Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Изборни модели, кој е најдобар за Македонската иднина

3 posters

Go down

Изборни модели, кој е најдобар за Македонската иднина Empty Изборни модели, кој е најдобар за Македонската иднина

Пишување by defo Сре Јан 25 2017, 22:10

После една дебата со Тео, еве отворам тема за изборните модели, кои би бил најдобар за Македонија, како би се намалило партиското влијание. Би дошло до истакнување на личноста во прв план.

Прво тековниов избор за парламент, е многу лош, им дава предност на големите партии, и ја зголемува партиската моќ. Плус гласовите на помалите партии се фрлаат во ветер. А водечкиот во изборната единица, незаслужено, зема еден до два пратеника во изборна единица.
Моето мислење е следно, вака мислам дека треба да се оди на мнозински систем, така би се одбирала личност не партија, и би се одело со мотото „пратеник од моето мало“. Фактички би имало 120 изборни единици, 120 пратеници, да се напрваат единици со горе долу +\- 5%  број на гласачи. Тешка операција, која би барала попис, демогарфски анализи , мапирање и слично.
За локални за советници, мое мислење е дека треба да се отворени листи. Така би се истакнале луѓе во општинските совети за кои народот има високо мислење, а не одлуката да е на партијата.По терк на партијата.

Првично после се поизвесното одржување до крај на 2017 на нови парламентарни избори, јас сум за првично да биде променет целиот изборен систем, прво да Македонија да стане една изборна единица. И после тие избори, да се започне процес за промена на изборниот модел во мнозински.
defo
defo

Број на мислења : 3303
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Изборни модели, кој е најдобар за Македонската иднина Empty Re: Изборни модели, кој е најдобар за Македонската иднина

Пишување by трендафил Чет Јан 26 2017, 20:58

Прво треба сите што живеат во странство да се стават на посебен избирачки список за изборната единица 7 според сегашниот закон или во избирачките места во државите во кои живеат. Секаде во светот има цензус, некаде победничката партија добива бонус пратеници, затоа што не е цел да се формира слаба влада што може како сакаат да ја мандосуваат соросоиди и земји што Верушевски ги нарекува чадорот, туку влада што ќе ја води државата и ако биде успешна ќе победи на следните избори или ќе ги загуби ако биде лоша. Треба целосно да се оневозможи мешањето на странци на нашите избори, без разлика дали се работи за идиоти амбасадори, мачкари или платеници новинари кои наводно се претставуваат како Македонци. Еве ви едно типично размислување на еден домашен идиот по мое мислење и секој македонски патриот, а веројатно гение според вас земјаните.

Изборни модели, кој е најдобар за Македонската иднина Najcevska-fb

Мало прашање за размислување за тие што сакаат да мислат, а не се само примачи на туѓи мисли. Кој диктатор во светот дозволил полицијата да ја води некој што не е негов соработник. Нели Бејли гледаше колку подолго може да го има на тоа место Оливер Спасовски.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Изборни модели, кој е најдобар за Македонската иднина Empty Re: Изборни модели, кој е најдобар за Македонската иднина

Пишување by Teo Чет Јан 26 2017, 21:46

Trendafile off topic si...No, nema da ti zamerime...Ako ne spinuvash kje nema shto da kazhesh po temite...

Defo, kako shto napomnav vekje imavme mnozinski sistem...Problemot so nego e shto partiskite lideri pak kje imaat kontrola nad pratenicite zatoa shto tie kje biraat koj kje bide kandidat isto kako i vo sluchajot so zatvoreni listi...

Partiskite chlenovi i simpatizeri kje nemaat izbor...Ne im se dopagja kandidatot no ne sakaat da glasaat za druga opcija nitu pak da dozvolat so apstiniranje nivnata partija da gi zagubi izborite...Zatoa sakale ili ne kje gi glasaat onie shto partiskite lideri im gi nametnale...Isto kako sega...

No, ako imame otvoreni listi, chlenovite i simpatizerite ne mora da ja predadat partijata...Kje glasaat za nea no vo isto vreme kje mozhat i da odluchat koj od 120te predlozheni kandidati od nivnata partija kje gi pretstavuva vo parlamentot...

Otvorenite  listi ja imaat taa prednost shto glasash ne samo za partija tuku i za chovek...
Teo
Teo

Број на мислења : 5074
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Изборни модели, кој е најдобар за Македонската иднина Empty Re: Изборни модели, кој е најдобар за Македонската иднина

Пишување by defo Чет Јан 26 2017, 22:02

Јасно, но сепак како и да е актуелниот систем е многу партиски определен.
Инаку да за локални избори јас сум за отворени листи, така сите кандидати би имале иста стартна позиција. Па кој е повеќе посакуван, кој е ценет, кој е со подобро ЦВ, кој направил повеќе за општината би бил избран. Така би се подобрил квалитетот на советите, а со тоа и животот на локалното население.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3303
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Изборни модели, кој е најдобар за Македонската иднина Empty Re: Изборни модели, кој е најдобар за Македонската иднина

Пишување by Teo Чет Јан 26 2017, 22:09

I mnozinskiot e partiski opredelen...Partiskite lideri kje izberat za kandidati totalni anonimusi i nesposobnjakovichi a chlenovite i simpatizerite kje mora da gi glasaat...

Od druga strana jas zboruvam za proporcionalen sistem so otvoreni listi i Makedonija kako edna izborna edinica so prag od eden ili dva procenti...Taka glasovite na onie koi glasaat za malite partii nema da se gubat i da odat na kontoto na golemite pa kako i dosega da imame praktichno dvopartiski sistem...A site grupi gragjani kje bidat popravedno zastapeni vo parlamentot...
Teo
Teo

Број на мислења : 5074
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Изборни модели, кој е најдобар за Македонската иднина Empty Re: Изборни модели, кој е најдобар за Македонската иднина

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот