Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

„ВМРО да се искорне од македонската држава!“

5 posters

Go down

„ВМРО да се искорне од македонската држава!“ Empty „ВМРО да се искорне од македонската држава!“

Пишување by Пат Вто Јун 16 2015, 22:34

Некој уште живее во 1945.

http://okno.mk/node/47917

Почитувани комуњари, никој не ви е виновен што сте учеле (и предавале) лажна историја, знаете...За да не бидам како еден лик од друг форум, кој само постира линкови, би искоментирал, но само две работи:

1. Во ВМРО, историското, МОЖЕБИ и имало некои со профашистички убедувања, сепак тоа било огромна организација (освен ако не сте му лути на Ванче што го уби кралот, но тоа е веќе друго прашање), во ВМРО имало и убијци, и пробисвети и лумпени, тоа не биле нежни времиња. Но, ВМРО е основано од млади и учени луѓе со идеали, кои си ги ставиле главите в торба за борба за населението на кое припаѓале и тие, и најголема поддршка уживале не во Софија, туку во тоа население. Тоа што тие историски ВМРО-вци не биле такви какви што вие би посакувале да биле, што нивниот систем на вредности не се совпаѓа со вашиот, никој не ви е виновен. Значи, кремот на македонското општество од тоа време бил во - ВМРО, тоа се луѓе кои пишувале книги и значаен дел од нив биле со високо образование. Вие можете да искоренувате што сакате, но ВМРО секогаш ќе биде дел од мојата историја.

2. Овој испад на Грчев уште еднаш ја потврдува онаа дијагноза дека фашизмот и комунизмот се - браќа близнаци. И Аушвиц и Гулаг, и на телото, и на умот. Докажано. Историски.
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

„ВМРО да се искорне од македонската држава!“ Empty Re: „ВМРО да се искорне од македонската држава!“

Пишување by defo Вто Јун 16 2015, 23:24

Многу грешки......пријателе и твој и на трупот Грчев и ОКНО.МК.......прво Коља Окно е безвезен тип, Грчев е пролупан.......нив моментално никој не ги перцепира..макр не ги сматра за живи...........тие не се луѓе со кои треба да се индентифираат луѓето кои сме против Груески.
Друго за историското ВМРО на друго место...за неговото значење, за непријателите на Македонскиот народ.
Второ, праиш поголема грешка од Грчев, моментално има борба за демократија не за комунизам, никој веќе не го бара најмалку ние кои сме протви Груески.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

„ВМРО да се искорне од македонската држава!“ Empty Re: „ВМРО да се искорне од македонската држава!“

Пишување by трендафил Сре Јун 17 2015, 10:18

За тоа дали ВМРО-ДПМНЕ ќе постои како партија или не, не одлучуваат само фановите на Заев, туку сите граѓани на Република Македонија. Сите со право на глас. Па изгледа дека оваа пуста желба на СДСМ, во име на демократијата да остане единствена голема политичка партија ќе остане само сон. Што се гледа и од признанието на Заев на неговата телевизија, Алсат-М, кога се чуди како тоа по толку бомби рејтингот на ВМРО не е опаднат. Иако според него разликата е мала. Што би рекле 200 илјади гласови.
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

„ВМРО да се искорне од македонската држава!“ Empty Re: „ВМРО да се искорне од македонската држава!“

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Јун 17 2015, 13:32

Sve pametno izbega od drzavata. Ostanaa samo degenerici i shupljoglavi..... i po nekoj normalen, opozicioner , sekako.
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

„ВМРО да се искорне од македонската држава!“ Empty Re: „ВМРО да се искорне од македонската држава!“

Пишување by reiter Сре Јун 17 2015, 13:48

не го прочитав текстот од окно....
ВМРО нема да се искорене од македонската држава ниту пак од македонецот.Важно е кој го води.Можеби како идно решение за ВМРО е да има два или три претседатели.Можеби е чудно,но мислам дека така би било подобро.Замислете да го поканете сега Груевски на емисија(иако бега од ТВ дуели)и разговара за историјата на ВМРО.Чисто промашување.Еве нека некој новинар му постави некое конкретно блиц прашање тој ќе изврти и обрати дека тоа е работа на историјата и историчарите а он лично како водач на вмро-дпмне нема ни буква да зуцне Smile .Иако беше најавуван како економски преродбеник никогаш до сега нема завземано став или било какво изјаснување за историјското и сегашното вмро.Впрочем тој беше и член на ДА.На кратко..Груевски е промашен како ВМРО-вец,а како економист за кој Љубчо го фали мислам дека е исто големо разочарување.

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

„ВМРО да се искорне од македонската држава!“ Empty Re: „ВМРО да се искорне од македонската држава!“

Пишување by defo Сре Јун 17 2015, 19:08

reiter напиша:не го прочитав текстот од окно....
ВМРО нема да се искорене од македонската држава ниту пак од македонецот.Важно е кој го води.Можеби како идно решение за ВМРО е да има два или три претседатели.Можеби е чудно,но мислам дека така би било подобро.Замислете да го поканете сега Груевски на емисија(иако бега од ТВ дуели)и разговара за историјата на ВМРО.Чисто промашување.Еве нека некој новинар му постави некое конкретно блиц прашање тој ќе изврти и обрати дека тоа е работа на историјата и историчарите а он лично како водач на вмро-дпмне нема ни буква да зуцне Smile .Иако беше најавуван како економски преродбеник никогаш до сега нема завземано став или било какво изјаснување за историјското и сегашното вмро.Впрочем тој беше и член на ДА.На кратко..Груевски е промашен како ВМРО-вец,а како економист за кој Љубчо го фали мислам дека е исто големо разочарување.

До земја царе ти се поклонувам Smile sunny sunny sunny cheers cheers cheers cheers
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

„ВМРО да се искорне од македонската држава!“ Empty Re: „ВМРО да се искорне од македонската држава!“

Пишување by трендафил Сре Јун 17 2015, 19:28

Нешто не се саќавам дека со некој друг лидер сме биле во европскиот врв по развојот на економијата, односно по пораст на БДП. За тоа којќе биде лидер на ВМРО одлучуваат членовите на партијата. Јас го немам тоа право и нема да сдискутирам по тоа прашање. Но мое право е за која партија ќе нгласам. Дали за таа што носи десетина фабрики годишно или за некоја што сака да воведе задолжителен албански од градинка (а Албанците учат македонски јазик од трето одделение), а е против факултативно учење на веронаука. Исто така сум против сите облици на диктатура, односно поништување на волјата на гласачите. Нешто што СДСМ преку т.н. лидерски средби и медиаторство на странци веќе нсо години се обидува да го наметне како начин на однесување. Иначер воопшто не е важно дали порано Груевски бил или не член на ДА. Важно е дека сега е лидер на ВМРО-ДПМНЕ. Како што не е важно дали Заев бил чесен земјоделец во Муртино. Важно е дека сега е амнестиран криминалец за семејниот трговски центар Глобал во Струмица и осомничен за прислушкување и објавување на приватни телефонски разговори. Груевски има највисок рејтинг од сите македонски политичари, а рејтингот на Заев е на ниво на статистичка грешка. По 38 наводни бомби.
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

„ВМРО да се искорне од македонската држава!“ Empty Re: „ВМРО да се искорне од македонската држава!“

Пишување by Гостин Сре Јун 17 2015, 19:44

Trendafile, Grujoshesku e kriminalec koj ja uzurpirashe vashata partija...I od nea napravi razbojnichko duvlo...Razbirlivo e shto sitnite kriminalci i novodojdenci od raznorazni kriminalni miljea go poddrzhuvaat...Inaku za nekoj da ima pravo da bira za koja partija kje glasa treba da bide sloboden chovek, a ne prodadena dusha...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

„ВМРО да се искорне од македонската држава!“ Empty Re: „ВМРО да се искорне од македонската држава!“

Пишување by Пат Сре Јун 17 2015, 21:08

трендафил напиша:Нешто не се саќавам дека со некој друг лидер сме биле во европскиот врв по развојот на економијата, односно по пораст на БДП. За тоа којќе биде лидер на ВМРО одлучуваат членовите на партијата. Јас го немам тоа право и нема да сдискутирам по тоа прашање. Но мое право е за која партија ќе нгласам. Дали за таа што носи десетина фабрики годишно или за некоја што сака да воведе задолжителен албански од градинка (а Албанците учат македонски јазик од трето одделение), а е против факултативно учење на веронаука. Исто така сум против сите облици на диктатура, односно поништување на волјата на гласачите. Нешто што СДСМ преку т.н. лидерски средби и медиаторство на странци веќе нсо години се обидува да го наметне како начин на однесување. Иначер воопшто не е важно дали порано Груевски бил или не член на ДА. Важно е дека сега е лидер на ВМРО-ДПМНЕ. Како што не е важно дали Заев бил чесен земјоделец во Муртино. Важно е дека сега е амнестиран криминалец за семејниот трговски центар Глобал во Струмица и осомничен за прислушкување и објавување на приватни телефонски разговори. Груевски има највисок рејтинг од сите македонски политичари, а рејтингот на Заев е на ниво на статистичка грешка. По 38 наводни бомби.

А кој би бил проблемот македонските деца да учат албански. и албанските деца да учат македонски? Во едно нормално, современо општество (какво што не сме) јазикот не би бил не знам каква светост, туку едноставно она што и навистина и е - средство за комуникација и културна придобивка. Се додека со Албанците меѓусебно се доживуваме како „оние другите“, се дотогаш Македонија ќе биде потенцијално кризно жариште.

Што се однесува до веронауката, ако мислиш на класична православна веронаука, па има ли нешто полошо од тоа да ги индоктринираме децата уште од мали нозе бре? За тебе можебе и Аркан беше пример за православие, како и благословувањето на неговите Тигри од страна на православен поп пред да тргнат да колат, т.е. пардон, да го бранат православието. Плус тоа, ако се спроведува христијанска веронаука уште од мали нозе, зар муслиманските граѓани нема да посакаат и тие да воведат задолжителна веронаука - и што? Ќе одгледуваме крстоносци и џихадисти?

А што се однесува до тој новиот предмет што дојде како замена за веронауката, и тој се покажа како чисто промашување, наводно да ги запознае децата со религиите на другите, а всушност пак секој си тера по своето, а да не говориме за несоодветната возраст. Тој предмет би требало да се изучува најрано во трета година средно, и тоа факултативно.

И понатаму, во Македонија има и католици, протестанти и атеисти Македонци. Македонија зар не е и нивна?
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

„ВМРО да се искорне од македонската држава!“ Empty Re: „ВМРО да се искорне од македонската држава!“

Пишување by трендафил Чет Јун 18 2015, 09:07

Нема проблем ни ако децата учат веронаука. Не сите, туку факултативно тие што сакаат. Проблем е тоа што Албанците не сакаа да учат македонски од прво одделение и со протести успеава да се вратат на старото решение, донесено од страна на СДСМ, да почнат да го учат јазикот на мнозинството од трето одделение. Исто така мислам дека учењето на јазикот на малцинство, макар и најбројно треба да биде на факултативна основа. Всушност дека за секој предмет за кој во некое училиште има барање на поголем број деца (преку родителите се разбира) државата треба да овозможи наставник и настава. И, да повторам, за веронауката.
Што се однесува до начинот на кој се изучува веронауката, државата треба всушност со правилна програма да оневозможи исилски, аркановски или било кој друг вид на екстремизам. За жал ако во едно училиште има еден католик или протестант, не може за него да се најде посебен учител. Но тие не се обврзани да ја посетуваат наставата. Вие заевистите никако не можете да разберете дека демократијата е тесно поврзана со математиката. Дека мнозинството го има правото да одлучува. Смешно е кога Заев признава во интервјуто на Алсат-М дека и сега би ги загубил изборите, а се прави блесав дека не му е јасно дека разликата пред една година била поголема. Окулу 200 илјади гласови. А работата е едноставна. Мнозинството прво не му верува, но и ако има вистина во нелегално собраните прислушкувани разговори смета дека СДСМ бил полош. Тоа го покажуваат резултатите. Ништо нема да смени ни блесавиот предлог, неколку месеци пред избори тој што ќе биде премиер да си даде оставка. Во која земја на светот има таква лудост. Во САД претседателот си заминува два месеца по изборите, на пример. Но очигледно на крив к.. и влакната му сметаат. Па така имавме будалаштини и на последните избори кога со недели по изборите моравме да одиме обележани по ноктите со шкртки. Затоа што некој будала така поскал. Тука и замерувам и на власта. Мора еднаш за секогаш да спроведе ментална хигиена во политиката. Да не дозволува се` и сешто наводно поради мир во куќата, затоа што после секое попуштање доаѓаат поголеми барања. Напротив. Мислам дека е време да се искористи тоа што во догледно време немаме реални шанси да влеземе во НАТО и ЕУ, затоа што сегашните евроатлантски лидери не се спремни во нашиот случај да го почитуваат правото и да се расчисти со ненормалните политичари. Кои сакаат да бидат во власта и кога немаат подршка од мнозинството.
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

„ВМРО да се искорне од македонската држава!“ Empty Re: „ВМРО да се искорне од македонската држава!“

Пишување by трендафил Чет Јун 18 2015, 09:22

АЈде да напишам и дека не сум психијатар и можеби грешам во медицинските оценки. Пишувам за лично гледање на работите. Вклучувајќи ја и желбата ВМРО да се ИСКОРНЕ за да може СДСМ да расте. Слободно како единствена голема партија. Во име на демократијата видена на заевистички начин. Која Македонија ја прави „оригинална“ држава. Во која опозицијата масовно прислушкува, влегува во власта, со недели ја попречува слободата на движење... Очигледно е и дека Груевски беше во право кога оцени дека е подбро Заев да се пушти слободно да бомбардира. Не поради нас, туку поради непријателите на Македонија. И на нив веќе почнува да им пречи однесувањето на СДСМ и соросовата банда. А ако власта го уапсеше Заев сите ќе беа против нашата власт и нашата држава.
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

„ВМРО да се искорне од македонската држава!“ Empty Re: „ВМРО да се искорне од македонската држава!“

Пишување by Пат Чет Јун 18 2015, 09:44

И врз основа на што заклучи дека јас сум Заевист? Врз основа на математиката или врз основа на некаква компјутерска програма? Нешто како автопилот, или програмата инсталирана во Терминатор?

Каква врска има мнозинството со една нормална, демократска, секуларна држава? И зошто да има веронаука во училиштата бре, што, ќе ги учите ли децата да веруваат во Господ и дека светот бил создаден за шест дена и првите луѓе биле Адам и Ева? А како тоа ќе го усогласите со програмата за биологија и Дарвиновата еволуција?

А па за оваа реченица:

„За жал ако во едно училиште има еден католик или протестант, не може за него да се најде посебен учител. Но тие не се обврзани да ја посетуваат наставата.“

Прво, и католиците и протестантите се христијани, меѓутоа прашање е колку вие воинствените православни и знаете што е тоа христијанство и дали и воопшто сте ја прочитале Библијата. И пред да заклучиш дека сум Заевист протестант од католичка вероисповест - не, не сум. Потекнувам од православно семејство.
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

„ВМРО да се искорне од македонската држава!“ Empty Re: „ВМРО да се искорне од македонската држава!“

Пишување by трендафил Чет Јун 18 2015, 10:17

Извини. Можеби е Заев Патевист. Или евентуално си можеби дел од соросовата банда која управува и со лидерот на опозицијата па го сметаш црпнатиот од Муртино за соросоид. Во секој случај не си изнел став што се разликува од тој што го има на сорсоистичките медиуми.
Што се однесува до веронауката би се одвивала на начин на кој се изучува во земјите од ЕУ. За тебе можеби не треба ни Божик или Велигден да бидат празници, но не си диктатор. Одлучува мнозинството.
Иначе не сме се разбрале нешто. Пишував за бројки. Не мислам дека треба да има посебен вероучител за православни ниту во училиште во кое има само еден православен ученик. Не сум верски фанатик, немам ништо против било која религија вклучувајќи го и атеизмот. Пишувам само за демократија. Која се сведува на математика. Одлучува тој што има повеќе гласови. И ако разликата е за еден. А ВМРО-ДПМНЕ и сега има подршка од мнозинството. (Извор: Зоран Заев, интервју на Алсат-М). Иначе очигледно е дека ниту на Заев, ниту на тебе не ви е јасно зошто е тоа така. Но и не треба да ви биде јасно. Само треба да ја почитувате волјата на мнозинството, односно основните демократски принципи.
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

„ВМРО да се искорне од македонската држава!“ Empty Re: „ВМРО да се искорне од македонската држава!“

Пишување by Hamad bim Khalifa Чет Јун 18 2015, 13:12

Izvadeno od net: Libijska kompanija Agoco dodijelila je Energoinvestu d.d. Sarajevo ugovor za izgradnju trafostanice u Bedi. Vrijednost ovog ugovora je 2.653.700 eura.
Dobijanje novog posla u Libiji dokaz je , s obzirom na dešavanja u ovoj sjevernoafričkoj zemlji u proteklih nekoliko godina,da su stvoreni uslovi kako bi se krenulo sa novim poslovima, saopćeno je iz Odjela za odnose sa javnošću Energoinvesta d.d. Sarajevo.

Kolku beshe mokrana zaebancija do Ace pederot ???

Samo ti Trendafile prodolzi da si ja podrzuvash bandava vo VEMERO!!!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

„ВМРО да се искорне од македонската држава!“ Empty Re: „ВМРО да се искорне од македонската држава!“

Пишување by Пат Чет Јун 18 2015, 15:59

трендафил напиша:Извини. Можеби е Заев Патевист. Или евентуално си можеби дел од соросовата банда која управува и со лидерот на опозицијата па го сметаш црпнатиот од Муртино за соросоид. Во секој случај не си изнел став што се разликува од тој што го има на сорсоистичките медиуми.
Што се однесува до веронауката би се одвивала на начин на кој се изучува во земјите од ЕУ. За тебе можеби не треба ни Божик или Велигден да бидат празници, но не си диктатор. Одлучува мнозинството.
Иначе не сме се разбрале нешто. Пишував за бројки. Не мислам дека треба да има посебен вероучител за православни ниту во училиште во кое има само еден православен ученик. Не сум верски фанатик, немам ништо против било која религија вклучувајќи го и атеизмот. Пишувам само за демократија. Која се сведува на математика. Одлучува тој што има повеќе гласови. И ако разликата е за еден. А ВМРО-ДПМНЕ и сега има подршка од мнозинството. (Извор: Зоран Заев, интервју на Алсат-М). Иначе очигледно е дека ниту на Заев, ниту на тебе не ви е јасно зошто е тоа така. Но и не треба да ви биде јасно. Само треба да ја почитувате волјата на мнозинството, односно основните демократски принципи.


Само во комунизмот се размислуваше исто, а јас колку што знам, ВМРО-ДПМНЕ требаше да биде антикомунистичка партија. Ако сум се заебал, кажи, да знам. Прво, доколку ја имаш читано Библијата, или си го гледал филмот, ти, како православен христијанин, ќе забележеше нешто многу интересно; тие кои се крштеваа во реката Јордан (вклучително и Исус) деца ли беа?

Која е поентата да се крштева дете како бебе, кога тоа воопшто не ни разбира во што е вклучено, поентата во крштевањето е тоа да е доброволно, по свој избор, свесно да се откаже од гревовите. Во онаа сцена кога Исус ги вика кај себе децата, што вели - тие се најчистите Но, подоцна христијанските догми го извитоперија тоа со концептот за грешното тело, па така манијаците се бичувале себеси до бесвест за „да го видат нивниот Бог“. . Следствено на тоа, што знае детето за христијанството? Што може да знае? А ти кажав, од прилика во истиот тој период во кој е предвидена веронауката, и тој другиот заменски предмет, децата почнуваат да учат како НАВИСТИНА настанал светот, значи тука имаш конфликт на информации.

Една работа е да се учи ЗА религијата, а сосема друга работа децата да учат веронаука, т.е. во нив да се инсталира софтвер за послушност. А како се сфаќа христијанството видовме на пример од поведението на поглаварот на МПЦ кон Саше Ивановски. Лично, јас сметам дека Саше нема основа да биде новинар, ниту да биде сметан за таков. Тој едноставно е човек од пред кооперација кој има дрскост да ги кажува јавно нештата што ги мисли и нашол медиумски простор за тоа. Но поведението на Стефан беше типичен пример за „христијанските вредности“ кои треба да им се подметнат на децата во годините кога треба да почнат да ги развиваат своите личности.

А доколку сме загрижени за нивниот морал, како што го оправдуваат тоа некои апологети на воведувањето на веронаука во училиштата, решението е многу едноставно: секнете ги блујаниците по ТВ, оние како курвештиите по разните риалити шоуа, српските турбо фолк емисии во кои се форсира учествувањето на Македонци, турските шизофренични серии и сл. и повеќе од половина работа е завршена. Останува само квалитетното образование.
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

„ВМРО да се искорне од македонската држава!“ Empty Re: „ВМРО да се искорне од македонската држава!“

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот