Кој реши да го закопа УКИМ??? Empty Re: Кој реши да го закопа УКИМ???

Пишување by трендафил Пет Jул 01 2016, 21:32

Младите фашисти, односно соросоидите и сдсмовците побвторно се обидоа да го наметнат своето малцинско мислење на примитивен силеџијски начин. Нормално неуспешно. Не знам дали оваа будалаштина вчера ви беше проба за парламентарните избори. Бидејќи јас не сум студент, ве молам да ми ги цитирате членовите од статутот на студентскиот парламент кои според студентскиот пленум и според вас се прекршени. Иначе еве како се однесуваа идиотите од самонаречениот студентски пленум кој никогаш ниту е формиран од студенти туку е збирштина на платеници и предавници.
_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10794
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Кој реши да го закопа УКИМ??? Empty Re: Кој реши да го закопа УКИМ???

Пишување by defo Пет Jул 01 2016, 22:08

Трендафиле, не претерувај жити очи....вакви избори и парламентарни сакавте да приредите.....МВР, штити криминалци, наместо да спроведува закон...а ти засрами се........

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3354
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Кој реши да го закопа УКИМ??? Empty Re: Кој реши да го закопа УКИМ???

Пишување by defo Пет Jул 01 2016, 22:11

Полицискиот атак врз студентите рефлектира страв во општеството


Цело ЕБР, ангажирано за заштита на еден тежок идиот, наместо да ги затвори зад решетки....таа го штити...


Кој реши да го закопа УКИМ??? Spiroski%201

Запамтете го овај лик и тој ќе си го одлежи своето...кога тогаш
defo
defo

Број на мислења : 3354
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Кој реши да го закопа УКИМ??? Empty Re: Кој реши да го закопа УКИМ???

Пишување by defo Нед Jул 03 2016, 11:16

Утре вонредна седница на Ректорската Управа, Пленумци на собир во УКИМ

„ Длабоко сум загрижен од информациите кои беа објавени во медиумите за случувањата со студентските избори, кои беа под секое достоинство, како и употреба на полициски сили со оклопни возила во академски студентски избори. Поради тоа, упатувам апел до сите студенти, членови на СПУКМ, членови на Студентскиот пленум, членови на студентски иницијативи и други форми на организирање на студентите, за воздржаност од било какви активности кои дополнително би ја усложниле ситуацијата, што би можело да доведе до сериозни последици од повеќе аспекти“, вели Стојковски во соопштението испратено до јавноста.


Се поставува прашњето,каде беше до сега проф. Д-р Велимир Стојкоски, кога за свој партнер имаше 2 години нелегален студентски сојуз. Ќутеше..аминуваше...сега што???

И друго ова утре ќе биде само фарса, само уште едно залуден обид на гробарот на УКИМ, кој утрешното заседание ќе го стави после во корист на ДПМНЕ и нивното УМС. Затоа Пленумци внимателно....не дозволувајте да битете изиграни и истрчани....ПОДРШКА.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3354
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Кој реши да го закопа УКИМ??? Empty Re: Кој реши да го закопа УКИМ???

Пишување by трендафил Пон Jул 04 2016, 08:51

defo напиша:Трендафиле, не претерувај жити очи....вакви избори и парламентарни сакавте да приредите.....МВР, штити криминалци, наместо да спроведува закон...а ти засрами се........
На патрламентарните избори од кои кукавиците побегнаа министер за цвнатрешни работи ќе беше Оливер Спаосвски. Што требаше според тебе да направи полицијата на студентските избори за да бидат според фашистите на СОрос и СДСМ демократски. Да им дозволи на идиотите од Паркинзи на општина Центар да ги одземат гласачките кутии? Иначе таман работа ако ректоратот одлучува за студентскиот сојуз. Каква е таа демократија.
Зошто би требало да одлежи новиот студентски лидер. Затоа што победил на избори спротивно на волјата на фашистите од студентскиот и професорскиот пленум кој патем безобразно се меша во студентски работи кај што не му е место. Истите овие фашисти сакаа да спречат и избор на ректор. Тогаш наводно затоа што немало студентски избори, а кога ги има тогаш сакаат да ги спречат нив. ЗОшто младите фашисти не предложија свој кандидат за претседател на студентскиот сојуз кога тврдат дека студентите биле зад нив.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10794
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Кој реши да го закопа УКИМ??? Empty Re: Кој реши да го закопа УКИМ???

Пишување by defo Пон Jул 04 2016, 20:25

Не тој што ќе леѓи е стариот лидер Кирил Спироски...ќе лежи за финансиски проневери кои ги вршел две години, кога незаконски располагал со сметката на СПУКИМ. А на Велимир Стојкоски ќе му биде одземена докторската титула и на клоци ќе биде избркан од УКИМ, ќе биде запаметен како најлош ректор на УКИМ, во чие време е уништена 40 годишната традиција на УКИМ и автономијата. А новиов не ми текнува името (а и нема потреба да го знаеме и користиме) на медицински факултет бил предмет за мајтапење и бришење тепих.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3354
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Кој реши да го закопа УКИМ??? Empty Re: Кој реши да го закопа УКИМ???

Пишување by трендафил Вто Jул 05 2016, 19:41

Не знам дали да плачам или да се смеам кога странски платеници, на панамскиот милијардер Џорџ Сорос, ги гледам со транспарент на кој други обвинуваат за предавство. Треба ли Бејли и Заев да го именуваат ректорот на УКИМ и лидерот на СПУКИМ за да биде според фашистите на сорос и СДСМ универзитетот автономен. Таман работа ако полицијата не интервенира кога група фашисти сакаше да ги украде гласачките ливчиња.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10794
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Кој реши да го закопа УКИМ??? Empty Re: Кој реши да го закопа УКИМ???

Пишување by defo Вто Jул 26 2016, 20:19

Полтрончето Давор Попски, ново избраниот лидер на СПУКИМ за Нова истакнува дека не се во план нови студентски избори, покрај сите нерегуларности.

„Следните избори ќе се одржат за две години, а дотогаш ни претстои сериозна и макотрпна работа. Крајно време е обединети да настапиме пред институциите без поделби, вакви или такви, сè со една цел, подигање на студентскиот стандард “, вели Поповски.
defo
defo

Број на мислења : 3354
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Кој реши да го закопа УКИМ??? Empty Re: Кој реши да го закопа УКИМ???

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот