Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години

+2
Luxor
defo
6 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години Empty Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години

Пишување by defo Саб Дек 01 2018, 13:41

https://prizma.mk/ojo-prislushkuvani-sme-od-septemvri-2016/


Сите повици на фиксната мрежа кон и надвор од зградата на Јавното обвинителство биле снимани од септември 2016 до денес, брифираше денеска ОЈО.

За ова обвинителството неодамна отворило предистрага за да утврди дали овие снимени материјали биле злоупотребени и изнесени.

Снимените разговори се наоѓаат на два хард диска што се дел од телефонската централа набавена кога во 2013 година беше пуштена во употреба новата зграда на ОЈО на скопскиот кеј.

Обвинителството ќе проверува дали се снимало и пред 2016 и дали тие снимки биле бришени од системот.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години Empty Re: Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години

Пишување by Luxor Саб Дек 01 2018, 17:14

Нормално дека се прислушувало од моментот кога опремата е набавена. По смената на власта тоа продолжило се додека некој во ОЈО не се сетил дека имаат инсталирана опрема за прислушување и решил да провери дали е во функција. Глупостите изнессени во јавноста за оставка на Спасовски од незадоволни неухлебени навидум демократски активисти се неосновани бидејки МВР нема никакви ингеренции над таа опрема. Исто се случувало и во кривичен суд каде МВР нема ама баш никакви надлежности, тоа е третата судска власт. И добро е што конечно некој што има надлежност во обвинителството и судството се сетил на тоа.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години Empty Re: Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години

Пишување by defo Саб Дек 01 2018, 19:45

Абе јас мислам и со ова ДПМНЕ-евциве ќе се преебат. Ќе исперат некој мозок. Ама тоа ти е.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години Empty Re: Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години

Пишување by трендафил Нед Дек 02 2018, 19:35

Интересно е што иста централа како таа во Јавното обвинителство е предмет на тендерска набавка во моментов во Министерството за животна средина и просторно планирање. Основната намена на делот за снимање не е прислушување, туку снимање на разговори за евентуално користење во случај на спор што е кажано, но истото треба да се прави со претходно известување на странката дека разговорот ќе се снима. Истото не треба да се прави на сите разговори, туку на одредени функции со јавност. Како на пример за пријава на одреден проблем во Телеком или ЕВН. Во случајов не е најважно тоа што разговорите се снимале, туку дали снимката е злоупотребена. Најважно е зошто ако МВР знаела за опремата пред 6 месеци, има снимени разговори до пред некој ден, односно зошто 6 месеци се вршело неовластено снимање свесно.
Изгледа дека целта беше да се набеди ВМРО како прислушувач, а најсмешно е обвинувањето кон актуелното раководство на партијата. Вина може евентуално да се бара кај бегалците во ЕУ, Груевски во Унгарија и Грујоски и Бошковски во Грција, или кај новиот поддржувач на северна, Сашо Мијалков. Отворена е интересна тема која за жал не оддалечува од ЕУ. Исто така е тажно што технологијата овозможува се полесна злоупотреба односно снимање на разговори, посебно ако во тоа се замеша некој од Кале на пример.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години Empty Re: Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години

Пишување by defo Нед Дек 02 2018, 21:47

трендафил напиша:
Изгледа дека целта беше да се набеди ВМРО како прислушувач, а најсмешно е обвинувањето кон актуелното раководство на партијата. Вина може евентуално да се бара кај бегалците во ЕУ, Груевски во Унгарија и Грујоски и Бошковски во Грција, или кај новиот поддржувач на северна, Сашо Мијалков. Отворена е интересна тема која за жал не оддалечува од ЕУ. Исто така е тажно што технологијата овозможува се полесна злоупотреба односно снимање на разговори, посебно ако во тоа се замеша некој од Кале на пример.

Чеј ова ти сериозно, веќе не се ваши тие....Ниту началникот не е ваш.....Хухухху, Човече, ај кенд болив. Very Happy Basketball
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години Empty Re: Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години

Пишување by трендафил Вто Дек 04 2018, 18:25

Сигурно е дека минатата власт не е виновна за прислушувањата по 2 септември 2016 година, откако Спасовски, Нухиу и повторно Спасовски се министри за внатрешни работи. Ниту за тоа што во Министерството за животна средина и просторно планирање е инсталирана неодамна иста таква централа. Ќе повторам дека веќе не сум сигурен дали Заев однапред најавуваше какви ќе бидат судските одлуки затоа што наредува какви пресуди да се донесат или затоа што прислушувал судии и обвинители.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години Empty Re: Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години

Пишување by PRVOBOREC Сре Дек 05 2018, 10:31

Виновни се структурите инсталирани од неа небањат, значи пак вие.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години Empty Re: Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години

Пишување by трендафил Пет Дек 07 2018, 19:15

Интересно. Денес на изјавата на претседателот Иванов усмерена против делувањето на УБК и според Иванов лажното сведочење со кое се обвинува Претседателот за вмешаност во настаните на 27 април минатата година, не одговорија прозваните туку СДСМ со свое соопштение. Па кој пенис одговара партијата доколку УБК и судството не се под нејзина контрола, кога не беше спомната во излагањето на Иванов.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години Empty Re: Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години

Пишување by Dino Пет Дек 07 2018, 19:24

Si odleza on deset godini na drzavni jasli i koga bese najpotrebno zaeba rabota da si spasi svojata kozicka. Koj styo mu mozese ako ne povlecese pomiluvanja, i po zakon i po ustav toa bese negovo pravo, seaga koga ke go mestat da potpise promena na ustav najde da place.

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години Empty Re: Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години

Пишување by трендафил Саб Дек 15 2018, 16:23

Заев е на народни јасли како пратеник, градоначалник и премиер од 2003 година. Повеќе од 15 години. По закон помилувањата не можеа да се повлечат, но тоа веројатно ќе значеше војна во Македонија, односно би влегле во редовната процедура кон непослушните од страна на демократската меѓународна заедница од која сакаме да бидеме дел. Законот беше сменет отпосле, но се примени ретроактивно, што е катастрофа за правниот систем, без разлика дали резултатот од тој криминал е позитивен за општеството. Грција, на пример, не го прифаќа поништувањето на амнестијата, па не ги испорачува Грујоски и Бошковски кои во Македонија се гонат за дело за кое се амнестирани.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години Empty Re: Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години

Пишување by Teo Саб Дек 15 2018, 20:26

Fikusot navistina vi go spusti, a Grujokio ve ubi vo poim. Taka e koga ne mislis so svoja glava tuku slledis kriminalci i dozvoluvas od stab da ti go kazat tvoeto mislenje.
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години Empty Re: Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години

Пишување by трендафил Нед Дек 16 2018, 13:27

Борбата за човекови права си ја води секој сам. Се здружува со тие што мислат како него, а се бори со сите што го поддржуваат кршењето на човекови права. Во случајов и со северномакедонците што сакаат да го преземат името Македонци, а да се откажат од одреден дел од историјата на Македонците. Мислам дека во моментов ти не знаеш од што ќе се откажеш понатаму, по откажувањето од античката историја и делови од историјата до почетоците од 20 век, но очигледно си да прифатиш се што пастирот од Муртино ќе договори. Тоа е твое право, но доколку се откажувате од историјата треба да си ставите додавка на името. Не можете да го користите вековното име Македонци.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години Empty Re: Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години

Пишување by Teo Нед Дек 16 2018, 18:51

Moraliziranje i filozofiranje zaedno so ocrnuvanje na neistomislenicite ne go menuva faktot deka fikusot i pastirot ve dupea vo zdrav mozok i dodeka vie pasevte treva tie gi polnea dzebovite so narodni pari doveduvajki ja drzavata vo sostojba na kolapas od koj edinstven izlez (ako sakame da opstaneme kako drzava i narod) e prifakjanjeto na dogovorite so Bugarija i Grcija. Planiranjeto i kontinuitetot na seto toa e tolku ocigleden sto samo budala moze i ponatamu da veruva vo patriotizmot na tie dve kreaturi i nivnite sorabotnici koi momentalno se naogjaat na celo na dpne i sesrdno mu pomagaat na Zaev da go zavrsi zapocnatoto od nivnite mentori.
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години Empty Re: Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години

Пишување by трендафил Нед Дек 16 2018, 19:51

Државата беше во многу подобра кондиција пред воспоставувањето на вазалска власт и покрај секојдневните подривања од страна на шарените куртон револуционери отколку што е сега. Но и тоа е нормално. Секоја вазалска власт е диктаторска, и тоа двојно. И странците и домашните предавници си го тераат својот интерес, а не тој на народот. Пред да почнете со рушење на државата Македонија беше во врвот на  Европа по пораст на БДП. Со сегашната влада сме на дното. Дали евентуално крадат или не се разбираат во економија или не дај Боже намерно ја уништуваат државата ќе покаже иднината.
Да потсетам. Темата е зошто сте ги прислушувале судиите и обвинителите, а не економијата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години Empty Re: Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години

Пишување by Teo Нед Дек 16 2018, 22:23

Drzavata bese na aparati za vestacko odrzuvanje vo zivot, sto znaci deka uspesno go sprovedovte planot da ja postavite vo situacija koga mora da prifati menuvanje na ime i istorija. Vprocem zatoa i bevte doneseni na vlast vo 2006 i vi bea davani krediti i bevte tolerirani od zapadot vo koj se kolnevte i se kolnete iako bevte i ste teski kriminalci.
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години Empty Re: Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години

Пишување by трендафил Сре Дек 26 2018, 18:21

Пред да почнете да ја рушите, Македонија беше во врвот по пораст на БДП во Европа, односно за прв пат по АСНОМ ја намалуваше разликата во економијата со земјите од нашиот континент. Сега кога сме на дното во Европа стануваме посиромашни во однос на другите земји во кои има поголем раст на економијата.
Ако Заев како градоначалник на Струмица успеа да направи криминал во износ од повеќе милиони евра (за Глобал), дали може да се претпостави дека од петте милијарди евра што до сега ги потроши како премиер заработката му е поголема. И ако не е платен од Грците, не дај Боже.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години Empty Re: Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години

Пишување by Luxor Сре Дек 26 2018, 18:55

Како што лажевте уште малку ќе излезеше дека сме нуклеарна сила. Во реалноста само твојот пастир и тие околу него се богатеа на сметка на граѓаните допдека дпмне-офците блееја верувајки му на секоја лага на пастирот кој како и сите други пастири што им прават на нивните стада ве одведе на колење. Среќа што го имаме премиерот Заев кој ве спаси од кланицатра каде што ве водеа вашите офчари.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години Empty Re: Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години

Пишување by трендафил Пет Дек 28 2018, 23:34

Податоците беа од Еуростат, не од домашни извори или од платеници на Сорос. Имаме пад и во листата за водење бизнис на Форбс за нови 5 места во однос на минатата година или за 37 места во однос на 2014 година, пред да почнете да ја рушите државата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години Empty Re: Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години

Пишување by Teo Саб Дек 29 2018, 10:31

A Eurostat gi dobivase od kumot Stavre. Case closed.
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години Empty Re: Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години

Пишување by трендафил Саб Дек 29 2018, 17:50

И Евростат немаше никаква забелешка за податоците.

Ќе излезе дека и Бунарџик бил фикција на кумот Ставревски, а не реалност според тебе. За тие што им е избришана историјата од мозокот и им пречат Македонците, веројатно е спорно што дел од парите беа потрошени за споменици, музеи, театри и згради за македонската државна администрација, но сега ни тоа не се прави, а буџетот е рекорден, 3,7 милијарди евра. Не знам зошто владата купува подмачкувачи за хомосексуални газови, а нема пари за лекови на рецепт по 15ти во месецот. . Во оваа година не беа потрошени 160 милиона евра наменети за инфраструктура. Што се направи со тие пари?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години Empty Re: Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години

Пишување by Luxor Саб Дек 29 2018, 18:25

Зошто да има? Кој нормален би помислил дека се пласираат лажни пшодатоци за домашна политичка употреба? Иако веќе имаа еден пример како Грција.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години Empty Re: Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години

Пишување by трендафил Нед Дек 30 2018, 18:45

Пред да продолжиш да дискутираш распрашај се колкав процент од БДПто на Македонија се создава во Бунарџик и другите слободни зони. Токму тие зони со порастот на производство колку толку ја одржуваат македонската економија и покрај идиотските потези на владата на Ахмети и Заев.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години Empty Re: Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години

Пишување by трендафил Пон Јан 21 2019, 20:04

Изгледа очекувавте дека прислушувањето на судиите било од претходната власт, а не од некој друг, на пример газдите од Кале или од вас самите. Затоа случајот веќе се заборава.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години Empty Re: Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години

Пишување by Teo Пон Јан 21 2019, 20:40

Izgleda ti si dovolno glu8p pa ne uspea da sfatish deka vsushnost nabavenata centrala samo se upotrebuvala za toa za shto e i nameneta a toa e kontrola na kvalitetot na rabota na sudot. Ne se glupiraj da odgovarash bidejki i higienicharite gi kporistat fiksnite telefoni. Vo realnosta sudot se prislushuval sam sebe a glupacite od dpne se obidoa politichki da poentiraat zaboravajki deka cel toj galimatijas e lesno dokazhliv. I prashanjue za tebe Trendafile, zoshto tvoite glupi sopartijci dozvoluvaat da se zaboravi takvo neshto, ni glas no zbor od niv nema za toa. I ushte edno prashanje, zoshto bre predavnici sega skokate pred Ustaven duri otkoga Jove Kekenovski ve pretrka? Vi beshe strav da ne sluchajno Ustaven ja prifati inicijativata pa posle da morate pred stranskite gazdi da objasnuvate zoshto go kochite procesot? Moroni predavnichki.
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години Empty Re: Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години

Пишување by трендафил Вто Јан 22 2019, 08:51

Не знам дали имаш проблеми со помнењето од здравствени или политички причини. Прво обвинителството го објави настанот, потоа СДСМ издаде соопштение со кое за прислушување во последните две години ја обвини опозицијата (поранешната власт). При тоа обвинителството го прекрши законот затоа што не смее да објави предистражни дејности. И на форумов темата не ја отворив јас туку Дефо кој не го сака ВМРО-ДПМНЕ. И оваа афера е наменета за дел од симпатизерите на СДСМ на кои во мозокот ќе им остане дека ВМРО го прислушувало судот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години Empty Re: Курташак или држава судиите прислушкувани мин 2 макс 5 години

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот