Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА

3 posters

Go down

КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА Empty КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА

Пишување by osa Саб Сеп 17 2016, 03:00

ČAROBNI KOLAČ OD JABUKA – MOGU REĆI I NAJBOLJI KOLAČ OD JABUKA KOJI SAM PROBALA
КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА 14039986_698683660280015_1385915141221215758_n

Sastojci:
Gris 1 čaša
Brašno (oštro) 1 čaša
Šećer 1 čaša
Prašak za pecivo 1 paketić
Vanilin šećer 1 paketić

Jabuke po potrebi i želji
Cimet po želji
Margarin za kolače po potrebi

PRIPREMA:
Predložene količine su ovdje isključivo informativno. Inače koju god veličinu čaše/šalice iskoristite biti će dobar recept. Samo pripazite da su omjeri namirnica raspoređeni u pravilnim trećinama.
U dublju posudu dodajte 1 čašu od 3 dcl brašna, istu čašu griza, te na kraju čašu šećera. Dodajte i jedan paketić praška za pecivo i paketić vanilin šećera. Sve suhe sastojke pomiješajte. Dno protvana nauljite i posipajte brašnom da se kolač ne zalijepi, a zatim preko svega rukama posipajte suhu smjesu (griz, šećer i brašno).

Sloj suhe smjese ne treba biti debeo, već dovoljan da pokrije i da se kroz njega ne vidi dno protvana. Preko suhe smjese posipajte obilnu količinu ribanih jabuka (nije ih potrebno cijediti prije) s malo mljevenog cimeta. A preko jabuka ponovno posipajte suhu smjesu dok ih u potpunosti ne prekrijete. Postupak ponavljajte sve dok imate jabuka i suhe smjese, ili vam stane sve u protvan. Na kraju po kolaču naribajte margarin i stavite ga peći u pećnicu na 200 stupnjeva oko 40 minuta ili dok ne vidite da je dobio lijepu zlatnu boju._________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА Empty Re: КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА

Пишување by misterija Пон Фед 20 2017, 22:58

Osa...неколку пати го читам рецептот за колачов со јаболки и ептем ме привлекува, чудна ми е постапката т.с начинот на подготовка.
Пред да се обидам да го направам, сакам да те прашам дали си го направил/ла(ти си женско нели)?

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА Empty Re: КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА

Пишување by Luxor Вто Фед 21 2017, 11:55

СУПЕР ЛЕСЕН КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА

КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА Super-kolac-so-jabolka
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА Empty Re: КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА

Пишување by Luxor Вто Фед 21 2017, 11:56

Еве еден многу лесен, ефтин, ама и многу вкусен колач со јаболка, кои морате да признаете се хит во овој период од годинaта. И на нашите пазари изборот на ова вкусно овошје е голем, но за подготовка на овој десерт најдобро е да си купите покисели јаболка.

Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА Empty Re: КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА

Пишување by Luxor Вто Фед 21 2017, 11:56

И замислете не ви треба ни млеко, ни јајца, но и без нив, за многу кратко време ќе добиете едно вкусно, слатко задоволство.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА Empty Re: КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА

Пишување by Luxor Вто Фед 21 2017, 11:56

5 поголеми јаболки
1 супена лажица сода бикарбона
1 лажица цимет
1 1/2 шолја (од млеко) шеќер
2 кесички ванила
1 шолја зејтин
2 шолји гриз (или брашно)
1 шолја мелени или сечкани ореви
100 г сечкано суво грозје (по желба)
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА Empty Re: КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА

Пишување by Luxor Вто Фед 21 2017, 11:56

1.Jаболката се рендаат, се цедат и се ставаат во подлабок сад. Се додава сода бикарбона, цимет, шеќер и ванила и смесата се остава да стои еден час.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА Empty Re: КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА

Пишување by Luxor Вто Фед 21 2017, 11:56

2.Потоа се додава зејтинот, брашното (гризот), оревите и сувото грозје
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА Empty Re: КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА

Пишување by Luxor Вто Фед 21 2017, 11:57

3.Се пече во подмачкан плех во загреана рерна на 220 степени на почетокот, а по 15 минути температурата се намалува на 180 степени. Со чачкалица се проверува дали тестото е печено.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА Empty Re: КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА

Пишување by Luxor Вто Фед 21 2017, 11:57

4.Уште додека е топол колачот се премачкува со мармалад од сливи (или каков што имате), а одозгора се посипуваат мелени или толчени ореви.

http://migusto.mk/super-kolac-so-jabolka/
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА Empty Re: КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА

Пишување by misterija Вто Фед 21 2017, 13:57

Како да ги лајкнам рецептиве од Luxor!?
нема тагнување, нема лајкнување....

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА Empty Re: КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот